Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerika Zenci-Beyaz ayrımı gibi Türkiye Türkiye'de Türk-Kürt

dunkof

Öne çıkan mesajlar

fizban said:

Kolelikle alakasi yokmus zencilere yapilan irkciligin. Paticik her gun yepyeni birsey ogretiyor insana.

öyle mi demişim fiz? tamamen alakasız şekilde çarpıtmışsın.

kölelik sistemi yaşanmamış toplumlarda bile var ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, öte yandan köleliğin ırk gözetilmeden, ırktan bağımsız herkese uygulandığı toplumlar da var.

nitekim görüyoruz, kölelik her yerde 100-150 önce bitmişken, ırkçılık bitmemiş. neden acaba?
Firstblood said:

Aynen bütün o zavallı Pkk destekçileri hapislerde çürüyorlar, 'dağdaki arkadaşlar' hunharca uçaklar tarafından bombalanırken piş faşist Türkler ellerini kollarını sallaya sallaya geziyor.

Çok güzel, son derece modern, tam bir dünya vatandaşı bir bakış açın varmış Sam kardeş.

faşizmle de alakası yok ırkçılığın gene. çooooook daha eski bir olay.

da benim dediğim dağdakiler, elindeki silah olanla alakalı değildi. "destekçi" denmiş. yani fikirle alakalı ki 12 yaşında filan olmayan herkes hatırlayacaktır nasıldı durum.

dünya vatandaşlığıyla da alakası yok aslında, benim kendi ülkemin vatandaşıyla empati kuruyorum sadece. kürt değilim. maddi çıkarım filan da yok yani bunları söyleyince. hatta yakınımda da çıkarı olan kimse yok. bilakis, "kürtleri bombalayalım öldürelim" diyen insanlar yakın çevremde de var. kısacası benim şahsıma batan birşey yok, dahası her bakımdan işime daha çok gelir "kürtleri bombalayalım öldürelim" diyenlerin suyuna gitmek.

gel gör ki hakkaniyet gereği, insanlık gereği herkesin eşit koşullarda yaşaması ve eşit haklara sahip olması gerektiğini düşünüyorum. yoksa evet, terörist bombalanıp öldürülecek. hakettiği odur. ama bu çatışmalar makul şartlarla sonlandırılabiliyorsa, ona da karşı değilim.

var mı başka çarpıtacağınız birşey yazdıklarımdan?
Sosyal ağlarda paylaş

var.

pkkya destek verip hapislerde curuyenler vs oldurelim asalim keselim kafasinda olup elini kolunu sallaya sallaya gezenler diye 2 grup var kafanda.

ama ortada bir de pkk diye GERCEK bir teror orgutu, masum insanlarla dolu otobuslere molotof atan GERCEK teroristler var.
asalim keselim bombalayalim kafasindaki insanla, gercek teror orgutune destek olan insanlar ayni kefede degiller. ki zaten asalim keselim bombalayalim diyen insanlarin da ne kadari ortada teror olmasa bunu derdi o da tartisilir.
Sosyal ağlarda paylaş

dunkof said:

Sonuç olarak ezdikleri zenciler şuan beyazları geçti sayılır ve siyahi asıllı Başkanları var artık , Türkiye de ise bir zamanlar ezilen kürtler şimdi aynı duruma gelecekler, daha çok hak tanınıp mecliste hükumeti kalkındıra bilirler yani

yaklaşık on dk. hakaret etmeden zekanı aşağılamanın bir yolunu aradıktan sonra vazgeçtim şayet siyasal hakkını kendi iradesi dışında görevlendirelerek gelen konuyla alaksız bireyleri öldürmekle kazanmaya çalıştığını idda eden bir gürühu köle olarak kullanıldıktan sonra bile en büyük amaçları toplum tarafından kabul edilmek olan bir gürühla kıyaslayıp böyle saçma salak bir çıkarım yapmışsın ama belli ki düşünmek güçlü tarafın değil, git biraz malcolm X oku Martin luther king'in konusmasını bir dinle sonra bir haberleri aç
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

fizban said:

Kolelikle alakasi yokmus zencilere yapilan irkciligin. Paticik her gun yepyeni birsey ogretiyor insana.

ahahah Sam nasıl kıvıracağını şaşırdı devreler yandı o yüzdendir.

arkadaş sen kendini mat ettin zaten başlıkta konuşulanlardan tamamen kopup 1850'lere giderek, hala mı doymuyorsun güreşe? insan kendi kendisiyle teketek atmaktan sıkılmaz mı hiç?

