Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone 5S ve 5C topici muhtemel tanıtım 10 Eylül

behran

Öne çıkan mesajlar

Uygulamaları marketten indirirsen aynı para ikisi de, eğer korsan yükleyecem diyosan ne yükliceğini bilmen lazım işte. Farklı bir konfigürasyon için yapılmış oyun yüklemeye kalkarsan bazen çalışmaz, bazen hatalı çalışır, bazen oyunun ortasında saçmalar. Benim Android'de 32 oyun yüklü, 0$ vermedim ve hepsi gayet düzgün çalışıyor. Sadece oynamaya vaktim yok, o farklı bir sorun tabi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Tumevarim falan diyorsunuz da hicbirimiz aptal degiliz etrafimizda olan bitenleri gozlemleyebiliyoruz.

Android alan arkadaslarimin %99'u en fazla 6-7 icinde kufretmeye basliyor.

IOs kullananlar? Biz de guluyoruz onlara.

ne yazikki her bokta olduğu gibi telefonda da türk kullanıcı kitlesi ne tükettiğnin farkında değil. note 2 var bende, bi telefona 1400tl yarıdıyorsam otuna bokuna bakarım arkadaş. pil ömrü ne kadarmış, görüntü kalitesi nasılmış, ekran kalitesi ne, en büyük sorunu neymiş falan. ne yazık ki bunu yapmıyor genel tüketici sonra adroid bok püsürük.

reklamını görüp ya da arkadaşta görüp alan adam 2 ay sonra meh çekiyor. tüketici ne istediğini bilse android'de zerre sorun yaşamaz (manufacturing defect bir kenara). android alıyorsan ne kullandığını bileceksin, ne yapabileceğini bileceksin. telefon alıyorsun yahu duvar saati değil ki anassatim. hele kızların son model android telefon alıp "Aaa ayfonda var o app bizde yok mu şimdi ://" diyerek android'e bok atması inanılmaz. Sonra android cok reröre. note 2'yi alalı 6 ay oluyor henüz 1-2 minor sorun dışında bişey yaşamadım. garnati bitsin custom rom yüklerim heralde, o da samsung'un telefonlarına bloatware sıçmasından yoksa touchwiz yetiyor, değil touchwiz'in iyi olduğundan, beklentimi karşılamasından dolayı.

yukarıda xaty yazmıs software üzerine, ben geri kalan bi kaç noktaya bitireyim. android zilyon tane seçenek model sunuyor bir güzelliği bu, bir diğeriyse fiyatı. gayet uygundu note 2'nin fiyatı benim aldığım dönem, ihtiyacımı da bu karşılıyordu.ben "abi bu androidlerin 2.ci el fiyatı çabuk düşüyormuş yea" diyen adam duyuyorum. dedim ya yukarıda saat mı alıyorsun da değişeceksin. ya da bu kadar mı önemli çıkan her son model kullanmak. tüketici ne istediğini bilmiyor dediğim de bu. 5s cıksa 5s alacak, 6s cıksa 6s alacak. neden? çünkü son model.

herneyse lath'ın paylaştığı şeye katılıyorum. 5C makul fiyata çıkarsa apple icin acayip kârlı olacak şüphesiz. high end telefona para veremeyen ve mid class'ta takılan çok büyük bi kitle var. 5C yine büyük bir hype yaratacaktır. şu stocktu hisseydi zırttı pırttı bilsem girerdim apple'a hisseler çok coşmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Android marketin appleri daha pahali, net. Hani savun illaki hakli noktalarinda varda bari bukadar abartma :)

Abarttığım kısım neresi onu anlamadım. Fiyatları birebir bilmiyorum 2 uygulama dışında bir şey almadığım için ama 'bari bu kadar abartma' dediğin kısmı anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki yazdığını gördükten sonra görüp bir bakıyım marketlere dedim de çok bir fiyat farkı göremedim. Hatta genelde itunes'da daha pahalılar çok satılanlar listesinde yer alan oyunlar. Bunun dışında android'de bedava olup ios'ta paralı olanlar da var diye hatırlıyorum.

Neyse, senin sütten ağzın yanmış. Bir şey abarttığımı düşünmüyorum önceki mesajımda.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi hala oyun diyosun ya sdgs, simdi oturup "hee su listede bu pahaliymis su ucuzmus sunu almistim bunu satmistim" diye arastiramicam. Sutten agiz yanmasi falan degil mevzu, mayis ayinda androide gecis yaptim isime yarayacak ne varsa, iosta 1-2 dolara ya da bedavadan alip kullandiklarima ya da alternatiflerine google markette 5-10 dolar verdim. Launcherindan tutta file managerina kadar. Illaki android markette bedava olani, ya da daha kullanislisi vs. olabilir.

Ama illa google marketi aklamak icin kasmana gerek yok. Ihtiyac ya da aliskanlik meselesi. Yani sen abarttigini dusunmeyebilirsin, ben yasadigimi söyluyorum tartisicak bisey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi enteresan bir şey farkettim burada. Keşke her müşteri sizin gibi olsa. "bilinçsiz türk kullanıcısı" nedir abi? Kullanıcı dediğin kullanır. Bunun bilinçlisi bilinçsizi mi var? Kullanamıyorsa, kullanışlı değildir. Bildiğin öğrenilmiş acizlik.

