Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aşırı Hız Cezasına İtiraz Etme?

Sleeep

Öne çıkan mesajlar

Tarih ve saate bakınca okul yolu ve evimin 5-10 dk ilerisindeki bir yolda ceza yemişim 86 km'den dolayı. Ama bu yokuş yukarı eğimli (aman aman bi yokuş değil hafif bir eğim), sık sık ışıklı ve trafikli bir yol ve arabam lpg/1.4/otomatik polo olduğu için resmen eğimli yolda 60-80i geçmeyen bir araba, eğimli yola hangi hızla girersen kalıyorsun 80in üstüne çıkmıyor gidip yokuş yukarı vitesine atmazsan ki, hiiiç atmıyorum üşengeçlikten neyse.

Bi de radar foto çekip yollamışlar ama radarda dünya üzerindeki koordinatlarım falan var yani sadece benim o saatte orada olduğumu kanıtlıyor üstünde bi hız şeyi yazmıyor. Buna itiraz etmeyi düşünüyorum hikaye bitti soru geliyor :D

10 gün içerisinde ödersem 25% indirimli oluyor, itiraz edip parayı yatırmazsam ve kaybedersem tam para ödüyorum. Bu yüzden hem itiraz edip hem indirimliyken parayı ödesem, kazanırsam parayı geri alabiliyor muyum? yoksa itiraz ediyorsam parayı yatırmamam mı gerekiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

önceden ödemek zorunda değilsiniz. ceza tebliğ olduğundan itibaren 15 gün içinde sulh hukuk mahkemesine itiraz edebilirsiniz. bu itiraz üzerine ceza kesinleşmez ve faiz işlemez. itirazınız da olumsuz olursa o zaman cezayı ödemek durumunda kalırsınız.

ha itiraz bir işe yarıyor mu? yaramıyor. ama haklılığınıza inanıyorsanız denemekten geri durmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sleeep said:

Tarih ve saate bakınca okul yolu ve evimin 5-10 dk ilerisindeki bir yolda ceza yemişim 86 km'den dolayı. Ama bu yokuş yukarı eğimli (aman aman bi yokuş değil hafif bir eğim), sık sık ışıklı ve trafikli bir yol ve arabam lpg/1.4/otomatik polo olduğu için resmen eğimli yolda 60-80i geçmeyen bir araba, eğimli yola hangi hızla girersen kalıyorsun 80in üstüne çıkmıyor gidip yokuş yukarı vitesine atmazsan ki, hiiiç atmıyorum üşengeçlikten neyse.

Bi de radar foto çekip yollamışlar ama radarda dünya üzerindeki koordinatlarım falan var yani sadece benim o saatte orada olduğumu kanıtlıyor üstünde bi hız şeyi yazmıyor. Buna itiraz etmeyi düşünüyorum hikaye bitti soru geliyor :D

10 gün içerisinde ödersem 25% indirimli oluyor, itiraz edip parayı yatırmazsam ve kaybedersem tam para ödüyorum. Bu yüzden hem itiraz edip hem indirimliyken parayı ödesem, kazanırsam parayı geri alabiliyor muyum? yoksa itiraz ediyorsam parayı yatırmamam mı gerekiyor?

sonuç itibariyle bu paranın %25ide olsa bir bedel ödemek zorundasın ve bu bedelin haksız yere senden alındığını iddaa ediyorsun. şayet iddaalarında haklı olduğundan eminsen bir avukata danışıp (vekalet verme tanıdık değilse idari yargının dili adli yargıya göre daha anlaşılırdır, kendin de yargılama safhasını yürütebilirsin) dava aç derim. davalı idare savunmasından sonra da dosyanın tekemmülü için dilekçe verip kararın daha erken çıkmasını sağlarsın. en kısa 6 ay en uzun 1,5 yıl içinde de dava sonuçlanır. tabi davalı idare mahkeme kararında haksız çıkarsa temyize götürecek. dosyanın danıştaya gidip gelmesi de 1-2 yılı bulur. ondan sonra da karar düzeltme safhası var o da belli bir süre gider. eğer kafadan haklıysan bu işe giriş yoksa 50-60 lira için o kadar harç-posta masrafı yatırıp uğraşmaya değmez.

benim eyyorlamam budur.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca diyelim davayı kaybettin, davalı idarenin vekili varsa onun vekalet ücretini de kaybeden tarafa ödetiyorlar şu an ortalama 1000 civarı bir şey kesiliyor son fiyat nedir bilmiyorum ama bu civarlarda.

sen en iyisi hukuk önünde haklılığından emin olmak için bu işlerden anlayan babacan bir avukata danış. okeyi verirse bir dakika düşünme hakkını ara.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...