Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tüylerin dökümünü azaltmak/engellemek?

RaVena

Öne çıkan mesajlar

Ama tüy dükmeleri lüks değilki,hatta bana göre sağlıklı bir durum değil hiçbi konuda (hem köpek için hem sahibi için,hijyenik anlamda da) tabiki haklsınız doğal ortamlarından kopartılıp evlere alınıyor,lakin doğal ortamındaki zorluklardan daha güzel,ilgili ve sağlıklı bakılıyor bu hayvanlar,öyle düşünmeyin lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

RaVena said:

Ama tüy dükmeleri lüks değilki,hatta bana göre sağlıklı bir durum değil hiçbi konuda

Veteriner misin ki? Hayvan için tüy dökmenin illa da sağlıksız olduğunu nereden çıkardın, arada tüylerini değiştirmeleri ve bunu mümkünse insan eliyle kırpılmadan yapmaları gerekiyor. Olağanın üzerinde bir dökülme varsa bir cilt/beslenme sorununa işaret edebilir ama olağansa olağandır adı üzerinde.

Hayvanı seveceğiniz hale gelmeye zorlamak ve bunu çeşitli bahanelerle kapatmaya çalışmak hoş değil. Özellikle köpekler için evde kalmak, günde 1-2 defa anca dışarı çıkmak zaten zor, bari başka özgürlüklerini kısmayın adamın.
Sosyal ağlarda paylaş

kötü bakıldığını ima etmedim. iyiliği için yapılması gerektiğini düşündüğünüz konusunda samimiyetinize de inanıyorum fakat baggio'nun dediği gibi insan merkezli düşünüp onları 'işimize gelen' forma sokma çabamızdan olabildiğince uzaklaşmalıyız ki bu tür durumları sorun haline gelmesinin bir nedeni de 'tüy dökülmesine karşı zımbırtı' türevi ürünlerin piyasasını oluşturmak aynı zamanda.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

RaVena said:

Ama tüy dükmeleri lüks değilki,hatta bana göre sağlıklı bir durum değil hiçbi konuda

Veteriner misin ki? Hayvan için tüy dökmenin illa da sağlıksız olduğunu nereden çıkardın, arada tüylerini değiştirmeleri ve bunu mümkünse insan eliyle kırpılmadan yapmaları gerekiyor. Olağanın üzerinde bir dökülme varsa bir cilt/beslenme sorununa işaret edebilir ama olağansa olağandır adı üzerinde.

Hayvanı seveceğiniz hale gelmeye zorlamak ve bunu çeşitli bahanelerle kapatmaya çalışmak hoş değil. Özellikle köpekler için evde kalmak, günde 1-2 defa anca dışarı çıkmak zaten zor, bari başka özgürlüklerini kısmayın adamın.

İnsanların saçları döküldüğünde sağlıksız bir durum olduğunu anlamaları içinde Kuaför yada Doktormu olmaları lazım? Yapmayın lütfen arkadaşlar,olağanın dışında bir durum olduğu için bu soruyu sordum,yani beslenmeylemi alakalı yoksa bu evrelerde oluyormu,ve bu evrelerde olması normalse bunu azaltmanın ve sağlıklı olmasını sağlıcak durumu öğrenmek istediğim için bu konuyu açtım.. Siz olaya farklı açıdan bakıyorsunuz birazcık,tabiki tüylerin dökülmesi normal,ancak ilk defa böyle bir tecrübe yaşıyoruz,ne yapılması gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum.

Mesela Beslenme örneği verilmiş,mamasına dikkat etmesini söylücem (hatta marka önerilerinizide alabilirim) gibi durumları öğrenmek istedik sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanın saçıyla hayvanın tüy örtüsü arasında dağlar kadar fark var. Biri tepemizde olan hemen hemen işlevsiz bir aksesuar, diğeri hayvanın çevreden korunmasındaki temel unsur. Çok talihsiz bir karşılaştırma/örnek olmuş.