ırkçılığı "ipini koparmış cango"da gördüğün mü sanıyorsun sırf lel
Marty said:

var.

pkkya destek verip hapislerde curuyenler vs oldurelim asalim keselim kafasinda olup elini kolunu sallaya sallaya gezenler diye 2 grup var kafanda.

ama ortada bir de pkk diye GERCEK bir teror orgutu, masum insanlarla dolu otobuslere molotof atan GERCEK teroristler var.
asalim keselim bombalayalim kafasindaki insanla, gercek teror orgutune destek olan insanlar ayni kefede degiller. ki zaten asalim keselim bombalayalim diyen insanlarin da ne kadari ortada teror olmasa bunu derdi o da tartisilir.

kafamda değil, bu insanlar gerçekte var, hatta bu forumda bile var.

ha tabii ki düşünmekle yapmak aynı şey değil, bu nedenle bir tutmadık zaten, destekçi dedik. "asalım keselim bombalayalım" kafasındaki insan zaten böyle bir niyeti kime karşı diyor, çoluk çocuk demeden belli bir etnik kökendeki herkese karşı diyor. eh, bunu "ya terör olmasa öyle demezler canım"la geçiştirmek içine siniyorsa, zaten fikirde buluşabileceğimizi pek sanmıyorum bir noktada.
Esh said:

Irkcilikla fasizmin alakasi yok evet. Fasizm irkciligin siyasi boyutu.

Ote yandan bkz. "Finishingi iyi ama bitiriciligi kotu"

ırkçılık faşizmden önce de vardı, sonra da var. faşizmin karşıtı olmakla övünen ideolojilerde de var. ama onların da işine rakibe yamayarak sıyrılmak geldiğinden böyle dendi, sütten çıkmış ak kaşık ayağına yatıldı.

zaten günümüzde de ayrımcılık temelli fikirler hala devam edebiliyorsa bu sayede ediyor. adam "naziler kötü" diyor, sonra kafatası milliyetçisi sosyalist takılıyor. e bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

arcane said:

fizban said:

ahahah Sam nasıl kıvıracağını şaşırdı devreler yandı o yüzdendir.

arkadaş sen kendini mat ettin zaten başlıkta konuşulanlardan tamamen kopup 1850'lere giderek, hala mı doymuyorsun güreşe? insan kendi kendisiyle teketek atmaktan sıkılmaz mı hiç?

ırkçılığı "ipini koparmış cango"da gördüğün mü sanıyorsun sırf lel
sen başlığı yanlış okumuşsun herhalde. yazdığım şey direkt olarak başlığa cevap. kaç senesine gidelim amerikadaki zenci-beyaz ayrımı için? cango demişsin, oradaki "ipini koparamayan" zencileri unuttun herhalde. dövlöt bize bokmiiir generatordan hangi dağa çıkma sebebi çıkarırsan çıkar köleliğin yanına yaklaşabilecek birşey bulamazsın. 1800lerdeydi o demeye devam. biraz daha ahmet kaya verin abiye, liboş zone'a girmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Firstblood said:

Chipetbeth said:

adam kürtse ne desin,türküz ölene kadarmı desin?

İyide tartışma yaratan kısmı o değil ki, vallahi Apoyu özlemesi. Sanmıyorum ki 'Arabız sonuna kadar vallahi biz Ladin'i özledik' şarkısı herkes tarafından kabul görecektir.

Açılan Apo ve Pkk bayrakları amaçlarının ne olduğunun göstergesi
Sosyal ağlarda paylaş

yok tam kongar olur ya bu adamdan, tespit iyi uymuş.
arcane said:

sen başlığı yanlış okumuşsun herhalde. yazdığım şey direkt olarak başlığa cevap. kaç senesine gidelim amerikadaki zenci-beyaz ayrımı için? cango demişsin, oradaki "ipini koparamayan" zencileri unuttun herhalde. dövlöt bize bokmiiir generatordan hangi dağa çıkma sebebi çıkarırsan çıkar köleliğin yanına yaklaşabilecek birşey bulamazsın. 1800lerdeydi o demeye devam. biraz daha ahmet kaya verin abiye, liboş zone'a girmiş.

son 50 yılı konuşuyorduk biz, sen geldin yok kölelik yok bilmemne. sanki lincoln köleliği kaldırdı, orada bitti ırkçılık bir anda.

üstüne binip vurucan kırbacı, vurucan kırbacı mı yapmak lazım ırkçılık sayılması için? kullandığın lcd ne marka derdim ama direkt siyah-beyaz tüplü döneminde kalmışsın heh.
Sosyal ağlarda paylaş

lcd değil 3d led kullanıyorum. ama siyah beyaza da saygım vardır, kunta kinte vardı hani. 250 senelik ırkçılığı 50 yıla sığdırabiliyorsanız buyrun, kendi aranızda devam edin. ama zenci kunta kinte ile diyarbakırlı dewran'a yapılan ayrımdaki en önemli fark birinin zincire vurulup dünyanın öbür köşesine götürülüp köle olarak pamuk toplaması. herkes beyaz, zenci diye birşey yok denilmesini emin olun tercih ederlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

konuda zenci irkciligiyla, kurt irkciligini tartisiyoruz, kimse son bisey yildan bahsetmiyo, kaldi ki son 50 yildaki irkcilik birden hadi zencilerden nefret edelim diye cikmis bisey degil, temeli kolelige gidiyo. zencilerden hala kolelikten kalan lesser insan olduklari dusuncesiyle nefret edilmekte, bu dusuncenin sonucu ortaya cikmis zenci problemlerinden doalyi nefret edilmekte. kurtlerin ki boyle degil, bizi disladiniz, biz de tepki gosterdik, o tepkiye karsi da

ulan napiyorum ben ya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...