Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kuru Mama Seçimi

Litminov

Öne çıkan mesajlar

cuma gunu kopek aliyorum, labrador. gecenlerde dogru mama konusunda kafayi kirdim ve baya arastirma yaptim. en sonunda ulastigim sonuc royal canin, hills, eukanuba, science diet gibi mamalarin cogunun yaramaz olduguydu.

okudugum kadariyla bu mamalarin cogunda tahil urunleri bulunuyor ve tahil urunleri kopeklerin kolay kolay sindirebildigi seyler degil.

uzunca saatler sonunda arastirdigimda acana marka mamalarin turkiyede bulunabilecek en iyi mamalardan biri olduguna kanaat getirdim, hem hayvan artiklari kullanmiyorlar, hem her hangi bir katki maddesi eklenmiyor, hem de tahil urunleri icermiyor. ozellikle tahil isinden dolayi cok fazla okudum ve cogu veteriner verilmemesi yonunde tavsiyeler veriyor.

tanidik veterinere sordum o da tahilsiz mamalari tavsiye etti. ama gene de tavsiyelere acigim cuma gunune kadar.

edit: topici okudumda, dik baslilik yapmak amacim degil, sadece internette bulabildigim bilgiler bu yondeydi. yanlis bildigim bir sey varsa, duzeltilmesi benim ve gelecek kopekcik icin cok hayirli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca kaliteli bir mama arıyorsanız yüksek glisemik içeren mısır ve pirinç hammaddeleri bulunan mamalardan uzak durun arkadaşlar.. Bazı Proplan gibi mamalar mısır unu dahi kullanmaktadır. Posa, küspe, mısır unu gibi gereksiz ve sindirimi zorlayan hammaddeler mamayı doldurmak ve maliyetten kısmak için gereksiz, zararlı ürünlerdir. Maddeye ekliyorum.

Taste of the Wild
Orijen
Acana
N&D
Brit Care
Maxima

Türkiye'de bulunan en iyi mama markalarıdır. Glucosamin ve kalsiyum oranı yüksek, içeriğinin büyük bir yüzdesi et olan, mısırdı, pirinçti, undu, posaydı, glutendi v.b gibi gereksiz ve alerji yapıcı, zararlı hammaddeleri olmayan kaliteli mamalardır.

Pancar küspesi, mısır ve pirinç bulunan bir mamadan tahılsız, posasız, probiyotik bakteri içeren bir mamaya geçerseniz dışkı artışı ve cıvıklığı normaldir arkadaşlar bu durum geçicidir ancak uzun ürebilir.

Zegna sen anlamamakta ısrar ediyorsan sana diyecek birşeyim yok Senin dobermanın tüm ırkı temsil etmiyor, ayrıca konuyu da trolleme.
Sosyal ağlarda paylaş

valla trollemiyorum, DH forumlarında da virale devam ediyorsun baktımda :)

yukarıdaki listede deli gibi savundugun bonacibo neden yok?

benim dobermanım tum ırkı temsil ediyor, cunku gozden kacırdıgın konu bahsettigim mamaları Dernek bunyesindeki tum kopeklerde deniyoruz, bu da 50 + kopek ediyor.

TR de zaten secereli 70 civarı dobermann var kayıtlı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bok atmakta üstüne yok olayı şahsileştirerek nereye varacağını sanıyorsun çok merak ediyorum. DH sitesinde köpek forumuna mesaj atmıyorum. Gir bir yerli, yabancı doberman forumlarına bak bakalım bu mamalardan kimler memnunmuş. 50+ doberman memnun kalmadı diye yüzbinlerce doberman ırkı köpeğe de yaramayacak demektir haklısın.. Bonacibo'yu ekonomik mama sınıfında tavsiye ettiğimi de anlayamadıysan diyecek birşeyim yok.. Deli gibi savunduğun dediğin şey de yanlış olduğun noktaları, içerik ve analizlerini yazdım sen buna savunma diyorsan kusura bakma da mamalardan anladığın tek nokta senin için tüyü, dışkısı.. Sen çok sığ bakıyorsun olaya zaten bilgi sahibi olsan Royal Canin, Hills, Proplan gibi mamaları önermezdin. Ha önerdiğin mamalarda daha ne var onu da bilmiyorsun orası ayrı.. Daha sindirilebilir protein nedir onu bile bilmiyorsun kaç tane fail yaptın şu konuda söylemeyeyim diyordum ama hem bilmiyorsun hem de bok atıyorsun. Üstelik araştırmadan ortaya iddia atıyorsun tam Türk aklı..

