Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev sahibi depozitomu vermiyor!

tambjk

Öne çıkan mesajlar

tambjk said:

Holy said:

Ben çıkacağımı sözlü olarak bildirdim diyorsun, sorun da burda başlıyor.

Kadın "bana öyle bir şey söylemedi bir anda çıktı gitti" diyecek muhtemelen.

Şahitlerimin olması (apartman yöneticisi ve eşim) beni haklı çıkarmaz mı peki?

neden çıkarsın ki?

şahit dediğin 2 kişi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

tambjk said:

Holy said:

eşin şahit kabul edilmez abi. apt yöneticisi de olmaz. adam yalan söylüyorlar dese? ya da sen cidden yalan söyletsen adama?

edit; şu yorumlar kişisel tabii. kuzenin çok daha doğru cevap verir. bizi de bilgilendir lütfen

Hmm, karşı tez üretecek olursak;

Ben yalan söylüyorsam ve kadın haklıysa, niye yasal hak talebinde bulunmayıp gerekli makamlara başvurmadın, icra takibi yapmadın dersek. Maliyeye bildirmediği ve vergi kaçırdığı tezini de eklersek buna ev sahibi haklarından mahrum kalması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? :) Saçmalayıp kafasını karıştırıp korkutmak iyi bir çözüm olabilir belki.

Sonucu sizlerle paylaşırım :) En kötü bende onun yaptığı gibi çirkefleşip, en kötü maliyeye vergi kaçırdığı ihbarında bulunup başını yakıcam, uğraştırıcam mahkemelerde. En azından %10 ihbar ödülünü alırım teselli ikramiyesi niyetine.

Bu arada "evsahibim vergi kaçırıyor" ihbarı konusunda bilgisi olan arkadaşlar var mı? Sadece kendi kiracılık dönemimle ilgili mi yoksa benden önceki ve sonraki kiracılar için de başvurabilir miyim. Ben 10 ay kiraclık yaptım fakat benden önceki, ben ve benden sonraki dahilinde yaklaşık 2-3 senelik vergi kaçakçılığı söz konusu olabilir. Bu durumda vergi cezası büyüyecektir. Yada kadına, sen bundan sonra sıkıyorsa vergi kaçır, yakanı bırakmayacağım, sürekli ihbar edeceğim dersem ne derece korkutucu bir tehdit olur :)
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

ders olmamalı sen evlı barklı adamsın bunları nasıl dusunememıssın hayret.. yarın oburgun ozel hastanelerde doguma falan gidersen iyi soğüşlerler benden demesi..

Hocam, 2 ay sonra kontratım bitecekti ve 2 ay sonra da evlenecektim. O eve gelin gelmek istemedi eşim, bende pek taraftar değildim o evde yaşamaya.

Evlilik hazırlıklarını bilirsiniz, badanası beyazeşyası, mobilyası, çeyizi bin türlü alışverişi var. Tam düğün zamanı birde ev taşımakla uğraşacak zamanım ve vaktim olmadığından temiz bir safya açıp, herşeye yeni evde başlayalım istedim. Pişman da değilim, yeni evim eski evime kıyaslanamyacak derecede güzel, aptal gibi m.köyde 2 pencereli balkonsuz, bahçesiz sosyal aktivitesiz havuzsuz eve o kadar para verdiğime yanarım :)

Ama yanan para da 1500 tl az değil, içime oturdu.

Eski evde 2 ay devam edip, tam düğün zamanı yeni evi de kiralasaydım, yine aynı anda 2 eve birden kira verme durumuyla karşılaşacaktım ki aynı hesaba gelecekti(belki de daha pahalıya).
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

hmm mesele anlasıldı ozaman. bence siz yinede o parayı kurtarmaya bakın ev sahibesi ne bırakmayın. dayı falan yok mu bu ısler dayılık ısler aslında..

Dayılarla iş halletmeyi sevmesem de lazım olabiliyor muş.

Güzellikle şansımı deniycem, 1-2 ay süre verip, gerekirse 2-3 taksit teklif edeceğim, her kiradan 500tl versin diye. Eğer üstüne yatmaya kalkarsa da kaçarı yok vergi müfettişlerini kapısında bulacak, benden gasp ettiğinin mislini ceza olarak ödemek durumunda kalacak. Mahkemelerle uğraşacak. Benim olacak fıstık, binicem üstüne vurucam kırbacı.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi mahkeme falan diyorsun da, o kadar kolay değil bu mahkeme olayı. Zaten alacağın paranın 1/3ünü avukat isteyecek senden peşin olarak. Sonrasında dosya masrafıydı bilmem nesiydi derken... Karşı tarafın tutacağı bir avukat zaten işi temyize sürüp çok rahat vermemenin ötesinde topu taca atmaya oynarsa senelerce çok saçma bir 1k için kendini üzersin.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Abi mahkeme falan diyorsun da, o kadar kolay değil bu mahkeme olayı. Zaten alacağın paranın 1/3ünü avukat isteyecek senden peşin olarak. Sonrasında dosya masrafıydı bilmem nesiydi derken... Karşı tarafın tutacağı bir avukat zaten işi temyize sürüp çok rahat vermemenin ötesinde topu taca atmaya oynarsa senelerce çok saçma bir 1k için kendini üzersin.

Yok hocam, vergi dairesine gidip, kira kontratın ve dekontlarınla ihbarda bulunuyorsun sadece diye biliyorum, avukata fln gerek yok. Kesilen vergi cezasının %10'u da ödül olarak veriliyor.

