Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kışlık skill önerisi

neutrino

Öne çıkan mesajlar

Giriş yapmak için programlamadan biraz anlıyo olmak gerekli, iyice kavrayabilmek için de recursive'dir, state'tir, concurrency'dir, bunlardan anlamak şart bence. Fonksiyonel programlama neden var, neden yükselişe geçti, bunların altında yatan nedenleri kavramak ve avantajına kullanmak için yani.

Yani zaten her program input -> process -> output şeklinde çalışıyo sonuçta sdf

Ama görsel bi şeyler oluşturmak konusunu bilemiyorum açıkçası. Yani daha doğrusu şöyle, web projesi olsun olmasın, programının işleyiş şeklinin ekrana çıkacak görüntüyü etkilememesi gerek, yani sunum/görsel katmanı işleyiş katmanından bağımsız olmalı.

O yüzden teoride düzgün bi mimariyle tüm işlemleri Scala'ya yaptırıp, Java'nın OpenGL bağlantılarını kullanarak görüntüyü OpenGL ile ekrana basmak mümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

Internetten oneri almak ne kadar tehlikeli bir kez daha gorduk. Eclipse ogren demisler ya ahah. Hayir herhangi bir "IDE" ogrenmeyi onermek zaten yanlis, bir de gidip Eclipse onermek daha da yanlis.

Bu arada ekleyeyim, direk olarak coursera'daki scala dersine girerse bogulur. O ders functional mantigi ogretmekte oldukca yetersiz kaliyor. Scala ogrenebilirsin ama kesinlike functional mantik icin yeterli degil.

Skill olarak programlama ogren direk. Programlama ingilizce gibi bir sey olmak uzere. Tech ve engineering ile alakali her iste programlama iyi kotu yapiliyor artik. Baslangic olarak da https://www.coursera.org/course/pythonlearn bu dersi alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Internetten oneri almak ne kadar tehlikeli bir kez daha gorduk. Eclipse ogren demisler ya ahah. Hayir herhangi bir "IDE" ogrenmeyi onermek zaten yanlis, bir de gidip Eclipse onermek daha da yanlis.

Bu arada ekleyeyim, direk olarak coursera'daki scala dersine girerse bogulur. O ders functional mantigi ogretmekte oldukca yetersiz kaliyor. Scala ogrenebilirsin ama kesinlike functional mantik icin yeterli degil.

Skill olarak programlama ogren direk. Programlama ingilizce gibi bir sey olmak uzere. Tech ve engineering ile alakali her iste programlama iyi kotu yapiliyor artik. Baslangic olarak da https://www.coursera.org/course/pythonlearn bu dersi alabilirsin.

Şu dediğin çok doğru ya, insanı tatmin edecek iş bulmak için programlama kısmı da gerekiyor az buçuk.

Coursera bayağı kapsamlı bir siteye benziyor. Mutlaka bakacağım. Sıkıldım tekdüzelikten, "şunu da yapabiliyorum lan" hissini yaşamak istiyorum yeniden.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok fazla object-oriented düşünmek durumunda kalmamış, matematikten çok fazla uzaklaşmamış insanlar fonksiyonel programlamayı uzun yıllardır Java yazmış insanlardan çok daha kolay öğreniyolar. En azından bu işin babaları bunu savunuyo, önermeleri de genelde "hiç program yazmamış birine x = x + 1 dediğimde o ne lan der, çünkü bu matematiğe aykırıdır" şeklinde oluyo.

Scala önermemin sebebi bu ama evet, ağır bi konu ve Coursera'daki eğitim analitik, fonksiyonel ve object-oriented düşünmeye yönelik biraz altyapı sahibi olduğunu kabul ederek başlıyo malesef.

Yoksa Javascript ya da C# gibi yarı fonksiyonel dillerde callback fonksiyon, LINQ gibi şeyleri kullanarak closure ve lambda expression yapılarına aşinalık kazanmış olanlar direk girişebilir bu kursa sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...