Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

bucurukunannesi said:

İnsan kendini en iyi kendi ana diliyle ifade etmez mi zaten?

Yani 7 yaşından sonra öğrendiği bir dille daha iyi ifade eden mi var? (Ha varsa da helal olsun)

Bir turiste yol gösteriyorsundur İngilizce konuşursun, bir yabancı şirkete mesleğin gereği İngilizce konuşursun anlarım, Eurovision yarışmasında İngilizce konuşursun anlarım ama ana dili Türkçe olan, Türk ana babadan doğmuş insanlarla (sanırım forumdaşların % 99'u öyle)konuşurken araya yeaahh, feyksin, gibi İngilizce üç beş sözcük atanlara lafım.

Bu ülkede 7-8 yaşından sonra Türkçe'yi ilk kez öğrenen insanlar var onların günahı ne? Kendi dilinize geldi mi hemen koruyacağı edeceğiz dersiniz. Fransızlar da koruyor İngilizler de koruyor diye savunma yaparsanız. Bu topraklarda bir çok kültür ve dil de sizin gibi insanlar tarafından öldürüyor. Madem yaşınız büyük ve o eski zamanları hatırlıyorsunuz, sorarım size bir adamın kendi dilinde şarkı söylemesinin yasaklandığı zamanlarda ne yaptınız?

Sizin yaptığınız dili korumak falan değil. Gayet samimiyetsiz bir şekilde iki yüzlülük yapmaktır. Yüzyıllar boyunca Türkçe ile ilgisi olmayan insanlara ülkeyi yönetiyorsunuz diye zorla dil dayadınız.

İlla dil hakkında konuşacaz o halde ana dilde eğitimden konuşalım? Daha geçen bir postunuzda gelmiş utanmadan Kürtlere kendi dillerini rahatça konuşma o dili kullanma hakkı verdik diye böbürleniyordunuz. Sormazlar mı adama sen nasıl birisin ki bir insanın kendi dilini konuşmasını yasaklayıp kendi dilini korumaya çalışıyorsun.

O Arapça, Farsça ve Fransızca etkileri günümüz dilinde olmasaydı Türkçe'nin hali içler acısı bunu da çok rahatlıkla söyleyebilirim. "Öz" Türkçe'nin hali belli dünyadaki iyi edebiyat ürünlerinin çıktığı diller belli. Kendinizi kasmayin diğer dillere kültürlere bu kadar karşı olacağınıza onlarla anlaşmayı deneyin. O kültürler ve dillerden olumlu şeyler almaya bakın.

Zaten günümüzde Türkiye'de "öz" Türk kültürünün kaldığını iddia etmek saçmalıktan öteye geçmez. Yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler ve dinlediğimiz müzikler(TSM dahil)'in hepsi karma bir kültürden geliyor.

Not: Kimse gelip ülkenin resmi dili hede hödö o yüzden okullarda Türkçe hede hödo demesin bu ülkede size kafadan 10 tane Türkçe'nin sadece seçmeli ders olduğu ana öğretim dilinin Fransızca, Ermenice veya Rumca olduğu MEB'e bağlı okullar sayarım.
Sosyal ağlarda paylaş

yine geldi kürtçü troller. la oğlum 'kürtçe yasaklansın'ı doğru bulan kim var burada? kim diyo kürtçe yasaklansın? kimse. e niye oradan giriyosun mevzuya?

ikincisi de 'insanlara anadillerinde konuşma hakkı verdik, yasağı kaldırdık' övünülecek bir slogandır, bir propagandadır, sonuna kadar doğrudur. bir haksızlığı ortadan kaldırmak pozitif bir şey değil mi?

sen yazılanların hiç birini anlamamışsın ki. başka dil konuşma demiyor adam/kadın, ne konuşuyosan adam gibi konuş diyor. hemen bedeğpe demoğratih sürech tribine bağlamışsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/8820304/Frances-Academie-francaise-battles-to-protect-language-from-English.html

bretonca yayın yapan kanalın kapanması devlet baskısıyla olan bir şey degil. kapanan kanalın adı Breizh TV idi, adamlar 2007'de iflas ettiler. tekrar ediyorum, kimse evlerini işaretlemedi, üzerlerine varlık vergisi koymadı, amele taburlarında çalıştırmadı, sansür görmediler, iflas etti adamlar.

