Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne yersek o muyuz?

Exodous

Öne çıkan mesajlar

Olay şu aslında birde bu açıdan bakmayı deniyelim :

Evet hayvan eti çok lezzetli böyle löpür löpür gidiyor. Ama insan etide çok lezzetli ve bu da löpür löpür gidiyor. Fakat medeniyetin daha ileri seviyesine gelenler insan eti yemeyi bıraktı fakat bugün hala afrikanın bir çok bölgesinde en rahat bulabileceğiniz et insan eti.

Fakat medeni insanlar olarak nasıl etini yemek için insan yemeyi tercih etmiyorsak aynı şekilde daha da ileri bir insaniyet adına hayvan etini yemeyi bırakmamızda bizi daha ileri bir insani seviyeye götürür.

Ayrıca hayvanların etlerinin , sütlerinin ve yumurtalarının hazırlanması eğer söylediğim belgeseli izleme cürreti gösterirseniz farkına varacağınız şekilde biz medeni insanlara hiç yakışmaya bir halde. Gerçekten anlamak için konuşuyorsak burada ve gerçekten anlamak istiyorsanız lütfen izleyin ki hayvanlar kendi rızaları dışında ciddi ölümcül bir sömürü ve işkence altında...

Ne yazık ki insanlarında sömürülme konusunda geldiği nokta o. Çoğumuzu hiç uygun olmayan koşullarda hayvanlar gibi çalıştırıp günümüzün uyku dışında kalan çoğu zamanını alıyorlar en basit temel ihtiyacımız olan barınak ve yemek için.. Bunu ben çok saçma buluyorum alt tarafı bir çatı ve karın tokluğu için milyarlarca insanın hayvanlar gibi sömürülmesine.

Bu noktada vegan olmamın en önemli 2 nedeninden biriside bu. Eğer hayvanların sömürüsünü sona erdilerebilirsek insanların sömürüsünü sona erdirmemiz içinde büyük bir adım atmış olacağız. Bu değişimin ardından da sömürgecelik sona erdiğinde sömürgecilik üzerinden doğan şiddet enerjisi ve savaşların yerinide hiç farkında olmadığımız yeni anlayışlar dolduracak.

Bu son söylediğime tüm varlığım ile içtenlikle söylüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Evrendeki ilk enerji (big bangde patlayıp gezegenleri oluşturan enerji hani...) nereden geldiği cevabını alamadığım her saniye için ben bir tanrının varlığına inanırım. Bir tanrı var demekle bir enerji var demek baya baya aynı şeyler zaten... Bari Allah'a inanalım da cennet varsa gitme ihtimalimiz olur...
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

Sen, Kur-an'ı baştan sona bir kere oku ben o filmi otuz kere izlerim sen merak etme.

Ya bir de internette dolaşan abidik gubudik filmleri izleyip entellektüeliz ayağına yatmıyor musun, hasta oluyorum. kitap okuyun kitap. Teksas tommiks okuyun ama kitap okuyun. Hayat sadece saniyede 24 kare akan görüntülerden ibaret değil. İnsanlık pek çok şeyini o kitaplara borçlu. ve Allah'in ilk emri "oku".

Elin Amerikalısı bol proteinle beslenip, dünyanın a..ına koyuyor, et bulamayanlar da koyun gibi dolanıyor ortalıkta.

Lan biraz beyninizi çalıştırın.

Şimdi sana 4 sene yatılı olarak fetullah gülen kolejlerinde okuyup mezun olduktan sonra kuzenimin evlendiği kocasından ötürü merakımdan nakşibendi tarikatında da vakit geçirdiğimi ve hatta spiritüellik konusunda noob olduğum zamanlar yaşadığım supernatural zorluklardan çok korktuğumdan ötürü 6 ay kadar düzenli olarak namaz kıldığımı söylesem buna inanmayacaksın değil mi ?

Kitap okumayı da çok seviyorum. Yaptığım işimde para yerine bol bol kitap kabul ettiğim içinde sürekli kitap akışı içerisindeyim. Sana önerdiğim belgeseli de hiç izlemedim çünkü izlemeye yüreğim dayanmaz ama izlemediğim şeyi başka bir şekilde anladım ve beni anlaman için izlemeni istiyorum eğer birbirimizi anlamak için iletişim kuruyorsak.

Çünkü iletişimin benim için maksadı anlayıştır. Anlayış yerine öfke kusmak ya da aşağılayarak tatmin olmaya çalışan ilkel insanlarlada konuşmayı pek tercih etmemeye özen göstermeye başladım son zamanlarda.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada, Black-ice'a beni yobaz müslümanlardan ayırıp modern müslüman seviyesine yükselttiği için teşekkürü bir borç bilirim.

