Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üçüncü sınıf bir üniversite mezununun gözyaşları

lazerbulbul

Öne çıkan mesajlar

Bu da hangi üniversite kaçıncı sınıf ona referans olsun işte

In the list of “World Universities Rankings”, total of 6 universities from Turkey has ranked as follows: one university in the top 100; three universities in the 101-200 band; one in the 201-300 band; and one in the 301-400 band. That is a big honour for our country. Boğaziçi University was 139th, ITU was 165th, Sabancı University was 182nd in the rankings. Furthermore, Bilkent University was in the 201-225 band and Koç University was in the 301-350 band.

Dediğimiz gibi 6 okul işte top üniversite. Dağılabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya hani odtü'ye eleştiri olur da bu kadar olması cidden abartı, yok güvendikleri şey okul ismi, ufukları dar, ogrenci profili shit tier vs. baya baya kin kusulmuş.

Odtü'de her okulda bulabileceğiniz adamlardan gayet rahat, bol bulursunuz. Odtü'lüyüm diye geçinir, gerçekten de diplomasına güvenir vs. Bu yüzden her odtülü öyle beklenen profile oturmaz.

Ama şu okulun çalışan ve dışardan bakınca bir odtülüden beklenen niteliklere sahip kesimi gerçekten de değerli insanlar. Daha zor dersler alıyolar, daha iyi eğitim alıyolar vs. diye değil, vizyona, oturaklı bir çalışma etiğine, sorumluluğa sahip oldukları veya okuldaki eğitim sırasında edindikleri için diyorum. Başka okullarda da elbet var böyle insanlar. Sadece, odtünün bu insanların oluşumuna katkısının, diğer okullara kıyasla daha fazla olduğunu söylerim. Odtüyü de bu yüzden değerli bulurum.

Sırf odtülü diye kimseyi işe zaten almayın, diplomalı eşek çok. Ama nasıl o bahsedilen genel kanılara varıldı bilemiyorum, sanıyorum dediğim gibi her okulda olan tipler görülüp de böyle bir yargıya varıldı, bence haksız.
Sosyal ağlarda paylaş

AHAHAHAH ne olur ilk 500 geyiklerine girmiyelim cunki 300 farkli liste ve her birinin kendi degerlendirme kriteri var, zerre anlami yok. istanbul universitesi listeye giren tek universite dediklerindede sunu izah etmistim gecmiste

odtu gitti kendi hesapladi (URAP 2014) ve cikan sonuc su turkiyede

http://i.sozcu.com.tr/egitim/wp-content/uploads/2014/11/urap-liste.jpg

hadi bakalim buradan yakin birde? odtu bunyesinde arastirma yapan bir kurumun sonucu

fasa fiso bunlar direk, hicbir ilk 500 geyigine inanmayin cunki bir listede bakarsini turkiyedeki en iyi sizin okul cikmis, ondan sonra bakarsiniz gazi universitesi sizin okulu gecmis. yalan dolan bunlar.

istanbul universitesi misal cogu ilk 500 listesine kolay girebiliyor cunki o kadar cok ogrencisi ve ogretim gorevlisi varki cikan tezler ve makaleler birlesince diger okullari eziyor ama listeyi duzenliyenler bu makale ve tezlerin kalitesini olcebiliyorlarmi? hayir

peki farkli bolumler konusundaki universitelerin gucu olculuyormu bu listelerde? oda hayir

bugun isletme konusunda ozyegin universitesi acik ara turkiyede en iyi ama diger bolumleri hep cop, odtunun sozel bolumleri hep cop iken muhendislik konusunda en iyi bolumleri ITU ile paylasiyorlar, istanbul universitesinin akademisyen yetistirmedeki unu "hocalar yetistiren okul" iken dogru duzgun ogrenci yetistirmeyi basaramiyor bolumlerinin %90 inda ve cikardigi akademisyenleri hep baska okullara kaptiriyor, IIBF konusunda zirve icin ankara ve istanbul siyasal arasinda acimasiz bir cekisme varken ankara universitesinin cop olmus diger bolumleri yuzunden esamesi okunmuyor

gecin o yuzden "en iyi okul benim okulum, en iyi donem benim donemim, en iyi bolum benim bolumum, en iyi fakulte benim fakultem" geyiklerini

basari kriteri bakicaksak nobel almis mezunlara bakin direk, koskoca turkiyeden orhan pamuk disinda nobel alan yok, bu ulkenin bilime yaptigi katki ne peki? uluslararasi yapilan ve alinan patent sayilari ortada iken hala universiteler arasi sidik yarisimi yapicaz? butun buyuk projelerimizin muhendisleri disardan geliyor iken muhendislikten, uluslararasi tek bir taninmis marka cikaramiyorken isletmecilikten, ulke bu kadar kotu yonetiliyor ve kamu burokrasisi can cekiyorken kamu yonetimii ve siyasetten, hastaneler les otesi iken ve doktorlar bu kadar hirpalaniyorken arti universite hastanelerindeki doktorlara devlet "ogrenciyi bosver sen hasta bakican" dayatmasi yapiyorken tiptan, adliyelerin durumu ortada iken hukuktanmi bahsedicez?