GESM'nin aldıgı cezanın sebebi çalışanlarının dava açmış olmasıydı, yine "devletin Fransızca'yı koruma kanunu" şeklinde bir şey söz konusu degil.

verdigin ilk link ise (Académie Française ile alakalı olan) Fransa'daki en büyük faşist parti olan Front National tarafından dolaylı olarak yürütülen bir kampanya, Marine Le Pen'in Académie Française'i parti tüzügünde nasıl destekledigini görmek istersen buyur:
http://www.frontnational.com/le-projet-de-marine-le-pen/avenir-de-la-nation/culture/

tabi bize örnek olarak sundugun insanlar da faşist çıkınca senin kim oldugun da daha net anlaşılabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

alıntıdır:

"İlla dil hakkında konuşacaz o halde ana dilde eğitimden konuşalım? Daha geçen bir postunuzda "

O kültürler ve dillerden olumlu şeyler almaya bakın. "

konuşacaz değil konuşacağız..

postum yok benim, evimde post bulunmaz hayvansever biriyim..ne tilki postu, ne ayı postu....

kültürler ve dillerden olumlu şeyler almak "yeaah, feyksın" demek değildir..Kürtlerin dili ya da Lazca ya da Çerkezce fi tarihinde kaybolabilir de, yok olabilir de gayet doğal, birçok dil ölecektir kaçınılmaz, Korsika dili de ölmek üzere çünkü konuşan nüfus %10.
Sosyal ağlarda paylaş

dilin yozlaşmasına gelene kadar şu ülkenin binlerce sorunu var.yüzlerce değil binlerce.daha doğrusu düzgün işleyen bi tarafı yok ülkenin.meksika ile arap tier arasıda gidip gelen dünyada da kimse tarafından iplenmeyen bi ülkeyiz.

deal with it.

şunlar türkçe kelime kullanınca düzelicek olsa tamamda boş muhabbet şu tamamen.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/8820304/Frances-Academie-francaise-battles-to-protect-language-from-English.html

bretonca yayın yapan kanalın kapanması devlet baskısıyla olan bir şey degil. kapanan kanalın adı Breizh TV idi, adamlar 2007'de iflas ettiler. tekrar ediyorum, kimse evlerini işaretlemedi, üzerlerine varlık vergisi koymadı, amele taburlarında çalıştırmadı, sansür görmediler, iflas etti adamlar.

GESM'nin aldıgı cezanın sebebi çalışanlarının dava açmış olmasıydı, yine "devletin Fransızca'yı koruma kanunu" şeklinde bir şey söz konusu degil.

verdigin ilk link ise (Académie Française ile alakalı olan) Fransa'daki en büyük faşist parti olan Front National tarafından dolaylı olarak yürütülen bir kampanya, Marine Le Pen'in Académie Française'i parti tüzügünde nasıl destekledigini görmek istersen buyur:
http://www.frontnational.com/le-projet-de-marine-le-pen/avenir-de-la-nation/culture/

tabi bize örnek olarak sundugun insanlar da faşist çıkınca senin kim oldugun da daha net anlaşılabiliyor.

//görmedin diye buraya koyuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

yine geldi kürtçü troller. la oğlum 'kürtçe yasaklansın'ı doğru bulan kim var burada? kim diyo kürtçe yasaklansın? kimse. e niye oradan giriyosun mevzuya?

ikincisi de 'insanlara anadillerinde konuşma hakkı verdik, yasağı kaldırdık' övünülecek bir slogandır, bir propagandadır, sonuna kadar doğrudur. bir haksızlığı ortadan kaldırmak pozitif bir şey değil mi?

sen yazılanların hiç birini anlamamışsın ki. başka dil konuşma demiyor adam/kadın, ne konuşuyosan adam gibi konuş diyor. hemen bedeğpe demoğratih sürech tribine bağlamışsınız.

+10.000
Anlıyorlar da işlerine gelmiyor:)
Sosyal ağlarda paylaş

Bunneh said:

Bliksem, goruyordur da isine gelmiyor cevap yazmak.

abi beni üzen, sinir eden, samimi olmak gerekirse kızdıran yazmaması falan degil zaten, sayfalarca burada "BEN BOGAZİÇİN İNG. DİL EDB. MEZUNUYUM, HEPİNİZDEN İYİ BİLİYORUM BU İŞLERİ, FRANSA'YI DA ÇOK İYİ BİLİYORUM TAMAM MI!" falan diye ahkâm kestikten sonra, kendi argümanını desteklemek için şuraya koydugu tek şeyin google'dan "france" "language" "law" diye arattıgında karşısına ilk çıkan şeylerin olması.

üst perdeden bakan insan kadar uyuz oldugum çok az şey var.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Sufi said:

post kelimesine niye taktın ki o kadar? postacı diye bi kelime hiç mi duymadın?

Postacı başka şey, post başka şey, ben çocuğuma 'bak postacı geliyor' şarkısını öğretirim ama "çocuğum hadi biraz yazı yazalım" derim, post yazalım demem.

ben derim
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Sufi said:

post kelimesine niye taktın ki o kadar? postacı diye bi kelime hiç mi duymadın?

Postacı başka şey, post başka şey, ben çocuğuma 'bak postacı geliyor' şarkısını öğretirim ama "çocuğum hadi biraz yazı yazalım" derim, post yazalım demem.
kedine ha post demissin ha yazı demissin miyav diyip yoluna devam edicek.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...