Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Genel Evlerin Kapatılması Gündemde

chrome

Öne çıkan mesajlar

ya uyuşturucuyla seks arasında bağ olmadığını anlatmaya çalışmak istiyorum ama nerden başlasam bilemiyorum çünkü hali hazırda ikisini karşılaştıranların kurduğu bir bağ yok zaten.

uyuşturucu kullanıldığında beyin hücresi öldürmekten 2-3 yılda vücudun ağzına etmeye kadar her şeyi yapabilen bir şey.

genelev dediğin ise insanların para karşı cinsel ilişkiye girdiği bir yer.

bir şeyi sorgulayacaksanız öncelikle para karşı ilişkiyi sonrasında bunun genelev gibi yerlerde yapılmasını sonrasında devletin işe el atmasını sorgulayabilirsiniz.

yasakla ilgili her konuda birinin uyuşturucu taşını kuyuya atması hakkaten çok can sıkıcı
Sosyal ağlarda paylaş

onu örnek olarak verdim. çok ciddiye almanıza gerek yok. orda benzerlik uyuşturucu ve seks arasında değil tabi ki olayı başka yerlere çekmeyin. devletin önüne geçemediği yasal olmayan bir olayı bari biz yapalım da kontrollü olsun diye eline almaya çalışması ve bir yandan yasal olmayan kısmı ile ilgili de bişey yapmaması (hatta belki ondan bile nasiplendiği için yapmaması) benzerlik.

devletin önüne geçmeye çalıştığı bir mesele ise bu asıl genel evleri kapatmadan devlet genel evi açmak fevkalade saçma bunun farkındasınız herhalde. devlet genel evi açıldı diye millet oralara koşmuyordur diye tahmin ediyorum. şu içinde bulunduğumuz durumda devlet genel ev açtığı zaman pastadan nasiplenmiş oluyor en fazla, samimiyetsiz bir hareket yani. işin ahlak boyutunda değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

devletin önüne geçmeye çalıştığı bir mesele ise bu asıl genel evleri kapatmadan devlet genel evi açmak fevkalade saçma bunun farkındasınız herhalde. devlet genel evi açıldı diye millet oralara koşmuyordur diye tahmin ediyorum. şu içinde bulunduğumuz durumda devlet genel ev açtığı zaman pastadan nasiplenmiş oluyor en fazla, samimiyetsiz bir hareket yani. işin ahlak boyutunda değilim.

diğer genelev diye bir şey yok. bütün yasal genelevler devletindir ve denetim uygulanmaktadır yaş-hastalık vs. Bunun dışında ilişkiye girilen bütün yerler yasadışıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

ben bir de şeyi merak ediyorum abi. hepiniz yarın işe gidecek insanlarsınız. manyak mısınız gece saatin 12sinde bir forumda genelevler kapatılsın mı kapatılmasın mı diye tartışıyorsunuz. yapılabilecek onca şey varken niye yani?

pek meşgul gibi durmuyosun hani
ne yapıyosunki bu kadar önemsiz geldi 12de bunu tartışmak ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

diğer genel ev dediğim yasal olmayanlar zaten ismine ne dersen artık

ihbarlara vs. daha önem verip belki bir kısmına engel olabilirler ancak kumarhane olayı gibi değil bu direk gitsinler bassınlar kapatsınlar mekanı. polis kalkıp masaj salonlarında suç üstü yapmaya mı çalışacak yada internet ve telefon üzerinden iş bağlayan eskortların evlere gitmesine mi engel olacak?

Olay bahsettiğin gibi devlet pastadan pay alıyor kalanlara göz yumuyor gibi bir durum değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

elimde bir istatistik ya da rakamsal bir veri yok şimdi doğruya doğru konuşayım bu benim yıllar boyu çevremden duyduklarım okuduklarımla edindiğim bir izlenim polisin bu tarz şeylere göz yumduğu yönünde. doğruysa sebepleri nedir bilemem artık.

ben bugüne kadar bir kere bile gitmedim gitmem de zaten o yüzden birinci dereceden bir tecrübe ile söylemiyorum bunları. ama daha lisedeyken ben lisedeki tiplerin bile yasal olmayanlara gittiğini duyuyordum ki bizim okul nispeten nezih bir okul idi.

said:
Olay bahsettiğin gibi devlet pastadan pay alıyor kalanlara göz yumuyor gibi bir durum değil yani.

onu aldığı vergiler ve para için vs diyorum. vergi veya yüzde almıyorsa bu işten hatalıyım ama alıyordur diye tahmin ettim
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ya uyuşturucuyla seks arasında bağ olmadığını anlatmaya çalışmak istiyorum ama nerden başlasam bilemiyorum çünkü hali hazırda ikisini karşılaştıranların kurduğu bir bağ yok zaten.

uyuşturucu kullanıldığında beyin hücresi öldürmekten 2-3 yılda vücudun ağzına etmeye kadar her şeyi yapabilen bir şey.

genelev dediğin ise insanların para karşı cinsel ilişkiye girdiği bir yer.

bir şeyi sorgulayacaksanız öncelikle para karşı ilişkiyi sonrasında bunun genelev gibi yerlerde yapılmasını sonrasında devletin işe el atmasını sorgulayabilirsiniz.

yasakla ilgili her konuda birinin uyuşturucu taşını kuyuya atması hakkaten çok can sıkıcı

Uyuşturucu ile karşılaştırma boyutu topluma verdiği sağlık zararı olarak kıyaslanamaz tabi ki, ama işin illegal aktivite boyutu para trafiği olarak kıyaslanabilir.

