Jump to content

khazadum

=o=
 • Mesaj sayısı

  648
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

khazadum hakkında

 • Rütbe
  khazadum

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. khazadum

  VueJS hakkında soru

  Selam tekrardan, Yukarda sorunumuzu tanımlarken; şeklinde belirtmiştim aslında. Mevcut yapılan projeyi gözden geçirmek şu an için mantıksız konumda bizim için. Yaptığımız projede mecburen endpoint IP'sini manuel gireceğiz. Yaptığımız yazılımların çoğu dışa kapalı networkte çalışacak uygulamalar. Sadece sistemin yöneticisinin girebileceği, görebileceği ve işlem yapabileceği alanlar. Orta da public 'e açık herkesin erişebileceği bir bölüm yok. Mesela firebase de kullanabilirdim ama belki yazılımın kullanılacağı sunucu da internet erişimi bile olmayacak. Aslında bilgi almak istediğim şey bundan sonraki projeler için neler yapmam gerektiği ile ilgiliydi. Bu konuda nasıl bir araştırmak yapmam lazım. Quasar veya NuxtJS kullanmalı mıyız? Bunun gibi bir problem yaşayan oldu mu?
 2. khazadum

  VueJS hakkında soru

  Şimdi şu şekilde mantık yürütmek gerekiyor -bence- ; Ben kendi geliştirme ortamımda 10.1.1.100 ip 'li sunucu da geliştirmemi yaptım. İşimi bitirdim. Müşteriye gidip kurulum yapacağım. Müşterinin bu yazılım için ayırdığı sunucunun IP 'si farklı olabilir. Projeyi açık bir şekilde götürüp, kurulumları orada yapıp, ip adresini elle girip tekrar build etmek biraz mantıksız oluyor -bence-. Ben oraya 127.0.0.1 veya localhost yazmalıyım diye düşünüyorum. Yukarda dediğim gibi yazılım dışa kapalı bir network içinde çalışabilir.
 3. khazadum

  VueJS hakkında soru

  @Lancelion Yaptığımız yazılımlar networkte çalışan, kapalı sistemlerdeki dataları okuyup işlem yapan yazılımlar. O yüzden endpointten çıkış veremiyoruz. Realtime bir datamız yok şu anda build ettiğimiz projede. @Oce4n Şu şekilde açıklayayım; Bir tane sunucumuz var; IP adresi 10.1.1.100, bu sunucunun içinde python, postgre, node, apache kurulu. Projeminizin backend mimarisini django rest framework ile geliştiriyoruz. Bunun için kullandığımız API adresi; http://10.1.1.100:8000 API konusunda bir problem yok. Postman ile bağlanıp işlemler yapabiliyoruz herhangi bir sıkıntımız yok. Projemizin frontend mimarisini geliştirirken node, vuejs kullandık. İşlemleri bitirip baseURL'e localhost veya 127.0.0.1 yazınca API hata veriyor. (ki ikisi de aynı sunucu üzerinde çalışıyor) const ApiService = { init() { Vue.use(VueAxios, axios); Vue.axios.defaults.baseURL = "http://10.1.1.100:8000/"; //Vue.axios.defaults.baseURL = "http://localhost:8000/"; //Vue.axios.defaults.baseURL = "http://127.0.0.1:8000/"; } } Vuejs tarafında axios url'sini 127.0.0.1 veya localhost yazıp build ediyoruz. Build ettikten sonra çıkan dist klasörünün içindekilerini yine aynı sunucu üzerinde /var/www/htdocs (apache ve çalışıyor) içine atıp URL'den gitmeye çalıştığımızda API servisi hata veriyor. Problem burada.
 4. khazadum

