Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babamın oğlu degilsin tabi masraf alacağım.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

O karlari senden aldigi 3 kurusla yapmio iste. O karlarin ufak bir bolumu o masraflar. Kaldi ki kimi durumlarda, yani o bankayla calisacagini garantilediginde almayabiliyor da senden. Atarlanirim tabii abi. Ama sana degil. Bu kafadaki herkese. İskembeden salliyorsunuz iste. Zaten param onda va diye. Git bir sor bakalim sabancilardan banka masraf alio mu? Yoksa onun parasi kendisine gelsin diye banka mi onlara imkanlar sunuo

Normal vatandas o hizmeti alacaksa ucretini odeyecek abi. Basit. Cok paraniz oldugunda si bankalara dersiniz "niye senle calisayim?" diye

Benim demek istediğim şu, ki bunun tümüyle bankaların söylediklerine cizmeye calıstıkları imaja, yaptıkları reklamlara söylediklerine dayandaırarak söylüyorum.

bize bütün bankalardan daha iyi hizmet verdiklerini idaa ediyolar, herkezle ilgilendiklerini, hatta bazıları herkeze eşit durduklarını hızmet verdiklerini iddaa ediyolar, birbirleriyle rekabet ediyolar, kredi faizleri düşüyo, vade süreleri kısalıyo, oranlar artıyo, müşteri hizmetleri gülümsüyo, bonus puanlar kartlar kampanyalar bitmiyo tükenmiyo.

paki madem rekabet ediyorsunuz birbirinizle, ve müşterielrden alının hizmet bedelleri sizin için önemli deil, almayın abicim canavar gibi kampanya işte, bi anda 3e 5e aktlanır müşteri sayınız.

Ama bütün bu söyledikleri yalan olduğu için, böle yapmıyolar. pr için elitizim yapmamaları gerek, kimseyi red etmemeleri gerek, şirin olmaları gerek vs vs haliyle bütün bankalar her konuda birbirlerine girişirken bu konuda sus pus oluyolar. gariban iş için güc için ödemleri için ıvır zıvır için (hanı böel olmadığını söylüyorsun biliyorum teorikte değil ama pratikte ne yazıkki öle değil) gidip mecburen hesap actırmaya gittiğinde, yok abicim sana acmayız senden zarar ederiz demiyolar, hoppicik acıyolar hesabı ki eskiden böle değildi hatırlatırım, sınıf farkını hissetirmiyelim modasıyla değişti usul. bilmem ne kadar para yatırmıycaksan hesap acamazdın.

e afedersinizde bende niye göz göre göre ütiliyimki, götünüz basınız ayrı konusuyo lan! demek hakkım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yanlış anlama da ben olmasam banka olmaz.

o yüzden umrumda değil açıkçası bankanın ahı vahı. eger banka sadece zenginler için olsaydı her 10m i bulan kendi bankasını açardı. ben havalesine eft sine para vermek istemiyorum bu kadar basit.

en basitinden kredi kartı kullanımı bedava olmaz diyosun, banka ya 0 faizle 30 gün kullanıyo o postan cekilen parayı ya da %3-4 ile anında kesip pos sahibine sokuyo parayı.

kredi kartı sahibinden neyin parasını alıyosun o zaman? hem alana hem satana sokan banka neyin tribini yapıyo ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

En basitinden. Her vatandasin bankadaki 50bin tl esitine kadar mevduati TMSF garantisinde. Bu sana bir guvence mesela. Ama banka her ay kendinde bulunan sigorta kapsamindaki para icin prim oduyor TMSF'ye. Karsiliksiz. Bunu biliyor musun?

Mevduat olarak tuttugu tl, doviz ve kiymetli madenin belli yuzdesini TCMB bunyesinde zorunlu karsilik olarak tutuyor kullanamadan

Sen repo yapabilesin diye gidip menkul kiymet satin aliyor mesela..

Bir yerde bankamatik bulamadiginda niye yok diye soruyorsun. Bedava mi o bankamatikler? Bedava mi onlarin yeri. O bankamatiklerde kullanmadan atil tuttugu meblag ne kadar biliyor musunuz?

