Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Metal == Rock??

Dark_Soul

Öne çıkan mesajlar

Uzun zamandan beri Metal&Rock music dinlemekteyim,94 yılında Aerosmith dinlemeye başladım,kuzenim ve abim sayesinde:),ve Aerosmithin muhteşem clipleri sayesinde(Cry n, Crazy ,Amazing..)
Daha sonra Jon Bon Jovi, vs.... sonrada bi ara herkes gibi Metallica dinledim. Hepsi bunlar değil tabi...
Hala metal ve rock musicin ne farkı olduğunu bilmiyorum,kime sorsam ya eveleyip geveliyo yada bişeyler uyduruyo,internette bazı sitelere göre ikiside aynı tür,ama ben hala anlayabilmiş değilim??[signature][hline]from exile...
Sosyal ağlarda paylaş

müzik albümü satan yerlere bakarsan pop, rock, metal, numetal, rap, hip-hop ve r&b hepsi aynı tür.. çünkü hepsi "yabancı pop&rock" altında satılıyor.

ancak birçok farklılıklar var.
metal, rock'tan türemiş bir müzik türü.
rock ise, elvis dönemi rock n roll'undan gelmiş.
Aerosmith rocktır, Iron Maiden metaldir.

çok fazla şey bilmiyorum, "black metal, bilmemkaç yılında ilk şu grup tarafından başlamıştır, bas gitarın önemi şudur, gothic metal'in şu olayından etkilenerek başlamıştır" "metalde distortion, riffler, sololar bla bla" diyecek biri değilim ama kabaca bildiklerim bunlar.

Metal ve Rock'ın tarihi konusunda bilgiler okumak istersen şu kaynaklara bakabilirsin (bi dolu link var sayfalarda)
http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music
http://en.wikipedia.org/wiki/Rock_and_roll

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 01 Şubat 2005 15:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 01 Şubat 2005 15:00 tarihinde demiş ki:
müzik albümü satan yerlere bakarsan pop, rock, metal, numetal, rap, hip-hop ve r&b hepsi aynı tür.. çünkü hepsi "yabancı pop&rock" altında satılıyor.

ancak birçok farklılıklar var.
metal, rock'tan türemiş bir müzik türü.
rock ise, elvis dönemi rock n roll'undan gelmiş.
Aerosmith rocktır, Iron Maiden metaldir.

çok fazla şey bilmiyorum, "black metal, bilmemkaç yılında ilk şu grup tarafından başlamıştır, bas gitarın önemi şudur, gothic metal'in şu olayından etkilenerek başlamıştır" "metalde distortion, riffler, sololar bla bla" diyecek biri değilim ama kabaca bildiklerim bunlar.

Metal ve Rock'ın tarihi konusunda bilgiler okumak istersen şu kaynaklara bakabilirsin (bi dolu link var sayfalarda)
http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music
http://en.wikipedia.org/wiki/Rock_and_roll

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 01 Şubat 2005 15:01 tarihinde değiştirilmiştir]

Eyvallah, baya bi ayrıntılı bilgi var o sayfalarda...[signature][hline]from exile...
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında ayrım bir şarkının yapısıyla ikinciside tekniği ve enstrüman tonlarıyla yapılır. Pentagram kullandığı Rifflere ve vokal tarzına bakılarak Thrash metaldir. Rock ve Metal in birbirinden zor ayrılma nedeni diğer müzik türlerine göre daha ayrı bir kronoloji izlemiş olmasıdır.

Tüm diğer ana müzik türlerine göre çok fazla dallanmış bir türdür rock. Önceleri Rock'n Roll ile başlayıp 70lerde Klasik rock a dönüşmüş sonra buradan itibarende bir çok alt dallara ayrılmıştır. Metal in doğuşuda Klasik Rock tan Hard Rock a geçiş dönemi olan 70 lerin sonlarında olmuş. Black Sabbath, Judas Priest gibi gruplar zaman içinde müziklerini yeni riffler ile daha sert ve hızlı yorumlayarak ilk olarak Speed ve Thrash i meydana getirmişler. Ama farklılık burada işte bu noktada Metal Rock kökenli türlerden ayrılıp kendi başına bir türler öbeği olmuş ve Heavy Metal adı altında bambaşka bir yöne gitmiş. Rockta aynen öyle bugünkü halini almış (her ne kadar ben inanmasamda öyle olduğu söyleniyor).

Yani farklılık şu mesela çoğu müzik türünde ana bir tür vardır ve onun altında dallar vardır gelişerek değişerek gider yeni türler ortaya çıkar ama Heavy Metal de bu bi noktadan sonra tamamen ayrılmış ayrı bir ana tür haline gelmiştir.[signature][hline]"Story of SadButcher" - SadButcher Playlist!
horacegoesskiing, 19 December 2003 13:31 tarihinde demiş ki:
...zayıf gelen iki dersim vardı resim ve beslenme dersi. şimdi dombili bi çizerim. öyle bi karakterim var yani...
Sosyal ağlarda paylaş

el cevap: metal taştan serttir:)[signature][hline]
sevdasız bir iklimde çember çeviriyordu yüreğimki sen çıktın gene ağaçların köklerinden. Her yıktığım ağaç sen büyüdün. Yüreğimi çizdiğin bir bardak biradan, içerimi sildiğin bir silginden külleri savurdum rüzgara, kalanları diktim tekrar kestiğim boynundan çıkan kanlarla suladığım çınara. Kustum, tiksindim sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

hümm metalde riffler rock'a gore daha serttir. Rock muzik bana her zmn daha akustik gelmi$tir genel anlamda. Yolda yururken dinliyorsam, yuzum guler , sevdigimi du$unurum (: ama metal vb. dinliorsam daha karamsar olurum ister istemez.