Sonuçta bir şekilde büyük meblağların döndüğü yasa dışı yani birer suç unsuru sex işçiliğide uyuşturcuda. Bunların legalleştirilememesinde ki unsurlar sadece sağlık. (uyuşturucu için) yada ahlaki dini değerlerin korunması sex için değil.

Burda dönen çok daha farklı nedenler olabilir ki vardır zaten. Rantın kontrol edilen paranın dış güçlerin etkileri bir sürü farklı sebebler. Son 10 yılda ülkede uyuşturucu kullananlar için bir sürü esnetilen yasalar ama satanlar içinde sürekli sıkılaştırılan yasalar var. Bu demektir ki birileri aslında market potansiyelini artırıp marketide tekelden kontrol etmeye çalışmaktadır.

Olayı bu yönünden karşılaştırabiliriz. Artık genel evler kapatılır tamamen yeraltına indiği zaman illegal sex, kontrolü bir takım örgütler için belki dahada kolaylaşıcak ve rantı dahada artıcak.

Muazzam paraların döndüğü her illegal aktivite için silah sex uyuşturucu gibi olaylarda paranın yönünü bu şekilde kontrol ediyorlar işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Jim_E_Rustler said:

Bu işin devletin elinden cıkması demek, aynı işin sadece illegalinin artması demek.

Hiç mi anlamıyorsunuz bu işten?

Devletin bu işi kendinin yapmasının sebebi zaten kadınların ve müdavimlerin belli protokollere uyması gerekmesi. Hastalık, kadınların güvenliği, gelirin yasadışı olması etc.

Saçmasınız.

o yuzden diyorum bukemedigin eli opmek gibi diye. uyusturucuyu engelleyemiyoruz o zaman insanlara kontrollu dozlarda uyusturucu satalim demek gibi bisey heh

Olay devletin bükemediği eli öpmesi değil toplumsal yaşantıyı regüle etmesi. Yapması gerekeni yapıyor kısacası. Ortada bir gerçek var. Arz var ve talep var. Sen bu işi illegal hale getirirsen kontrolü kaybedersin ve bu işten toplum zarar görür her durumda. Olay mafyalaşır, toplum sağlığı ciddi tehlikeye girer zira bu işin ne gibi şartlarda yapıldığını kontrol edemezsin. İşin içine mafya girdiği için tehditle şantajla işler yürür. Bu işi yapan kadının hiçbir güvencesi olmaz. Daha kötü koşullarda yaşamak zorunda kalır.

insanların para karşılığı bu işi yapmasının altında tek bir neden yatmıyor. seksin bir tabu olarak görülmesi, ekonomik nedenler, kadının 2.sınıf vatandaş olarak görülmesi, gelir adaletsizliği, bölgelere yanlış yatırımların yapılması, dengesiz yatırımların yapılması, nüfus ve aile planlamasının olmaması vs vs vs. Liste uzayıp gider.

Çözüm, bu durumu kontrolsüz bir şekilde serbest bırakmak olmadığı gibi yasaklamak hiç değil. Hele hele bazılarının önerdiği gibi sığınma evleri kurup insanları oralara doldurup unutmak ve köleleştirmek olamaz. Sığınma evlerinin amacı ihtiyaç halinde kişiye ve ailesine kısa süreli destek sağlamaktır. Amaç kişinin onurlu bir şekilde kendi ayakları üzerinde durup hayatını idame ettirebilmesidir. Ancak bu şekilde toplum sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.Yoksa nesiller boyu birilerinin sadakasına muhtaç insanlar yetiştirirsin.

Sorunun altında yatan temel nedenleri iyi kavramak ve çözmek gerekir.Kafası çalışan sosyologlara ihtiyacımız var. Tabi bu insanları dinleyen, anlayabilen bir topluma da. Terörist olarak hapse tıkmayı vatan borcu olarak görmekten vazgeçersek daha bir güzel olur.
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle yasakların geçici olduğunu anlamamız gerekiyor. amaç yasak koyup o yasağı orada unutmak değil. Yasak koymaya gerek görülüyorsa eğer, toplumun bilinçlendirilip o yasağa gerek olmayan bir yapıya kavuşturulması gerekir. Yasaklar gereksizdir demiyorum ama yasaklar toplumun ve bireyin özgürlüğünü kısıtlayan bir durum haline gelmemeli. O yüzden uyuşturucunun kullanılmasının yasal hale getirilmesi de bir yerden sonra devlet tarafından regüle edilebilir. Bu uyuşturucuyla mücadelenin bittiği, kaybedildiği anlamına gelmez. Sadece yasakların nereye kadar, nekadar süreyle ve ne dozda uygulanacağının bilinmesi gerekiyor.

Sorunun çözümünü yasaklarda göremezsiniz. Bir yere kadar bu işe yarar daha sonra yarardan çok zarar vermeye başlar. İşte bu devrede devletin regüle etmesi gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...