Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Online Ödeme Sistemleri, Tek Tık Ödeme, Database vb. Konular

bingildak

Öne çıkan mesajlar

Glatheros said:

Sequo said:

Glatheros said:

Sequo said:

Yaw he he. Ayranı yok içmeye bilgi fışkırtıyor ortalığa.

Bilgi güvenliği yükümlülüğüne aykırı davranılması
MADDE 39 – Bu Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrası ve 23 üncü maddesi
hükümlerine kasten aykırı hareket eden kuruluşlar, üye işyerleri ve üye işyeri anlaşması yapan
kuruluşların işlerini fiilen yöneten görevlileri ve işlemi yapan kişiler, bir yıldan üç yıla kadar
hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Kartların kullanılması için zorunlu olup gizli kalması gereken kod numarası, kart
numarası, şifre ya da kimliği belirleyici başka bir yöntemin dikkatsizlik veya tedbirsizlik veya
meslekte yetersizlik veya emir ve kurallara aykırılık nedeniyle açığa çıkmasına neden olan
kart çıkaran kuruluşlar, üye işyerleri ve üye işyeri anlaşması yapan kuruluşların işlerini fiilen
yöneten görevli ve ilgili mensupları bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Bu Kanunun 31 inci maddesine aykırı davrananlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar
hapis ve bin güne kadar adlî para cezası uygulanır.

photoshopa benzemez bu iş. Gerçi onu da beceremiyorsun ama...

Normal pos ve Sanal yani Siber pos olarak geçer hukukta bunların kuralları 2 ye ayrılır.

Normal posda şifresiz işlem yapılamaz, şifreli işlem yapildiğinde müşteri iade talep edemez.

Ama Siber posda konumuz ile alakalı şifresiz işlem yapilabilir. O yüzden siber posda gizli tutulması gereken bilgi şifredir. şifresiz tüm işlemlerde kullanıcının iade hakkı vardır.

Tekrardan iyi araştır öyle gel. Siber poslar ve Normal banka posları aynı kategoride incelenemiyor ne yazık ki.

kanun açık ve net. Şifre demiyor "kod numarası, kart numarası, şifre ya da kimliği belirleyici başka bir yöntemin..."

insanlara yanlış bilgi veriyorsun. Mevzuat da Sanal pos normal pos ayrımı yapmıyor. üye iş yeri diyor.

Kaldı ki bu sadece banka kartları ve kredi kartları kanunundaki yükümlülük. Kişisel verilerin korunması yükümlülüğüne ilişkin genel düzenlemeler de mevcut.

Yapiyor kardeşim. Hakkımda 15 kere savcılıkdan yakalama kararı çıktı. Müşteri sanalkartını sadece bana ait olan bir sitede kullanmış daha sonra 3-4 ay sonra farklı firmalardan çekim yapılmış.

Yanımda çalışan bir cocuk kredi kartı bilgilerini çalmış oyun sitelerinde orada burada kullanmış.

İfade vermeye vatan emniyete gittim. Verdiğim ifade;

Sistemde müşterilerin güvenliği için tuttuğumuz kredi kartı bilgileri 3. şahıslar tarafından hacklenmiş (çalınmış) olup yapılan işlemler bizim bilgimiz ve firmamız dışındadır.

Aynı zamanda kart hamili ilgili işlemlere itiraz edip parası geri alabilir 6 ay boyunca yasal hakkı vardır.

tarzındaydı %100 aynı değilse bile %99 aynıydı.

10 dk sonra çıktım dışarı yaktım sigaramı. Savcının dediği şu lafı hatırlıyorum.

'Ulan bu internet posundan çektiğimiz nedir arkadaş.'
Sosyal ağlarda paylaş

Neden iadeye takıldınız bu kadar anlamış değilim.

anlatmaya çalıştığım şey size ait olmayan üçüncü kişilere ve iş yaptığınız insanlara ait kişisel verilerin usulüne uygun korunmamasından kaynaklanan çalınmasındaki sorumluluğunuz.

Sequo dar kafalı bir adam olduğu için aide talebinde bulunabilir diyor. Bu adamın ipiyle kuyuya inerseniz çıkamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ilgiyle okuyorum cidden

yurtdışında sifresız normal postanda alısverıs yağabiliosun bu arada. İade hakkı var ama

ya onu geçtim tr dede belli miktara kadar şifresiz işlem oluyor dıtdıt lı.

