Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

pırlanta piyasası

chrome

Öne çıkan mesajlar

E said:

ohyeah said:

E said:

0.08 ve 0.07 karisik

Abi net trollsun ya. Ne karatı belli ne rengi. Ne alıosun abi sen. Saçma sapan rakamlar yazıyorsun bir de.

Adam bedavaya bilgi verince saldirganlasti resmen... ben senin tarzini sevmedim abi insanin uzerine atliyorsun ac kurt gibi hemen arayayim hemen halledelim elimde super bir mal var tarzi esnaf kafalari klasik. Itici yani dostum kusura bakma.

Soruna gelince o da ayri bir sacma yani ben kuyumcuya girip abi bana h renk vs1 tasla yuzuk yap mi diyecegim sanki. Elinde ne varsa ona gore yaptirtacagim. Sanki kuyumcular subway gibi her renk ve kesimde tasi tutup oradan hoop yapiyorlar gibi konusmussun. Sonra bir de adam trol falan.

aynen öle diyeceksin
altığın taşın sertifikasını
rengini berraklığını sorgulayacaksın
anasını satıyım araba kadar para veriyosun ufacık taşa
bilgisayarcıya gidip
abi bana kasa topla ama beyaz olsun mu diyosun
ekran kartına cpusuna bakmıyo musun alırken?
yada cep telefonu alırken aha bunun ekranı büyükmüş diye mi alıyosun?

çoğu kuyumcu düz elle yazıp sertifika veriyo mesela hiç bir garantisi yok
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

fizban said:

Safir tasli yuzuk kolye vs yaptirmayi dusunuyorum ben de. Birkac ay sonra alacagim icin cok kasmadim gerci ama neye bakmak lazim bilemedim. En azindan pirlantada nelere bakiniliyordu biliyodum.

Safir taş 2 şekilde mevcut. Sentetik ve gerçek safirler. Gerçek olanın fiyatları da içinin berraklığına, taşın büyüklüğüne, rengine göre farklılık gösteriyor. Aslında burda en büyük değişken büyüklük. Taş büyüdükçe rakam da fırlıyor tabii
ancak bakabildim pc accessim tam degildi. atasay'dan baktigim safirler gercek safir mi oluyor mesela? fiyat/sekil konusunda bilgi sahibi olmak icin diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

ohyeah said:

fizban said:

Safir tasli yuzuk kolye vs yaptirmayi dusunuyorum ben de. Birkac ay sonra alacagim icin cok kasmadim gerci ama neye bakmak lazim bilemedim. En azindan pirlantada nelere bakiniliyordu biliyodum.

Safir taş 2 şekilde mevcut. Sentetik ve gerçek safirler. Gerçek olanın fiyatları da içinin berraklığına, taşın büyüklüğüne, rengine göre farklılık gösteriyor. Aslında burda en büyük değişken büyüklük. Taş büyüdükçe rakam da fırlıyor tabii
ancak bakabildim pc accessim tam degildi. atasay'dan baktigim safirler gercek safir mi oluyor mesela? fiyat/sekil konusunda bilgi sahibi olmak icin diyorum.

Abi atasay altınbaş yada zen gibi firmalar her türlü kucağa alıyorlar. Gerçk safir olup olmadıgını şöyle anlayabilirsin. Pazarlık et son ana geldiğinde artık bunu hrd den sertifikalı istiyorum de. Anında geri vitese geçecekler. Sentetik taşı kendileri bile ayırt edemez. Zira onlar gemolog değil. O yüzden dikkatli ol derim
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

ohyeah said:

ginaly said:

ohyeah'ı aradığımda bana da fakir muamelesi yapmıştı. ki fakirim :(

Abi ayıp ama. O kadar da yardım ettim be :)

(:

neyse sağolasın, başka bir arkadaş tuttu elimden kapalıçarşıya götürdü tektaş aldım ucuzundan

Abi ucuz tektaş diye bişey yoktur. Sarı ve berraklığı kötü taşı iyi diye çakan esnaf vardır.

Kapalıçarşı 101
Sosyal ağlarda paylaş

iki farklı test yaptım,

birinde nişantaşında "abi bizim kuzene gelmiş bu, satmayı düşünmüyorum ama kaç para eder ailece merak ettik" diye sordum. aşağı yukarı aldığım fiyatı söyledi.
diğerinde kapalıçarşıda satacam kaç para eder diye sordum, %40 discount koydu. o da normal zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Abi atasay altınbaş yada zen gibi firmalar her türlü kucağa alıyorlar. Gerçk safir olup olmadıgını şöyle anlayabilirsin. Pazarlık et son ana geldiğinde artık bunu hrd den sertifikalı istiyorum de. Anında geri vitese geçecekler. Sentetik taşı kendileri bile ayırt edemez. Zira onlar gemolog değil. O yüzden dikkatli ol derim

bu bana oldu. taşı beğendim, hatta gia sertifika muhabbetini de yaptım. en son aşamada burdaki başlığı gördüm. saolsun ohyeah şunu sordun mu bunu sordun mu şeklinde konuyu irdeledi. atladığım başlıklar olmuş (halbuki ben 1 hafta konuyla ilgili yazıları okumuş ve konuda profesör olmuştum.)

neyse sonuçta 4c'si belirlenmiş diğer herşeyi de "sorunsuz, super" olarak konuşulmuş taşın giası ortaya çıkınca floransın strong blue yazdığı görüldü. Ben "bi yanlışlık olmuş florans clear/none olan taşı ayarlıyoruz" diyecekler diye beklerken, hesap no verin paranızı gönderelim çarkını yaptılar.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

iki farklı test yaptım,

birinde nişantaşında "abi bizim kuzene gelmiş bu, satmayı düşünmüyorum ama kaç para eder ailece merak ettik" diye sordum. aşağı yukarı aldığım fiyatı söyledi.
diğerinde kapalıçarşıda satacam kaç para eder diye sordum, %40 discount koydu. o da normal zaten.

Abi 0.23 lük taşa %40 disc ciddi bi rakam. Hayırlı olsun tekrardan
Sosyal ağlarda paylaş

ct karatta
tw ne acep

CTTW is an abbreviation for carat total weight. It indicates the combined carat weight of all gemstones in a piece of jewelry. For example, a pendant set with three gemstones, each weighing 1/3 carat, weighs approximately 1 CTTW.

Toplam karat ağırlığıymış hacı

tek taş olmayanlarda önemli tek teşta değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Editor said:

onlar nedir bilmiyorumda şu işte IGI sertifikalı :

http://ecx.images-amazon.com/images/I/6178iTvNLmL._UL1500_.jpg

Abi igi çöp sertifika. Gia ve Hrd saygın labaratuvarlar. Geri kalan sertifikalar çöp. Igi da G rengi bi taş Hrd de i falan gelir. İgi vs yazıyorsa si1-2 falandır
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...