turk universitelerinin hepsi kotu cunki 12 eylul sonrasi YOK ile gelen zihniyet universiteleri bilim yuvasi yerine yuksek liseye cevirdi, ders gostermek disindaki butun fonksiyonlari kaldirdi ve akademisyenlere "intihal yap veya kaybet" zihniyetini yerlestirdi, bilim yapmak istiyen akademisyenler artik barinamiyor veya omurlerini yard doc olarak geciriyorlar

http://subjektif.org/2012/09/turkiye-akademisinin-arka-sokaklari/

konuyu cok dagitmadan link veriyim sadece, merak eden okur
Sosyal ağlarda paylaş

e duzgun listeye bakacaksin,
bolum bolum karsilastirma yapilan karsilastirmalara bakacaksin.
shangai rankings bir ornek mesela

toplamda istanbul uniyi 400-500 arasina koymus dunya capinda
bogazici de fizikte 150-200 arasi demis ornek olarak.
odtu de babayi almis
sadece 2014 bu
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bilkent'in bir hukuk ve muhendisligi iyi mesela, sosyal bilimler, temel bilimler filan kalan dokuluyor.

Her universitenin farkli bir alani iyi, onlarin ortalamasi da siralama oluyor iste. Ortalama her bolumu iyi denebilecek bir Odtu var ulkede, o da 85. siraya cikmis zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

AHAHAHAH ne olur ilk 500 geyiklerine girmiyelim cunki 300 farkli liste ve her birinin kendi degerlendirme kriteri var, zerre anlami yok. istanbul universitesi listeye giren tek universite dediklerindede sunu izah etmistim gecmiste

odtu gitti kendi hesapladi (URAP 2014) ve cikan sonuc su turkiyede

http://i.sozcu.com.tr/egitim/wp-content/uploads/2014/11/urap-liste.jpg

hadi bakalim buradan yakin birde? odtu bunyesinde arastirma yapan bir kurumun sonucu

fasa fiso bunlar direk, hicbir ilk 500 geyigine inanmayin cunki bir listede bakarsini turkiyedeki en iyi sizin okul cikmis, ondan sonra bakarsiniz gazi universitesi sizin okulu gecmis. yalan dolan bunlar.

istanbul universitesi misal cogu ilk 500 listesine kolay girebiliyor cunki o kadar cok ogrencisi ve ogretim gorevlisi varki cikan tezler ve makaleler birlesince diger okullari eziyor ama listeyi duzenliyenler bu makale ve tezlerin kalitesini olcebiliyorlarmi? hayir

peki farkli bolumler konusundaki universitelerin gucu olculuyormu bu listelerde? oda hayir

bugun isletme konusunda ozyegin universitesi acik ara turkiyede en iyi ama diger bolumleri hep cop, odtunun sozel bolumleri hep cop iken muhendislik konusunda en iyi bolumleri ITU ile paylasiyorlar, istanbul universitesinin akademisyen yetistirmedeki unu "hocalar yetistiren okul" iken dogru duzgun ogrenci yetistirmeyi basaramiyor bolumlerinin %90 inda ve cikardigi akademisyenleri hep baska okullara kaptiriyor, IIBF konusunda zirve icin ankara ve istanbul siyasal arasinda acimasiz bir cekisme varken ankara universitesinin cop olmus diger bolumleri yuzunden esamesi okunmuyor

gecin o yuzden "en iyi okul benim okulum, en iyi donem benim donemim, en iyi bolum benim bolumum, en iyi fakulte benim fakultem" geyiklerini

basari kriteri bakicaksak nobel almis mezunlara bakin direk, koskoca turkiyeden orhan pamuk disinda nobel alan yok, bu ulkenin bilime yaptigi katki ne peki? uluslararasi yapilan ve alinan patent sayilari ortada iken hala universiteler arasi sidik yarisimi yapicaz? butun buyuk projelerimizin muhendisleri disardan geliyor iken muhendislikten, uluslararasi tek bir taninmis marka cikaramiyorken isletmecilikten, ulke bu kadar kotu yonetiliyor ve kamu burokrasisi can cekiyorken kamu yonetimii ve siyasetten, hastaneler les otesi iken ve doktorlar bu kadar hirpalaniyorken arti universite hastanelerindeki doktorlara devlet "ogrenciyi bosver sen hasta bakican" dayatmasi yapiyorken tiptan, adliyelerin durumu ortada iken hukuktanmi bahsedicez?

