Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

olm bu izmir'in hali niye böyle

Artariel

Öne çıkan mesajlar

İzmir denklemi şöle bişi;

* İzmirdeki şirketlerin çoğu kobi ve aile şirketi, para kazanman oldukça zor, komik ücretler var.

* Sosyal hayattan kasıt gece alemi ise istanbul ve ankaranın " mekan bazında " ve " mekan çeşitliliği bazında " baya gerisinde karşılaştırılamaz bile.

* Purchasing power parity farkı vardır diğer büyük illerle arasında az da alsan bi şekil yaşarsın.

* İzmirli yeni mezunlar kendilerini dışarı atarlar para yok diye çoğu max. 2-3 yıl içinde ana toprağa geri döner.

* Kendi işin varsa kralsın, kimseyi sallamaz dalgana bakarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

abi her işte farklı bunlar böyle konuşmak biraz saçma
kendimden örnek vereyim mimarlık ve izmir başlığı altında

piyasada projecilik yapacaksan yeni mezun 1000 - 1750 falan arası çalışırsın.

şantiyecilik yapacaksan 2000 ve üstü alırsın.

büyük inşaat firmalarında falan hiçbi bok öğrenemeden çalışırsın yine 1750-2500 arasında. ya da böyle büyük işler yapan bi firmada rendercilik yaparsın alakasızca.

ama bizim meslekte ofis açmaya mecbur gibisin şantiyecilik dışında. o da deneyim ve çevre istiyo. o da anca ilk opsiyonda üç kuruş paraya 2-5 sene arası kendini geliştirerek falan olabilecek bişey.

ha tüm bunların yanında dışarıdan iş de yapıyorum ben fason olarak. oradan da para geliyor. bir de böyle bişey var. bu yüzden genellemek çok mantıklı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Artariel said:

iş yok lan, izmir'de doğdum büyüdüm üni için istanbul'a geldim ve hayatım boyunca izmir'de yaşamak isterim ama istediğim şartlarda iş yok nasıl olacak o? olm resmen adamlar üni mezunlarına maksimum 1 milyar veriyor, böyle hayat mı olur?

fixed.

ayrıca sanmıyorum ki şu mezun olur olmaz teklif yağıp da Microsoft'a genel müdür olacağını sananlardan falan olasın ama 1k nedir ya? ben öğrenciyken haftada 2.5 gün gidip daha fazlasını alıyodum. yapmayın lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

baba sektorune bagli..

abbas guclu

abbas guclunun bu gunku yazisi..

Dünyanın neresine giderseniz gidin, en önemli üç sorundan biri işsizlik.
Pek çok ülkede de ilk sırada.
Daha da vahimi, işsizlik rakamları, azalmıyor, tam aksine, giderek artıyor...
Türkiye de bu ülkelerden biri.
TÜİK’in açıkladığı resmi rakamlar da bunu açıkça ortaya koyuyor.
En garibi de ne biliyor musunuz?
Okumuşların hali.
Çalış didin, üniversiteye gir, mükâfatı da işsizlik olsun!

Okumak da işe yaramıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, en son mezun olunan okul ve mezun olunan alan itibarıyla Türkiye’de 28 milyon 271 bin kişilik işgücünün 5 milyon 388 milyonluk kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. İşgücündeki üniversite mezunlarının sayısı 2013 yılında önceki yıla göre yüzde 8 arttı. Geçen yıl işgücüne katılan üniversite mezunlarına 392 bin kişi eklendi.
Üniversite mezunu işsizlerin sayısı geçen yıl 54 bin artarak 557 bine, istihdam edilenlerin sayısında 338 bin artarak 4 milyon 831 bine çıktı. Bu gelişmeler doğrultusunda yüksekokul veya fakülte mezunları arasında 2012’de yüzde 10.1 olan işsiz sayısı 10.3’e çıktı.
Üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan imalat ve işletme oldu. Bu alanlardan mezun olanların yüzde 16.8’i işsiz durumda bulunuyor. İşsizlik oranında imalat ve işletmeyi sanatla ilgili alanlar izliyor. Sanat bölümlerinden mezunların yüzde 15.9’u işsizlik sorunu yaşıyor.
Eğitimli işgücünde işsizlik oranının yüksek olduğu bir diğer alan ise yaşam bilimleri. Bu alandan mezun olanların yüzde 14.5’i iş arıyor.
* Üniversiteli işsizlerin 203 binini iş ve yönetim mezunları, 59 binini öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri, 46 binlik kısmını mühendislik işleri mezunları oluşturuyor.
* Sosyal ve kişisel hizmetler mezunlarının yüzde 14.3’ü, bilgisayar mezunlarının yüzde 14.2’si, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma mezunlarının yüzde 14.1’i, iş ve yönetim mezunlarının yüzde 13.5’i, gazetecilik ve enformasyon mezunlarının yüzde 13.2’si, tarım, ormancılık ve balıkçılık mezunlarının yüzde 12.2’si, fizik bilimleri mezunlarının yüzde 11.9’u, mimarlık ve inşaat mezunlarının yüzde 11.2’si iş sahibi değil.
* Üniversiteli işsizlerin 203 binini iş ve yönetim mezunları, 59 binini öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri, 46 binlik kısmını mühendislik işleri mezunları oluşturuyor.
* Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında işsizliğin en az olduğu alan güvenlik hizmetleri olarak dikkati çekiyor. Bu alanlardan mezun olanların işsizlik oranı yüzde 2.1’le sınırlı kalıyor.
* İşsizliğin düşük olduğu bir diğer alan ise sağlık. Sağlıkla ilgili alanlardan mezun olanlar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 2.4 düzeyinde bulunuyor.
* Hukuk yüzde 6’lık, öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri yüzde 7.4, mühendislik işleri yüzde 8.4, matematik ve istatistik yüzde 9.3, beşeri bilimler yüzde 9.8, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 10’luk işsizlik oranıyla, üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının gerisindeki alanları oluşturuyor.

Çözümü ne?
İşsizliğin çözümü elbette daha fazla yatırım ve daha fazla üretim. Ama bunun için de tasarruf ve sermaye gerekiyor.
Peki, biz ne yapıyoruz?
Lüks hayata öylesine alıştık ki, bırakın tasarrufu, borçla yaşıyoruz. Gelen yabancı sermaye ise üretim için değil faiz için burada.
Yani üretimden değil, faizden para kazanıyorlar...
Lokomotif durumundaki inşaat sektörü de yoruldu. Yeni alıcı bulamıyorlar. Alan satamıyor ya da kiraya veremiyor. Başka yatırım alanı olmadığı için de kıvranmaya başladılar. Bakalım nereye kadar?..
Özetin özeti: Gençlere ille de okuyun diyorduk, okudular ve işsizler. Okumaya küserlerse, işte o zaman yandık!..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...