Ya daha bir ton sey var ama anlatmak icin WoT fln yetmez =)

banka şubesinin eşşek kadar yeri ve çalışanlarından kaçmak için küçücük bankamatik yapıp milleti teşvik ettiler. sonra masraflar baya azaldı ama az da olsa var. onu da kitleyelim bari nasılsa millet bankamatik kolaylığına alıştı diye düşünüyorlar bence.

o sigorta için verdiği para da karşılıksız değil. bizim paramızı korumak için vermiyor. biz devlet güvencesi olmazsa zamanındaki hortumlamalar sağolsun yatırmayacağımız için veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben olmasam banka olmaz diyen arkdaslar toplanip cekin paranizi. Valla. Ayaginiza kapansin bankalar.

Ha senin paran olmadan banka devam edebilecekse o dedigin tatava.

Ayrica evet rekabet var. Hem de cok. Ama sen birbiriyle rekabet ettigi icin asevi gibi yemek dagitan restoran gordun mu?

Valla bak yaziyorum, bir gun olur fa elektronik kiyamet kopar, bankalar biter giderse o zaman sorariz kac kisi "olsalardi da ucreti alsalardi keske" diyecek

Herkese ii aksamlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

df said:

Dworgian said:

En basitinden. Her vatandasin bankadaki 50bin tl esitine kadar mevduati TMSF garantisinde. Bu sana bir guvence mesela. Ama banka her ay kendinde bulunan sigorta kapsamindaki para icin prim oduyor TMSF'ye. Karsiliksiz. Bunu biliyor musun?

Mevduat olarak tuttugu tl, doviz ve kiymetli madenin belli yuzdesini TCMB bunyesinde zorunlu karsilik olarak tutuyor kullanamadan

Sen repo yapabilesin diye gidip menkul kiymet satin aliyor mesela..

Bir yerde bankamatik bulamadiginda niye yok diye soruyorsun. Bedava mi o bankamatikler? Bedava mi onlarin yeri. O bankamatiklerde kullanmadan atil tuttugu meblag ne kadar biliyor musunuz?

Ya daha bir ton sey var ama anlatmak icin WoT fln yetmez =)

banka şubesinin eşşek kadar yeri ve çalışanlarından kaçmak için küçücük bankamatik yapıp milleti teşvik ettiler. sonra masraflar baya azaldı ama az da olsa var. onu da kitleyelim bari nasılsa millet bankamatik kolaylığına alıştı diye düşünüyorlar bence.

o sigorta için verdiği para da karşılıksız değil. bizim paramızı korumak için vermiyor. biz devlet güvencesi olmazsa zamanındaki hortumlamalar sağolsun yatırmayacağımız için veriyor.

Anliyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Ayrica evet rekabet var. Hem de cok. Ama sen birbiriyle rekabet ettigi icin asevi gibi yemek dagitan restoran gordun mu?

önemli noktayı atlıyosun ama yukarda yazdığım. lüküs lüküs restoranlar gidip "herkez bizim müşterimizdir!" diyip herkezi buyur etmiyo iceri. pasa pasa paran varsa gelicen arkadas diyolar.
bankalarınki samimiyetsizlik kandırıkcılık. söyledikleri yaptıları bir değil.

hem gel gel diyo, hemde ütüyo. sen ortaköyde yürürken gel abi aile salonuda var diyen adamın mekanına girsen, bi cay isteyip 2 saat oturup cıksan adamda atarlansa ulan masayı kitledin iki saattır bişey yemedin icmedin! dediğim bu benim.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Ben olmasam banka olmaz diyen arkdaslar toplanip cekin paranizi. Valla. Ayaginiza kapansin bankalar.

Ha senin paran olmadan banka devam edebilecekse o dedigin tatava.

