Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

çince

yav

Öne çıkan mesajlar

Çok uzun zamandan sonra mesaj yazıyorum.Sırf olur da birileri yanlışlıkla bu bölümü yazar diye.Sonradan bu bölümü seçecek arkadaşlara da yol gösterir umarım.

Türkiye'de belli başlı bölgelere aynı zamanının turizm patlamasında olduğu gibi Çin ticaret furyası dolayısıyla Çin Dili Edebiyatı (Sinoloji) bölümleri açıldı.Önceden sadece Ankara Üniversitesinde olan bölüm şimdilerde özel üniversitelere de var.(Okan,Fatih) Ama öncelikle sorulması gereken soru önemli.Genç yaşımızda bunu göremedik açıkçası.Dil bölümü mezunlarının alan yelpazesi geniş değil.Seçeceğiniz sadece meslek veya gelecek değil.Uzmanlık alanınız.Gelecekte ister mesleğiniz olsun,ister olmasın.

*Ancak yeteneğinizin daha az olduğu bir bölümü seçmek ne kadar mantıklı ? İngilizce kabiliyeti iyi olan birinin Farsça da başarılı olabilmesi kuvvetli bir ihtimal mi ? Yada şöyle soralım.Dinlediğiniz müzik,izlediğiniz film İngilizce sempatinizi tavan yaptı.Aynı öğrenme isteğiniz,kolaylık falan İtalyanca'da olacak mı? veya Çince gibi bir bölümde ??

Mütercim tercümanlık mı , Dil edebiyat mı ?

2005 Okan Üniversitesi Çince Mütercim tercümanlık bölümüne giriş yapmış biri olarak söylüyorum.

Çince'de alfabe yoktur.(Japonca ve Korece nin aksine )
Bu ne demek ? Bu gördüğünüz her kelimeyi ezberlemeniz gerektiğine işaret.Yani bir Coca Cola yazmak için bile ezber gerekecek ve sürekli unutmamak için aynı kelimeyi yanyana 25 defa yazmanız gerekecek.Bu öyle bir hal ki İlkokullu gibi deste deste defteri (abartmıyorum) sadece kelimeleri yan yana yazıp onları hatırlayabilmek için harcıyorsunuz.

Görsel hafızanız ne kadar kuvvetli ? Yani isminizi ezberlediniz..ancak her özel kelimenin bile Çince karşılığı varken bunu ezberlemek vaktinizi alacak.Hemde çok.

En önemlisi diliniz ne kadar yatkın ? Garip bir dil.Kalemi büyük ihtimalle dilinizin altına sokup çalışacaksınız.O kelimeler hızlı hızlı ağzınızdan çıkamıyor.Çok fazla pratik ve emek ister.Diğer dillerdeki adamlar konuşmaya başlarken siz hala "anne-baba cık cık cık" gibi gittiğinizde içinizden sövebilirsiniz.

SONUÇ:
Ankara Üniversitesinde 4 senelik eğitimle Çince öğrenemiyorsunuz.Bölüm mezunlarının hepsi sıkıntıda sadece temel eğitimi almış oluyorsunuz.2 sene de üstüne Çin'e gitmek lazım.Açıkçası bu bölümü öğrenene kadar aynı azimle 2 dil öğrenirsiniz.

Konuşabilmek yetenek işi bugün mezun arkadaşlarımdan diğer okuldaki mezunların çoğu "Orta" seviye Çince biliyor dolayısıyla Çinli şirketler yüksek maaş vermiyor.Normalde Çince bilirsen piyasayı şöyle sallarsın mantığı da yanlış.Türkistan'da birçok Uygur Türkü senin benim kadar Türkçe biliyor.Piyasada şuan 1700-1800 lira maaşla eşşek gibi çalışıyorlar.Binlercesi hemde.İngilizce-Türkçe-Çince bilen Uygurlulardan bahsediyorum.Türk vatandaşı,Üniversite mezunu dil hakimiyeti olanlar 2500 alıyorlar.Kendi işini yapabileceksen tabi ki tercih edilebilir.Biz de bu hayalle saçtık paraları ve emekleri.

Diyeceğim o ki ..7 sene ister. Çalışırsan,azimliysen bıdıbıdısı dahil.80 bin kelime var toplamda.Diğer türlü Tömer birinci kur ingilizcesiyle "İYİ" Derece ingilizce biliyorum diyen adama benzersiniz.İngilizceniz ne kadar iyi ? Eminim aksanınızdan ondan bundan bi ABD'e gitseniz 1 sene sıçabilirsiniz.Çince'yi düşünün.Onca lehçe,onca yazım farklılıkları,hız,karakter ezberleme,onların tonlamaları vs.
Götünüz yiyorsa buyrun.

2011-2012 döneminde, aynı emekle ABD'de Devlet okulunu iyi ortalamayla çift anadal bitirdim.Çince'de ise 50-60 almaktan kıçımız çatlamıştı.Haa özel üniversiteydi hoca kötüydü orası ayrı.Bu bölümde hocalar çok ama çok önemlidir.Eğer Çince öğrenecekseniz Türkiye de okumak aptallıktır.Mallıktır.En az 4 sene okuyun da birbirimizi kandırmayalım.

