Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

24 dizisinde Türklere Hakaret

silverhelm3

Öne çıkan mesajlar

bence Jack Bauer ileriki bölümlerde türk polisiyle birlikte calısır ve olayı tatlıya baglarlar :p

teröristin, dini, milliyeti olmaz, terörist heryerde teröristtir..
su ana kadar cok acık bir sekilde türklere karsı bişey göremedim ben aslında. suanki ailenin kesin türk olduguna dair bişi gecti mi? kacırmıstım da olabilirim tabi..ancak arap asıllı da olabilirler gibi geliyor bana. cünkü secilen isimler düpedüz arap ismi.
Sosyal ağlarda paylaş

lol dela olayı bambaşka bir boyuta taşıdın, cidden.. :-)

ekleme: lol kinaye manasında söylemedim, kürtçe isimler konusunda pek bilgim yok ama dediğin gibi kürtçe isimler olabilir. madem türkiye doğumlu diyor ama türk diye özellikle bahsetmiyor, mantıklı bir ihtimal..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.

[Bu mesaj Sam tarafından 12 Ocak 2005 09:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Çok sevdiğim 24'ten böyle acemice bir iş beklemezdim...

Birçok kişinin dediği gibi, her ülkeden terörist çıkar. Türklerden de çıkar, burada sorun yok. Fakat 2. sezondan başlayarak Türk karakterlerin direk Arap asıllı tiplerden seçilmeleri adamların bu konudaki bilgisizliğini ya da umursamazlığını gösteriyor.

Objektif olma babında şöyle bir olasılık olduğunu düşünebiliriz. Belki de adamlar gerçekten Arap asıllıdır fakat Türkiye doğumlu ve bir şekilde Türk vatandaşıdırlar. Bahsi geçen ailenin Türk olduğuna dair bir referans ise ilk iki bölümde geçmiyor. Sadece Tomas Sharik (Şerif dediklerini de duydum) adlı karakter'in T.C vatandaşı ve İzmir doğumlu olduğu gözüküyor.

Beni en çok güldüren şey, bilgisayarda yazılım çalan gerizekalı veledin hexadecimal kodlara bakarak "I don't know the language. It looks middle eastern though. May be Arabic or Turkish" demesi oldu. Hex koda bakarak dili nasıl anladığından mı başlarsınız yoksa Arapça ve Türkçe gibi iki farklı dili nasıl birbirine benzettiğinden mi... Elle tutulur tarafı yok...

Konu direk yabancıların (özellikle Avrupa ve Amerika) Türkiye konusundaki bilgisizliği ve umursamazlığına geliyor. Bir diziye bakarak "Vay efendim, nasıl böyle bir hakaret edebilirler ?" diye celallenmeye tenezzül edecek durumda değilim. Çok umrumda değil çünkü açıkçası. Sadece adamların bu ölçüde çuvallaması beni güldürdü...

Bu tip yanlış bilgilendirmeler (bilinçli veya bilinçsiz) artık o kadar yaygın ki, bize düşen bunları süzgeçten geçirerek mümkün olduğunca nesnel bir şekilde olaylara ve kişilere bakmak.

Üzmeyin kendinizi :)

PS : Saldırı emrinin verildiği konuşmanın metin dökümünde arayan kişinin telefonu +90 (212) 522 55 22 olarak gözüküyor. Telekom Rehber'den bakarsanız telefonun İstanbul, Eminönü'nden Ali Acar adına kayıtlı olduğunu görebilirsiniz. Yazık adama... Terörist olduğundan haberi yoktur büyük bir ihtimalle :)
Sosyal ağlarda paylaş

bu işin kesin çözümü japonların yaptığı gibi kendimiz onların silahlarıyla savaşmaya başladığımızda gelir, adamlar anime'lerde amerikalıları hep abuk gubuk karakterlerle özdeşleştiriyor ve amerikalılar da bunları afiyetle seyrediyor.. 8-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Konu tamamen oz turkten bahsetmıyor turk vatandası mantalıtesını de bır dusunun derım[signature][hline]Adalet neden geç gelir diyenlere sözüm;Tanrı Ve Şeytan aynı bütündür ve terk eylemiştir divani.Bu yüzden melekler için işler daha zorlaşmıştır...Jahenné Maé ''In the name of god!The ones who have turned ınto the lıvıng dead wıthout a wıll eternal Nıght!Shall be ...Hellsıng)*
§Bounty Hunter§
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 24 ve onun tarzındaki amerikan yapımı dizilerin hepsinde tek amaç var: amerikanlar üstündür müslümanlar teroristtir hepsini öldürmek gerekir! düşüncesini millete sevdirmek. Buna Türklerin de eklenmesi dogal tabi naparsınız amerikalılar işte :([signature][hline]Sinclair Silvian (-R-) Dark Venue
Dünya Kötülerin Dünyası...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Saeros, 10 Ocak 2005 18:19 tarihinde demiş ki:
eheh sam, tahmin ediyorum 24'teki türkler gene iyidir biraz. o "ölüm savaşçıları" mı ne vardı, jean claude van damme'ın oynadığı. orada bir türk dövüşçü vardı, brezilyalı mı mekkeli mi belli değil.

