Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ufak bi video sitesi açalım diyoruz

roket adam

Öne çıkan mesajlar

video paylaşım sitesi. amatör adıyla youtube gibi bir şey. oturup sıfırdan kodlamayla uğraşamayacağız, hızlı bi biçimde bi video paylaşım scripti bulup kuralım diyoruz.

1- kullandığınız, memnun olduğunuz, ya da iyi bilirim dediğiniz bir video paylaşım platformu var mı?
2- sunucu olarak nasıl bir şey kiralamak gerekir, direkt tavsiyesi olan var mıdır bu konuda?
3- ileriki safhada örneğin tek vps yeterli olmadığında, biz ikinci sunucuyu kiraladığımızda sistemi nasıl iki sunucuya ölçekleyeceğiz?
4- amazon aws kullansak diyorum, vps'ten daha temiz bi iş çıkar, hem de cloud pratiği yapmış olurum. sizce nası olur? yurtdışı olduğu için bağlantı sıkıntısı yaşar mıyız arada?
5- ve son sorum, video öncesi reklam veren şirketler (reklamz gibi) sizce karlı bir iş çıkarabilir mi? herhangi bir gelir beklentimiz yok şimdilik, kendi kendini idare edecek kıvama gelsin yeter.

programlama doğru yer mi emin olamadım ama gerekirse internete taşınabilir. teşekkür ediyorum şimdiden okuduğunuz için.
Sosyal ağlarda paylaş

reklam bütçesi nasıl, amazonda videoları host etmeyi mi düşünüyorsun, o biraz saçma olur.

2. sunucuya geçince sub açarsın, atıyorum vps2. diye dns i yönlendirirsin diğer sunucuya olur biter

reklam olayları çok zor başlarda, iyi bir tanıtım/çalışmayla en az 4-6 ay sonra anca kendini döndürür
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Anlıyorum, teşekkür ederim. Peki hazır, satın alıp kurup video upload etmeye başlayabileceğimiz ve video öncesi reklam da alabileceğimiz hazır bir sistem bilen var mı?

vimeo var, nulled hali de bol, ama öncesi sonrası reklamını bilmiyorum da, eğer yoksa ufak bi editle eklersiniz onu sıkıntı olmaz.

amazon stream e izin veriyor mu vs. araştırman lazım, veriyorsa da çok külfetli olur, vk vb. tarzı revaçta, veya bu iş için store vps ler var 4tb 6tb civarı 200 240$ a
Sosyal ağlarda paylaş

Pingu said:

reklam bütçesi nasıl, amazonda videoları host etmeyi mi düşünüyorsun, o biraz saçma olur.

2. sunucuya geçince sub açarsın, atıyorum vps2. diye dns i yönlendirirsin diğer sunucuya olur biter

reklam olayları çok zor başlarda, iyi bir tanıtım/çalışmayla en az 4-6 ay sonra anca kendini döndürür
amazon a host etmek neden saçma?

merakımdan soruyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Esnaf, maliyetler pek tahmin edilebilir olmuyor. Çıkış yaptığın GB başına ücret ödüyorsun mesela, trafik birden delirirse, sallıyorum bi video koyarsın aşırı popüler olur falan, astronomik rakamlar çıkabilir faturada, cloud mevzusunun esneklik avantajının böyle de bir fiyat dezavantajı var. Diğer türlü VPS'de maksimum trafiğin belli, ona kadar ödediğin ücret belli.

Vimeo klonlarına baktım da çok kötü ya. Piyasada bariz bi hazır video paylaşım platformu açığı var sanki. VimP diye bi Alman şirketi SaaS olarak sunuyor platformunu ama epey bir şey muallakta (mesela oynatma öncesi video reklam sistemi nasıl entegre edilecek falan?): http://www.vimp.com/en/hosting.html

Konu bi yana şu da çok güzel bi platformmuş, keşke bizim üniler kullansa http://mediacore.com
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Esnaf, maliyetler pek tahmin edilebilir olmuyor. Çıkış yaptığın GB başına ücret ödüyorsun mesela, trafik birden delirirse, sallıyorum bi video koyarsın aşırı popüler olur falan, astronomik rakamlar çıkabilir faturada, cloud mevzusunun esneklik avantajının böyle de bir fiyat dezavantajı var. Diğer türlü VPS'de maksimum trafiğin belli, ona kadar ödediğin ücret belli.