Ne kadar uslu ve terbiyeli yazdım iş yerinde.Gelecek bölümlere ders olsun pls
Sosyal ağlarda paylaş

- rob stark freylerin kızıyla evlenmekten vazgeçip yeni karıya yavşayınca kızlardan birini edmure tully ile evlendirelim diye teklif ediyor walder frey. sike sike kabul ediyor rob. düğün günü rob stark ve annesi dahil düğüne gelen bütün adamlarını öldürcek freyler. robun kafasını kesip yerine kurdunun kafasını dikecekler bi güzel. anasının da boğazını kesip nehire atıyorlar ama beric dondarrion resliyor onu sonradan.
- cüce tywin lannisteri öldürecek crosbow ile sıçarken.
- cofri piçini zehirleyecek yeni yavuklusunun annesimi ninesimi bişeysi tam hatırlamıyorum orasını
- jaime lannisteri vargo hoat ve çetesi yakalıyor yolda ama öldürmüyorlar sağ elini kesiyorlar sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

benim aklıma çince, öğreneyim de üzerinden hayatımı kazanayım diye gelmedi esasen.

iktisat okuyorum, gönlümden zaman zaman akademisyen, araştırmacı vs. olmak geçiyor.

avrupa'ya kapak atmaya çalışmak yerine de şangay, pekin gibi şehirlere mi tutunmaya çalışsam diye düşündüm geçenlerde. dünyanın dengeleri değişiyor malum ve bu değişimi henüz erken aşamada doğru yerde doğru zamanda yakalayacak olursam güzel işler yaparım belki diye düşünecek oldum. bir de salt teorik akademisyenliğin yanısıra piyasayı ve günceli de kapsayan çalışmalar yapmak için sanki daha bereketli bir coğrafya çin tarafları.

ama vazgeçtim gibi tabi çince öğrenmekten benden olmaz yani :D
Sosyal ağlarda paylaş

kapak atmak diyorum ama kendi ülkemin ekseninden kopabileceğimi tamamen ayrılabileceğimi de sanmıyorum aslında

yani çin'deyken de türkiye kaynaklı araştırmalara işletmelere falan danışmanlık temsilcilik işleri yapmak olsun dönüp çinle ilgili lafı geçen bi adam olmak olsun o tip fanteziler de yapmıştım

sorun şu ki ben bu ve benzeri çok fantezi kuruyorum kafamda sfd
Sosyal ağlarda paylaş

Jeniffer ne kadar erkeklere memelerini teşhir etse de; bi yandan da hatunlara oynar. Aslında film tam bir hatun filmidir. Jenniferın karakteri, kızların kendilerini yerine koymak istedikleri özgürce takılıp, istedikleriyle sevişebilecekleri, ağzına geleni söyleyebildikleri özgür bir dünya üzerine kurulu. Filmin özünü oluşturan depresif karakterler de aslında erkeklerden daha sık depresyona giren kızlara gönderme yapıyor. Erkek adam depresyona mı girer-imiş ?

hahahah alakasız olacak biraz ama bi şey dicem. Bu film çıktığında mahallemizin koşu alanında inanılmaz bir artış olmuştu.- rob stark freylerin kızıyla evlenmekten vazgeçip yeni karıya yavşayınca kızlardan birini edmure tully ile evlendirelim diye teklif ediyor walder frey. sike sike kabul ediyor rob. düğün günü rob stark ve annesi dahil düğüne gelen bütün adamlarını öldürcek freyler. robun kafasını kesip yerine kurdunun kafasını dikecekler bi güzel. anasının da boğazını kesip nehire atıyorlar ama beric dondarrion resliyor onu sonradan.
- cofri piçini zehirleyecek yeni yavuklusunun annesimi ninesimi bişeysi tam hatırlamıyorum orasını
- jaime lannisteri vargo hoat ve çetesi yakalıyor yolda ama öldürmüyorlar sağ elini kesiyorlar sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında film tam bir hatun filmidir. Jenniferın karakteri, kızların kendilerini yerine koymak istedikleri özgürce takılıp, istedikleriyle sevişebilecekleri, ağzına geleni söyleyebildikleri özgür bir dünya üzerine kurulu. Filmin özünü oluşturan depresif karakterler de aslında erkeklerden daha sık depresyona giren kızlara gönderme yapıyor. Erkek adam depresyona mı girer-imiş ?

hahahah alakasız olacak biraz ama bi şey dicem. Bu film çıktığında mahallemizin koşu alanında inanılmaz bir artış olmuştu.- rob stark freylerin kızıyla evlenmekten vazgeçip yeni karıya yavşayınca kızlardan birini edmure tully ile evlendirelim diye teklif ediyor walder frey. sike sike kabul ediyor rob. düğün günü rob stark ve annesi dahil düğüne gelen bütün adamlarını öldürcek freyler. robun kafasını kesip yerine kurdunun kafasını dikecekler bi güzel. anasının da boğazını kesip nehire atıyorlar ama beric dondarrion resliyor onu sonradan.
Sosyal ağlarda paylaş

Japonca daha keyifli aynı zamanda da oldukça değerli bir dil. Ural Altaylardan gelme şeyler olduğu için dil yapısı TR ye oldukça yakın bir de latin alfabesi de kullanabiliyor olmak büyük avantaj sanırım. Ben de Japonca öğrenmek istedim ama hiç argüman vs bulamadım siteler saçma sapan şeyler yazıyor hep.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...