Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vikings (2013) - History

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

Gercek Tarih icerir

- Tarihsel olarak Rollo baya onemli bir karakter ama Ragnar ile alakası yok. Rollo Ragnar'ın kardesi degil ama Rollo sadece Viking tarihi degil Avrupa tarihi acısından onemli bir karakter o yuzden hem dizide Ragnar'a 'rakip' yaratmak hem de Viking tarihinin o kısmına deginebilmek icin var. Rollo'nun torunları İngiltere kralları falan. O yuzden aslında sordum tarihsel gercekleri mi merak ediyorsun diye. Yoksa ben dizisel acıdan cok cok dikkat etmiyorum dedigin tip seylere. Fransa cıkartmasında okadar cok farklı hikaye birlestirilip anlatıldıki GoT olsaydı kitabı daha iyi spamlerdik oyle diyim.

- Tutuklanma emrini verenin bir onemi olmaması lazım. Zaten problem tutuklanması degil birini (ozgur birisini) oldurmus oldugunun herkes tarafından duyulması. Viking yasalarına gore (lol) yapılması gerekenler ve sonucları belli ilk sezonun ilk bolumundeki seyler takip edilirse. Ayrıca Ragnar 'incapacitated' durumda ve Björn de kralın oglu. Hani birinin sozu gececekse o sırada insanlık tarihe daha uygun bir 'hak gecisi' olabilir mi bilmiyorum?

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de spesifik bu bölümdeki Paris olaylarıyla ilgili bilgi vericeksin sandım asdf

Floki mevzusu dediğim gibi bana dizinin akışıyla tutarsız geldi. Gerçekte ne kadar saygı duyarlardı, ne derece önemlidir vs. dışında, dizide gördüğümüz kadarıyla gayet el ense g*te şaplak rahat bir topluluk vikingler asdf Kasmıyorlar yani pek ooo Earl, ooo oğlu diye

Sosyal ağlarda paylaş

Kim neyi bilmek ister emin degilim. Spartacus olecek denince tribe giren gordum daha once o yuzden en kucuk sey de bile spo ya almaya calısıyorum kendim umursamasam da.

Cok detaya girmeden merak ediyorsan Viking Paris Siege diye arat wikipedia(ları) oku iki farklı tarihte (dizinin suanki isledigi donemden bahsediyorum) siege var. Kişi isimleri tanıdık gelecektir. Detay merak ediyorsan referanslarına falan gitmen lazım.

Ragnar ile ilgili Paris kusatması ile tarihinden bir bilgi

Ragnar'ın olumu ile ilgili 2 hikaye var. İkisi de aslında Paris kusatmasını kapsıyor. Parisi aldıktan sonra hastalanıyor (dizanteri olması lazım) ve hastalıktan donus yolunda oluyor. Digerini anlatmıycam o cunku buyuk ihtimal bu sezon finali olacak. Dizide paris kusatması sırasında Ragnar'ın oluyor halde olması aslında tarihteki bu detayı izletmek icin olan bir scene. Ama tabi bunu bilmeyenler icin birsey ifade etmiyor olması normal. Cunku 2.si daha heyecanlı bir hikaye ve hikayeyi daha genisletmeyi saglayacak bir efsane.

Paris kusatması ile ilgili bir kac tarih detayı daha

Ragnar kusattıgında Odo yok, o Ragnar'ın olumden sonra yapılan 2. kusatmada var. İlk kusatmada 7000 Frank parası sehir kaybedildikten sonra odeniyor (5670 pound silver a denk gelen para o aslında). Sinric ve sacımı tutun diyen o Earl yine ikinci kusatmada varlar. Rollo ilk kusatma sırasında daha dogmamıs :). 2. kusatmada gorulmus en buyuk viking ordularından biri saldırıyor ama Franklar birlesip savunuyorlar. cok zorlu ve basarısız oluyor. 2. kusatmadan sonra geride viking bırakılıyor o alanda bulunsun diye. Odo kral seciliyor Charlamegne'nin soyundan gelmeyen ilk Fransız kralı oluyor. Falan filan.

Sosyal ağlarda paylaş

Tarihsel olarak savas meydanında karşılaşmış olma sansları bayagı dusuk ama imkansız degil. Björn, Ragnar'ın olumunden sonra İspanya ve Fransa'nın guneyine saldırılar duzenliyor. Ama okudugum hic bir yerde bu detayla karsılasmadım.

