Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yakın ve Eski Türk Tarihi - Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan

Feamer

Öne çıkan mesajlar

bu adam tarihçi değil,anlattığı tarihi mevzuların bir kısmı abartı,bir kısmı kendi inanç ve fikirleri doğrultusunda oluşturğu senaryoların eseri,bir kısmı toptan uçuk

nihal atsızın bile "bu adam aşırı ırkçı" dediği bir kişi kendisi

türkçülük ve turancılık ideolojileri için önemli bir adamdır,bide hızlı okuma sistemi var geliştridiği,devamını salla
ne tarihi figürler ne de tarihi olaylar hakkında yazıp çizdiği şeyleri çok ciddiye almadan önce iyice başka kaynaklara bakıp araştırmak gerek.

daha programın en başlarında kızıl ordular yaklaştıkça,romanya ve bulgaristan gibi ülkelerdeki sol partilerin ayaklanıp yönetime el koyması,ve sovyetleri davet etmesinden bahsediyor,yahu 2. dünya savaşını zerre ciddiyetle inceleyen bir lise talebesi bile,bu kadar basite indirgemezdi herhal.

yine programın başlarında değindiği 146 azeri olayı var mesela,uzun süredir chp ye ve inönü'ye laf atmak için malzeme edilen bir mevzudur,hatta tayyip bile bir ara açmıştı bu konuyu

adamın ve tayyibin değinmediği nokta,sovyetlere teslim edilen tatarlar,aydın yahut düşünür olduklarından idam edilmediler,naziler tarafından kurulan ve sovyetlere karşı savaşmış işbirlikçi birliklerin askerleriydi adamlar,sırf türklerin teslim ettiği değil,savaş sonrasında kırım tatarlarının alayı kesildi biçildi ve sürüldü

neyse,teker teker anlattığı herşeyi çürütmeye ne nefesim ne sabrım ne de bilgim yeterli olmayabilir,ama bildiğim şudur,çok ciddiye alınabilecek bir adam değil kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

romalılar demedi veya ben kaçırdım
kızılderiler'in hint-avrupa kavimleri kaynaklı olduğundan bahsetti ama Türk'lerle bolca karışmış olduğunu da söyledi.
Aztek ve inka'lar içinde Türk kolları ile kızılderilerin karışımından bahsetti.
kürt'ler için %40 mubabbeti, aslında onların kürt kaynaklı olmadığını ama yakın bölgelere yerleşmiş oldukları için kaynaştıklarını ve kendilerini kürt gördüklerini söyledi.

hani tamam sallıyorsunuz adama, bari adamın tam dediklerini yazın. beğenirsiniz beğenmezsiniz, doğru ya da yanlış yılların birikimi var.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

romalılar demedi veya ben kaçırdım
kızılderiler'in hint-avrupa kavimleri kaynaklı olduğundan bahsetti ama Türk'lerle bolca karışmış olduğunu da söyledi.
Aztek ve inka'lar içinde Türk kolları ile kızılderilerin karışımından bahsetti.
kürt'ler için %40 mubabbeti, aslında onların kürt kaynaklı olmadığını ama yakın bölgelere yerleşmiş oldukları için kaynaştıklarını ve kendilerini kürt gördüklerini söyledi.

hani tamam sallıyorsunuz adama, bari adamın tam dediklerini yazın. beğenirsiniz beğenmezsiniz, doğru ya da yanlış yılların birikimi var.

romalıları sen kaçırmışsın,leonardo da vinci ve einstein'in türk olduguna değinmeden önce onlardan bahsetti.

ayrıca sen dinle bence adamı,baya anlamamışsın
misal al kızıl derililer ve sümerlerin (ve hatta çinlilerin) türk olduğuna vardığı yer : https://www.youtube.com/watch?v=SKJC3zBjF3Q#t=4116

kaynaklardan yola çıkıp tarih incelemiyor,kendi fikirlerinden yola çıkıp,kaynakları kendine göre yorumlayıp,kendi hikayesini yazıyor,bunak değil,aksine zehir gibi,ve o aklı kendince bi gerçeklik kurmak adına kullanıyor,inanıp inanmamak senin elinde,o kadar bahsettiği kaynakları araştırıp ne kadar doğru ne kadar değil kendin görebilirsin

vidyoda değindiği "kaynak" lardan biri,http://tr.wikipedia.org/wiki/Avram_Galanti_Bodrumlu
güneş dil teoreminin en azılı savunucularından ve eserleri günümüzde pek "bilimsel" kabul edilmeyen bir adam mesala,ama reha oguz hiç rahatsız olmadan adamı kaynak olarak gösterebiliyor

o yüzden sırf "oo adam birikimli,oo adam yılların tecrübesi veteran" diye övmeye gerek yok,tarih bir sosyal bilim,ve yeni teknikler,yeni anlayışlar,yeni kaynaklar türedi,prof. reha en son bi tarih kürsüsüne adım attığından beri.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca adamın sümer dili ve medeniyetini sahiplenmeye çalışması,başka örneği olmayan,ilk defa bu adamın yaptığı bir şey değil

sümerler,ilk yazılı dili bulduklarından,dilini ve medeniyetini sümerlere dayandıran toplumlar,bir anda tarihin en köklü medeniyetine akraba olduğunu iddaa edebilir hale gelirler,güneş dil teorisinin kuruluş amacıda bu mesela. Lakin bu uğraş,bilimsel değil siyasi zorlamaların meyvesi,tek yapanlarda türkler değil
http://en.wikipedia.org/wiki/Sumerian_language#Classification

kendi dilini sümerceye bağlamak için yapılan bu uğraşları,dünyanın neredeyse hiç bir linguisti yahut tarihçisi,antropoloğu,ciddiye almıyor
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

romalıları sen kaçırmışsın,leonardo da vinci ve einstein'in türk olduguna değinmeden önce onlardan bahsetti.

