Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

Chipetbeth said:

Türkçe-kürtçe-arapça-almanca öğrenmiş biri olarak en hoşuma giden dil kürtçe o kadar baskı be yasaklamalara rağmen hala ayakta,babam türk annem kürt ,askerde de kürtçe öğrenmiştim :)

sonra asker tü kaka..
teyze oğlunun düğününde şemmamme söylermisin? söylersen olacaklardan sorumlu değilim ama..
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu kullanıcı dilinden utandığı için değil de internetle ilk tanışmaları paticik olmadığı için hatta doğru düzgün bir türk topluluğu olmadığından, yurtdışındaki sitelerde takılmak zorunda olmanın bir gerekliliği olan (internetle ttnet bedava modem sayesinde tanışanların kafası bundan karışıyor olabilir.) uluslararası bir ortamda kabul edilmek için herkesin anlayabileceği bir kullanıcı adını(ingilizce) seçmiş olabilir.

bunu da eh zaten mardox diye bir kullanıcı adım var patiye de öyle kayıt olayım diye düşünmüş olabilir. zira mardoxun türkçesi yoktur :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
bucurukunannesi said:

Şimdi çocuklar amacım kimsenin kullanıcı adıyla (benim zamanımda rumuz denirdi) dalga geçmek filan değil.

Ben İslami forumlarda da çok yazdım, orada da Merve, Kübra, Abdullahensari, Hizbul bilmemne gibi hep Arapça isimler koyarlardı.

Şimdi niye böyle bir şeye gerek duyuluyor?

Bazı üyeler biraz saygısızca mesaj atmışlar ama tabi bunun bir nedeni de sizin mesajınızdaki ufak da olsa sataşma dolayısıyla.

Internet kullanim yasina bakilirsa cogu kisi kullanici adini zaten 16 yas oncesi belirliyor. Bu yaslarda pek cok farkli seylere ozenmek de insanin dogasinda var. Özenti deyince de kötüye yormamak gerek. Her insan doğası gereği belli dönemlerde belli şeylere özenir. Kimisi bunu ilham almak olarak da nitelendirebilir.

Ben kullanıcı adımı mesela 16 yaşında seçmiştim yanılmıyorsam. Türkçe ve İngilizce karışık olması hoşuma gitmişti 'dynamic ve dinamik'. Açıkcası gayet memnunum hiç değiştirmedim ve yıllardır kullanıyorum.

Forumdan foruma degisiklik gostermesi de son derece dogal. Paticik.com forumu Turkiye'nin en eski cevrim ici oyun forumlarindan birisi. Ultima Online isimli Ingilizce bir oyun oynayanlarin bir araya gelerek fikir alisverisinde bulundugu bir forum olarak hizmete girdi burasi. Genelde bu oyuna ilgi duyanlar da oyunla alakadar kullanici adlari almaya basladilar. Ingilizce kullanici adlari yaninda aslinda pek cok da Turkce kullanici adi da mevcuttu.

Islami icerik olan bir foruma girince de yine arapca'dan esinlenilmis kullanici adlari goruyorsan burada da Ingilizce agirlikli kullanici adlari gormeniz son derece dogal. Dini icerikli bir forumda GOD_SAVE_MY_BALLS kullanici adli birisini ne kadar ciddiye alirlar veya barindirirlar? Tabiki de insanlar bulundugu ortama ve amaca uygun kullanici adlari sececekler. not: Istisnalar her daim her yerde mevcut.

Kopek severlerin oldugu bir foruma girerseniz de kullanici adi rottweiler olan birisini gorursunuz. Kendisinin aslinda hayatina bir kopek olarak devam eden internet kullanicisi oldugunu dusunmezsiniz diye umuyorum? Ya da neden bu yabanci ismi Turkcelestirmemis ve zengin Turkcemize bu adi Rot Vaylır olarak kazandırmamış diye bir sitem de de bulunmazsınız sanırım? O nedenle de forumumuzda Sam ve Victor gibi özel isimleri kullanan kullanıcılar görebiliyorsunuz.

Edebiyatçı veya dil bilimci değilim, Türkçe'yi de seven birisiyim neticede anadilimiz, lakin İngilizce daha zengin bir dil. Yani geçmiş olsun, afiyet olsun vb tamlamaların karşılığı İngilizcede yok diyerek Türkçeyi sevdirmeye çalışma saçmalığını yapmayın. En azından daha kaliteli şekilde dilimizi sevdirmek için daha güzel örnekler verin ve daha doğru yöntemler geliştiriniz.

Yani sözün özü insanların kullanıcı adlarını Türkçe seçmelerindense İngilizce veya başka dillerde seçmelerinin sebepleri kişiden kişiye ve bulundukları ortama, hayat tarzlarına vb göre değişebilir. Bunların yanına tatlı olarak da İngilizcenin global bir dil olması ve bütün dünyanın (Almanlar hariç, her kelimeye almanca flügenkrauchbadumtıss diye karşılık koyup dil olayının bokunu çıkarıyorlar) bunu kabul etmesi de sanıyorum ki İngilizce'nin anadil olmadığı bütün ülkelerde neden internet kullanıcılarının büyük bir kısmının kendilerine İngilizce kullanıcı adları seçtiğini açıklıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bucurukunannesi said:

Mc_Lovin said:

tamam işte, hanginizsiniz bucuruk? onu soruyorum.

Bücürük benim kedim,5 yaşında, ben de annesiyim.

Merhaba, Dasaaa'nın da ima ettiği üzere, biyoloji bilimine göre bir insan dişisinin, bir kediye anne olması biyolojik olarak mümkün değildir. Tek mümkün olan manevi anneliktir. Bu konuda bir yetkili olarak televizyonda, çizgifilmlerde, alacakaranlık serisi gibi serilerde vs gördüğümüz yanlış söylemleri benimsememeye, biyoloji bilimine saygılı olmaya ve bu konuda doğru bir dil kullanmaya davet ediyorum sizi.

Teşekkürler

Çocuğum cümlemde herhalde manevi anneliği kastettim,biyolojik annesi olduğum manasını da çıkarabilecek, ikisini ayıramayacak zekaya sahip olduğunu nereden bileyim? Bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

neden bilmiyorum patide türkce isim almısım ama oynadıgım oyunlarda yabanci isim aliyorum istinasız , dilimden değil dilimi konusanlardan utanıyorum cünkü

Abi su sacma bir arguman ya. Yani Turkce konusanlardan utaniyorsan surda yazmaman, sokakta Turkce konusan bir Allah'in kuluna selam vermemen, Turkce konusan arkadasinin olmamasi gerekiyor.

Her ne kadar okuz olanin cocugu cogu zaman okuz olsa da insanlari diline dinine irkina gore degil, karakterine gore degerlendirmek en guzeli sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...