Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sevgili fotoşok yemiş yutmuş arkadaşlar

Beyt

Öne çıkan mesajlar

boyarmadde sektörü dünya genelinde 1 trilyon Dolar'ın üzerinde bir piyasaya sahiptir.
-Gıda
-Tekstil
-İnşaat
-Seramik
başlıca kullanım alanlarıdır.
Çok büyük firmalar bunlar...
Çok basit bir örnek. Gıda kodeksine göre gıda boyalarının içeriği sürekli değiştirilir. 1 sene önce kullanılabilir sınırlar içerisinde gösterilen boyarmadde 1 sene sonra kullanılamaz sınıfına sokulur. Neden?
Örnek 2: Tekstil boyarmaddelerinin üretiminde rekabet inanılmaz boyutlarda. Şu an dünya tekstil boyarmaddelerinin önemli bir kısmı (90%dan fazlası) Çin, Hindistan, Tayvan, Malezya, Endonezya, Tayland'ta üretiliyor. Daha önce bu piyasayı kontrol eden başta Alman firmaları önce bu boyarmaddeleri uzak doğuda üretme yoluna girdiler. Sonra baktılar ki yerel firmalar da boyarmaddeyi kendi adları ile üretip kendilerine rakip olmaya başladılar; bu sefer ORGANİK TEKSTİL ÜRÜNÜ ve ORGANİK PAMUK diye bir şey icat ettiler. Tabi bu durumda Organiik Pamuk Sertifikası, Reach Sertifikası, Oeko-Tex Sertifikası gibi sertifikasyon mekanizmalarını icat ettiler. Maksat yine masanın başında oturmak, kendi belirledikleri standartlardaki boyarmaddeleri ORGANİK TEKSTİLE UYGUN, istemediklerini de uygun değil olarak sınıflandırmak ve böylece hem kendi sattıkları boyarmaddenin fiyatının yüksek olmasını sağlamak ve hem de rakiplerini daha başları küçükken ezmek amacını güdüyorlar. Aynı boyarmadde tıpkı gıdada olduğu gibi 1 sene önce ORGANİK TEKSTİLE UYGUN ama 1 sene sonra UYGUN DEĞİL raporu alıyor. Çünkü bu 1 sene içerisinde Endonezyalı firmada aynı boyarmaddeyi sentezlemeyi başarıyor, Alman'ın kgının 35 Euro'ya sattığı boyarmaddenin 1e 1 aynısını 6,5 Dolara satıyor çünkü Endonezyalı.

Bütün boyarmaddeler için tezgah aynıdır.
Bol miktarda karbon zinciri ve renklendirme amaçlı olarak da bu zincire bol miktarda kanserojen yapılar bağlanır(ÖZELLİKLE AZO BOYARMADDELER, DİREKT BOYARMADDELER, 1-1 METAL KOMPLEKS BOYARMADDELER)...

Çok daha teknik şeyler yazabilirim ama hem uzun olur,hem sıkıcı olur ve hem de moral bozucu olur sizler açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

yav yok,sen de haklısın da işin gücün arasında yazıyorum herkes gibi. şimdi organik boyarmaddelerin sentezini, renklendirmek için ilave edilen kanserojen yapıları, karbon zincirlerini falan yazsam bu sefer de birileri çıkıp "ne diyon?" diyecek. paticik çünkü burası. kızıyorsunuz falan işte ama abilik yapayım, zararlı olduğunu söyleyeyim diye düşündüm. yoksa benim içimin gittiği konuların başında gelir dövme mevzusu. çok isterim yaptırmayı ama bildiğim nedenlerden yaptırmam senelerdir.

valla abi ben siyah renk dövme yaptırıcam eylülde. bu yüzden bana detaylı bilgi yarar gibi bak
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Aluriel said:

çetintaş kurusıkı sıkıyor yine

bu konu ile ilgili söylediklerim ve söyleyebileceklerim senin gibi gugıllayıp yazan ve yazabileceklerden daha fazladır değerli kardeşim.

dermatologcetinpasaherpderp.com'da yazmıyor en azından söylediklerim. konuyla alakalı bi kurumun ve konuyla gerçekten alakalı insanların çalışmaları sonucu ortaya koyulmuş bilgiler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...