Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Misir

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

How many of us are aware that in a certain country:

1) Every Friday, thousands are attending peaceful protests across major cities. Every Friday, hundreds of those protesters are murdered where they stand.

2) Every day sees the army and police kidnap, rape, and mercilessly kill young girls as well as women; publicly and without reprisal.

3) Every opposition or group which raise their heads to make a statement are deemed and declared a "terrorist organisation"- thereby excusing any excessive force used against them.

4) Many independent human rights organisations have been attempting to launch on-site investigations in this state. Their members are always deported upon arrival.

5) Any ounce of political strategy, critical thinking, diplomatic appeal, or even basic education is absent in this President's history and course of action.

6) Every oppression and attack is aimed at defenceless civilians by a military armed with weapons of industrial warfare.

7) Every week, hundreds of University students are expelled from their studies due to their political views.

8) Relentless psychological attacks consisting of fear, paranoia, and distrust have been inflicted upon the populace. Resulting in a deafening international silence while their death toll continues to accumulate.

The list goes on, and only grows more horrifying.

This is Egypt.
Sosyal ağlarda paylaş

1 ay kaldım mısır da, hemen gaza gelmeyin. Karşılaştığım herkes sisi ci idi, mursi yi destekleyen sanırım 1-2 kişi gördüm. Sisi dediğin tam sizin sulandığınız militarist laik yönetim işte, halk desteği de epey var. Karşı çıkanlar da müslüman kardeşlerci gruplar. Ha benim fikrime göre darbeci zihniyetin amıagoyim ama siz böyle ay ay aynı biz derken müslüman kardeşleri desteklemiş oluyorsunuz, bilginiz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne güzel sallamalar yapılmış hem darbe öncesi hem darbe sonrası oradaydım. Öncelikle her cuma protestolar yapıldığı doğru ama yüzlerce protestocunun öldürüldüğü yalan.

Gelelim diğer olaya polis ve asker kadınları kaçırıp tecavüz ediyormuş,sie. Asıl mursi yanlısı protestocular yaptı bunu hemde darbeden önce. Polis ve askere sığınıyordu kadınlar. Daha iskenderiyenin göbeğinde paramparça edilen kıpti taksiciye gelmedim bile.

Mursi dönemi yollarda tacize,tecavüze uğrayan kadınların haddi hesabı yoktu. Yani öyle açık seçik değil baya bildiğiniz kapalı kadınları taciz ediyorlardı hemde her tarafta madem başörtülüsün niye makyaj yapıyorsun sen müslüman değilsin diye saldıranlar mı dersin,bayram vakti etrafı dolduran ergenlerin kızları ellemek için yarışa girmeleri mi dersin,dükkanların yağmalanmasını mı dersin. Kadına karşı şiddet mursi döneminde doruk noktasına ulaştı. Tipik akp gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...