Bizim milletin savunduğu mama içeriğinde %19 et olan, pirinç ve mısır gibi glisemik oranı yüksek tahıllar bulunan ve bu tahılların içerisinde köpeklerin sindiremeyeceği selüloz olan, gluten olan, yetmediği gibi birde mısır unu, grizi katan, şeker pancarı küspesi ve posa gibi gereksiz ne idüğü belirsiz köpekler için sindirim sistemini zorlayıcı hammaddeleri bulunan, üstüne üstlük kuzu mamasında kanatlı eti proteini bulunan ve 3 kg'ı 60 lira olan bir mamayı hala deli gibi önermesini akıl mantık kaldıramaz. Buna laf edince de sen reklam yapıyon, sen rakip firmasın. Şaka gibi.. Şu savunduğun mamaların neresi iyi bir tek yarar söyle bana bak ben içindeki kötü, kalitesiz ve zararlı olan kısımlarını söyledim e geriye başka da birşey kalmadı zaten..
Sosyal ağlarda paylaş

sinirlenmene gerek yok.

TR de adam gibi bir tane dobermann forumu var, onuda ben ve arkadaslarım kurduk.

www.dobermanturk.com

gir oku bakalım, insanlar paylasmıs tecrubelerini.

litminov, senin okudugun kitapların 2 katı kopek besledim buyuttum, uzerine egittim yıllarımı gecirdim. sadece dobermanda degil.

en basından soyluyorum sana, mamanın iceriginden ziyade kullanıp tecrube etmek onemlidir, kac tane kopekte denedin saydıgın mamalarıda burda ahkam kesiyorsun?

saydıgım mamalardan kullanan 15 yasında terrierde var 17 yasında terrier kırmasıda var.

yurt dısı doberman forumlarını oku diyorsun, niye okuyayım kardesım dunyada doberman konusunda onde gelen 3 ulkeden de cok samimi breeder arkadaslarım var, benden de tecrubeliler, onlara soruyorum. aptal saptal virallere takılmadan 1. agızdan tecrubelerini sorguluyorum.

aynı zamanda turkiye kopek ırkları ve kinoloji federasyonunda gorevliyim, hakem olmak uzereyim. TR icinde kac tane kopek sahibi tanıdıgımı az cok tahmin edebilirsin. Su an da federasyona kayıtlı olan kopek 5k civarında.

o yuzden, TERECIYE TERE SATMA arkadasım.

al 2 yavru kardes kopek, bi tanesine oyle zararlı boyle zararlı dedigin pro plan ver, digerine de acana bonacibo senin icin favori olan mama neyse ondan ver.

kopekler 3 yasına geldiginde tekrar konusuruz.

zira benim icin onemli olan tüyü dıskısından ziyade, genel saglıgı, zeka gelisimine etki edecek DHA, eklem ve kıkırdakları guclendirecek glucosamine vs.

iyi mama sadece bilimsel acıklamalardan gecseydi, kagıt uzerinde en iyi olan mama dunyada 1 numara olurdu.

neden olmadıgını biraz dusunursen, cunku insanlar mama verdikten sonra kopeklerinin DURUMUNA, TUYUNE, DISKISINA, DIŞINE, AGIZ KOKUSUNA, ENERJISINE, DERISINE, GOZUNE bakıyor, karsılastırıyor.Ben oyle yapıyorum.

bi turlu anlayamadıgın konu burası.

paticik.com
petarkadas.com
donanımhaber

heryere yazmıssın bu arada, viral degilse bile viralin kralı gibi duruyor.

