Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fiyat Farklılıkları ve Eşitsizlik

micha

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Biraz önce g2a.com adresinden WoD paketinin fiyatlarını kontrol ettim. Fiyatlar ile ilgili Rusça Paket ile İngilizce Paket arasında dağlar kadar fiyat farkı var. Ruslar neredeyse oyunu 3/1 fiyatına oynuyor.

Daha önceden Çinlilere bu oyun bedavaydı diye hatırlıyorum. Ayrıca haftada 2 kere HC ve Normal raid yapabiliyolar diye aklımda kalmış. Şuanda bu sistem değişti mi?

EU keyler kullanan ülkeler üvey evlat muamelesi görüyor. CD Key yine aynı şekilde US fiyatı ile EU fiyatları birim fiyatlarını aynı vermişler. Yani US 'de oynayan aslinda oyunu daha ucuza oynamış oluyor. ( Kur farkından dolayı)

Duygu ve düşünceleriniz nedir veya yanlış bir şey var mı yazdıklarımda bilgi verirseniz sevinirim.
Sürç-i lisan ettiysek affola

Sosyal ağlarda paylaş

Sadece parite ile o yorumu yapman mümkün değil, çünkü her ülkede insanların harcama gücü farklı. Aldığı maaş, temel ihtiyaçlara harcamak zorunda olduğu para vb. bir sürü değişkeni var bunun.

Türkiye elbette her türlü dandik bir ülke ve bizim için dolarla almak daha avantajlı ama diğer ülkeler için dümdüz kur çevirip de "Amerikalılar daha ucuza oynuyor" diyemeyiz bence.

Ruslar, Çinliler falan apayrı bir olay. EU serverlarına gelip ortamları bozmasınlar diye öyle düzenlemeler yapıldığını düşünüyorum açıkçası.

Dip not: 3/1 fiyatına oynamak 3 katına oynamak demek, 1/3 daha şukela :p
Sosyal ağlarda paylaş

Alınan vergiler vb., lojistik ve transatlantic office hizmetleri etkili oluyor bayağı Amerika - Avrupa arasında. Yoksa yanlış hatırlamıyorsam Amerikanın GDP, PPP (satın alma gücü göz önüne alınarak hesaplanmış GSMH)'ı çoğu avrupa ülkesinden daha yüksek.

Ha bir de EU -> TL, $ -> TL yapıp fiyatları öyle karşılaştırırsanız o zaman yanlış karşılaştırırsınız. EU -> $ kuruna bakın direk.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Alınan vergiler vb., lojistik ve transatlantic office hizmetleri etkili oluyor bayağı Amerika - Avrupa arasında. Yoksa yanlış hatırlamıyorsam Amerikanın GDP, PPP (satın alma gücü göz önüne alınarak hesaplanmış GSMH)'ı çoğu avrupa ülkesinden daha yüksek.

Ha bir de EU -> TL, $ -> TL yapıp fiyatları öyle karşılaştırırsanız o zaman yanlış karşılaştırırsınız. EU -> $ kuruna bakın direk.

Global olarak kıyasladığında euro, dolardan pahalı.
Parametre dediğinizi anlayamadım. Asıl anlayamadığım fiyat politikasını desteklemek yanlış değil mi?
Bununla alakalı wow oynayan türk oyuncular yazı falan mı açmalı?
Niye Rusya mesela ? Bu adamlar daha az parayla oynayarak rank sıralamasına sokuluyor.
Elbette türklerin çok başarılı olduğu söylenemez ancak ruslar neden bir anda türedi ve üst sıralara oynuyor diye düşünmüyor değil insan.

Ya sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

Arada alış-satış farkı var; TL üzerinden düşününce aradaki gap daha büyük görünüyor. Ondan bahsediyorum.

Öteki olay da şöyle; şimdi sallamış olmıyım diye açtım Dünya Bankasını kontrol ettim;

USA 50585.661
GBR 36617.20397
DEU 43266.16665
FRA 37247.21334
ITA 35008.35875
ESP 31911.96022
AUT 44504.85084
TUR 18147.60202

GDP per Capita, PPP değerleri bunlar. Alım gücü dikkate alınarak hesaplanmış milli gelirden yıllık kişi başı düşen miktar.

Bundan bahsetme nedenim amerikalıların oyunu sizin düşündüğünüzden de ucuza oynuyor olduğunu göstermekti. Avrupa Birliği vergileri, ofis ve legal giderler, çalışanlara ödenmek zorunda olan yüksek maaşlar falan tek tek yansıyor fiyatlara. Yoksa "düz hesap hepsi 12 olsun" diye bir kafa yok adamlarda.