  VueJS hakkında soru

  Merhabalar, Projelerimizde frontend mimarisi olarak VueJS kullanmaya karar verdik. Hatta ilk ürünümüzü VueJS ile birlikte çıkarttık diyebilirim. İş build noktasına kadar geldi. Backend mimarisinde Django Rest Framework kullanıyoruz. Datalarımız ise PostgreSQL 'de. Şimdi projeyi bitirdikten sonra bir tane ciddi büyük bir problem ile karşılaştık. Sorun şu; axios ile veri çekmek istediğimiz baseURL'e localhost veya 127.0.0.1 yazdığımızda VueJS, datayı client taraflı bilgisayarda aramaya çalışıyor ve eğer veritabanı client tarafında değilse doğal olarak hata veriyor. VueJS'in client-side tarafına hitap eden bir framework olduğunu varsarayak bu problemi yaşadığımızı düşünüyorum. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda server side rendering için Quasar veya NuxtJS kullanın demiş VueJS. (Doküman burda) Projemizi hızlı çıkartmak adına themeforest 'ten hazır bir admin template aldığımız için VueJS tarafında Quasar'ı veya NuxtJS 'i implode etmek bizim için imkansıza yakın bir durum. Projemizi baştan yazmak ile aynı hemen hemen. VueJS'in kendi server side rendering konusunu da denedik bir kaç sayfa da ama dediğim gibi hazır bir tema kullandığımız için çok sorun oluyor. (Doküman burda) İlk ürün için yapacak çok fazla birşeyimiz yok sanırım. VueJS ile django tarafına bir kontrol katmanı koyup backend ip'sini elle vereceğiz şimdilik. Ama diğer ürünlerimiz için bu problemi yaşamak istemiyoruz. Server side rendering için illa birşeyleri implode etmek mi gerekiyor? Bu konuda VueJS ile birşeyler yapıp tecrübe edinen oldu mu? Nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor? Teşekkürler.
 5. khazadum

  Yıllar sonra laptop alayım diyorum ama ne alsam bilmiyorum

  Her boş kaldığımda bakınıyorum da her dakika sanki fiyatlar artıyor ya kafayı yiyeceğim. Bende sanırım 2-3 sene götürsün diye Monster alacağım. RTX kartlı notebooklar içindeki en uygunu Tulpar T7 V20.2 gibi. Ama ay başından beri tulpar serisinde çok fazla üründe stok yok.
 6. khazadum

  Yıllar sonra laptop alayım diyorum ama ne alsam bilmiyorum

  Selamlar, Benimde iş için (sürekli olmasa da baya bir yer gezilecek) bir notebook almayı düşünüyorum. Ara sıra da oyun oynayacağım tabi ki. Tek derdim aslında panelin 144hz veya üstü olması. Laptoplarda 144hz veya üstü panel kullanan var mı? Nasıl deneyimleriniz? Öncelik olarak MSI almayı düşünüyordum. (Malzeme kalitesinden dolayı) Ama MSI ile ilgili bir kaç yorum özellikle de servis durumu fikrimi değiştirdi sanki. İkinci tercihim Monster'dan (servis olayından dolayı) yanaydı ama ekşisözlük'teki bir başlık içimi ürpertti. Bu tip sorunlar yaşamak istemiyorum açıkcası. (Bu arada gerilim gibi bir başlık vaktiniz olursa okuyun :D) Bu notebook seni 4-5 yıl sıkıntısız götürür malzeme kalitesi de iyidir dediğiniz markalar var mı? O markaların notebooklarını araştırayım bari. (Donanım konusunda pek fazla bilgim yok.) Gerçi bütçe olarakta öyle ahım şahım bir bütçem yok. Maksimum 10-12k arası. Şu aralar fiyatlar da çok yükseldi. Tam bir çıkmazdayım.
 7. khazadum

  Mining pool acsak katilir misiniz A.K.A Zengin olmak ister misiniz?

