Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aleviler

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

SeaGle said:

Kürt alevi ev arkadaşım var benim. Tuncelili.

Hayatımda gördüğüm en mert insanlardan biridir herhalde.

Eski ev arkadaşım Alevi idi. Hala da çok severim kendisini. 15 kişiye dalıp beraber dayak yemişliğimiz de yok değil. (Ağzımız burnumuz ayrı dağıldı.)

Neyse ne diyecektim.

aquila said:

kurtlere iyi demiyoruz, cunku yakan yikan insan olduren bir orgutu temsilci kabul etmisler.

Alevilere iyi diyoruz çünkü Dersim'i bombalayan Sabiha Gökçen'in isminin bir hava alanına verilmesine; yakarak yıkarak değil çok fazla ses çıkarmadan tepki gösteriyorlar. Hatta tepki gösteremiyorlar bile diyebiliriz. Nasıl olsa anaakım medya rahatlıkla bunu engelliyor. Ama Kürtler bazı temel haklarını savundukları zaman şiddete başvurduklarından o temel hakların "verilmemesini" şiddetle bağdaştırabiliyoruz. Zaten 1979'da başlayan Apocular-PKK hareketi de hala aynı militanlarla 30 yıldır devam ediyor. "Dövlöt onlara bohmiyor." diye dağa çıkan hiç yok.

Alevilere iyi diyorum. Çünkü tanıdığım yanılmıyorsam 8 Alevi'nin 8'i de herhangi bir ayrım yapmaksızın herkesi insan gibi görüyor. Dil din ırk cinsiyet ayrımı yapmıyor. (Gerçi bi tanesi çok ağır homofobik. Sırf bundan kurtulmak için tedavi görüyordu. Nooldu bilmiyorum.)

Konuyu dağıttı isem affola.
Sosyal ağlarda paylaş

dün yolda yürürken bi tane arkadaşımla...
dedelerinden birine denk geldik
adamın avcunun içini dışını öptü sonra böyle adamda elini yanağına sürdü bişeyler bişeyler dedio sıra böyle

dedim ustadım ne yapıyonuz siz..
dedi bu bişey değil. dışarda olmasak daha da öperdik falan.
kalakaldım böyle..

anlatayım dedim böyle bir anımdı.
Sosyal ağlarda paylaş

ünivde oda arkadaşımla şamata yapıyoruz durup duruken (suratında bir beklentiyle) ben aleviyim dedi, bende eee bende sünniyim deyip muhabbete devam ettik, aradan birkaç ay geçti hadi benim memlekete gidelim dedim beraber bizim köye geçtik. bir hafta falan kalıcaz birkaç gün sonra sofradayız bu gene durup dururken ablama ; abla ben aleviyim dedi ablamın tepkiside sadece iyi demek oldu. yıllar sonra ben ankara'dayım bu askerden gelmiş buluştuk, bu hadi bizim sülaleyi ziyaret edelim bekleriz muhabbeti yaptı. tamam dedim gittik. amcasının evinde oturuyoruz çay geldi içerken gene mezhep muhabbeti açıldı ben sünniyim dedim ikinci çay gelmedi. buda böyle bir anımdır.

not: hala görüşürüz ben onun annesine anne, babasına baba derim onlarda beni oğlum diye çağırır.

kıssadan hisse : her sünni tukaka her alevi überullah değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Aynı durum Kürtler için de mevcut ancak onlara iyi diyemiyorsunuz çünkü resmi politika bu konuda başarılı olmuş. (Ha tabi demin dediğim entelektüel ve siyasal birikimin yanında silahlı mücadelenin oluşu da büyük etken sanırım tabi) Yani halen iyi güdülüyorsunuz bir şekilde.

hadi bakalım

alevi terör örgütü mü var lan bilmediğimiz
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

yav said:

Aynı durum Kürtler için de mevcut ancak onlara iyi diyemiyorsunuz çünkü resmi politika bu konuda başarılı olmuş. (Ha tabi demin dediğim entelektüel ve siyasal birikimin yanında silahlı mücadelenin oluşu da büyük etken sanırım tabi) Yani halen iyi güdülüyorsunuz bir şekilde.

hadi bakalım

alevi terör örgütü mü var lan bilmediğimiz

gerilla arkadaşım onlar, terörist değil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...