Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vikings (2013) - History

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

Evet abi, 12. yüzyılda erkekler onları dinlemeyen kadınlara el kaldırmıyordu.

Mantıklı degerlendirmem 7. yy avrupa kafasıysa eyvallah.

Ya karakterler mytholojiktir ya da değildir. Dizide karakterleri çok human kapsüllere koyarsan o mercekten eleştirmek zorundasın. Hala akıl sır erdiremiyorum bu kadar realist yaklaşmaya kasan bir diziye MYTH ABİ YEA argümanlarına.

Dizinin kendi yönetmeninin tek bir lafı yok karakterlerin gerçekte böyle davrandıgına dair, fiction ürünü abi dizi. Hala text mext diyorsun, texte bakınca da tutarsız.

said:
Tarih/mitoloji belgesel/fantazi

Bunların hepsinin edebi mercek altında işlenişi farklı.

Ya of tutarsız işte abi öf git.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Abi bir karakterin olayı senin için "Abi kılıç savuruyo"ysa haklısın. Yoksa Helga çok olaylı karakter. İnsani açıdan baktıgın zaman özellikle. Hayvanlar gibi devout, Floki'yle resmen ruh eşi ilişkileri var(dizide daha iyi bir kimyaya sahip çift yok) ve overall insancıl bir hatun. Ragnar yaralıyken onları saklıyorlar dırdır etmiyor etc.

Yok, dediğim gibi hiçbir kadın karakter useless değil bana göre dizide. Evde oturan savaşmayan karakterler fitneci ızdıraplı vs. gibi şeyler söylediğin için Helga'yı örnek verdim. Savaşmış tahtmış güçmüş konuların alayına uzak ama senin de söylediğin gibi 10/10 karakter işte. O yüzden anlayamadım argümanını.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben aynı seyleri soylemekten sıkıldım. sen olayı "feminist populizm" diye genellemek icin takla atmaktan sıkılamyacaksın. Cunku merakın viking tarihi/mitolojisine belgeselimsi bir diziye degil, icinde viking olan tarihte gecen bir diziye. Ve senin beklentin dısında gerceklesen her hangi birsey populist kaygılarla yazılmıs olmalı, ve asla 10larca saga ve tarih kitabının anlattıgı hikayelerle alakası olamaz. Hala da textle alakası olmadıgını soyleyebiliyosun textin varlıgını daha bugun ogrenmis olmana ragmen.

orda jarl yazmıyor!
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

Ben aynı seyleri soylemekten sıkıldım. sen olayı "feminist populizm" diye genellemek icin takla atmaktan sıkılamyacaksın. Cunku merakın viking tarihi/mitolojisine belgeselimsi bir diziye degil, icinde viking olan tarihte gecen bir diziye. Ve senin beklentin dısında gerceklesen her hangi birsey populist kaygılarla yazılmıs olmalı, ve asla 10larca saga ve tarih kitabının anlattıgı hikayelerle alakası olamaz. Hala da textle alakası olmadıgını soyleyebiliyosun textin varlıgını daha bugun ogrenmis olmana ragmen.

orda jarl yazmıyor!

Textlerin varlıgını bugün ögrenmedim köylü, istiyorsan spoilleyebilirim yani dizinin sonunu, dizi daha ilk çıktıgında baktım karakterlerin tarihine. Bayılıyorum insanların neyi bilip neyi bilmedigini söyleyen müendizlere.

Orada Jarl yazmıyor, neyin basına geçtigi yazmıyor. Throne yazıyor. Kraliçe mi o zaman dedim cevap vermedin. Onu geçtim hala şuna cevabın yok, senin şu hakkında konuşmayı bırakamadıgın textte Lagertha antagonist. Niye showda epitome of morality? Çünkü narrative'e uymuyor.

"Usurped the whole of his name and sovereignty; for this most presumptuous dame thought it pleasanter to rule without her husband than to share the throne with him.

Gerçekten dizide izledigim Lagertha, dfg.