bilgine.
Sosyal ağlarda paylaş

yazmıyım diyorum neyse yazayım.

petarkadasa bakıyordum simdi. 900 mesajın var, 600 u bonaciboyu oven ve diger markaları kotuleyen mesajlar.

said:
02 Şubat 2013 23:14
onur613

mikrop,
4 yaşında, erkek, Maltese Ankara ırk bilgileri
Arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum bugün hafta sonu diye aramayayım dedim. Şimdi 3 tane tester istedim ve bir tane de mama sipariş ettim. Not kısmına da mamayla beraber testerların gönderilmesini rica ettim. Kargoya bakıyorum 5 kg 1 çuval gözüküyor. 3 tester istedim 300 gr olarak saysak 5 kg çuval diye yazılmazdı herhalde kargoya? Birşey rica etmiştim olmamış sağlık olsun geçerli bir nedenleri vardır elbette.. Ancak kargoyu cuma akşam 10'da verdim bu sabah hemen kargoya verilmiş. Pazar tatil dolayısıyla pazartesi elimde olur herhalde bu yönden çok iyiler..

5 kg Bonacibo kuzu etli sipariş ettim nasıl bir pakette geliyor acaba aydınlatabilecek biri var mı beni?

2 subat 2013 te ilk bonaciboyu kullanmışsın, ve 1 kucuk ırk kopeginde kullanmıssın, 3 ayda bonacibonun en buyuk fanı olmussun, 3 ay nedir yahu? neye yeter, neyin tecrubesi bu, hangi bilimsellik, her mesajda bir temizmama.com reklamı.

al bakalım aynı mamayı, ayda 20kg mama yiyen buyuk ırk kopeklerde dene bi sure. 3 ay nedir? neyse..

said:
Arkadaşlar bizim 1. haftamız bitmek üzere neredeyse.. İlk sefer çok fazla ve cıvık dışkılamıştı. 1 hafta böyle devam etti ve şu an itibariyle düzelmeye başladı. Mama gerçekten çok iyi hatta tahıllı mamalar arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim. 15 kg mamaya 160 lira vereceğinize daha iyisi olan Bonacibo 61 lira.. Ben köpeğimi hep Orijen, Acana, TOW gibi en kaliteli mamalarla beslerdim ancak bütçem yetmiyor artık.. Umarım desteklerimizle Çağatay Yem de birgün tahılsız ve %50 üzerinde et içeren bir mama çıkarır.

said:
Blue Buffalo Wilderness, Eukanuba, TOW, Acana, Proplan, Brit Care, ND, Pedigree ve Royal Canin'in 2-3 çeşidini de denedik. Tahılsız mamaların hepsi çok iyiydi ancak fiyatları çok pahalı geliyor artık bana.. Şu an pedigree kullanıyorum tek şikayetimiz kendinden çok kaka yapıyor. Eğer bonacibo kuzulu iyi gelirse ve beğenirse mama değiştirmem artık..

fazla kaka yapmasının sorun olmadıgını yazıyordun surekli, market maması pedigree yi neden degistirdin acaba? gayet hesaplı bir mama.

ya neyse, sen simdi buyuk ihtimalle bu mesajın altına bilimsellik milimsellik yazıcaksın, ben de gene gulup gecicem konuyu uzatmamak icin tekrar ve tekrar sunu soyluyorum.

MAMALARI deneyin, hangisi BEKLENTILERINIZI karsılıyorsa onu kullanın.

Benim beklentilerim biraz fazla, o yuzden bu arkadasın soyledigi mamalardan BAZILARINI kullanamıyorum.

saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak benim savunduğum nokta şu Proplan mamada: içeriğinde %19 et olan, pirinç ve mısır gibi glisemik oranı yüksek tahıllar bulunan ve bu tahılların içerisinde köpeklerin sindiremeyeceği selüloz olan, gluten olan, yetmediği gibi birde mısır unu, grizi katan, şeker pancarı küspesi ve posa gibi gereksiz ne idüğü belirsiz köpekler için sindirim sistemini zorlayıcı hammaddeleri bulunan, üstüne üstlük kuzu mamasında kanatlı eti proteini bulunuyor ve 3 kg'ı 60 lira..

