Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Devletle, ülke yönetimi ile ilgili merak ettiğiniz sorular

GwindonSurion

Öne çıkan mesajlar

Mesela benim merak ettiğim soru "Neden otobüslerde öğrenci ücreti 1 lira? O öğrenciden neden o bir lirayı alıyorsun o fiyatı neye göre belirliyorsun?" gibi.

Çok basit sorular da olabilir derin cevaplar gerektiren sorular da olabilir, sizin merak ettiğiniz soruları merak ediyorum ve bu sorularla ilgili araştırma yapılmaya başlayacak olan bir PR şirketi ile bu gibi yerden başlayacak bir blog kurulacak, ben de bunun küçük de olsa bir parçasıyım şu anki toplantılarımızın konusu insanların kafasında devletle ilgili "bu ne lan" "bu niye lan" gibi sorular.

Çok sık ciddi konu açmam o yüzden trollemeyin pls bebişlerim, öpüldünüz
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman bir soru da benden kimliklerde dogum tarihi neden gun ay yil olarak var.

Sadece yil olabilir mesela gunu ay ayrimi neden onceden tc kimlik yoktu belki ayni koy ayni haned3 yasayio ayni ismi tasiyan kardesleri ayirmak icin olabilirdi bana sacma geliyor.

yil olabilir sadece ve resit ildugunu belirten bir ibare
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

O zaman bir soru da benden kimliklerde dogum tarihi neden gun ay yil olarak var.

Sadece yil olabilir mesela gunu ay ayrimi neden onceden tc kimlik yoktu belki ayni koy ayni haned3 yasayio ayni ismi tasiyan kardesleri ayirmak icin olabilirdi bana sacma geliyor.

yil olabilir sadece ve resit ildugunu belirten bir ibare

çünkü sadece yıl yetmiyo yaşını hesaplamaya? reşitliği belirten ibare de yetmez çünkü 18-21-24 yaş gibi değişik gereksinimler olabiliyo. hepsine ayrı ibare koyulması da zaten gün ve ay yazmaktan daha uzun iş :)
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi benim anladığım kadarıyla, ülke yönetimiyle ilgili soruları sorarken sanki orada fildişi kulelerde bi kaç adam var, halktan değil onlar ve biz onlara soruyomuşuz gibi bi durum var. halbuki senin benim gibi insanlar, aynı kültürü paylaştığımız filan. burada soruları soran adamlar iktidara gelse muhtemelen aynı şeyi onlar da yaparlar.

ben şunu sorayım, ne zaman erk sahibi insanlara "neden böyle yapıyosunuz emenike" demek yerine, en körcahil adama bile bak kardeş bu adamlar böyle yapıyor ama doğrusu bu diyerek sabırla anlatacak bir misyona sahip olacak kurduğunuz oluşum.

çünkü bu jakoben fikirlerin modası geçeli 50 sene oldu. bi kaç vatandaşın devlet otoritesine sahip insanlara böyle yapmayın demesi yeterli değil, sağlıklı da değil. 90 senedir görüyoruz bunu. iki zümre benim istediğim olacak senin istediğin olacak kavgasından başka bişey değil ve halka yarayacak bir şey de çıkmıyo bu tartışmalardan. tabana inmek lazım diye bi klişe var mesela ama hala tabana inilmiş de değil. garip.

alakasız olan yerler de oldu ama genel olarak bi sorayım dedim
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

Sparkcaster said:

Din işleri neden var?

hristiyanın yahudinin vergileriyle neden cami yapılıyor?

din işleri olmalı. islamı vahşi bir yırtıcı gibi düşün. onu kafeste tutacak eğitecek kurum lazım. şuan öyle bi işlevi yok tabii.

hiç bir din legal olarak siklenmemeli.

birileri hukuksal olarak dini birşeylere alet ediyorsa yasadışı, örneğin namus cinayeti, bu da siklenmemeli hatta ceza artırıcı sebep olmalı.

çok yüz veriliyor organize dinlere.
Sosyal ağlarda paylaş

GwindonSurion said:

Mesela benim merak ettiğim soru "Neden otobüslerde öğrenci ücreti 1 lira? O öğrenciden neden o bir lirayı alıyorsun o fiyatı neye göre belirliyorsun?" gibi.

