Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1930 ' lar ve Atatürk

Cheaz

Öne çıkan mesajlar

Dur senin yaptığını yapayım.

1) google
2) "harf devrimi"
3) mouse sol click
4) copy
5)

Türk dili, kendisine mahsus bir yazı, alfabe ile ifade edilmesi gerekirken uzun asırlar boyunca Arap harfleri ve Arap alfabesi ile yazılmıştı; Halbuki bu alfabe, bu yazı, Türk dilinin zenginliğini, onun genişliğini ifade etmekten çok uzaktı. Bu ihmal sebebiyledir ki Türkçe kendi kuralları ile yazılan ve söylenen bir dil olmaktan çıkmış; Arap ve Acem dil kurallarının etkisi altına girmişti.

Bu sebeple milli benliğimize dönüş açısından büyük bir hamle niteliği taşıyan bu harf inkılabı gerçekleştirildi. 1 Kasım 1928'de, daha Önce Türkçe yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine Lâtin esasından alınan harfler, Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere de yer verilmek suretiyle Türk harfleri adı ile 1353 sayılı kanunla kabul edilmiş oldu.Harf İnkılâbı kavramı yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine yeni Türk harfleri olarak tanımlanan işaretler sisteminin alınmasını ifade etmektedir.

Harf İnkılabının (Harf Devriminin) Yapılmasının Sebepleri

• Arap harfleri, Arap fonetiğine, Arap hançeresine (gırtlak yapısına) göre tanzim edilmiş olduğundan bunların telaffuzları öz Türkçenin fonetiğine gırtlak yapısına uygun değildi Ayrıca Arap harfleri mevcut yapısı ile öz Türkçe söyleyiş esasına da uygun değildi.Bu sebeple Türk milletinin düşüncesine şekil veren yazı, bu olmazdı. mevcut durum için uygun olan yeni bir semboller sitemine ihtiyaç vardı.

• Arap harfleri, Arap diline çok iyi uymakla beraber, Türk dili için yetersiz ve elverişsizdi. Türkçe, Arap harfleri ile kolay yazılıp okunamıyordu. Konuşulduğu gibi yazılamıyor, yazıldığı gibi okunamıyor idi.Okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak ve böylece modern eğitim ve öğretimin gerçekleşmesine zemin hazırlamak ancak Harf İnkılâbı ile sağlanabilirdi.

• Diğer taraftan Batı medeniyeti Latin esasına dayalı harf sistematiğini kullanıyordu Arap ve şarkiyat medeniyetlerinin özelliklerini ve kültürel yapısına göre oluşturulmuş Arap esasına dayalı harf sistematiği Batı ile olan ilişkilerimizde zorluklar yaşanmasına sebep oluyordu bu nedenle rehber olarak Batı’nın ilmi ve fenni alınacaksa ilişkilerin gelişmesi için teknoloji ve fen konusunda ilerleme kaydetmiş Batı’nın kullandığı Latin esasına dayalı harf sistematiği kullanılmalıydı.

Harf İnkılabının (Harf Devriminin) Sağladığı Faydalar

• Harf İnkılâbı, 1000 yıllık Arap harfleri ile yazı yazmak geleneğini yıkarak, Batı medeniyeti ve kültürü ile yakınlaşma sağlamasından dolayı Atatürk'ün önderliğinde kültür inkılâbına yol açan, büyük bir inkılâptı. Bu nedenle Sosyal, kültürel ve siyasî alanda geniş yankılar uyandırmıştır.

• Atatürk, Harf İnkılâbını, sadece kolay okuyup yazma için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden alınan yeni Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır bu sayede bundan sonra yürüteceğimiz ilişkilerimizde Batı medeniyeti ile entegrasyonumuzu sağlamada büyük faydalar sağlamıştır.

• Harf İnkılâbı aynı zamanda, dilde reform yolunu açmak isteyenlere bir başlangıç, bir dayanak olmuş ve onlara güç kazandırmıştır. Böylece dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız verilebilmiştir.

• Harf İnkılâbı, kolay okuyup yazma olanağı sağlamasının yanında okuma alışkanlığını da artırmış ve yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Aslında harf İnkılâbının en Önemli yönü, yeni başlayacak olan Kültür İnkılâbının temel yapısını oluşturması ve de Türk kültürünün gelişmesine imkân vermiş olmasıdır.

Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

başıma birşey gelmeyecekse atatürkü sevmiyorum diyen kızları daha samimi buluyorum. tırt subaymış, mal varlığı rüşvetmiş, masonmuş... biraz zorlasanız resim koyup o atatürk değil, yossi kohen diyecek.

akpliyim ondan sevmiyorum de, çözülsün bu mesele.

kimse atatürkü sevmek zorunda degil.yaptigi iyi isler var diye her yaptigi iyiydi/güzeldi diyemezsin. dogrularida vardir hatalarida.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

arcane said:

başıma birşey gelmeyecekse atatürkü sevmiyorum diyen kızları daha samimi buluyorum. tırt subaymış, mal varlığı rüşvetmiş, masonmuş... biraz zorlasanız resim koyup o atatürk değil, yossi kohen diyecek.

akpliyim ondan sevmiyorum de, çözülsün bu mesele.

kimse atatürkü sevmek zorunda degil.yaptigi iyi isler var diye her yaptigi iyiydi/güzeldi diyemezsin. dogrularida vardir hatalarida.

aksini iddia etmedim ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

@Dworgian
bisi olmuyor aga. sen böyle diyebiliryorsan baskasida askini deme hakki olmali. millet direkt rage oluyor.

hayır ben böyle "diyebilirim". bana birisi "bak bunu yapmış ama" diye official ve yansız kayıtlarla gelirse (yahoo answers vs harici), "tamam bu konuda öyle değilmiş" diyebilecek durumdayımdır.

ama birisi "atatürk so lame" diye kulaktan dolma 2 lafla, yanlı 2 yayın okuyup gelirse insanın neresiyle gülmesi gerektiğini şaşırdığı bir gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

Loex said:

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100904151745AA1soWI

adı idiot who wants to learn gerçi ama

Mustafa Kemal Atatürk.Hero or villain ? What you think and why?

"he is a despicable villain to me.for what he has done to his people and the muslim world at large.he has thrown away decades of progress made by the ottoman empire,turning it into a useless capitalist society.because of him a once respectable and civilized(Islamically) society is now filled with vices and sins.he has bleached values of islam out of turkey,values tht at his time of leadership were already long gone in other parts of the world.thnks to him a fully structured,fully running islamic society tht is congruent with the golden past of islam was ruined forever.what is there to boast of a modern turkey?the capitalist society is just a mask of advancement and success.in time itll show its horrid true colour.see how rotten the modern society is.and here we are praising technology and modern marvels.what has it brought us?corruption,loss of morality,loss of values in society,destabalization of economy,poverty and much more.all owed to the capitalist society,to the fiat monetary system,central banks and governments which attaturk supported and hailed"

bence güzel yazmış ama ben cahilim tabi bi hakkım yok

bu nasıl aptal bi yazıdır ingilzcen falan mı yok sinirlendim lanresmen
Sosyal ağlarda paylaş

Loex said:

yav biride harf devrimini açıklamamış hepiniz süpersiniz entellektüelsiniz ben en kötüyüm onu anladık

harf devrimine gelin

ne gibi bi cevap bekliyorsun bu soruna?

"adamin cani oyle istemis, o yuzden. kafasi atmis degistirmis" desek hakli cikacagini falan mi zannediyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

Dersim olaylarinda onayi var mesela. Dogru buluyor musun?

sana şurada kısaca "evet" demem bayağı saçma yerlere götürür bu konuyu.

gerçi zaten "tarih" içeren konularda böyle forum ortamında 2 cümleyle tartışmayı doğru bulmuyorum.

ha bir de tarih bilgim pek bir matah değil benim doğruya doğru. ama çok güvendiğim ve yansız baktığını bildiğim bir cumhuriyet tarihçisi var. yeni nesil. ondan dinleyip özet olarak aktarabilirim bilahare çok istersen :)

edit: bu dinlemem sonucu aktaracağım bilginin tarafsız olacağına eminim. ha burada alınan kararların hatalı olduğu da gelebilir info olarak
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Seele said:

Dersim olaylarinda onayi var mesela. Dogru buluyor musun?

sana şurada kısaca "evet" demem bayağı saçma yerlere götürür bu konuyu.

gerçi zaten "tarih" içeren konularda böyle forum ortamında 2 cümleyle tartışmayı doğru bulmuyorum.

ha bir de tarih bilgim pek bir matah değil benim doğruya doğru. ama çok güvendiğim ve yansız baktığını bildiğim bir cumhuriyet tarihçisi var. yeni nesil. ondan dinleyip özet olarak aktarabilirim bilahare çok istersen :)

edit: bu dinlemem sonucu aktaracağım bilginin tarafsız olacağına eminim. ha burada alınan kararların hatalı olduğu da gelebilir info olarak

ben bunu mesela Murat bardakcidan dinlemistim babasi o dönem Doguda vali. baya rapor falan tutuyor.(Youtube ta vidoesu falan olabilir). Ayrica o dönem hasta oldugunu icin bilgisiz oldugunu söylüyorlar. Murat bardakci (hatta yaninda bir tarihci daha vardi) hicbirseyin atatürkün izni olmadan gerceklesemez diyordu. sen konus gel bana anlat dinlerim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...