Ama keşke kendisi de, müslümanlığın aslında bir tek anlamı olduğunu, modern ve yobaz diye ayrılamayacağını, onun dünya görüşüne göre yobaz diye adlandırılanların aslında müslümanlıkla çok da alakaları olmadığını bir bilse.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

Dworgian said:

Gidip kediyi zevk için öldürmek ile, yemek için kuzu dana vs kesmeyi bir tutmak epic. Ayrıca memeli hayvan mı yememek gerekiyor? O zaman balık serbest mi şimdi? Tuhaf geliyor abi işte kaldırmıyor kafam vegan mantığını. Hele senin gibi 2 ay önce iştahla whopper yiyen birinin böyle hardcore vegana dönüşmesi ayrıca zorluyor mantığımı benim

lütfen sana veridiğim filmi izle. etlerin bizler için nasıl hazırlandığının farkında olmak belki mantığının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

izlerim tabii ama basic mantığımın aynı kalacağına, senin bir gün namaz kılmayacağından emin olduğum kadar eminim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

Exodous said:

Sen, Kur-an'ı baştan sona bir kere oku ben o filmi otuz kere izlerim sen merak etme.

Ya bir de internette dolaşan abidik gubudik filmleri izleyip entellektüeliz ayağına yatmıyor musun, hasta oluyorum. kitap okuyun kitap. Teksas tommiks okuyun ama kitap okuyun. Hayat sadece saniyede 24 kare akan görüntülerden ibaret değil. İnsanlık pek çok şeyini o kitaplara borçlu. ve Allah'in ilk emri "oku".

Elin Amerikalısı bol proteinle beslenip, dünyanın a..ına koyuyor, et bulamayanlar da koyun gibi dolanıyor ortalıkta.

Lan biraz beyninizi çalıştırın.

Şimdi sana 4 sene yatılı olarak fetullah gülen kolejlerinde okuyup mezun olduktan sonra kuzenimin evlendiği kocasından ötürü merakımdan nakşibendi tarikatında da vakit geçirdiğimi ve hatta spiritüellik konusunda noob olduğum zamanlar yaşadığım supernatural zorluklardan çok korktuğumdan ötürü 6 ay kadar düzenli olarak namaz kıldığımı söylesem buna inanmayacaksın değil mi ?

Kitap okumayı da çok seviyorum. Yaptığım işimde para yerine bol bol kitap kabul ettiğim içinde sürekli kitap akışı içerisindeyim. Sana önerdiğim belgeseli de hiç izlemedim çünkü izlemeye yüreğim dayanmaz ama izlemediğim şeyi başka bir şekilde anladım ve beni anlaman için izlemeni istiyorum eğer birbirimizi anlamak için iletişim kuruyorsak.

Çünkü iletişimin benim için maksadı anlayıştır. Anlayış yerine öfke kusmak ya da aşağılayarak tatmin olmaya çalışan ilkel insanlarlada konuşmayı pek tercih etmemeye özen göstermeye başladım son zamanlarda.

E senin Müslamanlıktan, Allah'dan ve islamın herşeyinden nefret etmen normal. Sen din deyince o yukarıda saydıklarını algılıyorsan zaten vah ki vah.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Noyzura said:

Dworgian said:

Gidip kediyi zevk için öldürmek ile, yemek için kuzu dana vs kesmeyi bir tutmak epic. Ayrıca memeli hayvan mı yememek gerekiyor? O zaman balık serbest mi şimdi? Tuhaf geliyor abi işte kaldırmıyor kafam vegan mantığını. Hele senin gibi 2 ay önce iştahla whopper yiyen birinin böyle hardcore vegana dönüşmesi ayrıca zorluyor mantığımı benim

lütfen sana veridiğim filmi izle. etlerin bizler için nasıl hazırlandığının farkında olmak belki mantığının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

izlerim tabii ama basic mantığımın aynı kalacağına, senin bir gün namaz kılmayacağından emin olduğum kadar eminim :)

Sırf seni çürütmek adına şu an hemen namaz kılabilirim biliyorsun ;D
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

Patice said:

Bamyadan, danaya geniş bir yeme durumumuz olduğuna göre çok insani diiliz sanırım.

İnsan yiyen bir canlıdır.

Bu arada, hem evrime inanıp hem de vejetaryen olanlar var. Bkz. Noyzura.

İnsanlık bunların mantığıyla gitse hala maymundu.

Çünkü, evrim teorisinin bir yerinde, afrika'da yaşayan iki tür maymundan birisinin sadece muz yemesi ve diğerinin de karıncaları yiyerek protein almaya başlamasıyla birlikte, karıncayı yiyen türün insana doğru evrildiğini söyler.

Karıncaları yemeyenlere ne mi oldu?

Hayvanat bahçesinde kafeslerin arkasındalar hala.

şu mesajın her yerinden cuk sesleri duydum adsfdsf.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

Olay şu aslında birde bu açıdan bakmayı deniyelim :

Evet hayvan eti çok lezzetli böyle löpür löpür gidiyor. Ama insan etide çok lezzetli ve bu da löpür löpür gidiyor.

Şunu duymuştum. Ama eğer toplumsal olarak cannibalism yasaklanmasa/kötü görülmese, sokakta seni çekip soymak yerine direk kesip yiyecek tonla insan olması bakımından cannibalism kötü görülmeye devam etmeli bence
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

Ayrıca hayvanların etlerinin , sütlerinin ve yumurtalarının hazırlanması eğer söylediğim belgeseli izleme cürreti gösterirseniz farkına varacağınız şekilde biz medeni insanlara hiç yakışmaya bir halde.

