Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Half-life serisinin konusu.. (spoiler)

Dungeon_Master

Öne çıkan mesajlar

ya şunu anlatamıyorum sanırım.. bu oyunda konuyu armut piş ağzıma düş tarzından yapmamışlar. gerçek hayatta olduğu gibi olan biteni anlamak için senin ayrıntıları dikkate alıp olayları kafanda çözümlemen gerek. oyun arası demolarla her şeyi anlatıp sonra "objectives: kill hödö" diye pencere açılmıyo hemen. duvarlardaki gazetelere, resimlere, ayrıntılara, gizli yerlerde bulacaklarınıza falan dikkat etmeniz lazım, konuşmaları dikkatle dinlemeniz lazım ki olan biteni anlayın. bi kaç post önce verdiğim linke bakın, okuyun bence. okuyunca "oha lan hiç görmedim duymadım oyun boyunca bunları" derseniz eğer oyunu benim dediğim gibi oynamamışsınızdır.

(bu arada, daha fazla bilgi vermelilerdi bence, haklısınız. dediğim gibi hikayeye sadece yeni belirsizlikler sokacaklarına eski bazı belirsizlikleri [black mesa olayı, g-man vs.] cevaplasalardı daha iyi olurmuş..)

yine "hl3" diyerek mesajımı bitiriyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

anlatabiliyosun mayfer,
zaten "heryere cekilebilecek cevaplar verelim, milletin merakini yuksek tutalim" teknigi cok yeni bi teknik diil. half life bi devrim falan yapmiyo bu konuda hepimiz biliyoruz.. ama ortada olan sey basli basina bir oyun, expansion paket diil. insanlar cevap bekliyo, ara bolum kivaminda hikayeleri aciklamasi(ne acikladi bu arada?, yazarsan sevinirim) ve acikladigindan -eger elle tutulur bi aciklama varsa tabi- kat kat fazla soru atmasi en azindan beni rahatsiz ediyo bundan ovucek bir sey goremiyorum acikcasi[signature][hline] Ya ya ya coco jamboo Ya ya yeah
Sosyal ağlarda paylaş

Half-Life serisi aynı Matrix serisi gibi. Eğer sen konuyla ilgilenmezsen, bilmeceleri çözmeye çalışmazsan pek birşey öğrenemiyorsun. Yani Half-Life'ta aynı Matrix'teki gibi bilmecelerden oluşuyor, konuyu insanın gözün sokmuyor, merakı arttırıp araştırmaya sevk ediyor.

Ortalama bir oyuncu oyunu oynar, bitirir; aksiyondan zevk alır. Ama Hardcore Gamer denilen kesim araştırarak, ipuçlarını birleştirerek konuyu çözüyor ve daha çok keyif alıyor oyundan. İpuçları falan dedimse acaip kasıcı bişeyde değil yani. Azıcık dikkat ediyorsun o kadar. Araştıran konuyu öğreniyor.

Half-Life böyle daha zevkli.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

said:
klavye, 27 Kasım 2004 22:42 tarihinde demiş ki:
steam forumlarinda 7 hour war'i Shepard tarafindan oynayabilecegimiz yaziyo (tabi yazanlar bizim gibi oyunun konusunu tartisanlar. yani olursa eger Shepard'in olacagi bi hl2 devam oyunu bunun 7 hour war'da gecebilecegini soyluyolar)

burda yazılanları okurken ben de bunu düşünüyordum.
olsa süper olur.

7 hour war üzerine detaylı bir hikaye çıkar..[signature][hline]mono - life in mono
Sosyal ağlarda paylaş

7 hour war da ne olabilir ki yani.sonuçta kaybediyoruz.Ama shepard amcamı oynamak iyi olur tabi.Burda önemli olan reaktör ü patlattıktan sonra olanlar.Bence valve bu konuyu kapatacak o kısım bir sır olarak kalacak[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
mayfer, 05 Aralık 2004 19:36 tarihinde demiş ki:
çıktı çoktan zaten o.. ama onu oynamak için steam'den silver edition almış olman gerek.
bu arada HL:S için heveslenmeyin, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. su efektleri ve ragdoll dışında yenilik yok.