Rusya'da ve Çin'de fiyatların ucuz olması tamamen satış politikası; başka türlü para kazanamıyor oyun firmaları bu ülkelerde. Aynı şeyi steam de yapıyor. Neden Türkiye değil derseniz de, Türkiye'de devasa bir oyuncu kitlesi yok ve saçma sapan hukuk ve vergi sistemi yüzünden Türkiye'ye girmek karlı değil hitap ettiği kesim sınırlı olduğu için.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu purchasing power tartışmasında, sürekli olarak ülkenin ortalamalarını alıyorsunuz ama ülkeler içerisindeki dağılım, ülkeden ülkeye öküz gibi farklılık gösteriyor.

Atıyorum, isveçte ortalama gelir şöyledir dediğin zaman, diğer ülkelere göre ülkede yaşıyanların çok daha büyük bi bölümü bu belirtilen değere yakın bir gelire sahip olucak.

Percentile olarak ne kadarlık bir kesimi kapsıyarak konuşuluyor bu baya unutuluyo, bunu belirtiyim dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Arada alış-satış farkı var; TL üzerinden düşününce aradaki gap daha büyük görünüyor. Ondan bahsediyorum.

Öteki olay da şöyle; şimdi sallamış olmıyım diye açtım Dünya Bankasını kontrol ettim;

USA 50585.661
GBR 36617.20397
DEU 43266.16665
FRA 37247.21334
ITA 35008.35875
ESP 31911.96022
AUT 44504.85084
TUR 18147.60202

GDP per Capita, PPP değerleri bunlar. Alım gücü dikkate alınarak hesaplanmış milli gelirden yıllık kişi başı düşen miktar.

Bundan bahsetme nedenim amerikalıların oyunu sizin düşündüğünüzden de ucuza oynuyor olduğunu göstermekti. Avrupa Birliği vergileri, ofis ve legal giderler, çalışanlara ödenmek zorunda olan yüksek maaşlar falan tek tek yansıyor fiyatlara. Yoksa "düz hesap hepsi 12 olsun" diye bir kafa yok adamlarda.

Rusya'da ve Çin'de fiyatların ucuz olması tamamen satış politikası; başka türlü para kazanamıyor oyun firmaları bu ülkelerde. Aynı şeyi steam de yapıyor. Neden Türkiye değil derseniz de, Türkiye'de devasa bir oyuncu kitlesi yok ve saçma sapan hukuk ve vergi sistemi yüzünden Türkiye'ye girmek karlı değil hitap ettiği kesim sınırlı olduğu için.

Türkiye'deki vergi sistemi onları ilgilendirmiyor, KDV matrahında tutar %0 . Herhangi bir vergi ödeme yükümlülüğü yok. Satışları zaten online purchasing. Hizmet ithalatında, satış yaptığın ülkede herhangi bir merkez pfisin yoksa vergi ile ilişiğin olmuyor.

En basiti google bile reklam verdiğinde matrah %0 fatura veriyor. En büyük kalpazan ve kara para aklayıcı şuan Türkiye'de ama yutuyoruz işte.

Biz Türklerde oyuncu potansiyeli ciddi anlamda var. Knight Online neydi ne oldu? Vwya LoL kendini çok iyi pazarladı. Blizzard Türkiye diye bir yerden habersiz veya önemsemiyor.
Bazı arkadaşlarımın cevapları çelişkili geldi ancak burada portalımızı sonuca yönlendirmek istiyorum.
Gidelim bi şekilde bunu çok güzel ifade edebilecek biri baş çeksin yazsın wow/foruma bizde chicken translate falan döşeyelim hakkımızı alalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

Bu purchasing power tartışmasında, sürekli olarak ülkenin ortalamalarını alıyorsunuz ama ülkeler içerisindeki dağılım, ülkeden ülkeye öküz gibi farklılık gösteriyor.

Atıyorum, isveçte ortalama gelir şöyledir dediğin zaman, diğer ülkelere göre ülkede yaşıyanların çok daha büyük bi bölümü bu belirtilen değere yakın bir gelire sahip olucak.

Percentile olarak ne kadarlık bir kesimi kapsıyarak konuşuluyor bu baya unutuluyo, bunu belirtiyim dedim.

Soyledigin sekilde hesaplamak icin gelirin nufusta ne sekilde dagildigini her bir ulke icin ayri ayri incelemek gerekiyor. WoW hakkinda konusurken yeterli bir veri gdp ppp. Bir de o hesabi yaptiginda da siralama cok degismez. Gelir adaletsizligi her ulkede var. genelde ulkelerin gdpleri arttikca gelir esitsizligi azaliyor. Amerika bu konudaki istisnalardan gerci ama orta sinifi inanilmaz genis ve muhtemelen yine ilk sirada yer alir gelir esitsizligi de denkleme katilsa.