Bankayı kandırmak iimiş, teminat istemiyorlarmı sequo? yani iade için para koyman lazım deilmi oraya

Kanka kobilerden falan bişey istemiyorlar. Genelde küçük çaplı site yapiyorlar bankaya günde 1000 tl falan maksimum geçiş olur diyorlar. Bankaya güven veriyorlar.

Ama dersenki bankaya günde 50.000 tl geçiş olacak banka teminat istiyor. Birde küçük bankalar var Bankasya, Katılım bankası, cart curt bunlar hemen pos veriyor kobileri çekebilmek için.

Millette develete bankaya borcu olmayan insanları buluyor. Eline 10, 20.000 tl para tutuşturup pos çıkarıyor. Diyorki işte kiralayacaz biz posu herşey yasal. Sende kazanacaksın bizde kazanacaz diyor.

Bankaya çakıyor voleyi olan adama oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

Neden iadeye takıldınız bu kadar anlamış değilim.

anlatmaya çalıştığım şey size ait olmayan üçüncü kişilere ve iş yaptığınız insanlara ait kişisel verilerin usulüne uygun korunmamasından kaynaklanan çalınmasındaki sorumluluğunuz.

Sequo dar kafalı bir adam olduğu için aide talebinde bulunabilir diyor. Bu adamın ipiyle kuyuya inerseniz çıkamazsınız.

Ben dar kafalı bir adam değilim. Sen bu işin içinde olmadığın için kolay atıp tutuyorsun dışarıdan.

Bekar adama karı boşamak kolay derler. Ferrari görüyorsun çok yakar bu hemde 500 basar diyorsun. Bende camı açıp sana bağırıyorum yok kanka 350 yi geçmiyor diye.

Anlarsın umarım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

alıntı

Glatheros said:

Sequo said:

Glatheros said:

Sequo said:

Yaw he he. Ayranı yok içmeye bilgi fışkırtıyor ortalığa.

Bilgi güvenliği yükümlülüğüne aykırı davranılması
MADDE 39 – Bu Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrası ve 23 üncü maddesi
hükümlerine kasten aykırı hareket eden kuruluşlar, üye işyerleri ve üye işyeri anlaşması yapan
kuruluşların işlerini fiilen yöneten görevlileri ve işlemi yapan kişiler, bir yıldan üç yıla kadar
hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Kartların kullanılması için zorunlu olup gizli kalması gereken kod numarası, kart
numarası, şifre ya da kimliği belirleyici başka bir yöntemin dikkatsizlik veya tedbirsizlik veya
meslekte yetersizlik veya emir ve kurallara aykırılık nedeniyle açığa çıkmasına neden olan
kart çıkaran kuruluşlar, üye işyerleri ve üye işyeri anlaşması yapan kuruluşların işlerini fiilen
yöneten görevli ve ilgili mensupları bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
Bu Kanunun 31 inci maddesine aykırı davrananlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar
hapis ve bin güne kadar adlî para cezası uygulanır.

photoshopa benzemez bu iş. Gerçi onu da beceremiyorsun ama...

Normal pos ve Sanal yani Siber pos olarak geçer hukukta bunların kuralları 2 ye ayrılır.

Normal posda şifresiz işlem yapılamaz, şifreli işlem yapildiğinde müşteri iade talep edemez.

Ama Siber posda konumuz ile alakalı şifresiz işlem yapilabilir. O yüzden siber posda gizli tutulması gereken bilgi şifredir. şifresiz tüm işlemlerde kullanıcının iade hakkı vardır.

Tekrardan iyi araştır öyle gel. Siber poslar ve Normal banka posları aynı kategoride incelenemiyor ne yazık ki.

kanun açık ve net. Şifre demiyor "kod numarası, kart numarası, şifre ya da kimliği belirleyici başka bir yöntemin..."

insanlara yanlış bilgi veriyorsun. Mevzuat da Sanal pos normal pos ayrımı yapmıyor. üye iş yeri diyor.

Kaldı ki bu sadece banka kartları ve kredi kartları kanunundaki yükümlülük. Kişisel verilerin korunması yükümlülüğüne ilişkin genel düzenlemeler de mevcut.

Yapiyor kardeşim. Hakkımda 15 kere savcılıkdan yakalama kararı çıktı. Müşteri sanalkartını sadece bana ait olan bir sitede kullanmış daha sonra 3-4 ay sonra farklı firmalardan çekim yapılmış.

