Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Naruto Shippuden Ultimate Ninja Storm 3

Nwalka

Öne çıkan mesajlar

oyunda bir tekken gibi tuş kullanımı beklemeyin, çok daha simple bir dövüş tarzı var.

ancak tuş kombinasyonları az olmasına rağmen basit de olsa tuş + tuş durumları çok fazla.

ne bileyim, ps 3'den örnek vermek gerekirse,

üçgen tek başına chakra doldurmaya yarar. üçgen + yuvarlak yaparsanız karakteriniz ninjutsu'su, taijutsu'su ya da genjutsu'sunu kullanır. üçgen + üçgen + yuvarlak yaparsanız ultimate jutsu kullanırsınız, ki bu 10 saniyelik bir cutscene ile ciddi damage yaptığınız bir saldırıdır. bir de eğer support meterınız dolduysa üçgen + üçgen + üçgen + yuvarlak vardır ki bunda da team ultimate jutsu yaparsınız, bu hepten bir hp bar'ı komple alır nerdeyse. tabi tüm bunlar rakibi tutturduğunuz durumda olur.

yani anlayacağınız tekken gibi tuş ezberlemeyi gerektirmese de, klavye ile oynamaya kalkışınca zor olabilecek bir oyun. ben şayet oyunu satın aldığımda direkt gamepad'i takıcam. düşünemiyorum klavye + mouse ile oynamayı. bi denerim belki.
Sosyal ağlarda paylaş

kamera ile ilgili hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. naruto oyunlarında hiçbir zaman kamera sıkıntı olmadı.

bana göre serinin en önemli sıkıntısı dövüş sisteminin yapımcılar tarafından her oyunda 'şöyle geliştirdik, böyle yaptık' denmesine rağmen hala çok ciddi ilerleme kaydetmemiş olması.

envai çeşit jutsu'su var o roster'daki karakter'lerin. ne bileyim, her karakterin üçgen + yuvarlağı tek bir jutsu olacağına, basit jutsu switch koysalar bile çok daha heyecanlı dövüşler olur.

misal, naruto oldum olası üçgen + yuvarlak ile rasengan yapar, üçgen + yuvarlağa basılı tutunca da oodama rasengan yapar (bazı karakterlerde var bu üçgen artı yuvarlağa basılı tutup başka bir jutsu yapma, ama çok az karakterde) son oyunda tek ekledikleri artık havada da bunu yapınca yere doğru rasengan yapıyor olması. halbuki bir tuş'a koy jutsu switch, rakipler birbirini göremeyecek şekilde istediği zaman değiştirilsin üçgen yuvarlak jutsusu. naruto hem rasengan yapabilsin, hem de mesela sırf combo'larda çıkan kage bunshin'ler yerine belli bir süre yanında savaşan bir klon yaratsın.

çünkü oynadıkça göreceksiniz, herkes combo yapmaya kasmıyor, çatır çutur jutsu spam'leyen insanlar var. başta düzgün oynicam diye çok dayak yiyebilirsiniz, ama alıştıkça dövüyorsunuz bu adamları da.

support'unuzu seçerken falan da dikkat edin. online'da iyi olmanın bel kemiği ise kawarimi'yi (substitution jutsu) master'lamak. eğer sistemi anlamazsanız her gelen döver sizi. eski bir seri olduğu için oynayanların da yarısı hali hazırda benim gibi play station oyuncusu olacak çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

kiba'yı diyosan hiçbir zaman op olmadı, ama jutsu'su en çok spamlenen karakterlerden hala.

tabi bir de awakening sisteminden bahsetmek lazım. belli karakterler artık instant awakening açabiliyor. naruto, rock lee, guy, neji, hinata bunlardan bazıları. instant awakening'i istediğiniz zaman açıp kapatabiliyorsunuz, buna karşılık yalnızca chakranız değil, chakra barınız da gittikçe azalıyor. örneğin awakening'den sonuna kadar yararlanırsanız hiç çıkmayıp, sıfır chakranız kalıyor ve belli bir süre boyunca chakra barınız tekrar oluşmaya başlıyor. chakra fulleseniz de jutsu falan kullanmanız zor o halde. chakra da çok önemli olduğu için her anlamda, sıçabiliyorsunuz düzgün kullanmazsanız.

diğer karakterlerin ise canı belli bir level'ın altına düştüğünde, yani bir önceki oyunlarda olduğu gibi, chakra fullken chakra doldurmaya devam ederek awakening'e giriyor. bu tarz awakening'lerde hiçbir drawback yok, karakterinizin awakening mod'u ne ise ona giriyorsunuz. chakra falan azalmıyor yani. belli bir müddet sonra bitiyor ama otomatikman awakening.

awakening'e girdiğinizde tüm combolar değişiyor, jutsu'lar da dahil olmak üzere, ama bazı karakterlerin combo moveset'i aynı kalıp sadece damage ve hız artışı oluyor.

combat ile ilgili bir başka ayrıntı, ki bu önemli. saldırı yaptığınız tuş + bastığınız yön ile farklı combolar yapıyorsunuz. mesela yuvarlak ile combo spamlerken aşağıya basılı tutarsanız down combo, sol-sağa basılı tutarsanız mid, yukarı basarsanız up combo gibi. görsellikten başka, taktiğinize de etki edebiliyor bu. mesela adamı up combo ile döverseniz adamı yukarı doğru gönderiyorsunuz, ve double jump yapıp üzerine charge ederek air combo'lara girebiliyorsunuz. bilmeyen adamlar sırf yuvarlak ile giriyor, bir görselliği de olmuyor oyunun. ya da az bilinen bir hareket vardır, tilt diye geçer, her karakterde yukarı tuşuna tap yapıp yuvarlak spamlerseniz farklı bir move yapar.

