Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Doğunun uyanışı, yükselişi ve gelecek

Feamer

Öne çıkan mesajlar

çin ve doğu tarafının avrupa kafasına erişmesini görmemize ömrümüzün yeteceğini sanmıyorum.

öte yandan batı'nın kucağında büyüyen bir nesil olarak da diğer tarafla bireysel olarak entegrasyonda büyük sıkıntılar çekeceğimiz muhakkak.

doğu'ya seyahat etsen dahi gördüğün her şeyi batı kafasıyla yorumlayıp etrafına yansıtacağını anlamak çok sarsıcı. tabi oryantalist elitist bakış açısından bahsetmiyorum. onları ne kadar aşabilse de insan yine de sanki bir yere kadar. ve demek istediğim o kafayı aştığın zaman yine batı'lı olarak aydınlanmış falan oluyorsun. çok zaman lazım hani.

bir diğer taraftan değerlendirince de avrupa'nın örneğin, bu doğu'nun güçlenmesine karşı kendi geçmişini savunmak üzere tasarladığı yapısal birçok projeden yararlanabilmeye yakın hissediyorum şahsen kendimi. düzgün okuyan düzgün çalışan insanı kendine çekmek için bir dolu şeyler yapıyorlar. aynı doğrultuda açık toplumdu, insan haklarıydı, demokrasiydi; ne kadar vaktinde dünyanın ebesine koyduklarından ötürü bu seviyeye gelmiş olsa da avrupa; doğu'nun aynı seviyeye ulaşması için aynı yollardan daha geçmesi gerektiğini farkedeyazmak insanı mesafeli bir konuma sürüklüyor: malum hayat kısa.

ha hazır türkiye'de falan doğmuşken, arafta bol bol kalıp iyisinden güzelinden füzyonlar oluşturmaya çalışmakta fayda var. bir tarafın kucağında hissetmezsem kendim olgunluğa yaklaştığımda, sanırım tatmin olurum hayatımdan o gün.
Sosyal ağlarda paylaş

Batidaki sehirlerin kopyasini yapan, hala en gelismis yerinin yuzyillarca Ingiliz kolonisi olan Hong Kong oldugu, zenginlerinin hepsinin Londra'dan New York'tan ev aldigi Cin mi Dogu'nun uyanisindan sorumlu olacak? iPhone'u insanlar intihar edene kadar urettirmek degil gelismislik. Avrupa'nin yuzyillarca onceki halinde bugunun 'sosyalist' Cin'i.

Bu cok basit bir nufus denklemi aslinda. Bir bucuk milyarlik bir kitayla bir bucuk milyarlik bir ulkenin refah duzeyi asla denk olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

2020'de Mehdi Asya'da Ortaya Çıkacak
Mehdi 'Altın çağ'la geliyor.Fransız kâhin "Mehdi 2016 ile 2020 arasında Asya'da çıkacak" diyor.Ve hemen ardından da 'Altın Çağ' denen 1000 yıllık barış dönemi başlayacak.

Prof. Gündüz 'Mehdi Müslümanlar arasından çıkacak kurtarıcı figür' diyor.

Mehdi gelecek, altın çağ başlayacak

Nostradamus, Ortadoğu kökenli bir Mehdi'nin Asya'da belireceğini ve onun gelişiyle, Dünya'nın 2016-2020 yılları arasında Altın Çağ'a gireceğini söylüyor.

Ben bu olayı bekliyorum. Kesin millet mehdi olabilmek için birbirini kesmeye başlayacak. Ortalık daha da kızışacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkça Çin ve Rusya'nın şuan ciddi anlamda müttefik olması önemli. Doğu'yu bu iki ülke kontrol edecek. Şimdi Amerika ve İngiltere Hindistan'ı silahlandırma ve güçlendirme telaşında devasa bir tampon bölge yaratmak istiyorlar. Hindistan'da doğu eksenine kayarsa şayet olaylar ciddi oranda değişir,Abd'nin doğu'da etkisi sıfıra iner. Bu yüzden Japonya,Hindistan ve Güney Kore Abd için çok önemli ülkeler.