Yavaş yavaş ad homineme de kaydın, serhat being serhat. Ben diziden gayet bekledigim alıyorum bu arada, vikings doing viking things, tek beklentim bu zaten. Sadece arada agzımı ekşitiyor kadınların 2D resmedilmesi.

Savaşan kadınlar mutlu ve iyi insanlar. Evde oturanlar tırt, whore, içten pazarlıklı, mutsuz ev kadını.

Oldu canım.
Sosyal ağlarda paylaş

sana bir soru, en düşük lider pozisyonu jarl/earl luk olan bir toplumda, birini overthrow edip throne a oturursan en dusuk hangi pozisyona gelebilirsin?

jarl olması mumkun olmayan bir kadının tek basına ulke yonetemeyecegini dusundugunu varsayıyorum zaten direk. Yani hele bi de kralice falan olsa neler olucak.

Lagertha'nın antagonist pozisyonunun, epitome of morality olması ile alakasını cozersek tam olucak.

Lagertha'nın Ragnar'ın yardımınına sacları ile ucarak gelmedigini de goz onune alırsak bence karakteri yeterince kaliteli tanıtmıyorlar bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi tamam, hatun Jarl olsun. Nah olur da, olsun seni mi kırıcam. Madem textin realiteyi büktügünü establish ettik, sen sunu cevapla.

Tamamen içten pazarlıklı, powerhungry, self-entitled hatunun diziye süper bir insan olarak dönüştürülürken hakkında negatif hiçbirşey yazmayan Aslaug'u uyuz temptress yapmaları ne ayak?

Dur ben sana söyliyim, "It doesn't fit our narrative. Let's make Aslaug a bitch instead and make Lagertha more like Martin L. King."
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:
Lagertha'nın antagonist pozisyonunun, epitome of morality olması ile alakasını cozersek tam olucak.

Lagertha'nın Ragnar'ın yardımınına sacları ile ucarak gelmedigini de goz onune alırsak bence karakteri yeterince kaliteli tanıtmıyorlar bile.

"Usurped the whole of his name and sovereignty; for this most presumptuous dame thought it pleasanter to rule without her husband than to share the throne with him.

İngilizcen mi yok?

ps: Ben dısarı çıkıyorum geldigimde süpürmeye devam ederim pleb-kun.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Tamamen içten pazarlıklı, powerhungry, self-entitled hatunun diziye süper bir insan olarak dönüştürülürken hakkında negatif hiçbirşey yazmayan Aslaug'u uyuz temptress yapmaları ne ayak?

"Upon returning to Norway, she quarreled with her husband, and slew him with a spearhead she concealed in her gown. Usurped the whole of his name and sovereignty; for this most presumptuous dame thought it pleasanter to rule without her husband than to share the throne with him."

bunları burdan cıkarabilmek icin baya saglam bir on yargıya ihtiyac var.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

xunn said:

"Upon returning to Norway, she quarreled with her husband, and slew him with a spearhead she concealed in her gown. Usurped the whole of his name and sovereignty; for this most presumptuous dame thought it pleasanter to rule without her husband than to share the throne with him."

bunları burdan cıkarabilmek icin baya saglam bir on yargıya ihtiyac var.

Abi istersen Türkçe'ye çevireyim. Cognitive disability durumu yoksa o paragrafın pozitif bir ışıkla yaklaşılacak bir yönü yok. Yani bu konuda daha fazla ısrar edersen sonraki postum çevirisi olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ya powerhungry i anladım hadi tek basına yonetme keyfi falan.

hakkaten donup baktım acaba ben mi yanlıs biliyorum diye. yo yanlıs da bilmiyorum.

usurped - To seize and hold (the power or rights of another, for example) by force or without legal authority
-evet by force alıyor kocasını kesip. ama ortada icten pazarlık falan yok. kavga ediyolar kesiyor hatun.

presumptuous u self entitled olarak ceviriyosun heralde ama aynı kelimenin diger anlamları da excessively bold ve arrogant.

self entitlement - The false feeling that someone inherently deserves something despite not having done anything to earn it.
-Yazılan hikayede UCUYOR BU HATUN. Bildigin ucuyor. Ragnar'ı 2 kez kurtarıyor. Legendary shieldmaiden.

