Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dogum gunu pastasini koy okullarina gondermece (mabad kucultme garantili).

di

Öne çıkan mesajlar

imamizer said:

açıkcası gereksiz buldum bunu ben.

kimse alınmasın da bi kaç gündür feyste yardırıyor insanlar marjinal bi sosyal proje buldum diye. pati dışı için söylüyorum gir migrostan 1 liraya mama al sokaktaki kediye ver desen üşenecek adamlar atlamış üstüne.

sizce de gereksiz değil mi abi? tamam yardımın iyisi kötüsü elbette olmaz ama en azından daha verimlisi, daha makulu, daha faydalısı olur.

kendi pastamızı yollayabilsek anlarım, alınmış edilmiş hediye gelmiş pastayı yollarsın da, pasta parası yollayıp çocuklara pasta ısmarlamak garip değil mi? bu para kırtasiye, kıyafet, oyuncak, kitap gibi gelişimine, eğitimine doğrudan katkı sağlayacak şeylere gitse daha iyi değil mi?

o yüzden ben böyle anlık kent soylusu hypelarına kapılmak yerine bu işi profesyonel ve sürdürülebilir halde yapan derneklere, vakıflara bağışta bulunmanızı tavsiye ediyorum.
.

Sen editlemissin ama ben yine de cevap vereyim imamcim.

Hepsi guzel, hepsi yapilmali. Cocuklarin ihtiyaci olan baska seyler var diye pasta yemekten mahrum birakmayalim cocuklari.

Cumle biraz garip geliyo okuyunca ama olay sirf pasta yesinler diye pasta almak olmadigindan, sen kendine alacagin pastayi "ulan benim gotum buyumesin, cocuklarin da gonlu olsun" diye gondereceginden her sekilde guzel.

Kirtasiye su bu gondericek gondersin yine ama cocugun perspektifinden bakinca ve pasta ile kiyaslayinca cok da eglenceli gorunmuyo diger alternatiflerden. =)
Sosyal ağlarda paylaş

cevap veriyorsan mesajımın ilk halini koyar mısın sana zahmet. millet ne yazdığımı bilsin madem, somalide açlar var, suriyeliler perişan falan dedim zanneder.

ne bileyim abi bi sürü kişi yardım yapsa binlerce lira toplansa sonuçta fakir çocuklara pasta yedirmiş oluyoruz sadece. hani daha verimli, geri dönüşünün çok daha olumlu olacağı işler yapılmasını destekliyorum sadece. başta direk pastayı mı yolluyoruz? oha süpermiş diye tepki vermiştim de. sadece para yolluyoruz yani.

pasta parası kola parası, cips parası, dondurma parası yollayarak nereye kadar.

aslında demek istediğim yardım yaparken "bize" anlık dönüşünü hesap ediyoruz. "doğum günümde pasta yedirdim çocuklara, teşekkür ettiler, fotoğraf atmışlar" diye övünüyoruz, gurur duyuyoruz, seviniyoruz. olaya bu kadar basit, anlık ve ben merkezli baktıkça burada asıl yardım yaptığımız kendi egomuz ve vicdanımız oluyor. çocuklar bahane oluyor.

ancak yaptığın yardımın kümülatif olarak uzun vadede topluma dönüşünü düşünen ve yardım işini kendisi için değil toplum için yapanlar; gelecek nesiller için kitap okumamış, oyuncakla oynamamış çocuğun, pasta yememiş çocuğa göre çok daha karanlık bir geleceğe neden olacağını bilir.

neyse abi çok baltalar gibi olmak istemiyorum.
çoğumuz hayır işlerinde gönlü olmayan, üşengeç adamlarız. bir derneğe, vakfa, organizasyona hayatta yardım yapmayacak adamlar bari şu hype sayesinde iki çocuk sevindirsin pasta yedirsin tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

cevap veriyorsan mesajımın ilk halini koyar mısın sana zahmet. millet ne yazdığımı bilsin madem, somalide açlar var, suriyeliler perişan falan dedim zanneder..

Vaay, elalem ne der kaygilari... =)

Abi dogum gunun gelince kendin yemiyosun cocuklari yiyo iste. Baska yere cekmeye luzum yok. Pastanin ustune babamin adini yazip fotografini cekin gorucem diyecek kadar okuzu bile bi ise yaramis oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...