Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de Emlak Sektörü & 5-10 Yıl Sonraki Durum

noddle

Öne çıkan mesajlar

Mino said:

300 000 lira %6.5 faiz (ki o paraya daha yüksek verebilirler) ve %40 kırk gelir vergisi kesintisine rağmen daha fazla getiriyor. Bankalara güvenmiyorsunuz galiba (:D

300.000 TL için rahat 9.5 alınır. +515 vergi kesilir. yani %8.075 net getiri alırsın. ki buda yıllık 24225 tl dir. bugün 300.00 tl eden bir evin kirası yıllık 13.200 TL ile 15.600 arasında oda düzenli ödenirse. önemli olan evin kira getirisi değildir. evin değer artışıdır. eğer 1 yılda o ev 20.000 tl değer artışı gösterirse mevduattan fazla kazanırsın. (dip not: sıcak para iyide bankalar batarsa sıçtın)
Sosyal ağlarda paylaş

Karag8z said:

Mino said:

300 000 lira %6.5 faiz (ki o paraya daha yüksek verebilirler) ve %40 kırk gelir vergisi kesintisine rağmen daha fazla getiriyor. Bankalara güvenmiyorsunuz galiba (:D

300.000 TL için rahat 9.5 alınır. +515 vergi kesilir. yani %8.075 net getiri alırsın. ki buda yıllık 24225 tl dir. bugün 300.00 tl eden bir evin kirası yıllık 13.200 TL ile 15.600 arasında oda düzenli ödenirse. önemli olan evin kira getirisi değildir. evin değer artışıdır. eğer 1 yılda o ev 20.000 tl değer artışı gösterirse mevduattan fazla kazanırsın. (dip not: sıcak para iyide bankalar batarsa sıçtın)

eywallah.
Biraz bakındım harbi böyleymiş.

Ama Euroda alamıyorsun sanırım bu faizi? ben paramı mesela euroda tutmak istiyorum?

TL de veriyorlarmış bu faizi? Yamuluyor muyum?
Sosyal ağlarda paylaş

euro faizi eurozonda alırsın abi:)

sen almanyada ddeğil miydin?

çek ordan bir kredi yüzde 2 faizle gel yatır burda yüzde 6-7 ile.

ya da ev al vs. kirayla bile orda ödiyceğin faizi çıkarırsın.

tapuyu görmeden biraz zor verirler krediyi ama ihtiyac kredisini falan zorla
Sosyal ağlarda paylaş

Evi aldım zaten ama bunun dışında varolan parayı euro olarak tutmak istiyorum hem almanya hem tryi düşünerek.

onu nereye gömsem diye düşünüyorum

Zep said:

euro faizi eurozonda alırsın abi:)

sen almanyada ddeğil miydin?

çek ordan bir kredi yüzde 2 faizle gel yatır burda yüzde 6-7 ile.

ya da ev al vs. kirayla bile orda ödiyceğin faizi çıkarırsın.

tapuyu görmeden biraz zor verirler krediyi ama ihtiyac kredisini falan zorla

Orda daha ev alabilecek kapasitem olamadı biliyorsundur belki orda burdakinin 3 katı ev fiyatları. Ciddi krediye girmem lazım, o kadar daha olamadım

Birde kalmayı düşünmüyorum 5 seneden daha fazla. Bildiğin gurbetçi oldum artık.
Sosyal ağlarda paylaş

ordan almıcaksın ki evi trden alıcaksın.

hem kurdan direk leveragelamış oluyosun 1e 3 üstüne de yüzde 2 faiz ödüyorsun.

ama dediğim gibi kolay kolay yaptırmazlar kredi verirken neye harcayacağını bilmek istiyorlar.

evleniyorum ceyiz döşücem düğün yapıcam falan dersen 25-30 bin euro alırsın bence sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

kendi parandan bahsetmiyorum yani

kredi çekip burada yatırım yapmandan bahsediyorum. bir yatırımı finanse ediceksen kredi her zaman equityden daha avantajlıdır.

hele yüzde 2ye borçlanabiliyorsan işine de güveniyorsan( yakın zamanda kovulma ihtimalin yoksa) direk leveragelayıp 2-3 eve falan gir kazandığınlada kredi taksilerin öde işte. 5 yıl sonra da bi evi satıp kapat kalan borçlarını. 5 yılda 2 ev sahibi olursun mis gibi

da yaptırtmazlar işte :D

öyle kendi kendi kendime plan yaptım.

ama ihtiyac kredisiyle bir şeyler kovalayabilirsin diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Değil işte abi, o garanti isteği yüzünden piyasa biraz da böyle. Daha tecrübeli arkadaşlar vardır elbette ama; 300 bin lira ile (milyar ne lan) bir işletme açılsa, doğru kararlarla ayda 1,5k'dan daha çok getirisi olur diye düşünüyorum.

300k tlyi bankaya yatırsan aylık 2.5k faiz geliyor :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...