Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

+18 değil 18+

toggie

Öne çıkan mesajlar

toggie said:

k1nJo said:

türkçe konuşurken "onsekiz artı" mı diyorsun "artı onsekiz" mi diyorsun ?
+18 yazıldığı için "artı onsekiz" demiyoruz, "artı onsekiz" dediğimiz için +18 yazıyoruz.

Türkçe konuşken ikisini de söyleyebilirsin. 18+ ifadesi "artı onsekiz" diye okunmuyor zaten. Dogrusu "onsekiz artı" oldugunu belirtmek icin actım baslıgı. Yani "18 yas ve uzeri" demek oluyor bu ifade.

ben söylenebilirlikten bahsetmiyorum abi, alışılmışlıktan bahsediyorum.

insanların günlük konuşmalarında ağzından çıkan şekli "... artı onsekiz ..." iken 18+ yazmalarını bekleme yani.
Sosyal ağlarda paylaş

karşındakinin ne anladığı önemli değil ki, ona bakarsan neler diyorsun neler anlaşılıyor...

18+ artı yazdığın zaman, 18 in üzerine + bir şeyler daha ne atarsa demektir,

+18 ise bir şeyin üstüne 18 daha demek

bu anlamlara geliyor ama dediğin gibi kişiye derdini anlatmaksa amacın "18" yazsan da yeter zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

18+ amerikan özentisidir. eighteen plus'dan gelir.

yok abi direk sayı doğrusundan gelir. 18'den büyük sayıların 18'in sağında olmasından mütevellit. tabi yazının soldan sağa doğru yazılması da etkili.

toggie said:

ulan yanlış biliyonuz, dogrusunu ogrenin diyoruz iste. adam hala alışılmış artı onsekiz diyo. türkçe ile ne alakası var, tey allam ya.

sen benim söylediklerimden hiçbir şey anlamamışsın. ben de anlatamamış olabilirim bilmiyorum.
ama ben sana haksızsın demiyorum bazı şeyleri açıklamaya çalışıyorum.
arapça konuşmadığımıza göre de türkçe ile alakası var.

toggie said:

kullandıgın dile gore +18 nasıl oluyo acıklar mısın?

sen sordun ben de açıklamaya çalışıyorum.
sonuçta yazılar kendiliğinden var olmuyorlar. düşündüğümüz, konuştuğumuz şeyleri yazıya döktüğümüz ve insanlar artı onsekiz demeye alıştığı için +18 yazıyorlar diyorum sen hala isyanlardasın.
muayyen gününde misin nesin anlamadım ki.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış alışılmış işte ben de zaten onu diyorum doğrusunu öğrenin diye. doğrusuna alışılsın. turkce ile alakası yok, 18+ da turkce, +18 de turkce. turkce'de boyle alısmısız diye bir bahanesi olamaz yani. boyle alısılmıs olabilir ama kullandıgın dil ile bir ilgisi yok.

aman neyse ya. istediginiz gibi yazın.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de 18+ şekliyle kullanıyorum zaten. en başından beri +18'i savunuyormuşum gibi görünmüş olabilir bilmiyorum.
sadece insanların neden o şekilde kullandığını açıklamaya çalışıyordum kabak bana patladı.

bu arada yüzde onsekiz değil de onsekiz bölü yüz derseniz 18% de yazılabilir. trololo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...