Paris kusatması ile ilgili usteki spoilerin icine bir spoiler daha attım ona da bakabilirsin ilgini cekiyorsa.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben cok merak ediyordum Norse Mitolojisini o yuzden bayagı viking tarihi ile ilgili seyler de okudum. Dizi olarak kalitesi tartısılabilir o yuzden ne kadar izlemeye devam edersin(iz) bilmiyorum ama History Channel'in kapsamında, sagalar ve onemli karakterleri cok guzel harmanlıyorlar. Benim en heyecanla bekledigim karakterler Björn ve Ivar mesela o yuzden umarım devam eder diyip duruyorum.

Dizinin kalitesini tartısırken sunu hep soyluyorum: Ragnar'ın yasadıgı tarihler bilinmiyor mesela. 3 farklı yerde 3 farklı tarihde geciyor Ragnar'ın yasamı ve 50 yıl fark falan var tarihler arasında, hatta Ragnar tek bir kişi degil bir kac kisinin tek bir anlatımda gecmesi olabilir bile ya da Lagertha sagalarda ucuyor, literally saclarını kullanarak savas alanına ucarak geliyor ve adamların tarihini anlatan yazılar (sagalar) mitoloji ile karısık veriliyor. İste bir herif vardı adını unuttum Aslaug'u kotu yola surukledi gitti (Harbard galiba). O bir tanrıydı mesela hangisiydi suan hatırlayamadım ama(Odin sanırım).

Bu yuzden dizinin tarihi gerceklikleri vermek, mitolojik detaylardan bahsetmek (sonucta History Channel) ile hikayeyi surdurebilmek arasındaki cizgide kaybettigi kaliteyi hos gorebildiginiz surece Vikings cok guzel bir dizi. En azından anlatmak istedigi detayları tarihten bir cok noktayı birlestirerek cok guzel anlatıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Yalnız madcow yazdıkça dank ediyor kafama.

Ragnar ölünce ne olcak lan bu dizi asdf Acilen omurgalı karakter lazım. Björn iyi hoş da pek ısınamadım ben ona, çok salak Ragnar'a göre..

madcow anlatır zaten daha detaylı ama bjorn da ivar da en az ragnar kadar hatta onlardan da d.ssaklı karakterler olacak merak etme

Sosyal ağlarda paylaş

Rollo ve ötesi için spoiler

Rollonun soyundan gelenler normandia beyligi ve oradan da ingiltere krallıgına kadar uzanıyorlar tarihte. Vikingler ilk kez fransayı ragnarla kuşatıyorlar. Hatta ragnar bir kez daha yagmalıyor sonra vikinglerin akınlarına daha fazla maruz kalıyor. Ragnar 'ın ölümü muhteşem olacak ama esas sonrasında ogullarının bir intikam seferi var ki tarihi derinden sarsıyor o.

Sosyal ağlarda paylaş

abi zaten alfred the great i gösterdiler dizide.aethelstanın oğlu olarak gösterdiler gerçi ama heralde gösterdiklerine göre onun hikayesinede değinilcek bi şekilde.

alfred the great kimdir?

ingiltereyi ilk kez birleştiren wessEX kralı.ragnarın oğullarının kurduğu ordunun diğer iki krallığı dümdüz etmesininde sayesinde tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

ordan yuruyen dizi istiyosan the last kingdom var.

_Rave said:

abi zaten alfred the great i gösterdiler dizide.aethelstanın oğlu olarak gösterdiler gerçi ama heralde gösterdiklerine göre onun hikayesinede değinilcek bi şekilde.

alfred the great kimdir?

ingiltereyi ilk kez birleştiren wessEX kralı.ragnarın oğullarının kurduğu ordunun diğer iki krallığı dümdüz etmesininde sayesinde tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

ADAM AYIYA CHARGE ATTI, balta ve bıçakla ayıyı öldürdü lan. balta ve bıçak. olm ayıya hamam böceği muamelesi yapmak nedir ya?

ayı öldürür hacılar, ayı görürseniz dalmayın dfsf. insanın yüzlerce senedir bulabildiği tek çözüm ölü taklidi yapmak abi. kovalarsa kaçamıyon da hayvanın oğlundan. bari ağaca tırmanama allahsız.

bizimki baltayı kafaya gömdü. he la he.

bölümün adı da: björn, bear, axe and sex.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...