Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Satranç nasıl öğrenilir?

Litminov

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Playchess ve ICC hakkında şunları söyleyeyim, ikisini de kullandım ama 6 aydan Playchess'den sonra ICC'ye geçtim, hala oradayım.

ICC'de GM'ler ve IM'ler var. Sık sık oyun oynuyorlar, 60 kişiye karşı oyun gibi eventler yapıyorlar, oyunlarını izleyip analiz edebiliyorsun izin varsa. Matchmaking de daha iyi.

Playchess'ın program çok iyi, Chessbase işte (Fritz olarak al) en iyi program. Sonra ICC'nin aksine engine oyunları ve turnuvaları var. Oyuncu daha çok ama GM seviyesi oyuncu yok gibi.

Turnuva olarak bakarsak aynı gibi ama ICC tam satranç merkezi. Daha çok turnuva var (her gece 1500 altı 2 12 turnuva ilgini çekebilir). Daha önemlisi santanç olaylarını izleyebiyorsun. Alekhine Memorial 2013 var mesela şu anda, oyun oyun izleyip analiz ediyorum ICC'nin programı ve HIARCS ile. Yorumlu vidyolar da çıkıyor GM'lerden turnuva hakkında.

Asıl ICC'ye üye ol dememin nedeni bu satranç olaylarının yayınlanması ve eğitici vidyoların çokluğu ve kalitesi ama. Sırf Dan Heisman ile kendini epey epey geliştirirsin.

Para vermek istemiyorsan ama tek seçenek bence FICS.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Komodo 3 öneriyorum ben inatla. Single-core olarak eski olmasına rağmen ilk 10'da hala. Analiz ederken tüm işlemciyi seferbet etmeyi tehcih etmiyorum ben, single-core olarak yaratılmış ve multi-core'lara aşık atabilen Komodo 3 tercihim.

Ücretli bir motor alacaksanız tercihim üst seviyede Deep Shredder, oynayabileceğiniz seviyelerde HIARCS. Komodo 3 varken 5 almaya gerek yok. Multi-core versiyonu çıkınca belki.

Her motor aynı oynamaz, epey farkları var. Shredder çok pozisyonsal oynar mesela. Komodo gördüğüm en insana benzeyen motor. Bu ikisine karşı oynamak bile eğitici oluyor. HIARCS düşük ELO'larda çok gerçekçi oynuyor, düşük ELO optimizasyonu iyi, yani hiç birimiz GM olmadığımıza göre almamız gereken asıl program HIARCS Chess Explorer diyorum. 1300 HIARCS o seviyede bir oyuncunun yapacağı gibi blunder yaparken Fritz mesela 1300'de nasıl oynuyorsa 1700'de de aynı oynuyor resmen, sadece 2 hamle daha az derine iniyor mesela.

Pahalıya gelecek ama tavsiyem bu yani gerçekten satranç ile ilgiliysen:

ICC üyeliği.
HIARCS Chess Explorer (İki katına satılan multi-core versiyonu gereksiz, Critter ve Stockfish gibi çok iyi multi-core engineler var açık kaynak, HIARCS ile oynamak için alıyorsun bunu zaten ve database incelemek için; analiz için Critter gibi, Komodo gibi daha iyi şeyler var)
Scid vs. PC (Kendi makinende satranç motoru turnuvaları düzenlemek için, eğitici oluyorlar, izlemesi de zevkli)

HIARCS'ı atlayabilirsin istersen ama karşısında oynanacak en iyi makine o bence. Özellikle 1800- ELO'larda. Üstüne gelmediğim için daha üstünü bilmiyorum =)

Alternatif olarak:

Fritz 13 al. Hem makine turnuvaları, hem Playchess, hem de karşısında oynayabileceğin bir oyun motoru var içinde. Oynamak için o kadar iyi değil ama.

Bunların ikisi de var bende.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...