Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Manahel Thabet. Dünyanın en zeki insanlarından biri.

sostizm

Öne çıkan mesajlar

Abi benim de 157 iq um var sozde de, bir boka yaradigini gormedim daha. Ayrica ne kadar yuksek iq lu insan gorduysem hepsi narsizmlerinden bir bok basaramiyorlar hayatta. Mesele ne kadar akilli oldugun ile ilgili. Zeka guzellik ayni sey. Ikisi de bir noktaya kadar genlerin izin verdigi dozda gelisebiliyor ve basarlili olmak icin hayatta en gerekli sey degil. Rusya adriana lima dan guzel onbinlerce hatun kayniyor ama hepsi salak salal dolasiyor ortada. Emek olmadan bir bok olmaz. Zeka ile akilli olmayi hep birbirine karistiriyoruz biz.
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

Elma sen cok akli basinda boyle akilli guzel mevzularla ilgilenen bir adamdin abi. 9 yasindaki gerizekali kuzenine falan mi devrettin hesabini. Son zamanlarda tam bir dangalak gibi yaziyorsun.

yok abi yine benim de işsizlik işte burda abuk subuk şeylere sarıyom. 2 hafta sonra doktoraya başlayınca yine entellektüel seviyesi çok yüksek ortamlara gireceğim.

Endüstri mühendisliği bilgim duruyo ama sorabilirsin test etmek istiyosan. Marty nin dediği doğru sporla kas artıyo beyin azalıyo olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de işin troll ve boş konuşma kısmını sevdim ben ya keyif alıyom bu aralar, hayatın ciddiyetine güzel bir renk katıyor.

En büyük idolüm aquila, sonra fistan. Belli seviyelere geldim, Rabbim izin verirse bu kulvarda onları kısa zamanda geçeceğim, kendimi geliştiriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben mesaji tam alamadim simdi

kadin arap diye begenmiyo muymusuz neymis? boyle sacma sey mi olur? bu kadar eziklikle bisey basarmak zaten mumkun degil

asil ortada arap kimligini kullanarak ''ben de arap dunyasinin bilim temsilcisiyim''in ekmegini yemeye calisan ama somut pek bi isi olmayan bi tip var gibi duruyor

neyse cok vakit harcadim simdiden. hava guzel disarda kacayim
Sosyal ağlarda paylaş

Borastus said:

bolumun tam ismi financial engineering and risk management. genel olarak dersler portfoy olusturma ve finansal olarak riskli duruma dusmeme uzerine.

portfoy olustururken bir havuz olusturmak gerekli. bunun icinde mumkun oldugunca birbirinden bagimsiz entrumanlar ile riski minimize edip kazandi arttirmak mevzu. istatistik burda devreye giriyor, farkli stocklarin korelasyonunu hesaplayip risk dagitimi yapmak mevzu. Risk getiri egrisinde en optimal pozisyonu bulup ona gore bir portfoy olusturmak uzerinde.

risk management su sekilde mesela pegasus firmasindayiz, firma icin en buyuk risk petrol fiyatlari, petrol fiyatlarindaki oynama butceyi mahvedebilir. bunu engellemek icin opsiyon veya emtiya borsasinda pozisyon alip hedgelemek gerekli.

4-5 yilda bir ekonomik kriz olusma olasiligi oldukca yuksek, firmalar bu durumlara karsi pozisyon almaz ise batma olasiligi oldukca yuksek, ama bazi firmalarda kazancla cikiyor krizlerden risk dagitimini iyi bir sekilde yaparsan rahat bir sekilde cikabilirsin. Ornegin su an dolari yil sonu 2,7 den alim opsiyonu imzalarsan yil sonunda dolar patlasa bile sorunsuz kurtulabilirsin.

bi soru daha, o zaman sağlam finansçılar genelde hedging ile para kazanıyor diyebilir miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...