Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

node.js server

Emre333

Öne çıkan mesajlar

merhaba, daha önce localserver harici bir şey kullanmadım.

şimdi bir host kiralayip, ip ile yayın yapıp bir kaç kullanıcı testi yapmak istiyorum. olabildiğince ucuz, yaklaşık 2-3 ay kullanabileceğim (uzun da olur aslında) bir hosting önerebilir misiniz? bir kaç bir şey buldum da emin olamıyorum neyle karşılaşacağıma, boşa para vermeyim dedim.

aslında hosting den ziyade bildiğin node.js yükleyip ip ve port ayarladıktan sonra çalıştıracak mıyım şu an ki makinemde olduğu gibi?

-kullandığım şeyler: express, sqlite, node.js ve node modülleri işte.
(nginx yahut apache lazım değil)
Sosyal ağlarda paylaş

start pack beles.custom domain baglanabiliyodu.son durum ne bilmiyorum.
https://www.openshift.com/

50 dolar digital ocean kuponu. 5 dolardan 10 ay beles sunucu.
amazon aws ustunden de kredi veriyo ama kredi kartini vermeden baslatmiyo.o yuzden bunun ucu kacabilir.tavsiye etmiyorum.iyice arastir aws hadisesine dalmadan once.
https://education.github.com/pack

microsoft dev essentials da 300 dolar azure kuponu var.bunda kredi karti hadisesi var mi bilmiyorum.ucunu bucagini aws gibi iyi durtmeden dalmamak lazim.
https://www.visualstudio.com/dev-essentials/

kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

FrontEnd Angular 4 kas bence. Angular CLI çakarsın bir de yanına oh mis. Backend'e node.js(veya dotnet core tavsiye ederim) ile devam.

Şimdi beginner linux bilgisi olduğunu varsayarak söylüyorum; birkaç günün server config ve deploy ettiğin uygulamayı ayağa kaldırmaya uğraşmanla geçecek.

Bu işler için hazır docker containerları var , imaj dosyası gibi düşün.
Anahtar teslim linux imajı kuruyorsun servera. Ardından 3-5 çükibik ayarla herşey hazır hale geliyor.

https://hub.docker.com/_/ubuntu/
Sosyal ağlarda paylaş

yok hacı saolasın front end web kasacağım son şey.

şimdi puttyden ya da ipden de birden bağlanabildi makine. tabi nasil dosya aktarıcam henüz fikrim yok. dedicated server gibi kolay olur sandım ben bunu dsjkhgsd

şurdan bana yardımcı olabilecek birisi var mı?

https://i.hizliresim.com/OLggN4.png
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
lel hic alakasi yok derken? IIS de process manager ayni zamanda moduler yapisi sayesinde. su asagidakilerin bi cogunu IIS ile de yapabiliyosun. pm2 docs;

Behavior configuration
Source map support
Container Integration
Watch & Reload
Log management
Monitoring
Module System
Max memory reload
Cluster Mode
Hot reload
Development workflow
Startup Scripts
Deployment workflow
PaaS Compatible
Keymetrics monitoring
API

ne kolay iskembeden sallamak haha :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi zaten core'da process manager olup onun etrafina web manager wrap'lersin mantik olarak.

her ne kadar node kullansam da bir sonraki projemi firebase uzerinden yapicam, bakalim pay-as-you go kicimizi isirmaz insallah.

ama server scalability, security, logging, auth gibi detaylarla ugrasmamak da, shut up and take my money dedirtiyor asdf
Sosyal ağlarda paylaş

firebase kullanma sakin, nosqli sisirdiler de sisirdiler, cok guzel bisey ama sadece belirli seyler icin guzel.

mesela benim mesajlasma uygulamam icin mukemmel, fakat azcik relationlar girerse isin icine hayattan sogutuyor, ustune bi server daha yaziyorsun aggregation ve filtreleme icin. marketplace uygulamamda da boyle yapmak zorunda kaldim.

dashboardu da BERBAT, 10 obje varken tamam ama 2000 olunca kullanilmaz oluyor tikliyorsun acilmiyor, search zaten yok. sirf random 2000 kayit ekleyip kullanmayi denesen zaten aglar birakirsin.

functions'i cok guzel yaptilar bi ondan once iyice iskenceydi thumbnailize bile etmek, gene bir server daha.

nosql pismanliktir, resmen issizlikten yayildi bu kadar. muhtemelen table falan yaratmama yuzunden sevildi zaten ORM kullanman lazim kac yilindayiz sql yazilir mi? optimize edecegin son seylerden biri cok spesifik querylerin yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

silver bullet yok malesef her senaryoya uygun.

dashboardaki yavaslik UI sorunu aslinda platformun kendi sorunu degil.

https://stackoverflow.com/questions/16239819/performance-of-firebase-with-large-data-sets

keza sql > documentDB diye veya tam tersi diyede bisey yok. zaten oldum olasi nosql denmesine gicigim, microsoft en iyisini yapti DocumentDB dedi adam gibi olmasi gereken isim neyse...

ACID complient olmasi ile olmamasi arasindaki karar size kalmis bisey. acikcasi ben banka uygulamasi yapmadiktan sonra cok da sallamam. ve ya milyonlarca kisi ayni anda yuklenicek de, o zaman consistency son dusunecegin sey olur paralari sayarken :)

zaten nosql unde cozumleri var ona karsi. orada documentleri saklamayi bilmeyen, mal gibi tum user objesini tek document'a gomen gabeller dusunsun :

mesela ecommerce app yapiyorsonuz musteri transactionlarini 3-5 tabloda sql da tutarken, tum loglari, inventory yi, categorileri falan mis gibi mongoya atarim, onu da Solr a bagladim mi al sana mis gibi hybrid sistem. tum search engine, categorizasyon onune serilmis. bunu 23234214 farkli kombinasyonla yapabilirsin.

sql i cikar oyuna mysql sok, mongo ciksin couchbase girsin. enterprise basinda olsam bunlarla lego gibi oynarim ama, tek basina indie developer icin firebase gibi servisler cidden guzel bir abstraction sagliyor.

ne demis adam;

so said:

DENORMALIZE, DENORMALIZE, DENORMALIZE

cok guzel bir benzetme var bunla ilgili, araba galerisindeki arabalari (document) park yerlerine (mongodb) koyup cikarmak mi yoksa, her seferinde arabanin motorunu, $asesini (table) sokup ayri dolaplarda saklayip, sonra ihtiyacin oldugu zaman bunlari tekrar toplayip birlestirmek mi? (sql)

her iki durumunda kendine gore avantajlari var, ama tek bir cozum yok.

araba galericisysen ilkini yaparsin, araba ureticisiysen ikincisi. her ikisini yapiyosan ikisini kullan kardesim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...