Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

haksızım

tunca

Öne çıkan mesajlar

ben büyürken,
karakterimi oluştururken,
kendime yol haritası çizerken,
kendim ve çevremdeki öğelerle olan alakamı ve kıyaslarımı analiz ederken,
ailemden alacağım maddi manevi destekten güçleri yettiğince
özgürce
yararlanabileceğimi varsaydım,
sadece onların onayladıkları durumlarda değil,
hata yaptıktan sonra, hata yaparken veya hata yapmak için de,
doğruyu bulana kadar hatalarımın da destekleneceğini varsaydım,
hatalarım gösterilip anlatılsa bile hata yapma özgürlüğümün
elimden alınmayacağını varsaydım.

sadece onların içine sinen değil onların içine sinmeyen hatalı yollarda
ilerlerken de güçleri yettiğince özgürce şartsız sorgusuz alabileceğim belli bir destek
olduğunu varsaydım.

medeni toplumda yaşar gibi işsizlik maaşımın olabileceğini varsaydım.

hoşlarına gitmeyen durumlarda onların ittirdiği yolda yürümezsem desteğin elimden alınacağını,
hiç bir gücümün olmadığı parasız bir yolda yürümek zorunda kalacağımı,
onların ittirdiği tarafa kayınca havadan onbinlerce liralar yağarken,
kendi yolumda yürümek isteyince 50 liranın fazla görülüp,
babamın benim onu enayi yerine koyduğumu düşüneceğini,
ikisininde beni evlerinde istemeyeceği bir gün olacağını,
psikolojik hesabıma katmadım.

bonus

Children of divorced parents are fifty percent more likely to develop health problems than children in two parent families. (Angel, Worobey, -Single Motherhood and Children's Health -)
Children that are living with both biological parents are 20 to 35 percent physically healthier than children from broken homes. (Dawson,-Family Structure and Children's Health and Well-being -Journal of Marriage and the Family-)
In 1991 a study was done of children from which the parents were divorced six years earlier. The study found that even after all that time, these children tended to be lonely, unhappy, anxious and insecure. (Wallerstein - The Long-Term Effects of Divorce on Children -Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry 1991)
Seventy percent of long-term prison inmates grew up in broken homes. (Horn, Bush, -Fathers, Marriage and Welfare Reform-)
Children divorce statistics indicate that children of divorced parents are four times more likely to report relational problems with peers and friends than children whose parents have kept their marriages intact. (Tysse, Burnett, -Moral Dilemmas of Early Adolescents of Divorced and Intact Families-. Journal of Early Adolescence 1993)
Children of divorce tend to be more aggressive toward others. This is especially the case for boys. (Emery, Marriage, Divorce and Children's Adjustment, 1988)
(Adult) children of divorce are almost twice as likely to attempt suicide than children from normal homes. (Velez-Cohen, - Suicidal Behavior and Ideation in a Community Sample of Children -Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry 1988)

Sosyal ağlarda paylaş

işsizlik maaşı (lolwut) hariç doğru değil mi diğer varsayımlar? hani bi yerden sonra "yeter artık" vardır tabi de çok çok uzak değil mi oralar? ana-baba patiler daha iyi bilir, cevap pls. gerçi daha "oğlum arabayı kaçırdı, what do" başlıkları görmedik ama 10 yıla o da olur.

kendi seçtiğin yol neydiyse, doğru olmadığı ne malum? belki bugün değil ama literally yarın çok acayip bi fırsat çıkmayacağı falan? ki ben "ticaret, şirket firma falan manyak mısınız abi stopajı vergisi eleman çalıştırması bla bla" diyen bir insanım. "şunu yabıyordum" desen "ne biçin deliler var la böyle hayat mı kazanılır" deme ihtimalim yüksek o yüzden, ama zamanında benim gibi cahiller önüne gelen her yeni fikre demiştir bunu. ha o fikirler arasında saniyesinde batan da vardır, normal şekilde para kazandıranı da, 3 yıl iyi gibi gidip sonradan batanı da, 50 yıllık franchise'ı da. dolayısıyla köşeden "olmaz o iş" diyenlerin fikri bir şey ifade etmemeli, batana da, çıkana da, uçana da denmiştir çünkü spray'n'pray hesabı.

