Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hugo Chavez Ölmüş

xieon

Öne çıkan mesajlar

Sparkcaster said:

ahmedinejad said:

diktatörlüğün kıyısındaydı adam. amerika karşıtı şu bu ama tek adamdı sonuçta. ülkesi için fena olmadı ölmesi.

şunu diyen adam da akp şakşakçısı olmasa neyse, tayyip rahmetli olunca ağıt yakarsınız.

biraz yazdıklarımı takip etsen tayyip'in de diktatörlüğün sınırlarında gezdiğini yazdığım bir sürü yazı görürsün. yaftalamak işinize geliyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır bir de chavez isterse peygamber olsun tek adam olmak istedi her zaman. görev süresini sürekli uzatmak için uğraştı, hiç bir zaman yetkilerini paylaşmadı, muhalefeti her zaman baskıladı.

ekonomi 10 yılda %40 büyümüş şu bu. e aynısını dışardan türkiye'ye bakan adam da söyler. tayyip büyük adam krizden ülkeyi çıkardı cart curt diye. içinde yaşayanlar kadar bilemezsiniz hiç bir zaman bir ülkedeki durumu.

tek adam olmak için bu kadar uğraşması benim için bir insan hakkında kötü düşünmem için yeterli. Başkanlık sistemi için uğraşan tayyip erdoğan da benim gözümde chavez'den farksız şu anda.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

hayır bir de chavez isterse peygamber olsun tek adam olmak istedi her zaman. görev süresini sürekli uzatmak için uğraştı, hiç bir zaman yetkilerini paylaşmadı, muhalefeti her zaman baskıladı.

ekonomi 10 yılda %40 büyümüş şu bu. e aynısını dışardan türkiye'ye bakan adam da söyler. tayyip büyük adam krizden ülkeyi çıkardı cart curt diye. içinde yaşayanlar kadar bilemezsiniz hiç bir zaman bir ülkedeki durumu.

tek adam olmak için bu kadar uğraşması benim için bir insan hakkında kötü düşünmem için yeterli. Başkanlık sistemi için uğraşan tayyip erdoğan da benim gözümde chavez'den farksız şu anda.

*Yerel sorunlarla ilgilenen 30 bin yerel halk konseyi oluşturuldu, halkın sosyal sorunların tespit ve çözümüne doğrudan katılımı sağlandı.
*Chavez öncesinde ciddi bir sorun olan okuma-yazma sorunu UNESCO verilerine göre tamamen ortadan kalktı.
*Bolivarcı Üniversiteler adıyla yeni ve ücretsiz üniversiteler kuruldu. Üniversiteye devam eden gençlerin oranı yüzde 83’e yükseldi ve bu bakımından Venezuela Latin Amerika’da ikinci, dünyada ise 15. sırada bugün.

Bunlar tartışmasız bir biçimde ilerici-demokratik olaylardır

Demokrasi ezdiği halkı cehalete, ölüme, kendine mahkum edip sandıktan tekrar tekrar çıkmak değildir, bunun adı parlamentarizmdir ve Türkiye gibi yenisömürge ülkelerde ve burjuva demokratik cumhuriyetlerinin bulunduğu metropollerde bulunur ki bu ülkelerde demokrasi çok kısıtlıdır, çünkü demokrasi %1 gibi bir kesimi kapsamaktadır(yüksek burjuva) ve bu kesim bürokrasiyle, yasa boşluklarıyla, rüşvetle, derin ilişkilerle, paranın verdiği güçle vsyle ağlarını tüm devlete sarmıştır.

demokrasi eşitliktir(ama emeğe göre ücreti esas alan suni bir eşitlik) ve bir baskı aracıdır, halkın gerçek çıkarlarını savunan bir yönetim sandık demokrasisini paramparça ederek bir ülkeye geldiğinde bu yine demokratik-ilerici bir olaydır.

Belli konularda aldığı tutum göz önüne alındığında rahatlıkla söylenebilir ki Chavez yönetimi sosyalizm düzeni kadar ileri bir şeyi ifade etmemekte, ancak kendisinin Venezüela'yı ilerlettiği, demokratikleştirdiği, her şeyden önce bir toplumsal kültürel devrim yarattığı ve tohumlar ektiği tartışmasız bir gerçektir, bolivarcı üniversite tipi uygulamalarıyla özellikle aşağıdan yukarıya devrimi inşa edecek yeni bir kuşak yaratmaya çalıştığı, demokratik düşünceyi kitleselleştirmeye çalıştığı ortadadır.
Sosyal ağlarda paylaş

Her şey parlak demedik zaten, ülke ilerledi dedik. Her şey mükemmel olsa ülke bir dönüşümden geçmezdi, hele ülkede hala parlamentarizm bulunmazdı.