Acana, N&D, Tow, Orijen gibi tahılsız mamalarda

%60'ın üstünde et, tahıl yok, glisemik oranı yüksek bir hammadde yok, glucosamine miktarı fazla, içerisinde doğada kurtların da yediği yabani ve yerli meyveler var tahıllar yerine, analiz değerlerini karşılaştır hepsi daha iyi, posa, püre, şeker gibi zararlı maddeler de yok.

Proplan hakkında yazacak o kadar zararlı şey varken bu mamalar hakkında içeriğinde yazan kötü hiçbir şey yok.

İlk mesajına gelelim. Ben sana doberman forumlarına bakmanı Acana'dan memnun olanları görebileceğin için önerdim. 5-10 katı hayvan bakman ise araştırmadığın sürece seni mamalar hakkında uzman yapmaz. O kadar sene Proplan kullanmışsın ama bir kere içeriğine bakma zahmetinde bulunmamışsın. Bu da anlaşılıyor ki o viral viral diyip tutturduğun saçmalıktan çok Proplan'ın reklam politikasına sen kapılmışsın. Kağıt üzerindeki en iyi mama dünyadaki en iyi mama olamaz. Bir kere reklam politikası denen birşey var ki görüldüğü gibi Royal Canin, Science Diet, Purina gibi firmalar reklamın allahını yapıyor. Daha sonra her köpekte aynı etkiyi göstermeme faktörü var. Proplan'ın içindeki glucosamine miktarını, neyden sağladıklarını biliyor musun? Bence bilmiyorsun. Kullanıp tecrübe etmek kadar mamanın içeriği de önemlidir. Şimdi bu kullandığın mama güzel gibi gözükebilir ancak kimyasal maddeler, koruyucu ve katkı maddeleri ya da sindirimi zorlayan pancardı, posaydı, tahıldı denen maddeler 10-15 yıl sonra kansere, mide düğümlenmesine, böbrek yetmezliğine, karaciğer yağlanmasına ve kalp yavaşlamasına neden olabilir. Bu yüzden gözlemlemek yetmez içerik son derece önemlidir. Sen bu yazılanlara gülüp geçiyorsan diyecek birşey yok zaten o mamanın içine ekmek koysalar onu da alıp verirsin nasıl olsa aynı etkiyi gösterecek.

Bu arada Pedigree'yi neden önermiyorsun demişsin. Ben her marka mamayı denedim daha önceki köpeklerim olsun şimdi beslediğim köpeğim olsun. Bunlara market mamaları da dahil. Ancak bir market mamasını neden önermemi bekliyorsun? Neyini önereyim yani bu mamaların? Ayrıca ben Pedigree'de fazla kaka yaptı demiş miyim? Pedigree'yi değiştirdiğimi, beğendiğimi ya da beğenmediğimi yazmış mıyım? Hayır.. Durduk yere böyle şeyler türetmek nereden aklına geliyor onu da anlamıyorum. Her hesaplı mamanın besleyicilik değeri aynı değildir. Bonacibo'yla da bir değildir market mamaları.. Bonacibo 15 kg'ı 90 lira olan içerik ve malzeme kalitesi olarak en iyi mamadır Türkiye'de.. Şubat ayında incelediğimde diğer tüm tahıllı mamalarla karşılaştırdım ve iyi olduğuna kanaat getirdim. Çünkü içerikten belli ediyor kendini ve diğer mamalardaki gibi zararlı, gereksiz hammaddeleri de yok. Ben bunun savunmasını ya da fanlığını yapmıyorum. Nedir, ne değildir açıklıyorum ve tavsiye isteyenlere öneriyorum. Bonacibo'nun da Proplan'dan iyi olduğu yanları yazdım sen gelip ilk mesajdan saldırıya geçtin. Madem çok biliyorsun o kadar deneyimin var sen de Proplan'ın iyi olduğu yönleri yazabilirdin ya da yanlış düşündüğün noktaları açıklayabilirdin ama yapmadın. Eğer bu markaları içerik yönünden karşılaştırıp, tavsiye etmek reklamsa evet reklam yapıyorum. En azından mantıklı reklam yapıyorum ki neyin ne olduğunu yazıyorum. Ben şu kadar köpek besledim en iyi mama bu en kötü mama bu diyerek bir genelleme yapmıyorum.