şu da doğru ama nüfus artışı da bunu kaçınılmaz kılıyor bir yerde
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

Bu arada, Black-ice'a beni yobaz müslümanlardan ayırıp modern müslüman seviyesine yükselttiği için teşekkürü bir borç bilirim.

Ama keşke kendisi de, müslümanlığın aslında bir tek anlamı olduğunu, modern ve yobaz diye ayrılamayacağını, onun dünya görüşüne göre yobaz diye adlandırılanların aslında müslümanlıkla çok da alakaları olmadığını bir bilse.

benim dünya ve hayat görüşümün ufak bir panik haliyle yok olacak kadar önemsiz olduğunu düşündüğün sürece yobaz bir insan olacaksın.

TDK said:

2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)

aşırı bağlısın yani yobazsın. öyle bağlısın ki başkalarının düşüncesini düşük görüyorsun. kendi düşüncene saygı istemeden önce sen başkalarına aynı duyarlılığı gösterecek buraya öyle geleceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak sende şimdi ışık görmeye başladım. Biraz daha konuşalım, "Koyarım enerjinize. Allah var ulan" demeye başlarsın.

Canım kardeşim. Allah insanlara beyin verdi ve dedi ki, muhammed bile bir fanidir. o size benim sözlerimi iletti ve işi bitince bu dünyadan ayrılacak.

E sen şimdi gidip dinini öğrenmek için o tarikatın, bu cemaatin, dini sadece çıkarları için kullanan kişilerinin peşinden gidip, sonra ben aslında namaz kıldım falan diyorsan, olmaz o iş.

allah sana beyin verdi ve dedi ki, seninle aramızda hiç kimse yok. Ben sana şah damarından daha yakınım. O kitabı oku. anlabildiğin kadarı zaten sana yeter. başkalarından medet umma. Ben buradayım.

Ama düşünmekten aciz insanlar gidip kendilerine şıh, peder, hoca efendiler edindiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Noyzura said:

Ayrıca hayvanların etlerinin , sütlerinin ve yumurtalarının hazırlanması eğer söylediğim belgeseli izleme cürreti gösterirseniz farkına varacağınız şekilde biz medeni insanlara hiç yakışmaya bir halde.

şu da doğru ama nüfus artışı da bunu kaçınılmaz kılıyor bir yerde

niye ki mis gibi nüfus planlama işte. hazır dünya rezervleride sıkıntılıyken yiyelim birbirimizi güçlü olan kazansın ;D
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

Bak sende şimdi ışık görmeye başladım. Biraz daha konuşalım, "Koyarım enerjinize. Allah var ulan" demeye başlarsın.

Canım kardeşim. Allah insanlara beyin verdi ve dedi ki, muhammed bile bir fanidir. o size benim sözlerimi iletti ve işi bitince bu dünyadan ayrılacak.

E sen şimdi gidip dinini öğrenmek için o tarikatın, bu cemaatin, dini sadece çıkarları için kullanan kişilerinin peşinden gidip, sonra ben aslında namaz kıldım falan diyorsan, olmaz o iş.

allah sana beyin verdi ve dedi ki, seninle aramızda hiç kimse yok. Ben sana şah damarından daha yakınım. O kitabı oku. anlabildiğin kadarı zaten sana yeter. başkalarından medet umma. Ben buradayım.

Ama düşünmekten aciz insanlar gidip kendilerine şıh, peder, hoca efendiler edindiler.

Ne düşünmekten aciz olm 14 yaşımda yatılı okula gönderidim ;D

Çok şükür ki beynim var , iradem var .. ailemin bir tarikat tarafından kandırılıp dini bir koleje gönderilmem üzerine yıkanan beynimi tekrar formatlayıp özgür kalabildim.

Kuran'ıda senden daha fazla okumuş bile olabilirim. Daha fazla pek okumuyorum çünkü ben artık din ile kendi içindeki saçmalıklarla tartışmaya son verdim.

Çünkü sen okuduğunu anlasan bu kadar çok şiddet ve korku ile insanları yolda tutmaya çalışan bir dinin içinde hala durmazdın.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

zaten bu gidişle dünya kaynakları - nüfus + olduğu sürece kaç yüzyıl sonra olur bilemem ama eğer bilim bizi yapay besinlerle besleyecek kadar gelişmezse gün gelir insan insanı yer. tıpkı şu dağa düşen uçakta kalan insanların yapmak zorunda kaldığı gibi

Gerek yok işte ... Spurilina tek hücreli bir alg yosunu var. diye birşey var. Etten protein ve amino acid olarak kat ve kat daha zengin.

Şimdi sakın bana hayvan amino acidleri ile bitki amino acidleri geyiğinie ezbere okuma. Böyle birşey söyleyeceksen hayvan içerisinde bulunan amino acidlerin ne olduğunu buraya yaz. Sonra bende sana kaynak göstereyim bakalım spurilina yosunu içinde var mı yoksa yokmu diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...