  Zengin olmak isterim ama mining yapıcak donanım yok abi :D çok ufakta olsa katılmaya çalışırım.
 8. khazadum

  Laravel Hakkında

  Cevap için teşekkürler, Sorunu çözdüm. Aslında command prompt 'ta tinker ile departmana ulaşabiliyorum; php artisan tinker $user = AppUser::find(1) $user->role $user->company $user->department şu üç çıktıdan da veri alabiliyorum. Verileri {{ $user->role->name }} şeklinde değil de array olarak çektiğimde verileri yazdırabiliyorum. tam olarak şu şekilde çalıştırdım; <td>{{ $user->name }}</td> <td>{{ $user->role['name'] }}</td> <td>{{ $user->company['name'] }}</td> <td>{{ $user->department['name'] }}</td> ama ilk yaptığım haliyle neden çalışmadı bilemedim çözemedim.
 9. khazadum

  Laravel Hakkında

  Selam, Tim 'in ısrarla önerisiyle laravel'e geçiş yapmış bulunuyorum :D Takıldığım noktaları bu konuyu ısıtıp ısıtıp sizlere sorarım artık. Şimdi ilk soruma gelince. Bu Relationships olayını çok anlamadım. Şimdi dört adet tablom var ve aralarında ilişki kurmam gerekiyor. Tablolar; users, companies, departments, roles. Her bir tablo da user_id oluşturdum. users tablosunda da company_id, department_id, role_id alanlarım mevcut. AppUser kısmında; public function role() { return $this->belongsTo('AppRole'); } public function department() { return $this->belongsTo('AppDepartment'); } public function company() { return $this->belongsTo('AppCompany'); } şeklinde belongsTo ile birbirlerine bağlamaya çalıştım. Controller da ise; $roles = Role::all(); $company = Company::all(); $department = Department::all(); şeklinde ilgili tabloların verilerini almaya çalışıyorum ve view'e göndermeye çalışıyorum; return view('admin.users.index', compact('users', 'roles', 'company', 'department')); Şimdi problem department kısmında. View'deki tabloya department 'i eklediğimde Trying to get property of non-object hatası alıyorum. {{$user->role->name}} {{$user->company->name}} {{$user->department->name}} department'i sildiğimde roles, company değerleri geliyor. Bu Relationships leri Bilal'e anlatır gibi anlatabilir misiniz bana? Şimdiden çok teşekkür ederim.
 10. khazadum

  Wannacry hk.

  Kaspersky, AVG, McAfee, Avast, Trend Micro, Emsisoft yazılımlarının tüm toollarını denedim :)
 11. khazadum

  Wannacry hk.

  Selam, Bir arkadaşın Windows Server 2012 sunucusu mevcut. Birisine program yazdıyorken uzak masaüstü bağlantısını açmış ve açık bırakmış aylarca. 2 gün önce sanırım uzak masaüstünü kullanarak sunucuya sızıp wannacry virüslerinden birisini bulaştırmışlar. Bende de yardım istedi. Dün gece baya bir uğraştım üzerinde ama bir çözümünü bulamadım. Normal anti-virüsler zararlı yazılımı tespit edip silebiliyor lakin dosyalar kilitlenmiş durumda. Arkadaşın sunucusu kritik bilgiler içeriyor. (Muhasebe, faturalar, kasa kayıtlatı, vb. gibi) Çoğu anti-virüs 'ün çıkardığı randsomware file decrtpy programını denedim. Her virüs için farklı farklı toollar mevcut üşenmeden hepsini indirip denedim. Hiçbirisi çözüm olmadı. Aslında arkadaş parasını verip dosyalarını almak istedi (Bu arada 3 bitcoin istiyorlar. 1 bitcoin'in 10.000$ civarlarında seyrettiğini düşünürsek fiyatı duyunca ağzı açık kaldı. 3 bin falan zannetmiş.) Tabi parasını ödedikten sonra dosyalarının geri açılacağının da garantisi bulunmamakta. Herneyse konuyu çok uzatmadan dosyalarımızın uzantısı .nemesis olmuş. Masaüstünde şöyle bir txt dosyası mevcuttu; ALL YOUR WORK AND PERSONAL FILES HAVE BEEN ENCRYPTED *** To decrypt your files you need to buy the special software – «Nemesis decryptor» You can find out the details / buy decryptor + key / ask questions by email: [email protected] Reserve contact for communication (online chat): http://jz3sncvmveprhihk.onion (need Tor-browser) https://jz3sncvmveprhihk.onion.rip , https://jz3sncvmveprhihk.onion.cab , https://jz3sncvmveprhihk.hiddenservice.net (not need Tor-browser) Your personal ID: 2513610250 İnternetteki çoğu tuto da dosyaları silip geri getirme konusuna yüklenilmiş ama dediğim gibi dosyalar çok çok önemli bilgiler içeriyor firma için. Silinip bir daha gelmezse çok büyük bir zahmete girecekler. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış bir kişi izlediği yolları bana anlatabilirse çok sevineceğim. Teşekkürler şimdiden.
 12. khazadum