Diğer reklam suçlamalarına gelirsek donanımhaber adlı forumda mamalar hakkında yazdığım birşey yok. Petarkadaş'ta ise 900 mesajımın 600'ü Bonacibo'yla ilgili değildir. Mesajlarımın hepsine bakarsan gayet objektif olduğumu görebilirsin. Ha evet tahıllı mamaları önermiyorum ve tahılsız mamaları savunuyorum çünkü o forumda pek çok yerde gördüğümüz gibi ticari kazanç sağlayan ve mama fanı olan insanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

saydıgın mamalardan ND en iyisi, sorunsuz kullandım/kullanıyorum.

fakat, her zaman soyledigim seyi tekrar ediyorum. Her mama her kopege farklı etki eder, hepsinin metobilizması aynı degil.

Acana Tow orijen, 3 unden de kullanıp urtiker sorunu olan cok kopek gordum, her protein yaramıyor her bunyeye, insan gibiler.

aynı sekilde tahılsız mama ile kilo alamayan kopekler var, benim bir kopegim almıyor mesela, kondisyonu artmıyor fazla yese bile.

ND yarı tahıllıya gectik direk kilo almaya basladı.
Sosyal ağlarda paylaş

Mama alerjilerini ben de çokça duydum ve gördüm. Ancak benim gördüklerim genelde gluten intoleransı nedeniyle oluşan alerjik reaksiyonlardı. Bazı köpeklerin de bir maddeye karşı doğuşan alerjisi oluyor o durumlarda çoğu mama aynı etkiyi gösteriyor. Tahılsız mamalarda proteinin çoğunluğu etten geliyor ancak tahıllı mamalarda hem etten hem de tahıldan protein sağlanıyor. Gluten dediğimiz hammaddeden de bol miktarda protein sağlanıyor. Mesela yumurtadan dolayı bile ürtiker hastalığı görülebilir. Kuru mamaların hepsinde de yumurta olduğu için kuru mamayla beslenemeyebilir.

Tahıllı mamalardan daha çok kilo alınmasının nedeni o mamaların glisemik oranı yüksek tahıl kullanılmasıdır. Pirinç ve mısır gibi tahılların glisemik oranı 70 yani en yüksek seviyedir. Bu da kilo almasına ve iştahının açılmasına yarar. Bu besinler açlık kan şekerini yükseltir ve pankreastan insülin salgılanmasına neden olur. Bu da şekerin hızla tekrar düşmesine neden olur. Şişmanlığa, kansere v.b gibi hastalıklara yüksek glisemik indeksli besinler neden olmaktadır. Ayrıca bu yüksek glisemik indeksli gıdalar reaktif hipoglisemiye neden olmaktadır ve bu da diyabet hastalığının habercisidir. Tahıllı mamaların önermememin sebebinin başlıca nedenleri bunlardan biridir. ND, Acana gibi markaların bazı mamalarında buğday, yulaf gibi düşük glisemik indeksli tahıllar bulunmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Mamalarda soya olmamasına çok dikkat edin. Mamalarda soyanın fermente edilip edilmediği bile yazılmaktadır ve günümüzde çoğu soyalı gıda ürünlerinde soya fermente edilmemektedir. Ayrıca GDO'suz soya artık neredeyse yoktur. Soya protein sindirimini sağlayan tripsin enziminin etkisini bozuyor. Ayrıca içerdiği fitatlar kalsiyum, demir ve çinko gibi hayati minerallerin bağırsaktan kana geçmesini azaltıyor. Soyanın diğer zararları arasında D vitamini eksikliği, osteoporoz, hazımsızlık, alerji, bağışıklık yetersizliği, tiroit hastalıkları, bunama, kısırlık, kanser ve kalp kası hastalığı da var. Soya proteini izolatı üretimi yapılırken eklenen ya da yapımı sırasında oluşan nitritler, lizinoalanin, alüminyum, mono-sodyum-glutamat (MSG) ve flor bileşikleri gibi çeşitli toksinler var. Bunlardan nitritler ve flor kanserojendir. Royal Canin, Hills ve Proplan markalarının mamalarında soya kullanılmaktadır.