Dönem dönem de normal, genel olarak da normal. Elinizle severken öbek öbek köküyle beraber kepek gibi tüy geliyorsa ya da tüyleri sönük, yağsız, besinsiz gibi matlaşırsa bir sorunu olabilir. Bunlar yoksa normaldir. Son kararı da en iyi veteriner verir.
Sosyal ağlarda paylaş

@Baggio Tabikide aynı demiyorum,bazı durumlar için konunun uzmanı olmamıza gerek olmadığını örnekledim sadece orda sizde biliyorsunuz. Talihsiz bir örnek falanda değil bana göre.
Öbek öbek olmasada severken kısa kısa fazla şekilde tüyler elimde ve kıyafeterimde her seferinde bırakma durumunu yaşıyoruz,ayrıca kız arkadaşım bu canlı arkadaşına bir insan gibi davranıyor,onunla çok ilgileniyor,dışarı çıkarıyor,anne gibi bakıyor açıkcası. Öyle ''ayy çok tatlı biz bunu alalım,eve tıkayalım,sevelim mıncıklıyalım ama tüy dökmesin,etrafa çişini yapmasın,pislemesin öyle sakince dursun havlamasın .... '' gibi bir durum yok,öyle algılanmasın lütfen.
Mamasını değiştiricez,beslenmeyle ilgili olduğunu düşünüyoruz şuan,çünkü tüy dökmesinin dışında tüyleri sert ve mat gözüküyor parlakta değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz mamaya kaçmayın, ayda fark ettireceği 30 TL falan olur, ufacık köpek zaten ne yiyecek. Hayvana 1500-2000€ verip 30-40 TL'nin hesabını yapmayın :p

Market maması kesinlikle yedirmeyin. Acana, Orijen, N&D gibi bir tahılsız mama deneyin, iyi gelmezse (kriterler sevmesi, tüy sağlığı ve kakasıdır) kaliteli normal veteriner mamalarına geçersiniz.

Kedide mama geçişini yavaş yavaş yapmak gerekiyor ama köpekte o durum var mı bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Ucuz mamaya kaçmayın, ayda fark ettireceği 30 TL falan olur, ufacık köpek zaten ne yiyecek. Hayvana 1500-2000€ verip 30-40 TL'nin hesabını yapmayın :p

Market maması kesinlikle yedirmeyin. Acana, Orijen, N&D gibi bir tahılsız mama deneyin, iyi gelmezse (kriterler sevmesi, tüy sağlığı ve kakasıdır) kaliteli normal veteriner mamalarına geçersiniz.

Kedide mama geçişini yavaş yavaş yapmak gerekiyor ama köpekte o durum var mı bilmiyorum.

Proplan çok önermişler Somonlu olanından,çok farkını ve faydasını gören olmuş,bu markayı önerirmisiniz? Ayrıca Somon,Kuzueti ve Tavuk/Pirinç li içerikleri farkları varmıdır etki açısından? Bizim bu bu oğlan çünkü çok seçiçi,bizim yediğimiz yemeklerden istiyor hep =)
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:
chihuahua'nın doğal ortamı neymiş, söyle de öğrenek?

köpek gibi bir tür için doğal ortam kalmadığını, bizimle birlikte evrilirken bize bağımlı kaldığını, bu nedenle pek çok tür için doğada yalnız başına yaşamanın neredeyse imkansız olduğunu zaten biliyoruz. o nedenle 'doğal ortamı' değil de 'doğal yaşayışı' demeyi tercih ettim ve 'ev' i özellikle belirttim. klişe belki fakat özgürce dolaşacağı ve ayağının toprağa basacağı bir yerin olmadığı sürece hayvan bakmak ona işkenceden hallicedir benim nazarımda.

orijini dünyanın öteki ucunda, meksidaymış bu türün. evde bakılmasını bile geçiyorum, onca mesafe getirilip farklı bir coğrafyada bakılıyor olmasının doğal olduğunu söylemek ne kadar doğru?