Yanımda çalışan bir cocuk kredi kartı bilgilerini çalmış oyun sitelerinde orada burada kullanmış.

İfade vermeye vatan emniyete gittim. Verdiğim ifade;

Sistemde müşterilerin güvenliği için tuttuğumuz kredi kartı bilgileri 3. şahıslar tarafından hacklenmiş (çalınmış) olup yapılan işlemler bizim bilgimiz ve firmamız dışındadır.

Aynı zamanda kart hamili ilgili işlemlere itiraz edip parası geri alabilir 6 ay boyunca yasal hakkı vardır.

tarzındaydı %100 aynı değilse bile %99 aynıydı.

10 dk sonra çıktım dışarı yaktım sigaramı. Savcının dediği şu lafı hatırlıyorum.

'Ulan bu internet posundan çektiğimiz nedir arkadaş.'

verdiğin örnekte eğer sen basiretli bir tacir olarak davrandıysan ve gereken özen yükümlülüğünü gösterdiysen sorun yaşamayabilirsin. Olay bazında değerlendirilir. Anlattığın kadar rahat ve basit değil bu olay.

kaldı ki maddi olayla senin verdiğin ifade çelişiyor. Dolayısıyla savcılığa yalan beyanda bulunmuşsun bu suçtur. Aksi kanıtlanırsa kan alırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

La hala aksi kanıtlanırsa diyorsun. Ben elemanımın çaldığını biliyorum ama onu yakmamak için söylemiyorum ama işten çıkarıyorum. Aksi nasıl kanıtlanacak?

Gelecekler elemanın çalmış dicekler bence gayet 'Aaaaa o mu çalmış vay şerefsiz' dicem.

hala çok polisiye filmi izlemekten oluyor bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

La hala aksi kanıtlanırsa diyorsun. Ben elemanımın çaldığını biliyorum ama onu yakmamak için söylemiyorum ama işten çıkarıyorum. Aksi nasıl kanıtlanacak?

Gelecekler elemanın çalmış dicekler bence gayet 'Aaaaa o mu çalmış vay şerefsiz' dicem.

hala çok polisiye filmi izlemekten oluyor bunlar.

cahilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamı kimse umursamadı diye hakaret etmeye başladı aksdjalsjdd

Neyse bingildak türkiyede pos işleri çok farklı yurt dışına göre.

Mesela ben alman poslarım için;

Başarılı yada başarısız işlem başına; 0.23 Euro
Başarılı işlemler için: %3
CB ceza tutarı: 35€
Aylık: 157$

Ücret ödüyorum türkiyede bu yok. Ama türkiyede banka götünün keyfine göre pos kapatabiliyorken.

Almanyada bana çok geçerli bir sebep sunmadan başbakan bile posumu kapatamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

siten hacklendi diye beyanda bulunduğunda site loglarını isterler, siber suçlar bölümünde incelenir dışardan bir giriş olmuş mu bakılır. Kaldı ki özen yükümlülüğü gösterilmemiş ise hacklenmek sadece senin hırsızlığı yapmadığına ilişkin kanıt oluşturur. Gerekli önlemleri almamaktan kaynakanan hukuki sorumluluğun baki kalır. Hacklenmiş hehehhe tüh diyerek inandıramazsın kimseyi. Savcılığın soruşturacağı takip atına alacağı ilk kişiler de sen ve senin çalışanlarındır.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

hacklenme olayından yırtıyor. Aslında bu noktada savcının hekleyeni bulması gerekmiyor mu? bi ip vs takibine giremiyorlar mı?

IP istiyor hacı bizde ip verdik ama cocuk yakalanmasın diye sallama yabancı ip verdik.

Gençtir diyip. IP yi versek yakalarlardı. Evden yapmış çünkü.

Farklı bir savcı arkadaşım var. Onla görüştüm yabancı ip gelince ne yapiyorsunuz diye.

Numaradan işlemleri yapyoruz ama türkiye dışı olunca sonuç alamıyoruz. Yurt dışında geri dönüş olmuyor türkiyeyi kimse sallamıyor demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

sanal pos kredi kartı ile ilgili bilgilerin saklanması için istenilen "standart" ların olduğu bir kaynak var mı hukuksal seviyede? yani "uygun şekilde saklanmış" kriterine ne şekilde karar veriliyor?

makale ve içtihate bakmak gerekiyor. Sadece kanunla olmaz o iş. Birlikte çalıştığın hukuk bürosundan konuya ilişkin mütaala alabilirsin. Eğer istersen iyi bir hocaya yönlendirebilirim seni. Zamanı varsa Türkiyede daha iyi bir kaynak bulamazsın konuyla ilgili.
Sosyal ağlarda paylaş

işte belki savcılık hackleyene yonelmıstır ordan sonra, e altyapı yoktur belkı bulamayız denılıp gecıstırılmıstır.

