Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayarda ilk oynadığınız oyun neydi?

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

• 2 ay sonra ...
İlk oynadığım oyunların bir kısmının adını hatırlamıorum bile, bazılarının ise hayal meyal görüntüleri var sadece. Aklıma gelen birkaç favoriyi yazayım buraya :)

Zaxxon (Muhtemelen ilk gerçek anlamda z yörüngesi bulunan oyun)

Archon (Satranç tahtası üzerinde oynanan güzel bir aksiyon strateji)

The Ancient Art of War (İlk oynadığım strateji oynudur. Daha sonra deniz ve hava için olanı da çıktı)

Gato (İlk Denizaltı simülasyonu)

Sub Battle (Bu da 2. oynadığım denizaltı simülasyonu. Bu oyundan sonra başka bir denizaltı simülasyonu oynamadım.)

Summer Games 2 (İlk oynadığım olimpiyat oyunu)

Microsoft Flight Simulator (İlk uçak simülasyonum. Oldukça kalın bir kitapçığı olduğunu hatırlıyorum)

King's Quest 2 ve Space Quest (Bunlar da ilk macera oyunlarım. Ama ingilizce yetersizliğinden fazla ilerleyemezdim.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu oyunların çoğunu CGA (4 renk) monitörle oynamak zorunda kalmıştım. Sonradan EGA (16 renk) monitor gelmişti de bir anda oyunlarım renklenmişti :).[signature][hline]Nwn1 Modüllerim

[Bu mesaj Capulcu tarafından 15 Ağustos 2004 14:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

valla hatirlamiyorum ama bi motor yarişi idi :D
Dx lerin zamaninda (CD-Rom fln yok )ama beni en çok etkiliyen
Doom 1 ve Golden Axe idi :D[signature][hline] Erst wenn die Wolken schlafen gehen
kann man uns am Himmel sehen
wir haben angst und sind allein

Gott weiss ich will kein Engel sein
Heaven Must Be Hell in Sky
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada river raid ilk oynadığım oyun değildi şimdi aklıma geldi.

MSX diye bi makine vardı. Monitörü özeldi televizyon gibi bir şey. Ama normal televizyondan farklıydı, televizyona takılca siyah beyaz oluyordu ekran. Klavyesinin arkasında 10 cm falan bi kasa vardı. Bi disket sürücüsü vardı bi de böyle soket disk gibi bir şeyi.. MSX'e özel oyunları vardı.

İlk oynadığım oyun bu soket oyunlardan biriydi "Nemesis" adında bir uzay platformu. Shoot 'em up dediklerinden. İkinci olarak yine bu soketlerden "Goonies" diye bir platform oyunu. Ondan sonra yine MSX'de "River Raid"

PC'de ise ilk oynadığım oyunu tam hatırlıyamıyorum. Ama "Prince of Persia" ya da "Grand Prix" ti sanırsam. Hatta bu grand prix'i sonra yeni aldığımız bilgisayarda 4 renkli cga grafiklerle oynayınca kafayı sıyırmıştım süper gelmişti. Ondan önceki bilgisayarda siyah beyazdı.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Swain, 15 Ağustos 2004 19:52 tarihinde demiş ki:
Raptor oynamıştım 10 sene once felan . IBM Aptiva bilgisayarımda 4mb ram wardı :)
ya bi an sazanladım, dedim öeah 10 mu 6-7 sene önce max. falan, dedim o zaman 4 ram yoktu
sonra bi düşündüm 1 saniye kadar
10 sene öncesi 1994 edio vardı 4 ram, raptor da vardı büyük ihtimalle.
demek istiyorum ki geçen yılların farkına varamadım bi an.prince of persia oynadığım günler sanki 5 sene önce falanmış gibi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

millet yep yeni oyunlara ilk oynadığım oyun diyor.
gerçek eski oyun golden axe tır
kicker dır
fifa 94 tür 96 dır
prince of persiadır
home alone 1 2 dir
twinses odysseydir
zool 1 2 dir
omegadır
robocop 1dir
doom 1dir
wolfenstein dir
leasure suit larry 1 2 3 tür
mortal combat 1 2 dir
ama en efsanesi dillere destan
SENSİBLE SOCCER efsanesidir kalecinin elinden topu alıp 20 30 gol atabildiğin bir oyundu hehe ben 17 yaşımda olmama rağmen hatırlıyorum bu oyunları ilk oynadığım oyun nba 99 du aoe ydi falan diyenler bilgisayarın güzel zamanlarını kaçırmış demektir. oyun dediğinde smoke köşeden kafasını uzattığında f2 ye basarsan smoke la dövüşürsün...
Sosyal ağlarda paylaş

bende şu dos yazılımlarının hastasıydım ozamanlar okumayı daha yeni sökmüştüm c:/ sonra dır yazardım bütün oyunlar vesaire listelenirdi öff arasından seçmek dünyanın en büyük keyfiydi valla sonra windows sürüm 3.1 çıktı pencerelerle tanıştım yıllarca c:/win yazaraktan kullandım çocukluğumun eğlence kutusunu pascalla tanıştık sorra abuk sabuk sallama virüsler yaptım çocuk kene yaş 7 8 fellan tabi abimden gördüm hepsini o dos ve yazılım manyağıydı öttürürdü bilgisayarı o oynar ben saatlerce izlerdim bilgisayarı .... artık bilgisayar bi zorunluluk oldu eski hevesimiz kalmadı 24 disketlik oyunlar kalmadı parlak daireler sardı etrafımızı artık her yer 3d aman tanrım...
Sosyal ağlarda paylaş

ha bide bilgisayarı açıp kapama faslı vardı periyodik olarak abim söküp takardı bilgisayarı bende tornavida tutardım ram leri monte ederdim harddiski yere koymamak için elimde taşırdım cd rom un olmadığı yerlere monte edilen kapakları takardım .. üstlerine ispirto kalemlen resimler çizerdim. fana parmamı sokardım pırrrrft diye ses çıkarırdım her sefer abim kafama vururdu ..
pentium 60
4 mb ram
500 mb bellek
olivetti
1992 koşullarına göre muhteşem ve ötesi bi bilgisayardı ilk bilgisayarımdı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...