Ancak hikayenin icindeki onceki bilgileri/anlatılanları atarsan o dedigin anlamları cıkartabilirsin tek cumleden.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

sen de itin gotune sokmussun olm kadini, kocasiyla kavga etmisler, kesmis iste. icten pazarlik filan yok, direk disaridan basmis bogrune.

Yoo baya baya tırt, ragnar'a hayat tehlikesi çıkaran tuzaklar kur, kavga et kocayla, sonra delikanlı gibi duello falan da yapma, pelerine mızrak sakla kocayı deş, çünkü adamın tahtını usurpe etmek iste.

AMA İYİ BİR İNSAN ÇÜNKÜ RAGNAR'I UCARAK KURTARDI.

Yani haklı çıkmak için binbir şekle girmenin alemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kusura bakma, işin teknigini bilmiyorsun, ya İngilizcen yetmiyor ya da nasıl edebi birşeyi okuyacagını, izleyeceğini bilmiyorsun. Ben sana baya laf anlatmaya calısıyorum da yok yani dansın baydı.

madcow said:

ya powerhungry i anladım hadi tek basına yonetme keyfi falan.

hakkaten donup baktım acaba ben mi yanlıs biliyorum diye. yo yanlıs da bilmiyorum.

yok baya edebi text okumayı bilmiyosun.

said:
usurped - To seize and hold (the power or rights of another, for example) by force or without legal authority
-evet by force alıyor kocasını kesip. ama ortada icten pazarlık falan yok. kavga ediyolar kesiyor hatun.

Yine okudugunu anlama terk. Anlaşmazlık yaşanıyor, o mızrak bu cümlenin yapısında pelerine kavgadan sonra girdigini ima ediyor zaten. Öyle pleb okuyorsun ki texti sanki kavga etmişler, bu da sinirlenmiş adama mızrak sokmuş.

Birşeyi cloaka saklayıp adamı haberi olmadan kesmek pre-meditated murder'a girer. Ara Levent'e sor sana bir de hukuki farkını anlatsın.

said:
presumptuous u self entitled olarak ceviriyosun heralde ama aynı kelimenin diger anlamları da excessively bold ve arrogant

self entitlement - The false feeling that someone inherently deserves something despite not having done anything to earn it.
-Yazılan hikayede UCUYOR BU HATUN. Bildigin ucuyor. Ragnar'ı 2 kez kurtarıyor. Legendary shieldmaiden.

İşine gelen anlamını seçmek için yine milyon taklalar atılmış.

Full of, characterized by, or showing presumption or readiness to presume in conduct or thought, as by saying or doing something without right or permission.

unwarrantedly or impertinently bold; forward.

Bunlar hep positive human traitler.

said:
Ancak hikayenin icindeki onceki bilgileri/anlatılanları atarsan o dedigin anlamları cıkartabilirsin tek cumleden.

lol ok. Lagertha uçan kaçan karakter, hayvan gibi shieldmaiden, ama kocasını gizili öldürüyor, dövüş falan yok. Bunun sebebi duelloda yenemeyecek olması değil, karakterini establish etmek.

Bütün tartışmaya 3. sınıf ad hominemiyle giren adam benden daha fazlasını beklese bir de.
Sosyal ağlarda paylaş

Asıl ben senden sıkıldım.

Her mesaj aynı onyargıları, diziye ayrı texte ayrı, olarak aynı yerlere geri yapıstırıyosun.

xunn: Gowna mızrak sakladıysa icten pazarlıklıdır. Delikanlı degildir. Text boyle diyor dizi epitome of morality olarak gosteriyor.
-Dizide de masadaki yemek bıcagını alıp sapladı. Ozaman dizide de delikanlı islememisler karakteri ortada yine bir duello yok. Eee gitti epitome of morality.

xunn: Basa gecemez cunku kadın ve buna hakkı yok.
-Textte karı ucuyor, savaslar kazanıyor, legendary. Yeterince hakkı var gibi duruyor burdan bakınca. İstese din kurar, millet gelip onunde diz coker, textte karakter oyle tavsir edilmiş.

xunn: Text direk Jarl demiyorsa Jarl olamaz cunku mümün değil.
-Dizide de kocasını oldurup basa geciyor text ile yaklasık aynı cizgide. Bas dedigin Jarl olunca mı tum sıkıntı?

xunn: Textte de hakkı olmayan/delikanlı olmayan bir sekilde basa gectigi icin self-entitled.
- Textte yazınca self-entitled dizide bunu yapınca epitome of morality? wat?