ayrıca sen dinle bence adamı,baya anlamamışsın
misal al kızıl derililer ve sümerlerin (ve hatta çinlilerin) türk olduğuna vardığı yer : https://www.youtube.com/watch?v=SKJC3zBjF3Q#t=4116

yazmayacaktım ama dayanamadım, seviye tespiti için gerekli zira, sadece buna cevap versem yeter

adamın dediği, doğrudur veya yanlıştır orası ayrı, bir nevi türklerin de atası olan adamların bir kolunun floransa civarına yerleştiği ve etrüskleri oluşturduğu, onlarında romalıların ataları ile karıştığı/eridiği

şimdi adam açıkça bunu söylemişken, "romalıları sen kaçırmışsın" demek ayıptır, ahlaksızlıktır
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

yazmayacaktım ama dayanamadım, seviye tespiti için gerekli zira, sadece buna cevap versem yeter

adamın dediği, doğrudur veya yanlıştır orası ayrı, bir nevi türklerin de atası olan adamların bir kolunun floransa civarına yerleştiği ve etrüskleri oluşturduğu, onlarında romalıların ataları ile karıştığı/eridiği

şimdi adam açıkça bunu söylemişken, "romalıları sen kaçırmışsın" demek ayıptır, ahlaksızlıktır

hadi sadece etrüsklerin değil,romus ve remulusun,üstüne truvalıların,(ki roma kuruluş destanlarına göre,truvadan kaçanlar roma'yı kurmuştur) Türk olduğunu anlatıyor,remus ve romulusu emziren kurdun asena olduğunu söylüyor,çıkıp "latinler türktür!" demek bildiğin saçmalığın daniskası olduğu için böyle dolaylı yönden romalılar türktür diyor işte
https://www.youtube.com/watch?v=SKJC3zBjF3Q#t=4560
https://www.youtube.com/watch?v=SKJC3zBjF3Q#t=5547

ben senin ahlakını seviyeni fln tartışmayacam,yeterli veri yok elimde,ama bu tür adamların deli saçması ve ciddi hiçbir bilimsel veriye dayanmayan fikirlerini matahmış gibi paylaşıp savunman,zekanı sorgulamama yol açar.

"oo dünya türkmüş" teorileri,avamların çok hoşuna gider,fatih altaylı bu adamı çıkarırken,"reytingleri patlatcaz bu akşam oh be" diye sevinmiştir,zaten gayri resmi tavırları yayın boyunca belli oluyor onun da murat bardakçının da,bana öyle geldi en azından,islama benzeyen amerika dini sorusunda bariz dalga geçiyor fatih altaylı. Ama fatih altaylı bile senin gibi nispeten okuyup araştıran gençlerin gözünü boyayabileceğini sanmıyordur bence. tabi insan bir şeye inanmayı seçerse,bütün mantık ve bilimsel verileri kenara koyabilir,bu konu bile bunun örneği

programın favori saçmalıkları: anektodal kanıtlarla kürtlerin %40'ının "dağ türkü" olduğunu( "bakıcım yumurtaya ek derdi,ingilizce egg,demekki kürtler hindo-avrupa ırkı olabilir" ) ve ermeniler aslında kürt olduğunu iddaa ettiği yerler ( " bi kitap vardı bulamıyorum,1920lerde bi misyoner yazmış,belgeler vermiş,ama bulamıyorum kitabı vahvah" )

adamın tarihe bakışını en iyi özetleyen cümlesi şurda bence: türk piramitleri hakkında fikri sorulunca https://www.youtube.com/watch?v=SKJC3zBjF3Q#t=6371
Sosyal ağlarda paylaş

ya bırakın allah aşkına,

komik olmayın

diğer taraftan, ahlaksızlık dedim onu kabul etmiyorsan, okuduğunu ve dinlediğini anlamamak ile ilgili sorunların vardır demektir, sen seç birini

veya senden alıntı yapayım, sana cevaben, zira kaç zamandır yaptığın bu:

said:
..bir kısmı kendi inanç ve fikirleri doğrultusunda oluşturğu senaryoların eseri,bir kısmı toptan uçuk...

nasıl bir sinire kesme, nasıl bir çekemezlik

anlayamazsınız...

işin bir diğer tarafı adam söylediklerinin kaynaklarında veriyor, bir çoğu ile bizzat konuştum diyor

yukarıda ki şoven zatı şahaneleri belli ki oraları dinlerken ciddi tansiyon sorunları yaşıyordu atlamış, işine gelen yerleri hatırlamış

bravoo
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada beğenmediğiniz adam bu:

said:
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı.

Sorbonne Üniversitesi'nde tarih ve Türkoloji dallarında,

Columbia Üniversitesi'nde deneysel psikoloji dalında uzmanlık çalışması yaptı.

1947-1972 yılları arasında Columbia üniversitesinde,

1975-1976 yıllarında İstanbul Üniversitesi'nde ve daha sonra da 1

996 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

bu kadar adam bilmiyor, siz biliyorsunuz adamın çapını

öz güvene hayran kaldım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...