Valla bak yaziyorum, bir gun olur fa elektronik kiyamet kopar, bankalar biter giderse o zaman sorariz kac kisi "olsalardi da ucreti alsalardi keske" diyecek

Herkese ii aksamlar :)

yapılmayan şey degil bu amerikada 80lerde 70lerde olmuş büyük buhran mı burhan mı ne deniyor hatta ben hiç anlamam bankalardan fln benim yastık altı çocuguma yeticek altınım var çalısmıyorum bankalarla oyuzden pek bilmem ama araştırın bunu

insanlar bir gecede bankadan paraları çekiyolar amerika batıyor djfk
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Dworgian said:

önemli noktayı atlıyosun ama yukarda yazdığım. lüküs lüküs restoranlar gidip "herkez bizim müşterimizdir!" diyip herkezi buyur etmiyo iceri. pasa pasa paran varsa gelicen arkadas diyolar.

hem gel gel diyo, hemde ütüyo. sen ortaköyde yürürken gel abi aile salonuda var diyen adamın mekanına girsen, bi cay isteyip 2 saat oturup cıksan adamda atarlansa ulan masayı kitledin iki saattır bişey yemedin icmedin! dediğim bu benim.

ooo samimiyetsizlik dizboyu tabiki,
hele bi ihtiyacın olsun o çakal köpek tilki gibi doluşan temsilciler vampir kesiliyorlar lol.

aman allah korusun
Sosyal ağlarda paylaş

2 Yıl İçinde Maaşına Toplam %3 Zam Alan Genç Bankacı, Bankanın Toplam Mevduatlarının 20 Milyar TL'yi Aşmasından Gurur Duyuyor

Türkiye'nin önde gelen bankalarından NetBank'ta uzman yardımcısı olarak çalışan Sinan Gökçebey (29), bankasının 2011 yılında net karının 890 Milyon TL'yi, toplam mevduatlarının ise bir önceki yıla göre %13 artarak 20 Milyar TL'yi aşmasının haklı gururunu yaşıyor. Geçtiğimiz yıl 1650 tl olan maaşı, Ocak ayında aldığı %3'lük zamla 1699.50 TL'ye ulaşan Gökçebey, bu sabah düzenlediği basın toplantısıyla bankasının performansını değerlendirdi.

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 2006 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan Gökçebey, 3 aşamalı yazılı sınav, ingilizce sınavı, mülakat, araya giren hatırlı tanıdıkların gayretleri ve 3 aylık deneme süreci sonrası 2010 yılının başında 1650 TL maaşla NetBank'ta uzman yardımcısı pozisyonunda göreve başlamıştı.

Çok çalıştı ve haketti

Geçtiğimiz 2 yılı haftada 6 gün, günde 10-12 saat çalışarak değerlendiren genç bankacı, düzenlediği basın toplantısıyla hem bankasının başarılı performansını hem de gayretlerinin karşılığı olarak aldığı 49.50 TL'lik zammı yorumladı. Gökçebey, konuşmasına ülkenin en başarılı ve en hızlı büyüyen bankalarından NetBank ailesinin bir parçası olmaktan duyduğu gururu dile getirerek başlarken, kendisine bu fırsatı tanıyan banka yönetimine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

"Zor bir dönemi geride bıraktık"

2010 yılını bankanın yaklaşan ekonomik krize karşı aldığı önlemler neticesi zam almadan tamamladığını belirten Gökçebey, "Ancak hatırlayacak olursak o dönem işten çıkarılan 450 arkadaşımıza rağmen senelik net karımız yalnızca %2 artarak 430 milyon TL'de kalmıştı. Hepimiz için zor zamanlardı. O şartlar altında bir zamdan bahsetmek tabii ki mümkün değildi. Verseler bile ben kabul etmezdim." diyerek, bankasının geride bıraktığı zorlu dönemi işaret etti.

Büyüme 2. çeyrekte başladı

2011 yılının 2. çeyreğinden itibaren tekrar atağa kalkan bankanın 125 kişiyi işe alarak istihdamı artırdığını ve bu süreçte 4 tane de yeni şube açtığını söyleyen genç bankacı, "Özel sağlık sigortalarımızın kapsamlarının daraltılması, öğle yemeklerinde açık büfe salata uygulamasına son verilmesi ve 6 ayda bir aldığımız yarım maaş primlerin kaldırılması da şüphesiz karlılığımızı artıran önemli etkenler oldu." sözleriyle, Banka yönetiminin aldığı isabetli kararlara dikkat çekti.