Chavez'in anti-demokratik eylemleri vardır, ABD emperyalizmine karşı İran'la müttefik olmak gibi, her şey mükemmel değildi ve olamazdı da, yaşan tarihte hiçbir şey mükemmel olmaz, bir şeyler yanlış gider ve sonuçları olur ya da sonuçları sonradan görülür, burda Chavez Venezuela'yı nerden nereye getirdi, toplumu hangi kanala itti o önemli. Ben Chavez'in avukatı değilim, kendisi ufaktan ufaktan sağa sapıyordu zaten ama bugün bakıldığında devrimci bir liderdir, nasıl Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya belli noktalarda yanıldılar ama yine devrimci liderlerdir, bunda da aynı şey söz konusu.

ek: Bu arada asıl konuya cevap vermemişim, adam neoliberalizmin ve yüksek burjuvanın çıkarlarının önce dümdüz sonra "sosyal-demokrat" makyajla savunuculuğunu ve propagandasını yapan muhalefeti ve medyayı baskılarken eylemleri gayet demokratikti.

ek2: uzun lafın kısası iranla yanyana durmak gibi bazı eylemlerinden geriye düz bir çizgi çekilip emperyalizm bulunamaz, bu ÇKP'nin sovyetler hakkındaki sosyal emperyalizm tezi gibi sekter bir bakış açısı olur, sosyalizmle parlamenter sistemdeki sosyal-demokrasi arasındaki çelişki farklıdır, sosyalizmle emperyalizm arasındaki çelişki farklıdır
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

acın büyükmüş

acı? keyfim büyük, hem venezuela, hem de kolombiya gibi komşuları için. komşusunun teröristini açıkça destekleyen, herkese fütursuzca hönkürürken ağzının payı verilince ambargoyla, şirketleri sınırdışı etmekle tehdit eden, egosu ülkesinden büyük bir adam nihayetine ermiş. pirezidan for layf olabilmek için halkı reddettiği halde referandum üstüne referandum yapıp en son sonunda ölü insanların oyuyla koltuğunu poposuna tutkallayan, küba'dan kaçan göçmenlerin malına mülküne el koyup, bahçe olamayacak boyutlara kadar bölüp "bakın köylüleri çiftlik sahibi yaptım" diye dağıtan, "anti-amarigan olsun gerisi mühim değil" diyenin gözünü boyayan bir gösteriş budalası, kendi hükümete darbe denemişken devamlı "darbe yapacaklar yardım edin" diye yaygara yapan adam koltukta ölmüş, nasıl keyiflenmem?

diğer arkadaşlar, şovez hükümetini yaşasanız tayyip'i mumla ararsınız. o da sütten çıkmış ak kaşık değil de bu direkt kötü diktatör.

ha bir de aket-atum, evrensel copy pastasında yazmıyordur tabii cinayet oranları nasıl fırlamış kat kat, basın sindirilmiş vs vs. sol.gen.tr'den filan da koyun onlar tarafsızdır. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

deniz gezmiş devrimci lider deilki.
yani devrim lafına kan akıtmak kana susamak olarak bakarsan, evet devrimci lider.

nese karışmasın,
şu son 10 seneye baktığında,
tr dede rakamsal olarak baya gelişme büyüme vs bulabilirsin.
kız okuma oranı ne bıleyım bıreysel gelır, ülkenin büyümesi, teknolojinin ulaşımın falan ilerlemesi.
de bunlar rte yi süper düper yapmaz
Sosyal ağlarda paylaş

liberalizm tarafsızlık değildir, özellikle ABD gibi emperyalist merkezlerin, yüksek burjuvazinin saf ideolojisidir, cpj.org da oldukça liberal bir site.

ek: bir de attığın linkteki konuyla ilgili ben zaten cevap vermişim önceki postların birinde:

"kendimden alıntı" said:

ek: Bu arada asıl konuya cevap vermemişim, adam neoliberalizmin ve yüksek burjuvanın çıkarlarının önce dümdüz sonra "sosyal-demokrat" makyajla savunuculuğunu ve propagandasını yapan muhalefeti ve medyayı baskılarken eylemleri gayet demokratikti.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle,
cpj belli bir yere bağlı olarak çalışmıyor, zaten amacına ters olurdu öyle olsa.

ülkelerden gazetecilerin gönderdiklere raporlara göre davranıyorlar ve evet özgürlükçüler ( zaten gazeteci dediğin adamın özgür olması lazım ).

Genel olarak pragmatik oldukları için, kapitalistlere daha yakın görünüyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...