Mesela Hong kong'da olacaklar da mühim. Çin nasıl bastıracak burada isyanı kanlı bir biçimde mi ? Şiddetle mi ? Yoksa bizim gibi medya ve köşe yazarlarını kullanarak belli başlı ünlü simaları,politik figürleri yanına çekerek mi ? İkincisini kullanırsa batı istediğini bulamayacak. Öbür türlü Çin'in içinde de isyan dalgası patlak verebilir.1.5 milyar'a yakın nüfus var sonuçta Çin'de isyan dalgası ve boyutu çok büyük değişiklikler yaratabilir ama görünürde böyle bir durum yok. Rusya ile şimdilik aralarından da su sızmıyor.

Onun dışında ticaretten,Abd şirketlerinin Çin'de üretim yapmasından bahsedilmiş. Zaten olay burada patlıyor yani Çin'in yönetimsel yapısı eskiye dönmeye hazır,bu kırılmadığı Çin'in yönetim biçimi değişmediği müddetçe o fabrikalar Çin'in olur,o üretim kapasitesi de tamamen çin'in eline geçer. Şuan şirketler üretimin ucuzluğundan faydalanıyorlar ve karlılık oranı bir hayli yüksek ancak yatırımlar Çin'e kaydıkça Çin'de bunları görünürde mal mal kullanmıyor ciddi bir teknolojik gelişim söz konusu yani dün ayy çin malları ne adi hep çakma üretiyorlar diyorduk artık kalite standartları çinli üreticilerde de artıyor. Yani dün alay edilen çin menşeli firmalar bugün yavaş yavaş belli başlı ürün pazarlarını ele geçirmeye başladı. Bu daha da artacaktır.

yani evet doğu ülkeleri demokratik bir yönetim biçimine sahip değiller ve özgürlükleri kısıtlı ancak buradan oralara batı bakış açısı ile bakmamız da çok yanlış yani bizim durumumuzda ortada. Sonuçta burada yaşanacak iç karışıklıklar bir özgürlük rüzgarı getirmeyeceği gibi insan katliamlarına neden olacağı muhakkak. Güney Amerika'da abd ve cia destekli diktatörlerin nelere yol açtığı ortada. Afrika'da tablo ortada. Hiç bir halt elde edememekten özgürlüğün kısıtlanıp güçlü bir blok oluşturmak daha mühim geliyor. Evet Batı'nın zihinsel yapısına kavuşmak belki yüzyıldan daha uzun sürebilir ama en azından kitle katliamlarıda önlenir. Ortadoğu Batı'nın siyasi anlayışının bir eseri. Afrika keza öyle. Yılda kaç insan öldürülüyor mesela ? Sadece Irak'ta 2003 - 2007 arasında 1 milyon insanın öldürüldüğü düşünülüyor. 5 yıllık bilanço bu belki daha da fazla.

Suudi Arabistan gibi ilkelliğin dibinde bir ülke Abd'nin can ciğer müttefiki ve yakın gelecekte Suudi Arabistan'ın yönetiminin değişeceğini öngöremiyoruz. Abd'de köşe yazarları ve gazeteler kuzey kore'yi,İran'ı,Çin'i,Rusya'yı eleştirirken Suudi Arabistan konusunda son derece sessizler. Öncelikli bunların sorgulanması gerekiyor. Neden Suudi Arabistan'a demokrasi ihraç edilmiyor ?
Sosyal ağlarda paylaş

putin'in 2000'lerin başında batı'ya yakın tutum aldığı zamanlarda çin ve rusya arasında ciddi sorunlar vardı; ama abd'ye karşı blok olabilmek için yakınlaşıyorlar gibi bugünlerde. bu yakınlaşmanın zayıfladığı noktalar var yalnız.

çin orta asya üzerindeki arzusunu hiç saklama gereği hissetmediği gibi gittikçe daha fazla orta asya ülkeleriyle ilişki kuruyor ki bu rusya'nın yumuşak karnı.