Başarıyı sürdürmek önemli

Gökçebey, Netbank'ın bu hamlelerle "Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası" listesinde 6 basamak birden yükselerek 473. sıraya yükseldiğine dikkat çekerken, başarının devamı için genel müdüründen gişe memuruna kadar herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirtti.
"Hepimizin şapkayı önümüze koyup düşünmesi lazım. Ben bu banka için daha ne yapabilirim? Öyle memur zihniyetiyle 'Akşam 6 olsun da çıkayım' diye düşünürsek bir yere varamayız. Önce işini sahiplenmen ve sürekli kendini geliş..." diyen Gökçebey, şefinden gelen 10 dakikalık çay molasının sonuna gelindiği uyarısıyla basın toplantısını aniden keserek masasına geri döndü.
Sosyal ağlarda paylaş

18 sayfayi okumadim, arada gozume ilisenleri okudum da,

amacimiz tabi ki kar etmek, babamizin oglu degil musteriler kafasiyla anca turkiye gibi 3. dunya ulkesinden hallice olan yerlerde gelisir buyur sirketler.

gidip bi universitede isletme okusan, ilk derste amacin kar etmek degil hizmet etmek oldugunu ogretiyolar.

ama milletin soguslenmeye alisik oldugu, hatta neden sogusleniyoruz diye sorunca da diger soguslenenlerin ADAMLAR KAR ETMESIN MI diyip birbirini azarladigi turkiyede en mantiklisi tabi ki bunlarin yaptigi.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Dworgian said:

Geçen finans matematigi egitiminde benzer bir konu konustuk hoca ile. Taksitli alisverisler, iste pesin fiyatina sifir faiz 18 ay vade ile araba satmalar fln.

Bu pesin fiyatina taksitli alisveris dedigin sey dupeduz yalan. Kimse sana malini ederinin altinda vermez. Ki bir mali taksitli aldigin zaman, paranin zaman degeri acisindan baktiginda islemesi gereken bir faiz orani var. Saticinin kayba ugramamasi icin. Ama adam ne yapio, o kaybini mali pesin alsan da malin gercek fiyati uzerine koyup sana satio zaten. Hani kendini guvenceye alio bir nevi.

Veya internet, tv firmalari. Taahhut yapana daha ucuza veririz diyor. O malin ederi aslinda o daha ucuz olan deger zaten. Yani aslinda sana indirim yapmio.

Pizza siparisi. Bir orta boya ikinci bedava. Hayir iste. Zaten orada orta boy pizzada adami kar ettirecek fiyat o menude yazdiginin yarisi. O yuzden sana 2. Bedava dio ama aslinda bedava degil. Onu o fiyata tek tek satsa da kazanir ama surum arttirio

Teknosa turuncu indirim mesela. 2000 e sattigi urunu 1800 e cekio ama magazada fiyat etiketinde 2600 rakaminin ustunu cizip 1800 yazio. Yuzde 10 indirim yapsa da sana yuzde 30 40 gibi gosterio.

Bunu niye anlattim? O senin kandirma olarak nitelendirdigin seyi yapmayan yok zaten. Tuketicinin bilincli olmasi lazim. O sozlesmeyi oturup okuyacaksin abi. Bankalar beni de cagirio kredin hazir gel al diye? Niye cagirmasin? Adamin urunu o. Satacak kar edecek. Sen orada akilli olup kosullari iyicr okuyacak, aklina yatmiosa diger bankaya gideceksin.

Sonucta benim takildigim noktalar belli. Banka kullanmaya zorunluyuz. Yahu hayir degilsiniz. Guzel gelio sadece o kolayliklar.

Restoranlar cagirmio demissin. Restoranlar cesit cesit. Birinde 40 lira olan makarna digerinde 15 lira. Evde yapsan 5 lira. Sen niye gidip 40 liralikta yiyesin ki?

