Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de günde kaç adet buzdolabı satılıyordur?

yav

Öne çıkan mesajlar

böyle bi soru karşısında nasıl mantık yürütürsünüz?

70milyon var olsa ortalama bir konutta 5 kişi yaşadığını kabul edersek, 14 milyon buzdolabına ihtiyaç var.

bir buzdolabının 10 yıl boyunca kullanıldığını farz edersem yılda 1.4milyon buzdolabı satılır

bunu 365'e değil de 400'e böldüğümde de tahminimce günde 3500 buzdolabı eder.

aşağı veya yukarı yuvarlamaları saymadığım diğer nedenlerden dolayı sezgisel olarak yaptım.

doğru muyum
Sosyal ağlarda paylaş

senin hesabına göre günde 3500 buzdolabı satılıyorsa bir o kadar da buzdolabı atılıyordur. buzdolabının kapladığı alan yaklaşık 0,52 metrekare (70x75 cm siemens ölçüleriymiş)futbol sahası ise ortalama 7000 (100x70) metrekare.

buradan hareketle 30 günde evlerden atılan buzdolaplarını yanyana bir futbol sahasına dizersek, düşeyde yaklaşık 8 sıra oluyor. o da yaklaşık 15 metre bir yüksekliğe ve 4 katlı bir binaya denk geliyor.

yine 3500 buzdolabını yere yatırıp uc uca dizersek boğaz köprüsünün 4 defa geçebiliyoruz.

3500 buzdolabı boş ağırlığı yaklaşık 280 ton yapıyor. bu da hemen hemen 280 ton ağırlığında pamuğa eşit asffad

evet canım sıkılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen iş/staj görüşmesine gittin orda sordular soylediğin rakamlardan çok neleri göz önüne nasıl inceledğine bakmışlardır hani direk oyle 3500 diyeceğine daha geniş baksaydın 10yılda değişir falanda bozulma yenileme
spotçular var öğrenci evleri falan filan derken hani verdiğin net sayıdan çok değerlendirme önemli doğru mu tahmin ettim onuda bilmiyorum gerçi ssdf
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

senin hesabına göre günde 3500 buzdolabı satılıyorsa bir o kadar da buzdolabı atılıyordur. buzdolabının kapladığı alan yaklaşık 0,52 metrekare (70x75 cm siemens ölçüleriymiş)futbol sahası ise ortalama 7000 (100x70) metrekare.

buradan hareketle 30 günde evlerden atılan buzdolaplarını yanyana bir futbol sahasına dizersek, düşeyde yaklaşık 8 sıra oluyor. o da yaklaşık 15 metre bir yüksekliğe ve 4 katlı bir binaya denk geliyor.

yine 3500 buzdolabını yere yatırıp uc uca dizersek boğaz köprüsünün 4 defa geçebiliyoruz.

3500 buzdolabı boş ağırlığı yaklaşık 280 ton yapıyor. bu da hemen hemen 280 ton ağırlığında pamuğa eşit asffad

evet canım sıkılıyor.

olayı bir fotoşokla resmetmeni istiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

böyle bi soru karşısında nasıl mantık yürütürsünüz?

70milyon var olsa ortalama bir konutta 5 kişi yaşadığını kabul edersek, 14 milyon buzdolabına ihtiyaç var.

bir buzdolabının 10 yıl boyunca kullanıldığını farz edersem yılda 1.4milyon buzdolabı satılır

bunu 365'e değil de 400'e böldüğümde de tahminimce günde 3500 buzdolabı eder.

aşağı veya yukarı yuvarlamaları saymadığım diğer nedenlerden dolayı sezgisel olarak yaptım.

doğru muyum

bi araştırmada satılan buzdolabı sayısını bulmuşutm 2010 veya 11'e ait dataydı ama.

ha bu arada 14 milyon değil, türkiye'de 18 milyon hane var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...