Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO (Kitaplardan sıpouylır yasak)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

Cuce said:

bütün seri shock value'a dayanıyo o yüzden bi gariplik yok.

Parça parça neden öyle olmadığını anlatmaya çalışacağım, ama kitap spoilerı vermeden biraz zor olacak.

Cuce said:

ilk kitabada baktım bu arada, okudum diyemiycem bayıktı, dilide kötüydü cünkü.

Orijinal dilinde okudun umarım? GRRM bi tolkien değil ama sürekliyici bir üslubu var, gerçi bu kadar objektif bi konuyu hangi argümanla karşılıklı savunuruz bilmiyorum, o yüzden geçelim.

Cuce said:
hesapta geniş zengin detaylı bi setting var, evet betimlemeler acısından öle, wikipedia article acısından öle ama akıcılık acısından yasayısı acısındna baya tutarsız ve işlevsiz bi setting, hesapta paso bi tradition traditon kimsenin tradition iplediği yok ama paso tradition tradition. bilmemkac bin yıldır aynı cağda yasıyan kemikleşmiş bi sosyal yapı din kurgusu var güya ama hic birinin hikayeye etkisi yok, neden cünkü shock value.

Tutarsız demen çok ilginç, tam tersine politik açıdan son derece tutarlı bi setting. Traditionları da "herkes" ipliyor, kuzey hariç 7 çok güçlü, kuzey de binlerce yıldır eski tanrılara tapıyor. Piçler kral emriyle tanınmadıkları sürece toprak sahibi olamıyorlar, dorne hariç kadınların tahtta sözü yok, evlilikler anlaşmalı, guest right sacred (ki bunu çiğneyenlerin başına gelenleri spoiler olmadan anlatmak zor). Baya baya herkes traditionlara uyuyor ya mümkün olduğunda uyar görünüp eğip büküyor (gerçek dünyadaki gibi). Tutarsızlık yok, aksine insan doğasını iyi anlatan bi durum var.

Cuce said:
karakterler genelde meh, bazen kötü, arada 3-5 iyi yazılmıs karakterler var ama bi işe yaramıyo buda, cünkü shock value.

Tam tersine bu kadar iyi yazılmış karakterler olduğu için bi shock value var. Tam anlamıyla işe yarıyorlar.

Cuce said:
plot desen plot zaten yok, okuyucunun izleyicinin takip edebileceği anlam yüklüyebileceği devamına dair fikir kurabileceği bir plot yok, neden cünkü shock value.

Metaplot others ve kehanetler. Tabi işin kehanet boyutunu kitaptaki gibi detaylı anlatamadıkları için anlayamamışsınız. Napalım, okusaydınız bilirdiniz. Ha bunun harici ciddi bi politik arkaplan var ve herkes davranması gerektiği gibi çıkarına uygun olarak davranıyor.

Cuce said:
robertin ölmesinden itibaren bütün karakterler shock value'e fırsat vermek icin bütün akıl fikirlerini kaybedebiliyo veya tümüyle bambaska birine bürüne biliyo.

dönüp bakıyorum, ilk bakışta baya sağlam bi hiakye gibi duruyo ama baya fıs bi seri bu, kitaplarda cok farklı deil gördüğüm kadarıyla.

hani her yeni bişiler soktuğunda yazar konuya, ucuz numaralar yerine düzgün yazmaya devam eder artık bu sefer diye umutlanıyodum ama yok yani, tırto tırto gidicek böle bu seri.

Bunlara biraz açıklama getirmen gerekiyor. Fıs derken neden fıs, ucuz numara dediğin nedir falan.

Cuce said:
obrynede hesap, cok usta savascı, bi sürü ölümüne dövüşe girmiş etmiş, feci assasin olmus, paralı askerlik yapmıs falan mal mal dolanıcak mountaının etrafında, e dolasıcak tabi neden cünkü shock value. hanı şok etkisi yaratıcak bır etkiside olmamıstır zaten kimsede.

Dövüşle ilgili mini spoiler

Oberyn in dövüşü kaybetmesini hiç kimse beklemiyordu ki kaybetmedi de zaten. Gururuna değil öfkesine yenildi orda, hani mountain a yenilmedi aslında. Mountain ın etrafında da mal mal dolaşmadı, herifin koltuk altından tendonundan kesip mızrakla zehirleyip göğsüne sapladı. Rage e girdiği için zehrin etki göstermesini beklemeden de tedbiri elden bıraktı, çünkü tecrübe kazandığı on bin müsabakanın aksine bu defa tecavüz edilen kız kardeşi için savaşıyordu.

Ha hikayenin bundan sonraki akışını da bilmiyorsunuz, flashbacklerle buraya gelene kadar olanları da bilmiyorsunuz. E şimdi spoiler vermeden neyi nasıl anlatayım ben. Kitapları okumadığınız için normal diyip geçelim.

Cuce said:
hanı su serinin elitislitiğini yaptınızya surda 3 sezon bizde cektik ona yanarım

Elitizmden sadece köylüler ve gecekondulular rahatsız olur. Gerçek bir romalı sapına kadar elitisttir.

(tu) kitabı adam gibi entegre etmiyolar diyoruz zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...