Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

horacegoesskiing said:

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

tartışmaya girmem derken bu din ıvır zıvırdan bahsediyorum. cevap vermem sanıp nasıl da palavra sıkmışsın.

neymiş iftiram? buyur, bekliyorum. hakaret dediğin şey senin çok eskiden yazdıklarının alıntısı. seçiçi amnezin bloklamış. şikayet düğmelerine bakan hangi adminse sor ona, o hatırlıyordur belki.

iddia sahibi kanıtlamakla yükümlüdür, sen niye bekliyosun anlamadım ki? küfür etmeye uzak biri olmasam da bu gibi ortamlarda hele "birebir" o şekilde küfür edecek birisi değilim.

kanıtlarsam susacak mısın? ona göre efor sarfedeyim.

susmam, herhalde bir özür dilerim hiç değilse.

senin özrünün gözümde kıymeti yok. sırf haklı çıkmak için de silinmiş mesaj peşine düşmek çabama değer mi bilmiyorum.

bu kafanın başörtülünün kafasına işediler deyip kanıtlamamaktan farkı nedir tam olarak onu da söylersen anlaşıcaz.

doğru diyorsun, hiçbir farkı yok. ama şunu anlamalısın ki ben gidip fii senesinden silinmiş mesajı sihirbaz gibi buraya koyabileceksem karşılığında beni tatmin edecek birşey olmalı zira ben yazdıklarımın iftira olmadığını biliyorum, içim rahat.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır zaten içeride sigara içmek yasak. dışarda yolda içerken sana ulaşacak birkaç gaz partikülü orucunu bozup sevabından alıkoyuyorsa seni öyle yaratıcı olmaz olsun.

yani gerçekten bak inanan insanları belli şeylere göre yaşayan insanları falan anlıyorum.

ama şu fanatiklik abi. yani orucu bozar mı bozmaz mı yok bilmemne bozar mı falan bildiğin fanatiklik.

sen niyetin önemli. çocuk mu abi bu tanrı? aaaa gaz içti ondan 10 puan kesin mi diyor? yani 'yorum' farkından müslümanlık sevap kazanma kaybetme falan korkunç işler.

sen kendin içme. çok içilen yerden uzak dur. herşeyi yaratabilen bir tanrı bunu kabul eder heralde. inandığınız şeyi bile insanlaştırıyosunuz. ama hayır kural böyle falan diyip.
Sosyal ağlarda paylaş

16 sayfa okumak kastı da. ben de 1-2 kendi gözlemimi söyleyeyim ramazan ile iligi.

1) Yıl içinde 11 ay boyunca 1 tane açın karnını doyurmayan insanlar,ramazanda 100 kişilik iftarlar düzenleyerek çevreye hava atıyorlar.Sen kaç kişilik yemek veriyorsun bakalım,ya sen ya sen diye gezen adamlar görüyorum mecidiyeköy'de

2) Ramazanın başlamasına saniyeler kalaya kadar içen insanlar,ramazanda içilmez günah diyip,bayramla birlikte tekrar başlıyorlar. Günahsa hep günah,ya hep iç ya hiç içme.
Ramazanda 15 günah ramazan dısında 5 günah diye bişey varsa bilemem.

3) Sözde açın halinden anlayacaklar,yoksulun halinden anlayacaklar ama,klimaların altında serin serin oturup, 5 yıldızlı otellerde,büyük iftar masalarında afiyetle oruclarını acıyorlar.

zamanla herseyin yozlaştıgı gibi bu olay da asıl amacından şaşmış durumda bence.
Herşeyi gösteriş haline getiren insanımız dini olayları da buna alet etmekten kaçınmamıs, hele türlü trickler ile olayin özünü bırakıp, 1 aylık kilo verme fırsatı olarak görmeye baslamıslar.

yaşasın huzur dini islam
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

doğru diyorsun, hiçbir farkı yok. ama şunu anlamalısın ki ben gidip fii senesinden silinmiş mesajı sihirbaz gibi buraya koyabileceksem karşılığında beni tatmin edecek birşey olmalı zira ben yazdıklarımın iftira olmadığını biliyorum, içim rahat.

ne güzelmiş lan. hafızam yanıltmıyorsa > birebir > biliyorum.

iyi ne güzel senin için rahatsa zaten önemli olan da o.
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar çok ateist var ki bu arada kuran okuduğu zaman aaa ben kural kural sanıyodum falan diyen.

bağnaz yorumlarsan kural ararsan din 'kurallar' koymaktan öteye geçmiyor. inanç minanç hikaye.

felsefesine bak sana ne anlatıyor din. ona göre yaşa eyvallah. ama şu tartışmalar çok çirkin abi
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

16 sayfa okumak kastı da. ben de 1-2 kendi gözlemimi söyleyeyim ramazan ile iligi.

1) Yıl içinde 11 ay boyunca 1 tane açın karnını doyurmayan insanlar,ramazanda 100 kişilik iftarlar düzenleyerek çevreye hava atıyorlar.Sen kaç kişilik yemek veriyorsun bakalım,ya sen ya sen diye gezen adamlar görüyorum mecidiyeköy'de

2) Ramazanın başlamasına saniyeler kalaya kadar içen insanlar,ramazanda içilmez günah diyip,bayramla birlikte tekrar başlıyorlar. Günahsa hep günah,ya hep iç ya hiç içme.
Ramazanda 15 günah ramazan dısında 5 günah diye bişey varsa bilemem.

3) Sözde açın halinden anlayacaklar,yoksulun halinden anlayacaklar ama,klimaların altında serin serin oturup, 5 yıldızlı otellerde,büyük iftar masalarında afiyetle oruclarını acıyorlar.

zamanla herseyin yozlaştıgı gibi bu olay da asıl amacından şaşmış durumda bence.
Herşeyi gösteriş haline getiren insanımız dini olayları da buna alet etmekten kaçınmamıs, hele türlü trickler ile olayin özünü bırakıp, 1 aylık kilo verme fırsatı olarak görmeye baslamıslar.

yaşasın huzur dini islam

dotada cok kötüsün buda bir gercek ama.
Sosyal ağlarda paylaş

fetva veriyorum kazara olan herhangi bir şey orucu bozmaz. sen bilhassa kazaya sebebiyet vermeye çalışıyorsan orucun ifsat olur.

ağız çalkalamak ve bir miktar suyu ister istemez yutmak orucu bozmaz. fakat beş dakkada bir ağzını çalkalayıp biraz da fazladan su yutmaya gayret ediyorsan arkadaşım sen tutma oruç. bırak kışın tutarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

eheh
şöyle olanlar, hepiniz yanacaksınız bu arada. oruç falan tutuyorsunuz ama.

herkes üstüne alınmasın tabii.
kendilerini bilir böyle olanlar.

"ne namaz kılıyorum (belki bayramda), ne zekat veriyorum. bir tek ramazanda alkol içmiyorum ama benim içim iyi. allah beni yargılarken bunları hesaba katacaktır :)))) canım o benim"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...