Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tarla olayı organik tarım

chrome

Öne çıkan mesajlar

ufak tefek birikimle 5 dönüm bir yer çözdük geçen hafta. içinde bayağı bir kiraz ve zeytin ağaçları var. ben inşaat ve enerji mühendisiyim. arsanın etrafını telçit ile çevirip güneş paneli ile de elektriği sağlamaktan başka bir bok anlamıyorum.
bir de zeytin 2 senede 1, kiraz her sene onu biliyorum.

bu organik tarım diye bir zik varmış afedersiniz. çok bahsettiler. yapınca değeri artıyormuş ürünün. nedir? nasıl yapılır? zor mudur? google a göre çok da değil. yapan eden var ise tecrübe alayım dedim.

izmir kemalpaşada yer bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi organik olayi sehiricindeyse zor, sehirdisindaysa ne kadar sehirdisi oldugu inemli ustunden ucak geciyou otobana ne kadar yakin sulama suyunda zararli metaller var mi, agaclar ilaclandi mi sunu gubre verildi mi ...

Boyle gidiyo.

Ama bunlardan basariyla gecersen topraga sertifika alabiliyosun ve o topraga ne ekersen organik olabiliyo .
Sosyal ağlarda paylaş

hayırlı olsun

öncelikle organik tarımın ürününü kime satacan , bunun piyasası nispeten dar , büyük zincir marketler ve birkaç elit semt pazarı dısında marketi yok

kabzımallar ve konuyla ilgilenen derneklerle iletişime geçmeni öneririm

ayrıca sertifika alman lazım öncelikle , mevzuatı bi incele
Sosyal ağlarda paylaş

çok teşekkürler.
valla kime satacağımı bilmiyorum, herkes bir şeyler söylüyor. vardığım nihayet organik tarımın uğraştırdığı ama sonrasında kazançlı olduğu.
zaten 2 sene uğraşman gerekiyormuş öncesinde. toprak müsait bile olsa organik sertifikası alamıyormuşsun.
Sosyal ağlarda paylaş

yok canım 2 yıl biraz abartı

toprakta ilaç kalıntısı olmaması lazım diye biliyorum ama 2 yıl gibi bi bekleme süresi oldugunu bilmiyordum

bağlı oldugun bölgenin ziraat müdürlüğüne git bu arada,en cok yardımı onlar yapıyor en sağlıklı bilgiyi onlar verir,tabi üretim için

asıl challange pazarlama

topraktan gercekten para kazanmak istiyorsan,pektabi,cok emek ve cok sabır en gerekli şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

Belli mesafe çevrende ekilen alanlarında organik kanununa uygunluğu lazım yani sadece senin organik tarım yapman yetmiyor. Onlardan sana ilaç veya yağmur suyu geliyorsa kabul etmiyorlar organik olarak. Ve elbette kendi tarlanında belli yıldır organik olmayan şekilde ekilmemiş olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

organik işi zorlu iş. organik tarım yapınca hasat falan epeyce azalıyor hastalıktır, böcektir vs.

gene bitkilerden elde edilen ilaçlarla falan dengeliyorlar işleri ama ilaçları pahalı sayılır ve işi iyi bilen birilerini gerektiriyor. normal ziraat gibi 2 senede bir çıkan, her işi gören mucize ilaçlarla halledemiyorsun işini. bursa, antalya, samsun civarlarında falansa arsan organik tarım işleriyle uğraşan arkadaşlarım var. onlarla tokuştururum seni bilgi alabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

5 dönüm anca amatörü eğlendirir. organik çevrende yapan yoksa bulaşma derim.
ziraaatçi hocalara , il tarım müdürlerine yada satış fiyatlarına fln kanma, ilk konuşcağın kişi civar köylüsü olsun hatta gidip o kahveye bi çöreklen muhabbet kur ilerde işin düşer tanımayan kılını kıpırdatmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende şunu düşünüyorum böyle 5 aile filan bir araya gelelim sadece kendimiz tüketmek için organik tarım işine girelim birini görevlendirelim o eksin biçsin biz direk pazardan değil kendi ürettiğimiz ürünleri alalım. Yine etide her hafta bir hayvan kestirelim her eve 2-3 kilo et gitsin her hafta.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...