bu durumla birlikte hayvan ticareti yapılmasıyla ilgili sıkıntılar akla geliyor ister istemez. dünya üzerindeki köpek popülasyonunun bu kadar yüksek olmasının nedeni de böyle bir piyasa olması ve sadece satılmak için 'üretilen' türlerin mevcudiyeti diye düşünüyorum. yani varlıkları bile yapay bir sürecin sonucu olarak vuku buluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Seçicilikten çok zamanında alıştırmamak, alıştıysa da direnip vazgeçirmekten geçiyor o işin sırrı. Aç kalınca mecbur yiyecek, zamanla da hem terbiyesini alacak hem tadını unutacak insan yemeğinin. Kokuya her zaman biraz huysuzlanacak tabii ama olacak artık o kadar :p Sindirimi açısından da çok faydalı değil normal yemek yemesi.

Proplan tahıllı mamaların kalitelilerinden, genelde seviyor da keratalar. Yarısı boşa gidiyor ama sanırım yediklerinin, hayvana bir faydası olmuyor. O yüzden daha az ama öz bir mama vermek daha faydalı olabilir. Hayvanların da insanlar gibi biri birini tutmuyor ya, kişilikleri var, deneye deneye bulmak lazım mecbur.
Sosyal ağlarda paylaş

boş yere üzerine gitmeyin abi şöyle aşırı feministler gibi her dediğinden tüylenip hayvan sahiplerinin.

ravena, tüy dökmesi normal tabiki ama her gün bol bol tarıyor musunuz? düzenli ve güzel bir şekilde tararsanız en az %20 etki eder tüy dökülmemesi ve daha saglıklı tüyler adına.

ayrıca mamanız kaliteli değil mi? ne kadar kaliteli mama, o kadar sağlıklı tüy. insan gibi yani aslında besin en önemli öğe
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

boş yere üzerine gitmeyin abi şöyle aşırı feministler gibi her dediğinden tüylenip hayvan sahiplerinin.

ravena, tüy dökmesi normal tabiki ama her gün bol bol tarıyor musunuz? düzenli ve güzel bir şekilde tararsanız en az %20 etki eder tüy dökülmemesi ve daha saglıklı tüyler adına.

ayrıca mamanız kaliteli değil mi? ne kadar kaliteli mama, o kadar sağlıklı tüy.

Kaliteli mamalara örnek verebilirmisiniz acaba? Şuan kullandığı markayı bilmiyorum lakin Proplana baktık hoşumuza gitti yorumları,ancak daha güzeli varsa tabiki bilmek isteriz.
Hergün bol bol taranmasının sağlıksız olduğunu okumuştuk,bilmiyorum işte bu tür konulardaki çelişkilerde mahvediyor bizi açıkcası =)
Ama tüylerinde matlaşma olmasını biraz beslenme şekline bağlıyorum,bunun önüne geçtikmi hallolucağını düşünüyorum.. Ayrıca köpek mamalarına 1 kaşık zeytinyağı koymanın çok sağlıklı olduğunu yazmışlar hep,siz ne düşünüyorsunuz ?
Sosyal ağlarda paylaş

konuyu okumadım ama üst kalite mama + her gün taramak baya bi önüne geçer. her sabah güzelce tarayıp sonrasında mama verirseniz bi alışkanlık haline dönebilir hem rahatça. gerçi uzun tüylü kediler zaten seviyo taranmayı. benim kedi kısa tüylü, o bile bayılıyo taranmaya şu metal tel tel taraklarla. ama kısa tüylü diye haftada bir iki tel tarakla tarıyorum, kalan günler normal fırçayla tarıyorum

ha ben çinçilaa okudum, çivavaymış. çivava o kadar tüy döküyosa ben ilk mamada kaliteyi arttırırdım sanırım. kısa tüylü köpeğin o kadar fazla dökmesi mantıksız. bi komşu bonaçibo kullanıyo, onun kısa tüylü kedi bütün evi tüy içinde bırakıyo. benim ev 1 hafta taramasam da duvardan tüy ayıklıcak hale gelmiyo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...