Tek bir posta 5 ad hominem sıkıstırmayı basarmıs olman taktir edilesi tabi.

zaten suan bindirdigin inat "bir edebiyatcı olarak muhendise literal/görsel bir tartısmada kaybedemem".

bu arada benden bukadar cok sıkıldım. belliki yok hic bir orta yolu bunun. cevabını ver orda bitsin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Dizide de masadaki yemek bıcagını alıp sapladı. Ozaman dizide de delikanlı islememisler karakteri ortada yine bir duello yok. Eee gitti epitome of morality.

Evet, çünkü kocasını tahtını ele geçirmek için öldürmekle, sürekli dövüp, tecavüz ettiği için öldürmek aynı şey. Text ve Dizi farkı.

said:
xunn: Basa gecemez cunku kadın ve buna hakkı yok.
-Textte karı ucuyor, savaslar kazanıyor, legendary. Yeterince hakkı var gibi duruyor burdan bakınca. İstese din kurar, millet gelip onunde diz coker, textte karakter oyle tavsir edilmiş.

Textte kelimesi kelimesine yönetici konumuna geçmesinin kendi basına yönetmek istemesi, kocasının tahtını arzulaması oldugu yazıyor. Ve sence bu çok heroic, moral birşey. Yani şunu internet yerine geçip yüzüme söyleyemezsin yani, rezalet.

said:
xunn: Text direk Jarl demiyorsa Jarl olamaz cunku mümün değil.
-Dizide de kocasını oldurup basa geciyor text ile yaklasık aynı cizgide. Bas dedigin Jarl olunca mı tum sıkıntı?

Jarl demiyor, Kraliçe mi neyin rankında belli değil diyorum. İkisi aynı şey değil diyorum. İnsanların o dönemde kadın olmasına ragmen saygı duymasıyla değil, mythical bir karakter oldugu için zorla gücü elinde tutması aynı şey değil diyorum.

said:
xunn: Textte de hakkı olmayan/delikanlı olmayan bir sekilde basa gectigi icin self-entitled.
- Textte yazınca self-entitled dizide bunu yapınca epitome of morality? wat?

Evet çünkü hem text ve hem dizide kocasını öldürdügü için, nasıl öldürdügü, neden öldürdügü farketmiyor değil mi? Ne kadar analitiksin.

said:
Tek bir posta 5 ad hominem sıkıstırmayı basarmıs olman taktir edilesi tabi.

Tartışmaya "Siz bu dizi haketmiyorsunuz, seni havlu gibi sallarım"la giren adamdan ad hominem şikayetleri. Tamamen fikir ayrılıgı yaşadıgım ama gayet seviyeli tartışabildigim insanlar var, ama consensus yerine haklı çıkma kovalıyorsun yani. Full tatava.

said:
zaten suan bindirdigin inat "bir edebiyatcı olarak muhendise literal/görsel bir tartısmada kaybedemem".

Abi kusura bakma da benim senin dersine girip hayır o kemıkıllar böyle de karısır diyip ortalıgı sulandırırsam sen de geç şuraya otur izle ögren dersin bana ve ben de kırar dizimi otururum. İki dakka egonu kırıp adamın dezignasyonu bu diyemiyorsun. Dogru argümanlarla dogru social commentary'yle gelsen haklısın diyeceğim, fikrini degistiremeyen oha haksızım diyemeyen de bi adam değilim yani. Ama dümdüz, hiçbir elaborate içerigi olmayan texti bile okuyamazken mythology böyle şöyle diye senin okulunda dersini alan adama ahkam kestigin zaman kafam patlıyor, kusura bakma.

Bye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...