İlla hl2 gibi olsun demiyorum zaten biraz daha güzelleşsin olur yinede oynariz ya Half-Life ama gerçekten bi şu aralar bi devrim gibi belkide Doom 3 hayal kırıkliğindan sonra bize süper gelio çünkü Call of Duty dan sonra ben doğru düzgün bi oyun oynamadim.[signature][hline] Erst wenn die Wolken schlafen gehen
kann man uns am Himmel sehen
wir haben angst und sind allein

Gott weiss ich will kein Engel sein
Heaven Must Be Hell in Sky
Sosyal ağlarda paylaş

Shepard kimdi ya ? bu arada hl2 hl1 den tamamen cok daha fazla aciklayici bir oyun olmus hl1 de cok az sey anliyorduk hosuma giden birsey ise hl2 de barneyi ilk gordugumuzde
"about that beer i owed ya " diyo dunde hl1 e baktim ilk konustugumuzda "hey catch me later and i'll buy you a beer" diyo eheh cok ho$uma gitti bu olay[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

arkadas 4 cdlik versiyonunu almis kutusunun resminde gordon freeman var kıyafetiyle birlikte ve yesil gozlu eheh bende ben ihtimal vermiyorum freeman ın g-man olduguna ama ne biliyim suphelendim..

bi de merak etigim bisi var Op. F. un sonunda shep in oldurdugu yaratık ne onu oldurerek ne yapmıs olduk?op F u 1 kere bitirdi unuttum orda g-man in ne dedigini helikopterde biri orda ne anlatıldıgını yazabilir mi?

[Bu mesaj Way tarafından 06 Aralık 2004 22:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

biliyorlardır g-man'i.
yani mesela hl1'de belirli bir amaç için gizli bir adam yerleştirmeye karar vermişlerdir.
ancak o amaç oyuncuya yansıtılmadığı için, misal hl2'de g-man'i daha farklı bir amaca çekebilmişlerdir.

gizlilik olduğundan "evet ben buyum şunun için sizin peşinizden ayrılmıyorum" diyinceye kadar da farklı yerlere çekebilirler..[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
http://forum.paticik.com/view.php?id=100154
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sirada gman Steam Forumlarinda 13 defa görüldüğü tespit edilmiş ss lr fln yollamiş :D[signature][hline] Erst wenn die Wolken schlafen gehen

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Way, 06 Aralık 2004 22:22 tarihinde demiş ki:
arkadas 4 cdlik versiyonunu almis kutusunun resminde gordon freeman var kıyafetiyle birlikte ve yesil gozlu eheh bende ben ihtimal vermiyorum freeman ın g-man olduguna ama ne biliyim suphelendim..

[Bu mesaj Way tarafından 06 Aralık 2004 22:25 tarihinde değiştirilmiştir]

O olmaz o znm Paradox olur çünkü hl1 de bir yerde bize yardim edidu..Yain o olmazsa geçilmeyecek birde bizi kurtariodu..[signature][hline] Erst wenn die Wolken schlafen gehen

Sosyal ağlarda paylaş

benim merak ettiğim birşey var, açıklamaları bekliyorum.

şimdi gördüğümüz karakterler şunlar:

- Tarafımızdakiler: Barney, Eli Vance, Alyx Vance, Isaac Kleiner, Father Grigori, asiler, HL1 profesörleri, Otis, Gina
- Soldier tayfası: Grunt, Helicopter
- Soldierları da öldüren özel tim: Assassins, Black Ops
- Xen ırkı: Alien Slaves, Alien Grunt, Houndeye, Tentacle, Snark, Alien Controller, Garg, Gonarch
- Zombie: Headcrab, Zombie, Black headcrab
- Race-X ırkı: Pit drone, Shock Trooper, Shock Roach, Voltigore
- Ona buna saldıranlar: Barnacle, Bullsquid, Ichthyosaur, Ant Lion, Ant Lion Guard
- Combine ırkı: Combine Soldiers, Strider, Gunship, Manhack, Scanner, Dropship, Helicopter, APC

şimdi, bizim Xen'deki Alien Slaves dediğimiz, HL2'deki vortigaunt oluyor.

Race-X ırkı bir tek Opposing Forces'ta ortaya çıktı, ve hem askerlere, hem black opslara hem de Xenian'lara saldıran bir ırk.