@squo dan güncelleme geldi.
tamam mantıklı oldu, yetemeyince dışarıya demiş olabilir.

bi yerde yeterlilik söz konusu.

Düşün bi araba 500 le gidio, polis araçlarıda max 200 yapıo.

500 le giden araba beni soydu dersen, polis takibi bırakacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

siten hacklendi diye beyanda bulunduğunda site loglarını isterler, siber suçlar bölümünde incelenir dışardan bir giriş olmuş mu bakılır. Kaldı ki özen yükümlülüğü gösterilmemiş ise hacklenmek sadece senin hırsızlığı yapmadığına ilişkin kanıt oluşturur. Gerekli önlemleri almamaktan kaynakanan hukuki sorumluluğun baki kalır. Hacklenmiş hehehhe tüh diyerek inandıramazsın kimseyi. Savcılığın soruşturacağı takip atına alacağı ilk kişiler de sen ve senin çalışanlarındır.

Adam çok film izliyor bekle bak bir evrak paylaşayım. Adam hünharca sallıyor. Çok film izlemişsin.

http://i.imgur.com/IiDtNUk.jpg

Adamlar benden ip istiyor sadece oda maille lan ıslak imzalısını sonra gönderirsin diyorlar. Hani nerde siber suçarla mücadele bölümü hani kim inceliyor :)

gelip bakıyorlarmışta askldjalkdjalkdjakljdasd

Olm kimse gelip bilgisayarına yada sunucuda dahi bakmıyor. IP yide doğru vermek sana kalmış dilersen doğru ver dilersen götünden salla. Türkiyedeki hukuk bu işte.

Abi hemen o film sitelerinden ellerini çek lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

habide şu var siber suçlarla mücadele dediği ortam 10 kişinin 24 saat çay içtiği bir ortam.

Gelen ipleri turk telekoma gönderiyorlar. TTnette diyorki bu adres türkiyede şu kullanıcı tarafından o tarihde kullanılmış.

Yada bu ip türk ipsi değil kaynak malta o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

siber suçlarla mücadele 5651 sayılı yasa kapsamında. 5651 sayılı yasa sunucundaki ya da ağındaki trafiğin

tarih saat
kaynak ip
kaynak mac adresi
hedef ip
hedef mac adresi

şeklinde zaman damgalı bir biçimde raporlanmasını isteyen bir yasa. network'ten azıcık anlayanlarınız varsa yukarıdaki bilgilerin suçluyu bulmak adına hiç bir boka yaramayacağının farkına varmıştır.

eğer kredi kartı çalma mevzuları da 5651 sayılı yasaya göre falan yapılıyorsa zaten tam rezillik.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ya glatheros olayın suç olmasına haklı yalnız.
Olay suç, ama açığı var bu hem kanuni hem teknolojik yetersilikle oluyor.

Ortada bir madur yoksa suçda yoktur diyorum bende.

Sanal pos da kimse madur olmasın diye karşılıklı global alınmış yasalar var.

yani kredi kartı bilgilerini saklamak suç değil. Saklayıp o bilgilerden kendine kar oluşturmak suçtur. Bende bunu söylüyorum.

Ama glatheros kabul etmemek için ve olayın uzağından yakınından alakası yokken o kadar bilmişlik tasladı ki. Konu buralara kadar geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

Adamı kimse umursamadı diye hakaret etmeye başladı aksdjalsjdd

Neyse bingildak türkiyede pos işleri çok farklı yurt dışına göre.

Mesela ben alman poslarım için;

Başarılı yada başarısız işlem başına; 0.23 Euro
Başarılı işlemler için: %3
CB ceza tutarı: 35€
Aylık: 157$

Ücret ödüyorum türkiyede bu yok. Ama türkiyede banka götünün keyfine göre pos kapatabiliyorken.

Almanyada bana çok geçerli bir sebep sunmadan başbakan bile posumu kapatamaz.

almanyayi öydügün icin tesekürrler. ama dh gibi bir foruma girdigin icin biraz üzüldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...