Kuru mamalardaki tahıl oranı çok önemlidir. İçeriğinde bulunan yüksek tahıllı ürünler köpeklerin sağlığı açısından olumsuz etki yaratmaktadır. Pirinç içerisinde bulunduğu sudan ve gübreden arsenik maddesini emmektedir. Arsenik kanserojen ve zehirli bir maddedir. İlk seviyede akciğer ve mesane kanserine risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Royal Canin ve Hills gibi mamalarda ilk içerikte pirinç ya da mısır yazmaktadır. İlk içerikte yazmasının sebebi ise mamada en çok bulunan ürün olmasıdır. İçeriğinde yüksek miktarda tahıl bulunan mamalardan uzak durunuz.
http://kopeklerdebeslenme.blogspot.com/2013/06/pirincli-kuru-mamalarda-arsenik-riski.html

Mamalarda Ethoxyquin katkı maddesi olmamasına çok dikkat edin. Ethoxyquin, böcek ilaçlarında ve lastik yapımında kullanılan kimyasal ve kanserojen bir maddedir. Bazı mamalarda koruyucu madde olarak kullanılmaktadır. Royal Canin mamaları, Science Diet ve Purina firmaları bu koruyucu maddeyi kullanmaktadırlar.
http://kopeklerdebeslenme.blogspot.com/2013/06/kuru-mamalardaki-kanserojen-ve-toksik.html

Glucosamine ve Chondroitin değerleri de çok önemlidir. Glucosamine değeri yüksek köpek mamalarını tercih edin. Genellikle 1200-1500 mg/kg arası değerler köpekler için daha iyidir. Kilosuna göre ne kadar miktarda glucosamine alması gerektiğini öğrenmek için buraya bakabilirsiniz. Tahıllı mamalarda genellikle 400mg - 500mg arası bulunmaktadır bu değerler köpeklerin sağlığına hiçbir açıdan olumlu etkide bulunmamaktadır.
http://kopeklerdebeslenme.blogspot.com/2013/06/kopeklerde-glucosaminein-onemi.html
Sosyal ağlarda paylaş

Mamaların içeriğinde hayvansal protein ve hayvansal yağ bulunmamasına çok dikkat edin. Eğer mamanın içeriğinde hayvansal protein yazıyorsa bu demektir ki herhangi bir hayvan olabilir ve hayvansal proteinler çok kalitesiz, sağlıksız bir biçimde elde edilmektedir. Buyrun bununla ilgili bir video.. Bazı kedi ve köpek mamalarında hayvansal protein veterinerden alınan herhangi bir sebepten ötürü ölmüş ya da ötenazi yapılmış köpeklerden sağlanıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=g9DTzDfYMxo

Hayvansal yağlarda ise yine aynı durum hakimdir. Hangi hayvandan ve ne şekilde elde edildiği yazılmıyor. Hayvansal yağlar, herhangi bir hayvandan yine olağanüstü durumlar altında elde edilmiş olabilir.

Somonlu ya da balıklı mamalarda dikkat etmeniz gereken konu ise balığın nereden avlandığıdır. Somon balığının içinde parazitler yaşamaktadır. Bazı denizlerde mesela Amerika'nın kuzey batısında yaşayan somonlarda parazit riski bulunmaktadır. North Sea, Vancouver, Alaska gibi bölgeler bu durum açısından güvenlidir. Ayrıca yine balıklı mamalardaki ethoxyquin katkı maddesi bulunup bulunmadığını internetten mutlaka araştırın.