Ayrıca;

said:
Vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi için vatandaşlarla işbirliği içinde olan Vergi İletişim Merkezi (444 0 189 - VİMER ) ihbar bildirimlerini de almaktadır. Vergi İletişim Merkezi tarafından alınan ihbar bildirimleri denetim yapılmak üzere en kısa zamanda ilgili birimlere gönderilmekte ve sonuçlanması sağlanmaktadır. İhbar bildiriminde bulunan kişi otuz (30) gün sonra VİMER’i aradığında, ihbara ilişkin olarak yapılan işlem hakkında bilgi alabilmektedir. http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1208
Sosyal ağlarda paylaş

Burda topic başından beri sna sorulup ve hayati önem taşıyan ve senin halen cevaplamadıın bir soru var:

Kirayı bankaya yatırırken, ödeme şeklini "EV KİRASI" olarak mı seçtin yoksa, direk havale/eft olarak mı gönderdin amaçsızca. Eğer seçtiysen vergi kaçıramaz zaten. O seçeneğin macı o, beyan etmek zorunda kalır. Açıklamaya x kişisi xx/yy/zzzz kira bedelidir diye not düştün mü?
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

Burda topic başından beri sna sorulup ve hayati önem taşıyan ve senin halen cevaplamadıın bir soru var:

Kirayı bankaya yatırırken, ödeme şeklini "EV KİRASI" olarak mı seçtin yoksa, direk havale/eft olarak mı gönderdin amaçsızca. Eğer seçtiysen vergi kaçıramaz zaten. O seçeneğin macı o, beyan etmek zorunda kalır. Açıklamaya x kişisi xx/yy/zzzz kira bedelidir diye not düştün mü?

Ev sahibinin isteği üzerine kira değil de "diğer ödemeler" seçerek eft yaptım. Açıklama alanına, "kira-ad soyad" diye not düştüm.
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman şimdi devlete isterse göstermez evet eğer banka ispitlemezse. Ama gösterme mecburiyeti ONUN DA SENİN DE VAR. Kendi isteğiyle diye bişey yok. Kanundan üstün mü bu karı/adam?
Ama not düşmen iyi olmuş. Ordan yırtabilirsin ama burda senin de vergi kaçırmasına göz yumduğun gerçeği değişmiyor. Dolayısı ile ihbar ettiğinde sen de tongaya gelebilirsin. Bildireyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

O zaman şimdi devlete isterse göstermez evet eğer banka ispitlemezse. Ama gösterme mecburiyeti ONUN DA SENİN DE VAR. Kendi isteğiyle diye bişey yok. Kanundan üstün mü bu karı/adam?
Ama not düşmen iyi olmuş. Ordan yırtabilirsin ama burda senin de vergi kaçırmasına göz yumduğun gerçeği değişmiyor. Dolayısı ile ihbar ettiğinde sen de tongaya gelebilirsin. Bildireyim.

Ev sahibinin kira kontratı ile vergi dairesinde beyanda bulunma zorunluluğu var diye biliyorum ben.

Azcık baktım da kiracının bu yönde bir yükümlülüğü olduğuna dair bir yazı bulamadım, bu konuda yanılıyor olabilir misin.

Sonuçta ben ev sahibinin yasadığı bir şekilde beyan etmediğini bilmiyordum, eft yaptığım kişi ise kardeşi ve benim ev sahibim olmadığından kira geliri alıyormuş gibi görünmemesi için diğer ödemeler seçtiydim derim. S

Sistem zaten vergi kaçıran evsahibini ihbar olduğundan, evsahibinin vergi kaçırabilmesi için senin bir şekilde ortak olmuş olman yada bazı şeyleri yanlış yapmış olman gerekir. Misal, ben kira olarak işaretlememişsem yada elden verdiysem. Böyle bir durumda kiracıya bir yaptırım oluyorsa kimse ihbar edemez sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle eğer benim mesajım yazacağın mesajdan bir üstte ise alıntı yapmana gerek yok.

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/dursun/007/
Şöyle bir yazı mevcut kanun ile ilgili. Tabii burda "kira ödemesi" işaretlensin vs demiyor ancak bu şekilde olduğunu bir şekilde duydum ve eminim bu bilgiden. Ama kaynak gösteremiyorum. Neyse;

Bir de vergilendirmeyle ilgili şöyle bir durum var:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20585051.asp

Bunu da incelemeni tavsiye ederim. Bunu yapmış olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

diaboliq said:

birinin bir durumdan kurtulması gerekiyor ama bir türlü yalan bulup sıyrılamıyor o işten.

benim açtığım ve underground takılan ofisi gelicek , ben ona yalan bulucam , yanımda calısan elemanlar falan olucak onlarda gerekirse bu yalanda aktör olarak yer alıcak.

olur mu ya bu?

kitlem , yalan söyleyemeyen insanlar olucak işte.

en basiti:

adam karısını aldatırken yakalanıyor daha doğrusu kadın şüpheleniyor bende o durumdan sıyrılmasına yardımcı oluyorum bir takım yalanlarla.

acil konuya bekleniyorsun hacı. Göster hünerlerini :D
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

bence 1 ay daha bekleyip tekrar iste
yine vermiyorum derse maliyeye şikayette bulun

gerçi bankadan öderken kira diye belirtiyorsan, karşı tarafta bildirimde bulunmuş olabilir

bankadan öderken kira diye belirtilirse maliye kendiliğinden damlıyor zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

tambjk said:

Holy said:

eşin şahit kabul edilmez abi. apt yöneticisi de olmaz. adam yalan söylüyorlar dese? ya da sen cidden yalan söyletsen adama?

edit; şu yorumlar kişisel tabii. kuzenin çok daha doğru cevap verir. bizi de bilgilendir lütfen

bi arkadaşın elektrik faturasıyla ilgili sorunu olmuştu,komşuların vs civardaki yaşayan insanların sözleri mahkemede delil olarak kabul ediliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...