Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google tahtını devrediyor... (!)

Pyhenn

Öne çıkan mesajlar

said:
DynamicK, 13 Kasım 2004 00:51 tarihinde demiş ki:
said:
sharky, 12 Kasım 2004 19:44 tarihinde demiş ki:
Bu arada "best operating system" diye aratsanıza bi. Pek güzel sonuçlar çıkıyor.

linux cıkıyo evet ehe burdan da anlayacagımız microsoft arama motoru yaparken dürüst davranmış ve kendisini şişirecek sonuclar yapmamıs :)

aferin bill :)

Bill imana geldi[signature][hline]Your feelings
I can't help but rape them
I'm sorry, I don't feel the same
My heart inside is constantly hating
I'm sorry, I just throw you away
Sosyal ağlarda paylaş

google ı taklit ederek fazla bir yere gelemezler[signature][hline]Her sabah yolunu gözlerim ,
Buğdayların arasındaki yeşil okyanusları görebilmek ,
Kır çiçeklerinin kokusunu duyabilmek ,
Beni sevdiğini hayal edebilmek için...
Grandmaster zgrw
Çankaya Üniversitesi Go-Kart Topluluğu Kurucusu

[Bu imza zgrw tarafından 12 Novamber 2004 23:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar aslında yarışın falan kızıştığı yok.
şimdi şöyle anlatayım. bi arama motorunun kalitesini belirten en önemli özellik ranking algoritmasıdır.Google'ında bu kadar başarılı olmasının sebebide Pigeon Rank yada PageRank denilen algoritmadır. bunu yapan arkadaşlar çok iyi sonuçlar veren ama Implementing Cost'ları hayvan gibi olan recusive bi algoritmayı iterative yapmanın bi yolunu bulmuşlar.daha doğrusu bazı değerler sabit assume edilip başlangıç olarak alındıklarında algoritma iterative olarak implement edilebilir hale gelmiş ve inanılmaz sonuçlar vermiş.daha ayrıntılı incelemek isteyenler Pigeon Rank yada PageRank diye aratabilirler.yanlız ben Ian Rogers diye bi adamın makalesinden incelemiştim.

The Google Page Rank Algorithm and How It Works
Ian Rogers
IPR Computing Ltd.

asıl Google'ın sahipleri arkadaşlarında Stanford'daki doktoroları sonrasında çıkan paper'ın adresinide vereyim. Orjinal Paper:
http://www-db.stanford.edu/~backrub/google.html

yanlız birinci paper'ı tavsiye ederim daha kolay anlaşılıyor.neyse konuya dönelim.hali hazırda bilinen en iyi algoritma bu.microsoft'da yepyeni bi buluş yapmadıysa ,ki öyle bişey olsa sanırım ortalık sarsılırdı, microsoft'da bunu kullanıyor.o yüzden şu anda microsoft'unki bundan daha iyi denilemez.hatta google bunu bulan olarak ve bu konuda daha deneyimli bi firma olarak microsofttan baya önde diyebiliriz.

arşivlemiş sayfa sayısıda bu durumda çok önemli bi faktör olmaktan çıkıyor.sadece basit kullanıcının gözüne sokulbilecek bi değer olduğu için(milyarlı sayılar) şirketler bunu reklam aracı olarak kullanıyor.sonuçta bi arama motoru tıklandığı kadar güçlüdür.

bence microsoft bu pazardaki bol kremalı pastadan pay kapmaya çalışıyor.hepsi bu.[signature][hline]Mazhar Alanson - Cem Yılmaz:
Bir Zamanlar Fıtınalar Estirirdim.
Sosyal ağlarda paylaş

microsoft tahmini bir iki senede google i al assagi edicek

bakin google bu yuzden diversify yani dallanmaya cesitlenmeye basladi

gmail adsense adwords bunlarin nedeni google in sonunda algoritmasini birinin al assagi edebilecegini bilmesiydi.

sonra doktora projesi disariya aciktir
ama microsoft herseyini gizli tutmakta serbestir ve ortaligi yikmamalarinin bir sebebi vardir.

adamlar 2 sene once dunyanin en iyi matematikcilerini bilgisyarcilarini aldilar bu arama isi icin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Catscratch, 17 Kasım 2004 09:46 tarihinde demiş ki:
Bill'in evdeki bilgisayarda linux yüklüymüş zaten. Hangi sürüm olduğunu bilmiorum :D

Ben söyliyim sana
MAC OS X
Çünkü bill Gates' in evindeki çalışma odasında kullandığı bilgisayar bir apple idi. Eski sevgilisin yazdığı kitapta geçiyordu ve bayagı bir olay olmuştu zamanında.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
onlyreal, 16 Kasım 2004 00:31 tarihinde demiş ki:
gmail adsense adwords bunlarin nedeni google in sonunda algoritmasini birinin al assagi edebilecegini bilmesiydi.