Zombieleri yapan headcrabler Xen boyutundaki yaratıklar bize ışınlandığında ortaya çıktı.
Headcrableri Combinelar insanları kontrol etmek için çıkardığı söyleniyor.
Ama tüm herkes bu headcrableri öldürmek istiyor. Xenianlar, Combinelar vs.
Madem Combinelar headcrableri yarattı, neden onlar da zombilere saldırıyor? Headcrableri kendi iyilikleri için kullanamıyorlar mı?

Combinelar Alien Slaveleri kontrol etmek için Ninilith midir nedir o dallamayı yarattığı söyleniyor. O zaman Alien Grunt ve Alien Controllerı Combine mı yarattı yoksa hali hazırda var mıydı? Peki bu alien grunt ve alien controller nerdeler şimdi? Bir tek vortiguantları gördüm.

Combinelar Race-X ırkı olabilir mi? Sonuçta Ninilith öldükten sonra Xenianlara saldırmaya karar vermiş olabilir, bu saldırıyı da Opposing Forces'ta görmüş olabiliriz. Bir yandan hükümet bizi devre dışı bırakmak istiyor Assassin ve Black Opslarla, diğer yandan da Combinelar, Xenianları ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Ant Lion, Barnacle, Bullsquid, Ichthyosaur uzaylı mı, uzaylıysa hangi ırktan?

Özel eğitimli askerleri black opslarla ve assassinlerle öldürmeye karar veren hükümet, bu kararı neden verdi? Sonuçta o askerleri gözden çıkarmak o kadar kolay bir şey değil. Arada black ops ve assassinler de ölebilir, askerler tepki gösterebilir, bu ihtimal de var. Hem ayrıca black ops ve assassinleri yollayan kişi kim ve tam olarak nedeni ne? Shepherd'i öldürmek için olabilir mi?

Combine ırkının bizi seçmesindeki neden ne? Bununla G-Man'in bir bağlantısı var mı?

HL1 trainingdeki Gina kim? Bizim eğiticimiz mi, yoksa sıradan bir bilgisayar yansıması mı? 13 tane HEV suitli adamın işi ne? (hani şu önceki sayfalarda gösterilen) M.I.T.'den mezun olmuş gözlüklü sıradan bir bilim adamının silah eğitimiyle işi ne? Gordon nasıl bu kadar iyi silah kullanıyor? Bizim eğitimimizden sorumlu kişi acaba G-Man olabilir mi? 13 kişiden tek kalan olmamız, G-Man'in daha geniş planları açısından bir test miydi?

Barney karşımıza çıktı peki Otis ne oldu?
Shepherd ne alemde?

Opposing Forces'taki hikayeyi HL2'ye taşırlarsa şahane olur, sonçta ekstra derin konu olacak ellerinde...

Neyse, sorularım bunlar, HL2 forumlarını takip edenler varsa, orda bunlar açıklanmışsa söylerse sevinirim, ya da direk orda topic felan da açabilirler, bilemiycem.
Ya da HL1+ek paketlerini ve HL2'yi oynamış olanlar bu konularda düşündüklerini söyleyebilirler.

Biraz üstünkörü geçtim yazarken, sorularım havada kalmış ve anlamsız olabilir, anlatım bozukluklarından dolayı özür dilerim o yüzden...[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
http://forum.paticik.com/view.php?id=100154
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 07 Aralık 2004 19:56 tarihinde demiş ki: Madem Combinelar headcrableri yarattı, neden onlar da zombilere saldırıyor? Headcrableri kendi iyilikleri için kullanamıyorlar mı?

Çünkü headcrabler bilinçsiz bi şekilde yaşayan bütün organizmalara saldırıyorlar. Ve ele geçirdikleri organizmları daa ilkel ve zararsız bi hale(Neredeyse bitkisel hayat) getiriyolar. Ama combineların headcrableri yarattına inanmıyorum, çünkü headcrabler insan haricinde hiç bi organizmayla birleşemiolar. Eer combinelar yaratsaydı ilk önce Xen'de denemiş olmaları gerekirdi. Dooru Xen'de headcrableri görüyoruz ama hiç biri hiçbir yaratıı ele geçirememiş durumda hatta onlarla uyum içinde bize saldırıyolar. Yani bence headcrabler combinelardan farklı, apayrı bir ırk.(Xen'deki ırklardan biri muhtemelen) Combinelar onları Xen'de buluyor ve insanları nasıl " etkisiz" hale getirdiklerini görünce dünyada kullanıyolar..

