Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Super basic C# sorularim

Korax

Öne çıkan mesajlar

Okuması çok zor bi örnek ya, yarı Linq yarı eski tip yöntem falan, üst kısımları resmen okuyamadım. Yalnız gözüme çarpan şey en alttaki foreach oldu, ona gerek yok, artister.Select(...) zaten listenin tamamını tarıyo olcak.

O yüzden şu yeterli olmalı:

string result = string.Join("n", artister.Select(a => a.visa()));

MessageBox.Show(result);

Kaldı ki alt tarafı bi X property'sine göre dizmek için bu kadar kasmaya hiç mi hiç gerek yok. artister.Sort((a, b)... diye başlayan satır ve altındakileri komple uçurup şöyle sadeleştirmek mümkün:

var result = string.Join("n", artister.OrderBy(a => a.bidragPoang).Select(a => a.visa()));
MessageBox.Show(result);
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahah lan ödev degil bunlar, her hafta liste veriyolar calismak isteyen calissin diye, zorunlu degil yane. Yoksa derslerde gösteriyolar söyle böyle diye ama detaya girmiyolar. Yani tam anlamiyla programci yetistirmek icin degilde yetecek kadar basic ögretiyolar. Daha ileri seviye ögrenmek isteyen varsa bunlarla calisabilir diyolar bende hepsini kendi kendime yapmaya calisiyorum, takilinca yaziyorum napam :D

Buarada hakkaten okunmasi zor olabilir, tam anlamiyla tertemiz yazma olayini daha kavrayamadim cok yeniyim daha

Durum alicam lan ama yardim edenlere istanbula gelirsem, söz sdfg

Deniyorum buarada hemen
Sosyal ağlarda paylaş

loopta resulti bastan yaziyorsun

bir de sort bendeki dandik mono runtime'da yok, degistiriyor muydu orijinal listeyi ? linq metodlarinin cogu functional kafada, void dondurmuyorsa asil listeyi ellemiyor olmasi muhtemel, dondurdugu listeden devam et

hint :
son foreach loopunu yoket
artist listesini sort et
bu listeyi string listesine cevir
sonra tek stringe joinle bu listeyi

son adim haric sadece linq ile yap bunlari
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba tekrar.

Simdi ufak bi program yapmaya calisiyorum.

3 farkli classim var farkli nesneleriyle.
Form_Load kisminda butun nesneleri yaziyorum ismi vs özellikleriyle. Sonra bide combobox'im var ve butun nesnelerin isimlerini combobox icinde göstermek istiyorum. Nesneleri illa liste yapip ekleyip bu sekildemi cekmem lazim combobox icine? Yoksa bi foreach loop ile kolayca cözebilirmiyim?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
tesekkurler destek olan herkese buralardan, en yuksek notla bitirdim kursu sdf

Simdi baska bi sorum var:
Bi arkadas mini bi program yapiyo, imdb uzerinden film aratip, puanini ivirini zivirini göstericek bi program, amac biseyler yapip gelistirelim kendimizi. Simdi imdb uzerinden bildigim kadariyla film bilgilerini indirip gösteren arsiv programlari var. Bunu C# ile nasil bi sekilde yapabiliriz?

Imdb api'sine baglanip nasil search ettirip, bilgileri programa cekebiliriz yani? Bunu yapmak icin pratik bi yol varmi? Api'den bilgiyi nasil cekiyoruz ve cektigimiz bilgiyi programda neye nasil esitliyoruz? C# yeterlimi bunun icin yoksa javascript, xml, php vs. gibi baska diller uzerindenmi yapiyoruz bu mevzuyu? Olayin mantigini cözmeye calisiyorum henuz, azcik ön bilgi sahane olurdu valla :)
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında java uzerınden twitter apisi kullanarak bısıler yazmıştım ogrenım amaçlı.
browsera falan ıhtyıac olmuyor, o api zaten destekliyorsa çekiyor.

Apinin içinde işte bazı adımları kolayca yapmanı sağlayan seyler olur muhtemelen, yani sen saedece işin c# kısmıyla ilgilenirsin.

Yani sallıorm,
bi bağlantı kısmı olur, sana username le baglattıran. Sonra işte arama yaptıran bişi olur felan. Sen bu kısımların arasını elle yaparsın.

Yani bağlandın, bişey arattın bulunanı bişeye eşitledin gibi vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Soyle bisey var ama bunu 2009 da yazmislar.O gunden bu gune ne sular akmistir imdbde yani : https://code.google.com/p/imdb-api/source/browse/#svn%2Ftrunk%2FIMDBDLL%2FIMDBDLL enazindan fikir verebilir.

Su yontem geldi aklima uzun ce sacma bi cozum olabilir.