lol ne alakası var. birtakım işlerin costları belli bir degerin altına inmez. bunun matematiksel ispatı da vardır. O yüzden insanlar belli birşeyden sonra "daha iyisini" aramaya calısmayı keserler..cünkü asla bulunamayacagını bilirler..
Sosyal ağlarda paylaş

eee aratınca 2. de microsoft çıktıktan sonra çok bi söze gerek yok sanki :) google şeytanın kralıysa biz de veziriyiz mi demişler anlamadım ben eheh

o çıkar bu çıkar da bu işte krallık yok
zittiribilyon internet kullanıcısı var bi kaç milyondan ödün verseler bile hala paranın kafasına headshotı koyacaklar, çok iplediklerini sanmıorum, eli kolu bağlı bi site olsa bu kadar ünlenmezdi zaten elbet rekabet edecektir iyi şekilde.[signature][hline]GM Magery / Necromancy / Meditation / Focus
Baba parası + Easy UO...
Gururlu BTR üyesi
Barbar Şamanı
Sosyal ağlarda paylaş

evet bu yuzden hic bir turk google gibi birsey yapamiyor.

Ne demek ya bir arama motoru algoritmasinda mukemmle ulasmak??

bunu ortalikta soleme herkes guler sana

google ciktigi gunden beri kac kere degisti bir fikrin varmi acaba?

Bulabilecegin her SEO bunu sana anlatir

said:
CEDAY, 19 Kasım 2004 13:18 tarihinde demiş ki:
said:
onlyreal, 16 Kasım 2004 00:31 tarihinde demiş ki:

lol ne alakası var. birtakım işlerin costları belli bir degerin altına inmez. bunun matematiksel ispatı da vardır. O yüzden insanlar belli birşeyden sonra "daha iyisini" aramaya calısmayı keserler..cünkü asla bulunamayacagını bilirler..
Sosyal ağlarda paylaş

gayet normal bisi abi. mesela bi sort algoritmasının en efficient sekli logN dir. bunun altında yani constant time da calısacak hicbir algoritma yoktur ve bulunamaz da. bunun da "matematiksel" ispatı vardır. aynı sey birtakım algoritmalar icin de gecerlidir. yani her sorun icin mutlaka daha iyi bir çözüm vardır die bisi yoktur. ancak cok kücük değişikliklerle belki ufak tefek hızlanmalar saglanabilir ancak bu yeni algoritma eskisine göre devasa bir farklılık göstermez..

dolayısıyla search olayında da daha iyi bir algoritma bulunamaz diyorum büyük ihtimalle..daha dogrusu büyük ihtimalle limite ulasılmıstır ve daha fazla bu konu hakkında ar-ge yapmıolardır.
(daha iyi derken mesela O(N) iken O(log N) e indirme gibi)

[Bu mesaj CEDAY tarafından 19 Kasım 2004 18:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

abi olay log n degilki

yani bir algoritma log n e ulasti diye o iyi demek degilki.

Bir cok algoritma log n e ulasabilir mevzu log n inin altina inmek veya cikmak degil burada mevzu bir sayfayi ararken ne kadar iyi sonuclara ulasabilecegin.

Olayi bilmeyen biri olsam vay abi teknik bir aciklama yapmis ezdi derdim ama yaptigin bu logn aciklamasiyla beni theory of algorthms derslerini hatirlattirip guldurdun:)

Ya olayin logn le ne alakasi var tamam zaman bakimindan nemlide sonucun log n le ne alakasi var anlamadim. 50 tane ayri arama algoritmasi log n e ulasabilir
Sosyal ağlarda paylaş

abi suan hicbir bilgisayar mühendisi "sort algoritması bulmak icin kasmaz"..kasan da cahilliginden kasar..demek istedigim logN in altına inilemeyecegi kesindir

aynı sekilde search olayında da bunca yıllık calısmaların sonunda limite hemen hemen ulasılmıstır. yani google'un "ahanda bizden iyi bir algoritma buldular, mahvolduk" gibi bir korkusu yoktur..yani suan uygulanan algoritmadan daha iyi bir algortimanın olamayacagı ispatlanmıs da olabilir..ki muhtemelen ispatlanmıstır..

ha bu arada logN deil aslen sort algoritmaları icin en az NLogN(ispatlanan yani)..maksat örnek olsun. onu da belirtiyim..

[Bu mesaj CEDAY tarafından 19 Kasım 2004 19:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Valla insanların sort üzerine kafaları çizdiğini biliyorum... ve bilgisayar mühendisleri değil, ileri matematikçi arkadaşlar çiziyor kafayı..

Yani - benim bildiğim kadarı ile - öyle limite ulaşılmış bir durum yok.[signature][hline]Q: How many IBM cpu's does it take to do a logical right shift?
A: 33. 1 to hold the bits and 32 to push the register.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...