  Şırdan

  20?
 13. khazadum

  MySQL hakkında soru

  Selam, Bir yerde takıldım kaldım sizlere sorayım dedim. Şimdi helpdesk gibi birşeyler yapmaya çalışıyorum. Herşey iyi güzel hoş ama şöyle bir sorunla cebelleşiyorum; İlk önce tablo yapılarım şu şekilde; Helpdesk tablosu; helpdesk_id (int [PK - Auto]) helpdesk_title (varchar [70]) helpdesk_description (varchar [160]) helpdesk_text (text) helpdesk_user (int) helpdesk_assign (int) helpdesk_category (int) helpdesk_create (varchar [mktime]) helpdesk_update (varchar [mktime]) helpdesk_status (int) users tablosu; Users tablosu; user_id (int [PK - Auto]) user_name (varchar [50]) user_email (varchar [50]) user_password (varchar [md5 - 255]) user_group (int) user_jobtitle (varchar [255]) user_create (varchar [mktime]) user_update (varchar [mktime]) user_status (int) şimdi ben helpdesk tablosundaki helpdesk_user ile helpdesk_assign 'i users tablosundan ekleticem. Yani helpdesk_user 'e çağrıyı açan kişinin id'sini, helpdesk_assign 'e de çağrıyı üstlenen kişinin id'sini users tablosundan yazdırmam lazım. Yani farklı bir tablodan iki adet isim almam gerek id'ye göre. Bunu geçici olarak el ile yaptım phpmyadmin üzerinden lakin yönetici panelindeki tabloda göstermek için nasıl bir SQL kodu kullanmam gerek? ve SQL'e yazdırırken nasıl bir kod kullanmam gerek? Teşekkürler şimdiden,
 14. khazadum

  Laptop önerisi

  Merhabalar Bir tane laptop almayı planlıyorum. Çok detaylı olmasına gerek yok. Genelde IDE programları çalışacak. Tabi yanda çizim programı da çalıştıracağım. (Photoshop'tur, Illstrator'dur.) Bol bol ofis kullanıcak laptopta. Bütçe olarak 2000-2500 kadar çıkabilirim. Hangi modele yoğunlaşmalıyım? Uzun zamandır laptop almıyorum fiyatları ve hangi model daha iyidir diye en ufak bir fikrim yok.
 15. khazadum

  Playerunknown's Battlegrounds

  Çok iyi bir bilgisayarım olduğunu düşünmüyorum (ATI Radeon HD7870 ekran kartı - 8gb RAM - AMD FX 6300 işlemci) ama bu oyunu açabileceğini düşünüyorum. Rounda başlıyorum yaklaşık 3-4 dakika sonra oyun hiç hata vermeden kendiliğinden kapanıyor. Çözemedim de bir türlü. Google de de bulamadım. İade mi etsem bilemedim. Var mı böyle bir problem yaşayan arkadaş? Çözümü var mı? Ona göre iade edeyim ben en iyisi.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...