said:
Bonecrusher, 07 Aralık 2004 19:56 tarihinde demiş ki:Combinelar Alien Slaveleri kontrol etmek için Ninilith midir nedir o dallamayı yarattığı söyleniyor. O zaman Alien Grunt ve Alien Controllerı Combine mı yarattı yoksa hali hazırda var mıydı? Peki bu alien grunt ve alien controller nerdeler şimdi? Bir tek vortiguantları gördüm.

Alien gruntları combineların yarattığına eminim. (Hl 1'de Xen'e gittimizde görüoduk.) Nasıl ki combinelar insanları o "stalker" denilen zombinin zararsız şekline sokup kullanıyolar ve combine askerlerini insanların daa da evrimleşmiş şekline sokup başlarına koyuyolarsa Xen'de de aynı olayı yapıolar. Vortiguantlar'ın daa da evrimleşmiş halleri alien gruntlardı. (Yine göğüslerinden çıkan bi elleri vardı, daa yapılıydılar, zırhları ve silahları vardı.) Alien controllerlar ise tahminimce dünyadaki "Strider"ların karşılıı. Çünkü Xen gibi alakasız katmanlarda ve yerlerde bulunan toprak parçalarının olduu az yerçekimli ortamda yaratıkları denetlemek için kesinlikle uçabilen gözcü gibi yaratıklara ihtiyaç var. (Xen'de striderlar o kadar anlamsız olur ki..) Dünyada ise insanların yaşadıı bölgelerde yüksek binalar olduu için "Strider"lar mükemmel birer denetleyici oluyor. (Alien controllerlar burada striderlara nazaran etkisiz olur.)

Alien grunt ve alien controllerları görmemenin nedeni HL 2'de Xen'e hiç gitmeyişimizdir. Eee ama HL 1'de dünyaya geliolar dediini duyar gibiyim. HL 1'de dünyaya gelmelerinin sebebi büyük ihtimal combineların Xen'de, Xen'i kontrol etmek için kullandıkları alien gruntlardan başka askeri bi güçlerinin olmayışıdır. Bu yüzden çaresizce(Ya da istemeden), sanırım öncü birlik olarak, dünyaya gönderiolar. (Zaten şans eseri yaratıklar Xen'den dünyaya ışınlanmaya başlıyor.) Daa soora onların pek etkili olmadıklarını görünce dünyalıların birbirlerini öldürmek için kulandıklarına benzer(Her ırk kendini öldürmenin en ii yolunu bilir.) combine askerleri, assasinleri, helikopter yaratıklarını ve striderlerı gönderiolar..

Bence vortiguantların büyük bi bölümü, dünyaya gelenlerinin hepsi, zihinsel olarak Nihilanth'a baalıydı, yani onun kölesiydi. Biz onu öldürünce onlarda serbest kaldı. Dünyada kalanlar combinelara duydukları nefret yüzünden insanların asi saflarına katıldılar.. (Xen'de kalanlar napıodur bilmiorum..) O yüzden onları bol bol görüoruz..

Tek msj da atıcaktım ama bu kadar yazdııma bişey olmasın die direk yolluorum.. (Dier soruları da elimden geldiince cevaplamaya çalışıcam)[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu demin bitirdim hala etkisindeyim son konusmalarin biraz kendime gelmem lazım bisiler yazmak icin :)

son olaya kıl oldum gercekten dedikler kadar etkiliymis tam film sonu gibi olmus ama keske su freeman i konusan bi adam yapsalar g-man okadar laf soluyo insan bisiler der "ok babz ben yinebekliyorum doncem ben sana" bisi ler desin adam okadar laf soluyo cekiyo gidiyo bizim adamda izliyo..

sonda alyx in hala zamanimiz var demeden time mr freeman ? olayı oldu bitirdi beni alyx e de yazık oldu cok seviyodum onu :)

daha simdiden 3 merak ettim daha en az 3-4 yıl var nası gececek zaman hic bilmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...