Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bolunmenin ilk hukuki adimi atildi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Ana dilde savunmanin ilk maddesi kabul edildi:

Onedio'dan said:

Tasarının kabul edilen birinci maddesi, anadilde savunma imkanını düzenliyor.

Buna göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını, kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

Bu tercümanın gideri devlet tarafından karşılanmayacak. Bu imkan, yargılamanın sürüncemede bırakılmasına yönelik olarak kötüye kullanılamayacak.

Tercümanlar, il adli yargı adalet komisyonlarınca her yıl düzenlenen listede yer alan kişiler arasından seçilecek. Savcılar ve hakimler, bulundukları illerdeki listelerden değil, diğer illerdeki listelerden de tercüman seçebilecek. Adalet Bakanlığı, buna ilişkin yönetmeliği, düzenlemenin kanunlaşıp yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde çıkaracak. Yönetmelik uyarınca tercüman listeleri oluşturuluncaya kadar, sanık mahkemeye kendi tercümanını getirecek.

Ikinci adim dogu illerinde Kurtce bilen hakim, sonrasi belli. Komplo teorisi sinirini asti artik olaylar, Ankara'daki yuksek mahkeme hakimleri bile yemek ortaminda olayin buna gittigini soyluyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ne alakası var abi? alman'ın birisi kendisini daha iyi savunabilme adına,tercüman istiyor ve devlet veriyorsa,70 yaşında köyünde türkçe duymamış dedeye,hem de bu toprakların,bu vatanın evladı tercüman istediğinde,de zittir demek neyin özgürlüğü arkadaş? valla kusura bakmayın da ben destekliyorum,hatta rumca da,gürcüce de,gerekirse hakim anlayamıyorsa,azerice,özbekçe v.s için de böyle yapılmalı.bravo bence,abi bide bırakın şu bölünme hedelerini ya,reel konjonktür de,gizli kapılar ardında,barzaninin bile Türkiyeyle birleşme görüşmeleri yaptığı konuşuluyor,sizce kürtlerin,ırak da olsun,iran da olsun,suriye de olsun,türklerden başka dostu varmı?
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

ne alakası var abi? alman'ın birisi kendisini daha iyi savunabilme adına,tercüman istiyor ve devlet veriyorsa,70 yaşında köyünde türkçe duymamış dedeye,hem de bu toprakların,bu vatanın evladı tercüman istediğinde,de zittir demek neyin özgürlüğü arkadaş? valla kusura bakmayın da ben destekliyorum,hatta rumca da,gürcüce de,gerekirse hakim anlayamıyorsa,azerice,özbekçe v.s için de böyle yapılmalı.bravo bence,abi bide bırakın şu bölünme hedelerini ya,reel konjonktür de,gizli kapılar ardında,barzaninin bile Türkiyeyle birleşme görüşmeleri yaptığı konuşuluyor,sizce kürtlerin,ırak da olsun,iran da olsun,suriye de olsun,türklerden başka dostu varmı?

Türkçe öğrensinler efendim. Türkiye'de yaşıyorsan Türkçe öğreneceksin. Ha kendini ifade edemiyorsan git hangi ülkede edeceksen orada yaşa. Savunmanın saçmalığına bak. 70 yaşında Türkçe bilmiyor ama Alman gelip savunma yaparsa tercüman veriliyormuş. İşiniz gücünüz demogoji ile lafları çarpıtmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Cumhurbaşkanı der ki,

Almanya'da yaşıyorsan anadilin gibi önce almanca'yı konuşacaksın sonra türkçe.

Aynı cumhurbaşkanı bu yasayı onaylıyor.

Almanya'da da bir çok dil var ama adamlar hop devlet,düzen deyip bülbül gibi almanca konuşturuyor seni.

Türkiye'de yaşıyorsan türkçe konuşacaksın bu zor bişey değil. Irkçılık falan da değil kendi ailende her aile ferdinin başka bir dilde konuşmasını istemek ne derece doğru olur ne derece iletişim sağanabilir önce bunu düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya da,Türkiye gibi halkının %30 u nun kendini asli unsur hissetmediği,bir halk varmı? yani bu iş ta tarihe kadar gider de,tarih için de tek diyeceğim,yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış.bir de demagoji diyorsunuz da,kürt değilim,türk sayılırım,fakat ırkçı temele dayanan devlet düzenleri 1945 de büyük ölçü de bitti,israil ve g.afrika dışında...

bence en akıllıca yöntem,bu ülke de uygulanabilecek yöntem osmanlının da uygulamış olduğu,tek millet üstüne inşaa edilmeyen devlet sistemiydi.sistem baştan yanlış,zorla şapka takmıyor diye insan tevkif edilip asılmış bu ülkede ahahahahhaa
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Olay o değil, Türkçe bilmeyen ya da iyi konuşamayanlar için tercüman getiriliyor zaten, kanunda var bu. Bunların istediği dili bilip bilmemeye değil, sırf etnik kökene dayanarak tercüman istemek.

şu ikisi çok farklı şeyler değil yalnız
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
O dediğin var zaten. Verilen "Ben Türkçe'yi ana dilim gibi konuşuyorum, ama etnik olarak Kürt'üm ve anadilim Kürtçe olmalı bu nedenle. Kürtçe konuşacağım" deme hakkı. Şu anda Türkçe'yi iyi konuşamayanlar için tercüman isteniyor. Bunun öteki aşaması hakimin de Kürtçe bilmesini istemek o bölgeye atanacak olan, sonra da Türkçe konuşan için tercüman gelecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

bor kimde kalıcak

bu aklima seyi getirdi, "ulkedeki bor madenlerinin %90i kurtlerin yogun oldugu yerdeymis, amerikada 1920lerden beri bunun farkinda ve borun gelecek teknolojileri icin potansiyelini bildiginden yavas yavas turkiyeyi bolup kurtleri ozerk yapmak istiyor onlardan boru rahatca alabilmek icin" diye bi kolpa salsam internete ne kadar yayilir acaba, kac kisi hic bi arastirma yapmadan benimser bunu sdgf
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

alman türk vatandaşı değil
bu ülkenin resmi dilini konuşamıyorsan,savunma kendinide git geber dağında.

sakin ol reyiz:D kart kurtlardan bu günlere de geldik buna da şükür en azından,bir sonraki adım toprak koparma ahahahhahaa.

aynı afrika kabilesinde hayatın da ilk kez beyaz insan gördüklerinde ki tepkiye benziyor bazılarınızın tepkisi,evet lan bu ülkede kürt var abi,ne yazık ki var.askere çağırıyorsun,cepheye sürüp şehit ediyorsun,amele niyetine çalıştırıyorsun,dalga geçiyorsun kro diye,ama mahkemeye gelince dilini konuşamazsın diyorsun işte.konuşurum arkadaş bal gibi de konuşurum lan
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...