kawarimi'ye ise çok iyi alışmanızı öneririm. single'da çok dert değil, ama multi'de kawarimi (substititution) bilmiyorsanız ve karşınızdaki az çok oynamayı biliyorsa tokat manyağı olursunuz. adam beni dövüyor, hemen kawarimi kullanayım anlayışınız olmasın. mümkün mertebe guard kullanmaya alışın, ama sürekli guard yapıp da stun'lanmayın, ultimate jutsu yersiniz. bırakın yeri geldiğinde dövsün rakip. çünkü oynamayı bilen bir adam, karşısındakinin ne kadar kawarimi hakkı olduğunu görüp ona göre hareket eder. combo ile sizi dövmeye başlar, siz substitution kullanıp adamın arkasına geçtiğiniz an bir chakra dash atar tekrar combo'ya girer, bi daha atarsınız tekrar dash atıp combo'ya girer vs. amaç orda adamın daha beklemeyeceği bir anda yapmak bunu.

basit bir mekaniği olsa da üstüne çok konuşacak bir fighting sistemi var uns'nin. alın bana steam'e de anlatayım her şeyi sdf. 80 lira çok koyuyor şu etapta, sırf pc'ye alıcam diye böyle bir meblağ ödemek saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

yok orası öyle, tanrı sizi şu oyundaki jutsu ve ranged spam'leyenlerden korusun zaten. kaç bin maç yaptım, hala belli adamların belli spam'lerinden kaçamayabiliyorum.

aklınızda olsun, deidara, tenten, shino, temari gibi adamların ana saldırı tuşları shuriken attığınız tuştur (ps'de kare tuşu muadili)

yani atıyorum temari ile yuvarlak kombosu yapmak isterseniz tek bir moveset vardır, çünkü karakter ranged karakter ve melee'de hemen hemen hiçbir şey yapamıyor. burda da bir önceki postta anlattığım gibi kare + aşağı, kare + yukarı gibi tuşlara basarak farklı combo'lar yapıyorsunuz.

ranged karaktere karşı oynarken mümkün mertebe sağa sola sıçramaya basılı tutun, sürekli etrafında dönün. zıplama + zıplama yapıp yön tuşlarına basılı tutarsanız sonsuza kadar zıplaya hoplaya gezebilirsiniz map'de.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi oyunu aldık. direk story moda girdim oynayayım. tutorialden oyunu öğrenirim derken direk combata soktu beni. random tuş spamledim kazandım vs.vs.....

oyuna tamamen yeni başlayacaklar için free play->practice açıp tuşların ve komboların ne işe yaradığını öğrenin önce derim ben...

onun dışında online oynamaya çalıştığımda sürekli bağlantı kopuyor. çoğu oyun patlıyor bu yüzden... :/
varmı bunun çözümü ?
Sosyal ağlarda paylaş

ultimate ability: (iste narutoda falan fuuton rasenshuriken)
ps3 kolu ile dusunursen ucgen ucgen yuvarlak
logitech falan icin Y Y B ile atılıyo.

solda ultimate finish yazısı cıktıgında ultimate ability kullandıgından/tutturdugunda ölür demek oluyo o. ve oyle yaptıgında bi goruntu cıkıyo o karaktere ozel. ve o finishleri satın alabiliyosun hatta ingame de kazandıgın paralarla.

story moddaki arada gecen tavsiyeleri deneye deneye guzellestirdim kombatımı bi miktar. storyde bazı komblatlarda 35 36 comboya kadar gittigim oluyo naruto ile. fena degil. ozellikle kombonun icine bi yere chakra dash eklemek baya iyi oluyo.ü

ben cogunlukla normal komboya baslıyorum(B spam) arada bi yerde chakra dash atıyorum(LB Y) sonra normal komboya yon veriyorum(LS assagı B spam) assagı dogru cogunlukla sonra da jutsu finish yapıyorum(Y B ) 25+ oluyo kombo yaklasık her seferinde full bar(mesela full yesil barı) indiriyo tutturabildigimde. tabi insana karsı hele supportlu kombatta daha zor olacaguına eminim ama olsun baya guzel gozukuyorum dovusurken. bi de chakra dash in yonunu ayarlayarak abilitylerden guzel kacılıyo da tam yapamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

chakra dash değil de sağa sola zıplama + zıplama ile kaçmaya alış. chakra dash ile üzerine doğru jutsu kullanan bir karaktere karşı substitution dışında kaçman çok zor.

multi oynarken de dediğim gibi komboya girdikten sonra chakra dash yapmayın, bilen biri biraz daha yiyip öyle basar kawarimi'yi. refleks'lerinze bağlı, adam kaçtığı anda chakra dash atmanız ve tekrar combo'ya girmeniz gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen öyle. kawarimi'ni tükettiğinde nasıl bir oyun tercih edeceğine de karar vermen lazım. kimisi o zaman instant awakening'e başvurabiliyor mesela. ben öyle durumlarda zıplama + guard kullanıyorum. kaçamak oynayıp, adamın sürekli olarak bana saldıracağını bildiğim için belli aralıklarla ninjutsu tutturmak iyi taktiklerdir.

ben sanırım pc'ye şu fiyat ile almicam, onun yerine ps 3'de upgrade'licem full burst'e. kasım ayında steam sale olur zaten, o ara alırız artık.

taktik vermeye devam ederim burdan sevgili genin'lerim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...