puahhaha yarıldım..[signature][hline]AAL'05
Birine nah çektiğinde, diğer 4 parmağınında seni işaret ettiğini unutma! Hatta iki elle çekersen 8 parmak falan oluyo. Keşke ayaklarımızlada nah çekebilseydik.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlız bişi dicem.. Türkiye'de Dinci terorist örgütler yok mu? Onların üyelerine bakın, onlar senin benim gibi adam değil ki! Filmde oynattıkları adam gibi.. O yönden yanlış olmamış. Dinci herifler, yazın bodrumda güneşlenip bebekde oturmuo. Suriyede orda burda eğitim görürken zaten bi farkı kalmıo. Açın eski gastelere bakın heriflerin tiplere..[signature][hline]AAL'05
Birine nah çektiğinde, diğer 4 parmağınında seni işaret ettiğini unutma! Hatta iki elle çekersen 8 parmak falan oluyo. Keşke ayaklarımızlada nah çekebilseydik.
Sosyal ağlarda paylaş

"Yok mu sanki Türk Terorist?" gibi bir yaklaşımı kabul edemiyorum.

Bu tip yayınlar gerçekten çok önemli etkiler yaratır insanlar üzerinde. TV yayınlarını, sinema filmlerini milyonlar izliyor. Küçük ve yanlış bir imaj insanların benliğine kazınıyor. E yurt dışında da Türkiye'yi bilmeyen kişi sayısı çok.

Tabiki Türk teroristler var fakat dizide verilen imaj bence yanlış. Aynı tip yanlışlar başka filmlerde de oluyor. Mesela Türk halkının sevgilisi Jackie Chan ülkemizde film çekmeye geliyor. Herkes seviniyor. Ama çıkan filme bakın, Bursa'da insanlar mağaralarda yaşıyor, istanbulda bütün kadınlar kara çarşaflılar giyiyor, bütün tipler arap kökenli. Bu doğru mu? Bunu izleyen ne düşünür?

Muppet Show'da bile vardı bu, Dediğim şudur ki Televizyon insanlar üzerinde çok büyük etki bırakan bir araç. Bu tip yanlış tasvirler insanların Türkiye görüşünü oluşturuyor. Bizi böyle biliyorlar. E bu tip yayınlar hala 3. dünya ülkesi olduğumuzu kanıtlıyor oda ayrı.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor

[Bu mesaj LathspeLL tarafından 14 Ocak 2005 13:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

+1(yukardaki mesaj) efem sole diyebiliriz gunumuzun en buyuk kitlesel silahı hepimizin evinde bulunan TV cihazlarıdır bu cihazlarla(zaten egitim seviyesi dusuk) amerikalıları kandırmak kafalarında on yargı olusturmak cok kolaydır.adamlar mikrodalga fırında kedi kurutup sonra tazminat davası acacak kadar zekiler hal boyle olunca insanlar televizyonda gosterilen cogu seyi gercek zannediyor buna en guzel ornekler pokemon (lanet olsun dotum canın cehenneme ) gibi konusmaların gectii semra hanımların olduu programlar tum bu programların amacı insanı vasıfsızlastırmak kimi kesimlerin dogru dediklerini dierlerine kabul ettirmektir.bak yine sinirlendim nese bole seyleere tepki gostermezsek kabul etmis sayılırız ve bu da hepinizin tahmin edebilecei gibi KOTU BİSEYDİR [signature][hline]And darkness will cover the light
wrdlln

[Bu mesaj Wordellion tarafından 14 Ocak 2005 23:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Saeros, 15 Ocak 2005 00:16 tarihinde demiş ki:
word, amerika'da semra hanım n'alaka anlamadım ben.
ya sole baglıyım pek inandırıcı olmasa da semra hanımlı bi programı amerikada goster işte turkler bole oluyo de ondan sonra hepimizi semra hanım zannetsinler:P yok ya o ornegi aslında insanların beynini yıkayanların kullandıı kişilere ornek olarak verdim yani insanları bos seyler dusunmeye nasıl yonlendiriyolar seklinde. konuyla biraz alakasız orda haklısın heheheh[signature][hline]And darkness will cover the light
wrdlln

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...