genel olarak ne kadar disiplin sahibi (iş disiplini, çalışma disiplini anlamında) birisin bilmiyorum ama "bizimki de adam olmadı bi türlü" denen insanlar "saçma sapan" fikirler kovalayan insanlar değil de aklındaki fikri gerçekleştirmek için doğru düzgün çalışmayan, savsak insanlar oluyor aklımın erdiği kadarıyla. bir "bar açalım abi" insanları var, bir de barı hakkaten açıp istediği şekle getirip geçindiren, kalkındıran, şube açan insan var gibi düşünebilirsin. fikirden çok fikri gerçekten uygulayıp uygulamadığın önemli bence. sevdiğin işi kovalamak da bar açalım abi'den ziyade barı açan insan olmayı kolaylaştırıyor doğal olarak. hani şu iki cümledeki

"bar açalım abi"
"barı açan insan"

bar kelimesine gelen -ı eki bile fark yaratıyor yani anlatabiliyor muyum focus'u. "a bar" değil "the bar" gibi gibi.

bonus

"divorcé ailelerin mutsuz çocukları" araştırması kadar "boşanıp çocukları evdeki kavga gürültüden kurtulup huzura eren ebeveynler" araştırması da vardır eminim.

Sosyal ağlarda paylaş

hayat bu meseleler için tribe girmek için kısa. 300 yıl yaşasaydık neyse de sen bunlara kafanı yorarken hop 50 yaşına gelmişin pipi ölmüş. noldu 60'ta öldün gittin allah rahmet eylesin, unutuldun. insanlar motivasyonunu şu açıdan elde etseler rahatlayacaklar.

babam para vermedi hükümetimiz kötü kapitalizmin kölesi olmayacam falan gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ağzıma laf tıkıp kendi tıktığınız lafla monolog yapmanın ne anlamı var acaba ? çaresiz hissettiğim bi andaki kişisel hislerim, ve değerlerim. ben böyle hissettiğim için dünyaya getireceğim bir bireyin de böyle hissedebileceğini hesaba katarım, hissetmeseydim katmazdım, katmayanı da anlamak zor değil katanı da.
Sosyal ağlarda paylaş

tunca said:

insanoğlu kendini bir yere zincirlemeden dünyada geçirdiği vakti dertsiz tasasız mutluluğu kovalayarak geçirme hakkına sahip olmalı

Hakki var zaten into the wild, gidersin alaskanin issiz biyerine kimse de gelip vergi almaz.

Ama mallarim cinde uretilsin ayagima getirilsin, hasta oldugumda doktorlar baksin, baska sehre gitmek istedigimde birilerinin yaptigi yollari kullanayim vs bunlari istersen senin mutlulugun icin calisan insanlar oldugu gibi senin de topluma bir katkin olmasi lazim

Ailenin desteklememesi kotu bir tecrube buarada o konuda hak veriyorum
Sosyal ağlarda paylaş

üretilen mallar, teşhis edilen hastalıklar, yapılan yollar vs insan gücünden, otomasyona, yapay zekaya geçtikçe, yani endüstrinin gelişmesiyle işsiz kalan fabrika işçileri tadında insana ihtiyaç kalmadıkça -ki bu zaten belli bir ölçüde bir süredir gerçekleşen bir durum- kime sorumlu olup elimdeki imkanların elimde olup olmamasına herhangi bir etkim olduğu konusunda kendimi kandırıcam peki?
Sosyal ağlarda paylaş

tunca said:

üretilen mallar, teşhis edilen hastalıklar, yapılan yollar vs insan gücünden, otomasyona, yapay zekaya geçtikçe, yani endüstrinin gelişmesiyle işsiz kalan fabrika işçileri tadında insana ihtiyaç kalmadıkça -ki bu zaten belli bir ölçüde bir süredir gerçekleşen bir durum- kime sorumlu olup elimdeki imkanların elimde olup olmamasına herhangi bir etkim olduğu konusunda kendimi kandırıcam peki?

onu o olduğunda düşüneceksin
Sosyal ağlarda paylaş

İlk post özet

Para para para..

Bırak abi parayı. Ailen seni maddi yönden desteklemek zorunda değil. Desteklese iyi olur tabi ama baba bana motor al deyip baba motor almayınca trip atan çocuk gibi, is kurmak istemişsindir o senin için iyisi olmadığını düşünmüştür falan.

Ya da böyle değilse kuran stayla yoruma açık şekilde değil de bam bam konuyu yaz.
Sosyal ağlarda paylaş

tunca said:

olm ne yaptin kariyi mi bosadin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...