Vimeo klonlarına baktım da çok kötü ya. Piyasada bariz bi hazır video paylaşım platformu açığı var sanki. VimP diye bi Alman şirketi SaaS olarak sunuyor platformunu ama epey bir şey muallakta (mesela oynatma öncesi video reklam sistemi nasıl entegre edilecek falan?): http://www.vimp.com/en/hosting.html

Konu bi yana şu da çok güzel bi platformmuş, keşke bizim üniler kullansa http://mediacore.com

öm kutunu boşaltabilir misin ki bi sana zahmet
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Aws de host etmesi neden mantıksız?

Şu yüzden:
"roket adam" said:

İyi bilmek, çok sağlam fizibilite çalışması yapmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Baktım baktım, gerçi ben topyekün bir çözüm olarak AWS kullanmayı düşünmüştüm ilk başta. Sunucu için EC2, veritabanı için RDS (?), veri yığınları için de S3 ve işte CloudFront gibi coğrafi yük dağıtma geyikleri ve hatta video dönüşümü için Elastic Transcoder. Sonra dedim ki geçici, dönemlik bi proje için bu kadar kasmaya ne gerek var (aslında amaç bi yandan da AWS'e alışmaktı), dedim sadece S3'e dönsek nası olur? Fiyatlandırma uygun ama trafikle (doğal olarak) git gide artması beni korkutuyor, çat diye bilmem kaç bin dolarlık bir şey çıkabilir sitenin saçma bir biçimde popüler olmasıyla, çok iyi hesaplamak lazım. O kadar tecrübeli değilim henüz AWS konusunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeş işte amacın bu değil mi siten popüler olursa bir şekilde yatırım alabilirsin. İş ki site popüler olsun. Hitin artmıyorsa da çok çok düşük ücretler.

Sen bence aws e yönel. Bizde aws üzerinde çalışıyoruz. Gerçi ortada daha bir projemiz yok :)
Sosyal ağlarda paylaş

Videoları sunucuda barındıracaksanız sizler için büyük bir külfet olacaktır. Hele ki Türkiye'den bir sunucu veya bulut sunucu aldığınızda bant yeme konusunda çok büyük bir külfet altına gireceksiniz. Sunucu konusunda size tavsiyem yine külfetli olan CDN sunucularına bakmanız. Türkiye'de bu hizmet sağlanıyor mu net emin değilim.

Script konusunda gelince,

Inforesim

bunu önerebilirim. Seo açısından gayet iyi duruyor. Nasıl satın alınabileceği konusunda adam bir yazı yazmış;

Inforesim video scriptini al
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Octopusvideo güzel ama demosu çalışmıyor nedense, pek güven vermedi bana genel olarak baktığımda. O değil de Zencoder'ı keşfettim şimdi sen deyince. Encoding mevzularını kiralayacağımız VPS'te yaparız diyordum ama oradan kısıp acaba Zencoder gibi bir servise mi outsource etsem diye düşünmeye başladım şu an :) Hatta Amazon'un da video encoding servisi olacaktı yanlış hatırlamıyorsam, ona da bakmak lazım.

Ulan her şey ne teferruatlı ya. Bayılıyorum teknolojiye. SaaS mevzularında çok zekice işler dönüyor, deli de para kazanıyorlar. Helal ya.

Bu arada ayrıca belirteyim şu bölümde dönen bu beyin fırtınası havasına da hastayım, cevap veren herkese tekrar tekrar teşekkürler. Her mesajınız çok değerli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...