turk universitelerinin hepsi kotu cunki 12 eylul sonrasi YOK ile gelen zihniyet universiteleri bilim yuvasi yerine yuksek liseye cevirdi, ders gostermek disindaki butun fonksiyonlari kaldirdi ve akademisyenlere "intihal yap veya kaybet" zihniyetini yerlestirdi, bilim yapmak istiyen akademisyenler artik barinamiyor veya omurlerini yard doc olarak geciriyorlar

http://subjektif.org/2012/09/turkiye-akademisinin-arka-sokaklari/

konuyu cok dagitmadan link veriyim sadece, merak eden okur

1. Tıp fakültelerinin yaptığı çevirler yüzünden o puanları alıyorlar, bilimsel çalışma yaptıkları için değil. Hacettepe, İstanbul üniversitesi (Cerrahpaşa kısmı hariç) baya leş üniveristeler mesela.

2. Makale ve tezlerin kalitesi aldığı referanslarla belirleniyor. Yani ölçülebiliyor. Akboylar bunu fark edip kendi dergilerini çıkarttılar hatta sonra derecelendirmeden kaldırıldı o dergi. Yani ölçülebiliyor.

3. Üniversitelerin durumlarının vahim olmasının bir çok nedeni var, ilki ekonomik nedenler. Sen Hacettepe gibi bir üniversiteye yıllık 30M kaynak ayırırsan o üniversitenin leş olmasını garanti alırsın. Bir başka nedeni öğretim üyelerinin kalitesizliği. Ünivertide hocalarını devlet memuru yapıp işini garantiye alırsan o adam çalışmaz. Mesela benim bölümde Quantum Mekaniği dersini aldığım hoca (tek o veriyordu) Quantum Mekaniğinden çakmıyordu. Adamı kovamıyorlardı, kadro olmadığından başka eğitmen alamiyorlardı...

4. Tezlerde plugerism kötüdür. Ama her zaman suç teşkil etmiyor. Özellikle 10 sayfa gibi kendi konunun review'ini Mühendislik ve Temel Bilim öğrencisine yaptırmak eziyet oluyo, tezi okuyanlarda o kısımları es geçiyorlar. Ayrıca genellikle o kısımlar aynı kaynaklardan faydanalıp yazılıyo. Kısaca kimse sallamıyo o kısımda yapılanı. Ama çalışma kısmında yapılan plugerism önemseniyor, yapıldığı zaman karizmanı çiziyorlar.

5. Ayrıca ODTÜ ilk 100'de, çatla (Laurelin).
Sosyal ağlarda paylaş

Remus said:

2. Makale ve tezlerin kalitesi aldığı referanslarla belirleniyor. Yani ölçülebiliyor. Akboylar bunu fark edip kendi dergilerini çıkarttılar hatta sonra derecelendirmeden kaldırıldı o dergi. Yani ölçülebiliyor.

daha eglenceli birseydi bu akboi lardan once..karadenizde bir grup insan ayni bilim dalindan 3 tane mi bagimsiz dergi cikartmislar e dergi.belli bir ucret karsiligi yilda 3 4 sayi makaleleri yayinliyorlar. ama bakmislar rank dusuk surekli birbirlerine atifa baslamislar..yani a da cikan bir calismayi b de atiflandirmis gibi ole capraz sarmala afrikada bir kabile dergisi vs de ortak olmus atif yapa yapa birbirlerine bir de bakmislar ki 3 dergileri de turkiyeden en cok atif yapilan dergiler bir anda ulusal indexi birak dunya indexinde siralamaya girmisler..o bilim dalinin dunyadaki otoriteleri de ya demisler biz birsey mi iskaladik bizim alanda insanlar seri halde birseyleri tartisiyor yeni birsey mi buldu bunlar diyince anlasilmis olay..yani turk indexinde birinci olmalarina da kimse uyanmamis..yurt disindan mudahale gelince cakilmis ..

ha o elemanlar simdi coktan aslanlar gibi prof abd basgani filan ama caktirmayin..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...