Bunu bankaya uygulayalim. Hsbc pegasus kart yillik aidati 95 lita mi neydi. Hsbc den amex alsam 70 lira ama. Ben ne yaptim? Kapattim karti. Esimin bonusunu kullaniyoruz. Her yil 45 ucret yansio. Konusuoruz o kadar puan veriolat bitio gidio. İstemesem kapatirim bonusu da. Ama o zaman bonus gecen yerlerde o avantaji kaciririm. Bu da benim tercihim olur.

Anladin mi restoran ornegini niye verdim. Seceneginiz tek degil. Onlarca opsiyon var. Ve evet hicbiri kamu hizmeti vermiyor. Hepsi ticari isletme. Hepsinin amaci kar.
Sosyal ağlarda paylaş

İşin bankasında falan değilim.

Bakıyorum herkes oturduğu yerden tüm finansal sistemi çözmüş, yarın burada quantum fiziği ile ilgili bi konu açılsa onu da en fazla 15 dakikada çözecek zaten. Uğur Mumcu söylemişti sanırım: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

Burada tartışmaya çalıştığım şey de bir bu bi de hakımız olanları değil olmayanları isteme tavrımız... Ha ayrıca mazlum edebiyatı da var genlerimize kadar işlemiş.

Bir de şunu hala merak ediyorum: İki kuruş param var,ama tek bir bankanın ürünlerini kullanıyorum, tüm otomatik ödemelerim onda, bi tane kıytırıktan kredi kartım var, neredeyse hiç kredi kullanmadım, maaşımı nakit değil kaydi olarak kullanıyorum. Ve bu o bankanın benden yıllık işlem marafı ve kredi kartı aidatı almaması için yeterli oluyor.

Sürekli gittiğim berber bile sadık müşterisi olduğum için daha ucuza kesiyor saçlarımı.

Kısaca sadece bankalar değil her işletme sizden kar etmeye başladığı an size farklı davranmaya başlıyor. Masraf alınıyorsa bilin ki müşteri bazında bankaya zarar ettiriyorsunuzdur. Başkasından kazandığını sizin masrafınızla karşılaması ise diğer müşteriye haksızlık olmaz mı....Hem de hissedarlar yüzünden bunun ilginç gelse de hukuki boyutu da var...
Sosyal ağlarda paylaş

Bak sevgili kardeşim. Ekonomi okuyorum ben. Olayı berbere falan indirgeyerek çözümleyemezsin.

Banka senin yatırdığın her kuruşu dahi başkalarına kredi vermek için, hizmet vermek için kullanır. Yani bir nevi sen bankanın müşterisi değil ortağı olursun aslında. Çünkü aranızda bir takas söz konusudur. Banka senin paranla kendi varlığını sürdürür. Bunun karşılığında da faiz alırsın.

Bankaların senden ücret alması ise tam bir dolandırıcılıktır. Üniversite öğrencilerine bile zorunlu banka hesabı açtıran okulların (benim okulum) olduğu bir ülkede, nasıl daha fazla yolarım mantığının ürünüdür.

Vadesiz hesaplardan bile bugün 20-30 tl kesiyorlar. Bak yine yazmıştım tekrar yazayım. Bu kesintinin legal bir arkaplanı yoktur. Tamamen illegaldir. Ödemiyorum dersen ödemezsin. Hiç bir şey yapamazlar. Ama 20-30 tl senelik aman alsınlar be dediğimiz için bankalar bu ücreti senin hesabından otomatik keser.

Şimdi sen düşünüyorsun ki insanlar para yatırıyor, bu adamlarda atm, şube vs açıyor harcaması oluyor o yüzden alıyor. Hayır, senin zaten yatırdığın parayla onların bunları yapma hakkı var. O okumadığımız uzun sözleşmelerde bunlar yazar.

Yukarıda da biri yazmış, ona cevap yazayım derken özeline gitti myskin di galiba, yok global ekonomiymiş, yok finansal zımbırtıymış. Laf kalabalığı yapmayın, bankacılığın temeli budur. Bankaların müşterisi olmaz, ortakları olur insanlar. Buradaki ortak kavramı da ilk anlamında değildir tabi.

WOT yaptım bak, yandaki erkek suratlı karı suratıma pislesin emi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...