çin ve rusya'nın batı ile ekonomik ilişkileri birbirleriyle olan ticaretinden hızlı gelişiyor. rusya ciddi bir duraklama dönemindeyken çin çok hızlı gelişiyor hem askeri hem ekonomik olarak ve aralarındaki ticaret daha çok rusların çin'e hammadde satıp işlenmiş ürünler alması üzerine kurulu. bu konu rusya'da da ciddi endişe kaynağı, çin'in orospusu olur muyuz diye. çin'in asya'da ortak pazar kuralım teklifi rusya tarafından geçiştirilip duruyor bu nedenle. rusya eski sovyet devletleriyle kendisi bişeler yapmaya çalışıyor.

rusya'nın yeni varşova paktı vardı adını unuttum ya lan, orada da çin itinayla uzak tutuluyor. çin+rusya askeri varlığı zaten şu anda batı'ya göre zayıf ve gerçek manada bir askeri ittifak oluşturacaklarına dair işaret yok henüz.

ileride ne olacağı bilinmez ama ben şu an çin ve rusya'yı çok ciddi bir blok olarak görmüyorum. abd'nin küresel gücü artık eskisi kadar etkili olmayacak o bariz. bu durumda abd'nin rusya ya da çin'le yaşayacağı ciddi bir krizde birinin diğerini abd'ye satması küçümsenecek ihtimal değil. nasılsa abd güç kaybediyor, burnumun dibindeki sorundan neden kurtulmayayım sorusunu soracaklar elbette.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

bir diğer taraftan değerlendirince de avrupa'nın örneğin, bu doğu'nun güçlenmesine karşı kendi geçmişini savunmak üzere tasarladığı yapısal birçok projeden yararlanabilmeye yakın hissediyorum şahsen kendimi. düzgün okuyan düzgün çalışan insanı kendine çekmek için bir dolu şeyler yapıyorlar. aynı doğrultuda açık toplumdu, insan haklarıydı, demokrasiydi; ne kadar vaktinde dünyanın ebesine koyduklarından ötürü bu seviyeye gelmiş olsa da avrupa; doğu'nun aynı seviyeye ulaşması için aynı yollardan daha geçmesi gerektiğini farkedeyazmak insanı mesafeli bir konuma sürüklüyor: malum hayat kısa.

ha hazır türkiye'de falan doğmuşken, arafta bol bol kalıp iyisinden güzelinden füzyonlar oluşturmaya çalışmakta fayda var. bir tarafın kucağında hissetmezsem kendim olgunluğa yaklaştığımda, sanırım tatmin olurum hayatımdan o gün.

aynı romanın yıkılmasına giden sürecin bir benzeri,
Sosyal ağlarda paylaş

Argoel said:

2020'de Mehdi Asya'da Ortaya Çıkacak
Mehdi 'Altın çağ'la geliyor.Fransız kâhin "Mehdi 2016 ile 2020 arasında Asya'da çıkacak" diyor.Ve hemen ardından da 'Altın Çağ' denen 1000 yıllık barış dönemi başlayacak.

Prof. Gündüz 'Mehdi Müslümanlar arasından çıkacak kurtarıcı figür' diyor.

Mehdi gelecek, altın çağ başlayacak

Nostradamus, Ortadoğu kökenli bir Mehdi'nin Asya'da belireceğini ve onun gelişiyle, Dünya'nın 2016-2020 yılları arasında Altın Çağ'a gireceğini söylüyor.

Ben bu olayı bekliyorum. Kesin millet mehdi olabilmek için birbirini kesmeye başlayacak. Ortalık daha da kızışacak.

rte olmasın o mehti
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

yav said:

aynı romanın yıkılmasına giden sürecin bir benzeri,

valla doğrudur
boethius falan okuyayım dedim, evvelden hep küçümserdim ortaçağ'dan bişeyler okumayı olmuş bitmiş çok önce diye. baktım aynı tas aynı terane. roma tarihi'ni neden öğrenmiyoruz biz diye bi' canım sıkıldı sonra hafiften. neresinden nasıl girmeli kimlerden nelere göz atmalı tabi hiç fikrim yok. vakit ayırmalı mıyım emin de değilim. incelencek çok şey var. sonra bi hedonizm sarıyor her yerimi sallıyorum bi kenara tabi her şeyi x)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...