Çok basit sorular da olabilir derin cevaplar gerektiren sorular da olabilir, sizin merak ettiğiniz soruları merak ediyorum ve bu sorularla ilgili araştırma yapılmaya başlayacak olan bir PR şirketi ile bu gibi yerden başlayacak bir blog kurulacak, ben de bunun küçük de olsa bir parçasıyım şu anki toplantılarımızın konusu insanların kafasında devletle ilgili "bu ne lan" "bu niye lan" gibi sorular.

Çok sık ciddi konu açmam o yüzden trollemeyin pls bebişlerim, öpüldünüz

baslikla sordugun sorular örtüşmüyor gibi diyecegim ama baya bi ilgincime gitti bu bilgisizlik insanlardaki

bilinen şeylerin tekrar arastirilmasi da vakit kaybı ama ülkedeki egitimsizlik bu seviyeye kadar geldigine göre 2+2=4 diyip bloga yazmak ve onları tekrar kitlelere sunmak faydalı bile olabilir şu ülkede.bilemedim.

ogrenciden otobus ücreti alınan ücret, eti browni fiyatı nasıl belirleniyorsa tam olmasa bile aynı hesaplar sonucunda ortaya cıkar
piyasa, maliyet vs. gibi ekonomik hesaplar.

kimliklerdeki din hanesi su zamanda sacmasapan bir uygulamadır.nedeni insanları sınıflandırmak isteyen zihniyetin bir ürünü. bunun tartisilacak bi yanı yok. kısa vadede kaldırılır.

dogum tarihinin gün ay yıl olması, bazı yaş sınırlamalarında tespiti kolaylaştırır. 90 aralıkta dogan cocukla 90 ocakta dogan cocugun arasında 1 yas fark var ve okulda, işte, sokakta falan kısıtlamalar olan yerlerde zihinsel ve fiziksel olarak ayırıp tespit etmek kolay olur.

ötv, avrupa birligi uyum yasaları sonucu 2003te falan geldi. alınan vergi devletin gelir elde etmesinden cok sosyal olarak fayda saglamak acısından lüks tüketimler, insana zararlı, cevreye zararlı şeylerden falan alınıyor
bu nedenle yüksek hacimli motorda ötv nin artması, cevreye zararının artması ile dogru orantılı olarak düşünebilirsiniz

din işleri, o ülkedeki insanların dinini düzgün ve zararsız olarak yasayabilmesi, aynı zamanda korunması için falan var. ama hristiyanın yahudinin verigleriyle cami yapılması, devletin çarpık politikası ile alakalı.

ülkelerin sınırları, yakın kültür ve gecmise sahip olan toplulukların kullandıkları arazilerin gecmisten günümüze gelen, tarımsal arazi sınırları, yer sekilleri ile falan belirlenir.

dokunulmazlık, muhalefetin fikirlerini korkmadan söyleyebilmesi, demokrasinin ilerleyebilmesi açısından çok önemli. baya eskiye dayanıyor tarihi

paso almak her yerde mecburi değil ancak binlerce okulun binlerce değişik kimliğini kontrol etmektense, tek bir yerden paso ile bu işi gördürmek daha kolay olur.
sahte kimliği paso alırken farketmek, otobuste farketmekten daha kolaydır

ötv, avrupa birligi uyum yasaları nedeniyle türkiyede uygulanmaktadır
Sosyal ağlarda paylaş

Soruyu tam olarak nasıl soracağımı bilemedim bir an , sadece insanlar ne merak ediyor da yazabilirdim.

Blog tabi yıllardır sorulan sorular ve cevapları gibi bir tabanda olmayacak, temeli ne olacak biz de bilmiyoruz, toplantıların gidişatına göre gelişecek her şey. Dün bir sohbet yaptık konusu türkiye'deki üretimdi mesela ben de bir bok bilmiyorum ama öğreniyorum işte, sonlara doğru böyle insanlar ne merak ediyor gibi bir soru çıktı ortaya bir sonraki buluşmaya kadar tanıdığımız insanlara sormaya karar verdik, beklerim efendim.

Buluşmayı başlatan kişi Andy Larkin'i seslendiren kişi bu arada heh
http://tr.wikipedia.org/wiki/Arda_Ayd%C4%B1n
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...