Kuru mamaların içeriğinde digest ibaresinin bulunmamasına çok dikkat edin. Bir diğer adıyla animal digest, hayvansal yan ürünlerin kimyasal yollarla dehidre edilip mama tanelerine koku ve tat verilmesi amacıyla püskürtülen sıvıya denmektedir. Bu ürün zararlı ve kimyasal bir maddedir.

Hayvansal yağlarda dikkat edilecek kısım balık, sığır ya da tavuk yağı gibi adlandırılması olmalıdır. Ayrıca bazı markalarda (mesela N&D) cruelty free ibaresi bulunmaktadır.

Bu arada bir güncelleme daha yapmak istiyorum. Hill's ve Royal Canin markaları artık ethoxyquin kullanmadıklarını duyurdular.
Sosyal ağlarda paylaş

- Köpeklerinizi içeriğinin büyük bir kısmı et olan kuru mamalarla beslemelisiniz. Çünkü köpekler ihtiyacı olduğu proteinleri doğal ortamlarında hayvansal kaynaklardan sağlamaktadır. Taze et oranı %15-%20 arası olan ProPlan, Hill's, Royal Canin gibi mamalarda protein çoğunlukla soya, gluten ve tahıllardan oluşmaktadır.

- Protein kaynağı bitkisel ağırlıklı olan besinler köpeklerde böbrek taşına ve mikropların üremesine sebep olur. Bunun nedeni bitkisel kaynaklı proteinlerin idrarı alkali bir hale getirmesinden dolayıdır. Hayvansal kaynaklı proteinlerle beslenen köpeklerin yani köpeklerde olması gereken normal idrar asidik bir haldedir. Bu da mikropları öldürmeye ve böbrek taşı, kum, çakıl olarak adlandırılan maddelerin erimesini sağladığından idrar yollu pek çok hastalığı uzak tutmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Cem Bey de olabilir karıştırmışım sanırım. Mamalar hakkında zaten ülkemizde kaliteli 5-6 marka olduğundan fazla uğraşmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Bu arada bu kriterlere göre incelemesini yaptığım ve ek takviyeler gibi beslenme hakkında daha detaylı bilgiler içeren blog siteme de bakabilirsiniz.

http://www.kopeklerdebeslenme.blogspot.com/
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
Türkiyede üretiken rexlex plus ve bonacibo dan korkmayın senelerdir köpek bakiyorum ve cevremdekiler bakiyor bir iki de deil suanda bahcemde beş adet var.Yavruluk donemlerinde on iki aya kadar Royal canin maxi junior veriyorum ondan sonra ya Bonacibo ya Reflex ProPlan filan o paralarin mamasi deil ne avrupa ne amerika proplan i ancak sokak hayvanlarina veriyor.

Maddi duruma göre Royal canin maxi junior yerine Orijen , Acana , Taste of Wild gibi mamalarda verilebilir.Son senelerdede Brit Care in tahilsiz serisi cok iyi cok iyi verim aldim.

Genelde Veterinerler doldururlar ProPlan lari kliniklere cunku cok ciddi para kazaniyorlar bugun sordum 270 dediler proplan hadi aldik diyelim 230 a yazik gunah.

Türkiyede bu işi yapan iki buyuk firma var biri Cagatay yem ( bonacibo ) digeride LiderPet ( Reflex ve Spectrum serisi ) her iki firmanin alt markalari var her bütçeye göre.

Proplan da alsan Royal canin da alsan hepsi aynı hammaddelerden yapiliyor birinin vitamini fazla birinin mineral i fazla bu arada Royal canin avrupada 30 euro bizde 250 den aşşa bulamiyorsun :)
Sosyal ağlarda paylaş

çağatay yem en iyisi.
ekşi'de mi burada mı biri, çağatay yem'in mamaları cips gibidir, hayvanlar o yüzden severek yiyor, besleyici bir tarafı yok diyordu ama ben pek inanmıyorum.

gerçi bizim kediler bir kere mama paketini parçalamışlardı kaplarında mama olmasına rağmen, herhalde kokusu çekti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...