Onun di$inda mesela metalica hep la ve mi ikilileri kullanilir. O sirada mi bo$ telde palm mute vardir. Cogu $arkisini dinleyin akorlari boyledir.. Cok agir gelir o yuzden calan bilir.

Ama rock'ta daha ince seslere de giri$ler vardir. Bir de progressive'i kari$tirmassak. $ahsen rock'in ritimleri daha cok ho$uma gider. Metalda twin cok kullanilior bildigim kadariyla. Pek davulla aram yok yanni$im olabilir.

Zaman farkini biraz daha acarsak. Ozellikle $arki sozlerinde cok etkisi oldugunu gorebiliriz. 60-70 lerdeki bari$cil ve hippy akim sozleri dunya bari$i adina vb. dir ve daha soft takilirlar genelde :P .. ama 80-90 lara dogru metalin i$e girmesinin nedeni dunyanin eskisi gibi olmamasidir. Devletler arasinda ucurumlar olu$maktadir. İnsanlar arasinda ucurumlar olu$maktadir. Zenginler daha cok zenginle$mekte fakirler daha cok fakirle$mektedir. Zaten metal akimi da bunlarin ba$ladigi donemde cikmakta nerdeyse. Ozellikle ilk metal evrimini fabrikada cali$an i$cilerin cocuklarinin yaptigi o ilk sert riffleri onlarin cikardigi da ortadadir. Zaten sozlerde daha bir karamsarlik da vardir netekim...

Ancak bu kadar anlatabiliorum ben. Bunlar benim bildiklerim ve mantik cercevesinde urettiklerim. Hatalarim varsa duzeltebilirsiniz.[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /
Caya gaamaltiya gatar / Dimeli nedir nedir /
Miskimit denince ahla / Tamam sindi gaptim /
Heman onun adi duser / Eti Eti Eti

nukbasliklikiz, 28 May 2003 03:56 tarihinde demiş ki:
puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Evet genel olarak söz , kullanılan gitar tonları , davullar ayırıyo bu ikiliyi. Metal , Rocktan türemiş bi müzik türü olması lazım. Metal bilindiği gibi daha ağırdır , gitar tonu ona göredir. Davulları ataktır çift crosslar falan olur takakakakakak falan hehe yani zaten ayırmak içinde öyle çok kasmaya gerek yok yani biraz kulakla ayrılır .[signature][hline]ßÆß
Sosyal ağlarda paylaş

yahu şimdi burdakilerin yanlışlarını düzeltmek için otursam seferberlik yapsam iki sayfa yazı yazarım. ben direk kendimce açıklayayım:
karışıklık heavy metal ile hard rock'ı ayırmakta çıkar genelde. aslında metal ile rock müzikleri kendi ara dallarına bölünür. arada gruplar bile karışıklığa maruz kalır.mesela; black sabbath'a heavy metal denilir, tony iommi çoğu röportajında biz hard rock grubuyuz demiştir. şimdi rock blues dan gelir, blues dan chuck berry elvis presley, hendrix vs evrimleşir rocka geçer. zamanla evrimleşir glam rock çıkar mesela(kiss, mötley crüe, twisted sister gibi) metal müziğe black sabbath öncü olmuştur. işin kolay yolu vokalle, gitar riffleriyle felan uğraşmak değil, o akımın yaptığı müzik türü(işlenen konu mesela) hakkında bilgi sahibi olup buradan türleri ayırmaktır. metal müzik karamsardır genelde diye kestirip atılınabilecek bir şey değildir. yada riff yapısına vokalin sesine göre thrash, death vb denilmekle de olmaz(dünyanın ilk black metal grubu olan venom'un riffleri bildiğimiz thrash müzikti, vokali thrash vokaliydi. ama grup black metal grubuydu mesela)
ben kısaca ayırmak istiyorsan metalin evrimleşme tarihine göre gruplar hakkında bilgi topla, grupların müzik yapısından zamanla ne grubu olduğunu anlamaya başlarsın derim. kallavi bi olay çünkü metal müziği rock müzikten ayırmak. ikisi birbiriyle içiçe birşey çünkü..
dip not:nu metal, bir metal müzik türü değildir[signature][hline]-Old School Keşh-
Sosyal ağlarda paylaş

rock diye bi müzik türü vardır..
hard rock
heavy metal
black metal
felan bunun altstilleridir..

ha bence metal rock müziğin felsefesinin içine eden bir müzik stilidir.
bence rock ve metal direk otoritelerce ayrılmalı 2 ayrı müzik türü olarak kategorilendirilmeli.
metal pistir kakadır demiyorum ama rock müziğin felsefesiyle uyuşmuyor... ne biliim aslında yukardan bakarsn uyuşuyo ama ben yakıştırmıyorum..
metal ayrı olsun kardeşim :)[signature][hline]AAL'05
Troil, 26 Ocak 2005 01:37 tarihinde demiş ki:
10k postlu madalyalıya veriyorum !
Sosyal ağlarda paylaş

rock kendi içinde x tane şeye ayrılırken genel bi rock felsefesi vardır demek çok yanlış.
müziğe felsefeyi katan tempodur tondur sözlerdir çalgılardır, tür felsefeye birşey katıyor diyemeyiz, alt türler katıyor diyebiliriz ancak o zaman genel bi felsefe vardır demek yine yanlış olur.[signature][hline]Where is your savior now?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...