Soyle bi kutuphane var.

http://imdbpy.sourceforge.net
Bu kutuphaneyi disardan parametre alan bi program seklinde kullanip bi python programi yazicaksin once,Sonra c# ustunden o parametlere vericeksin degeri.Oradan donecek degerleride iste mesela pythondan veri gelince json olarak dosyaya yazacak c#da onu parse edip kullanicaksin.Burada c# in tek olayi gui oluyo gibi.backendde bi python var front ende c#.

c# da bu isi yapamiyo olmakta ayri olay.Yarin genis zamanda bakicam bi.Kaynak bulursam koyarim.Sacma geldi cunku c#da imdb den veri okuyamamak.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

tesekkurler cevaplar icin, arastirmaya devam :)

bence imdb yerine rotten tomatoes kullan apisi var direkt. imdb diyorsan illa web sniffing ile data çeken vardı ama store a koymayın böyle söyleri, ögrenmek için diyorsanız ayrı tabi.

http://developer.rottentomatoes.com/

http://developer.rottentomatoes.com/forum/read/157844
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Cok tesekkurler bilgiler icin, amac ögrenmek, marketlik bisey cikmiyo daha :)

filmin adi, t : Fifty Shades of Grey
senesini biliyosan veriyosun ki varsa ayni adli filmler cakismasin.
plot : burada da filmin kisa ozetini ne kadar kisa bi sekilde alacagini belirtiyosun.
r: xml yada json formatinda sonucu goruyosun

url bu :hxxp://www.omdbapi.com/?t=+Fifty+Shades+of+Grey&y=&plot=full&r=json

Sonucta asagidaki json,xml verisi geliyo.

json

{
"Title":"Sex Story: Fifty Shades of Grey",
"Year":"2012",
"Rated":"N/A",
"Released":"29 Aug 2012",
"Runtime":"N/A",
"Genre":"Documentary",
"Director":"Marcie Hume, Eleanor Scoones",
"Writer":"N/A",
"Actors":"Miranda Richardson, Edward Lewis French, Rosie Violet Wise, Ninia Benjamin",
"Plot":"A look at the phenomenal success of novel, Fifty Shades of Grey.",
"Language":"English",
"Country":"UK",
"Awards":"N/A",
"Poster":"N/A",
"Metascore":"N/A",
"imdbRating":"5.1",
"imdbVotes":"112",
"imdbID":"tt2309262",
"Type":"movie",
"Response":"True"
}

xml

Sonra bunu parse ediyosun.http://www.json.org/json-tr.html burada asagida c# kisminda bayaa bi parser var.Kimisi acik kaynak kodlu kimisi ucretli.Tabi istenirse bu da bi challenge hesabi c# json parserda 0 dan yazilabilir.

Ek olarak:

Guzel bi konu : http://stackoverflow.com/questions/1966503/does-imdb-provide-an-api

Bu da kullanilabilir : http://support.import.io/knowledgebase/articles/247570-create-a-crawler
Burada kendi parametrelerine dayali olarak iste filmin posterini falan cekebilecegin bir api olusturup c# programinda buradan gelecek veriyi kullanabilirsin.omdbapi de poster destegi yok su anda gordugum kadariyla.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Bi sorum var tekrardan o vakit.

Simdi giris seviyesinden bi tik daha ileri ögrendik artik. SQL kurslari basladi, ufak ufak ilerlemeye devam ediyoruz bakalim. Yaz icin bi kac yere staj basvurusu yaptim, hatta bi yerden yari zamanli iste kaptim ama daha cok programlamaya yönelik isler kovalayabilmek icin yaptigim bi kac seyi gösterebilmem lazim.

Oturup dusunuyorum ne yapsam, asiri kasmadan diye aklima hicbisey gelmiyo. Bi tanidigin ufak capli sirketine hesap kitap olaylari icin minik bi program yaziyorum mesela. Game dev tycoon icin bi program ve mini bi film bilgilerini getiren bi program yazdim bunun disinda. Ama daha da ilerletmek icin biseyler buliyim diyorum, yok aklima bisey gelmiyo. Ariyorum download manager, ftp manager, nebiliyim calculator gibi seyler cikiyo. Github'dan ariyorum mesela, ya cok karmasik bisey cikiyo ya da outdated seyler cikiyo karsima.

"Sunlara bak" diye tavsiyeniz varmi ileriye dönuk hem kendimi gelistirebilecegim, hemde is basvurusu yaparken falan "söyle bisey yapmistim" diye gösterebilecegim biseyler yapabilmek adina?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben en cok kendıme katkıyı, gui yapmaya calısırken saglamıstım.

Salak bi user için gui yap abi, Ama gui yardımcısı bi tool olmadan, doğduran kodla.
Hayvan gibi hakim oluosun o kısıma bir süre sonra. Tabi kullanıcının saçmalayacagını falan hesaba katıp errorları falanda ayarlaman lazım.

Bide, javanın eski swingini customize edip kendimce bişi çıkarmıştım ben

şunu swingle yaptım mesela. Hani kimseye önermem swingi felan
http://i.imgur.com/4uQOJGJ.jpg

ortadaki antenler epey kastırmıştı misal.Duygulandım lan şimdi, bebeğim gibiydi şu proje
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...