@Micha, sadece satis uzerinden vergi vermekten bahsetmiyorum. Adamlar ofis aciyor, adam calistiriyor, lojistik hizmeti aliyor vs. dunya kadar gider kalemi var. MMOlar mobalar gibi degil, daha kisitli kullaniciya hitap ediyorlar. Ayrica Turkiye'de WoW oynayan cok buyuk bir kitle de yok. Istediginin olmasi icin hotsun baya yanki uyandirmasi insanlarin dotayi lolu birakip hots gecmesi lazim. Ki o bile kucuk ihtimal.
Sosyal ağlarda paylaş

gdp ve ppp nedir açıklayabilir misin? Birde gdp artınca neden gelir düzeyi değişiyor?
İkinci konu wow oyuncusu az sana katılıyorum. Ancak az olma nedenlerinden biri gelir düzeyinden dolayı oyun pahalı geliyor olabilir ve oyuna yeni oyuncular kazanmayı etkiliyor olabilir. Benim bir çok arkadaşım daha önce oynayan taraf için konuşuyorum euro fırladı prepaid alamıycam bu aralar diyorlar.
Rusya tarafına gelince, bu oyuncu kitlesi daha önce aion tarzı oyunlarda daha aktifken şuan wow' kaydı.
Bu wow potansiyel yeni oyuncu ve eski oyuncuları başlamasına etken olabilir diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

GDP ile PPP'yi yukarda açıkladım gerçi ama çok basit bir şekilde örneklendireyim:

GDP = GSMH, per capita olunca GSMH'tan adam başına düşen miktara denk geliyor. GDP per capita'ya baktığın zaman nüfus büyüklüğünden kaynaklanan GDP artışını elemine etmiş oluyorsun. PPP ise satın alma gücü paritesi; çok düz bir örnek olacak ama amerikalı 1 dolara ekmek alırken sen 1 liraya ekmek alıyorsan 1000 liranla adamın 1000 doları aynı gibi oluyor. Satın alma gücü paritesinin hesaplanmasında bir çok mal ve hizmetin fiyatından oluşturulan bir endeks kullanılıyor.

Yani PPP (satın alma gücü paritesi) sayesinde A ülkesiyle B ülkesinin vatandaşlarının gelirlerini kıyaslamak bir anlamda mümkün hale geliyor.

Öte yandan Chemical'ın bahsettiği gelir dağılımı adaletsizliği var; bu da kapitalin zenginlerde toplanmasından kaynaklı. Türkiye'de mesela GSMH'ın büyük kısmı çok küçük bir zümrede toplanmış durumda. GDP arttıkça gelir dağılımı adaletsizliğinin düşmesi bir teori; GDP artınca gelir dağılımı doğrudan etkilenmiyor ama dolaylı yoldan etkileniyor.

Bunun nedeni de Ekonomik büyüme (GDP (GSMH)'nin artması) ile birlikte insan sermaye oluşumunun (bunu eğitim ve sosyal alandaki gelişmelerle açıklıyoruz) ve kapital oluşumunun (kamu binaları, endüstri, enerji vb. alanlarına aktarılan sermayeyi ifade ediyor, büyümeyle aralarında çift yönlü bir ilişki var) da artması bekleniyor ve bunun sonucu olarak da GDP'si artan ülkenin vatandaşları daha eşit koşullarda yaşıyorlar ve kapital belli zümrelerden halka doğru hareket ediyor. Halk zenginleşiyor, gelir uçurumu azalıyor.

Bahsettiğim gibi, yukarıda GDP, PPP değerlerini verirken amerikalıların oyunu düşündüğünüzden de ucuza oynadığı göstermek istiyordum; yine aynı değerler AB ülkeleri içerisinde bile oyuna ödenen gerçek değer anlamında bayağı fark olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye örneğine bakarsak durum daha da vahim. Ama Blizzard Türkiye'de istediği gibi kar elde edebileceğini düşünmediğinden buraya gelmiyor bence.

Rusya ve Çin'i Türkiye ile kıyaslamak bence çok yanlış. İkisi de çok farklı yapıda ekonomiler. Yine Moba'larla MMO'ları kıyaslamak çok yanlış. Hatta MMO'ları kıyaslamak bile yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

micha said:

GM'lik yaptığım zamanda üzerine para almam gereken oyun için üstüne para ödediğimi farkettim ve 2. nesil wow'cu arkadaşlara devrettim. sad smiley Gereğinden fazla vakit alıyor stress kaygı ve gerginlik, heyecanı tartışılmaz ama bir yere kadar.

sanane fiyat farkından sen paranı alamıyorsun onlardan konuşalım
Sosyal ağlarda paylaş

Chicken Language'ım ile bir ticket attım ve ardından telefon görüşmesi içerisine girdim. 15 dk Türkiye gezisi yaptık potansiyelden bahsettim. Etkileyici ve güzel bir sohbet oldu. İlgili mecralara board olarak eklediğini feed back sağlanacağını ve değerlendireceğini ilettiler.
Rusya'daki durumdan ötürü hak verdiklerini ve aynı zaman Türk sunucularına yer verilmesi konusunda değerlendirmeleri söz konusu olduğunu söyledi. Çok şaşırdım açıkcası TR sunucu olunca belki sistem olarak ( para piyasası) eklenebilir. Altta ticket var. Hadi hayırlısı.

@zerg seninle ortak konuşulacak bir yanımız yok .

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...