iphone kullanıcılarını "bilmediklerinden iphone kullanıyorlar; android kullanamıyorlar" diye yaftalamak da güzelmiş. Belki sizin farketmediğiniz bir şeyler farketmişlerdir. Herkesi bilinçli kabul edip, işi tercih meselesi olarak görmek sanırım sorunu kavramak açısından mantıklı bir hareket olacağından kimse yapmak istemiyor. Aksini beklemek hata olurdu zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Abi enteresan bir şey farkettim burada. Keşke her müşteri sizin gibi olsa. "bilinçsiz türk kullanıcısı" nedir abi? Kullanıcı dediğin kullanır. Bunun bilinçlisi bilinçsizi mi var? Kullanamıyorsa, kullanışlı değildir. Bildiğin öğrenilmiş acizlik.

iphone kullanıcılarını "bilmediklerinden iphone kullanıyorlar; android kullanamıyorlar" diye yaftalamak da güzelmiş. Belki sizin farketmediğiniz bir şeyler farketmişlerdir. Herkesi bilinçli kabul edip, işi tercih meselesi olarak görmek sanırım sorunu kavramak açısından mantıklı bir hareket olacağından kimse yapmak istemiyor. Aksini beklemek hata olurdu zaten...

tüketiciliğin alt dalı abi consumer awareness nasıl ignore edilebilir ki bu?

ha bi de "herkesi bilinçli olarak kabul edip?" derken. yok abi öyle bi dünya. tercih ayrı bilinçsizlik ayrı. dedim daha önce duvar saati almıyorsun, bilinçli bir tüketim yapman gerek, yapamıyorsan gelişigüzel bir ürüne bok atma hakkın doğmuyor.

program indirdim bilgisayarıma virüs girdi windoz bok gibi diye eleştiri mi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Androidde ise yarayan ve bazen ihtiyac duydugun bi programa 5-10 dolar verebiliyosun. Ise yarayan bi cok uygulamanin fiyatida böyle. Iosta 1 dolara 2 dolara app almaya alistiktan sonra androide gecince ios'a 3 yilda harcadigim parayi 1 haftada harcadim androidde.

E bunun sebebi cok basit. Iki platforma da uygulama gelistiren arkadaslarim var. Ben de gelistirmesem de az cok biliyorum SDK'leri.

Ios'a uygulama gelistirmek o kadar basit ki gerekli is gucu oldukca dusuk, yani cost dusuk. Bu da fiyata yansiyor.

Ha ama simdi birisi gelip "Kod yazmayi bilmeyen, bilinci olmayan developerlar gelistiriyor ios'ta. Bilselerdi android'in daha iyi oldugunu gorurlerdi" der heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

said:
App Store'da ortalama satış fiyatı 3.49 Avro iken, Play Store'da 1.73 Avro, Windows Phone Marketplace de ise 2.03 Avro.

Super bir istatistikmis. Benim arkadaslarim bizim mobil dersinde gelistirdikleri "weather" uygulamasini free olarak markete koyuyor. 1 haftalik odev bak bu. Sonra duser tabii fiyat ortalamasi.

Korax'in dedigini iyi oku bak: isime yarayan uygulamalar demis adam. Daha somut verilerle gelebilirsen biz de haksiz oldugumuzu kabul eder susariz.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Korax said:

Androidde ise yarayan ve bazen ihtiyac duydugun bi programa 5-10 dolar verebiliyosun. Ise yarayan bi cok uygulamanin fiyatida böyle. Iosta 1 dolara 2 dolara app almaya alistiktan sonra androide gecince ios'a 3 yilda harcadigim parayi 1 haftada harcadim androidde.

E bunun sebebi cok basit. Iki platforma da uygulama gelistiren arkadaslarim var. Ben de gelistirmesem de az cok biliyorum SDK'leri.

Ios'a uygulama gelistirmek o kadar basit ki gerekli is gucu oldukca dusuk, yani cost dusuk. Bu da fiyata yansiyor.

Ha ama simdi birisi gelip "Kod yazmayi bilmeyen, bilinci olmayan developerlar gelistiriyor ios'ta. Bilselerdi android'in daha iyi oldugunu gorurlerdi" der heralde.

Illaki dogrudur, benim söylemeye calistigim sey bukadar teknik biseyde degil aslinda. Consumer awareness, yok android kullanan isini bilir vs diyoruzda, genel resime bakinca son kullanicinin küçük bi kismi isin teknik boyutunun farkinda. Herkesin zorlanmadan, googleda arama yapmadan tam anlamiyla %100 kullanabilecegi basit anlasilabilir bisey yapmak buyuzden basari. Bi urune para veriyosam, minor problemleriyle ben ugrasmamaliyim bence. Bataryasi kendi kendine tukenmemeli, takilmaya baslamamali 2 ay sonra. Bunlarin sorununa careyi ben aramamaliyim mesela. Nekadar gelistirilebilir olmasinin bi önemi yok bu asamada, nekadar sorunsuz ve stabil oldugunun önemi var.

Ios vs android os kafasinda degilim ama ne zaman kendi deneyimime göre cikip "bence ios iyi" desem tarafli bi sekilde androidi aklamaya calisan birileri cikiyo illaki :) bence isin teknik kismi cok önemli değil artik, isimi hangisi daha iyi görüyorsa, hangisi daha kullanisliysa en iyisi o suan benim için.

3 aylik android macerasindan sonra isimi daha cok görenin ve daha stabil calisanin ios oldugunu düşünüyorum. Ekrani buyukmus söyleymis böyleymis gelistirilebiliyomis vs önemli degil, isinamadim alete, nekadar savunurlarsa savunsunlar yani :)

"Androidin iyi calisani da vardir, bide htc aliim, gelistirme platformuda iimis" diyerek alisveris yapmiyorum netekim. Cebimden cikan paraya orantılı olarak bana ne sunduguna ve sunduklarinin nekadar isime yaradigina, beni nekadar az delirttigine bakarim.

Ne yazasim varmis sabah sabah dfsg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...