Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye analizi

deady

Öne çıkan mesajlar

Myshkin said:

Esh said:

hakli abi.

izmir disinda nerde bi baba kizini sokaga gonul rahatligiyla saliyor ki?

Hayatında izmir dışına çıkmadın?

istanbulda yasiyorum. 4-5 tane izmirli kiz arkadasim oldu, ondan dedim.

anlatmaya calistigim bu memleketin solcusu bile ataerkillikten kurtulamiyor kolay kolay. bir kulturu silip yenisini insa etmek pek imkanli degildi zaten. Hep derler ya Ataturk bi 20 sene daha yasasaydi boyle mi olurdu diye. Evet yine boyle olurdu sonuc.
Sosyal ağlarda paylaş

Maalesef trafikte kadın şoförü sıkıştıran çok ayı var da, doğru düzgün kullanamayıp bir sürü trafik terörü estirip sonra da üzerine çıktığı arabayı kendini sıkıştırmakla suçlayan çok kadın şoför de var. Eğitimde orta yolu bulamadığımız için kızlarımızı yetiştirirken ya insan muamelesi yapmayıp ezdikçe eziyoruz, ya da tam tersine prenses muamelesi yapıp iyice şımartıyoruz. Ezilen, insan yerine konmayan büyük kesim maalesef zaten kolay kolay trafiğe çıkamıyor, "kadının ne işi var" ya da "evinde otur sen" diye uzak tutuluyor, haliyle yola çıkanlar da hep prensesler oluyor, alışmışlar dünyanın merkezi olmaya, kural falan hak getire, onlara kural işlemez. Herkes onlara yol verecek, yoksa centilmen değil (trafik kuralı aksini söylese de), her zaman onlar haklı, o istediği gibi kullanır millet onlara ayak uydurmalı vb vb.

O yüzden kadınların halkın çoğunluğunda rahat edememesini üzücü ve doğru bir tespit olarak görsem de araba konusunun burada iyi bir örnek olmadığını belirtmek zorundayım. Öte yandan Myshkin'in dediği gibi pek çok şehirde belli bir kesim var kızlarına yeterli değeri ve özgürlüğü veren, onlara da eşdeğer hakları tanıyan.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

doğru düzgün kullanamayıp bir sürü trafik terörü estirip sonra da üzerine çıktığı arabayı kendini sıkıştırmakla suçlayan çok kadın şoför de var.

şu çok doğru evet:)

bir de;
acaba korunması/kollanması gereken bir varlık olduğumuz anlayışı olmasaydı, kabaca, kadın hakları -ki çok ironik bulduğum bir şeydir- diye bir şey yani pozitif ayrımcılık kavramları olur muydu yine de?
bu kadar şiddet olur muydu?

elbette yerleşik düzen ile ortaya çıkan xbinyıllık bir serüven bu kadın-erkek eşitsizliği. özellikle dinlerin yine çok etkisi olduğunu düşünüyorum bu eşitsizlik üzerinde.
belki yüzyılın başında böyle bir ayrımcılık ile farkındalık yaratılmış yada yaratılmak istenmiş olabilir ama değişen sistemler ile bu kadın hakları savunmasının da değişmiş olması lazımdı.
insan Hakları üzerinden yürümeli sadece.
kesinlikle daha başarılı uygulamalar ve outputları olurdu kanısındayım şahsen.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ilk başta kadınlar kendisi bu davranışlara ve düzene başkaldıracak, ama tutarlıca.

Farketmeden siz bu sistemi yürütüyorsunuz aslında,bir şekilde erkeğe koruyuculuk ve delikanlılık misyonu yükleyerek aslında kendinizin kafesini kuruyorsunuz.

Ben görmedim ki hiç bir kadın tam bağımsız olmak istesin, özgürlüğünü sonuna kadar yaşasın.
Sosyal ağlarda paylaş

ulgio'nun dediği doğru. ben de gördüklerim üzerinden aynı şeyi söylüyorum. toplumda erkekler kadınlardan daha üstün gerçeği var ise ve bu hala sürüyor ve sürecek ise bu kadının da talep ettiği bir şey olmasından dolayı. hoşuna gidiyor çünkü el üstünde tutulması.
Sosyal ağlarda paylaş

tespit doğru, kesinlikle katılıyorum.

ama bireysellik kavramı iyice olgunlaşmadıktan sonra tr'de özgürlüğüne bir "insan olarak" sahip çıkan her kadının işi çok zor.

şahsen ben sırf özgürlüğüme çok düşkün olduğum ve bunu da her platformda koruduğum için resmen daha çok incitilmeye maruz kalabiliyorum. hatta kabul görmüyorsun bir çok kurumda.

kurumdan kastım topluluklar, sistemler, hatta özellikle kadınlar arasında vs..
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

Abicim yazıda bahsedilen birinci gruba öyle bir gaz verildiki yıllarca aşağılandıklarını ezildiklerini sandılar aslında durum çok farklı bu insanlar kendilerini medeni yaşamdan soyutladılar her olayı dini açıdan yorumladılar ve bir şekilde toplumun dışında kaldılar

allah belamı versin tüm zamanların en parlak, en dahiyane sosyal gözlemidir şu. ötesi var diyen çıksın karşıma.

toplumun dışında kaldılar dediği adamlar %50'şerden çakıyorlar tabii seçimlerde, işte onu hiç sormayacaksınız nasıl olabiliyor lulz
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

deady said:

Abicim yazıda bahsedilen birinci gruba öyle bir gaz verildiki yıllarca aşağılandıklarını ezildiklerini sandılar aslında durum çok farklı bu insanlar kendilerini medeni yaşamdan soyutladılar her olayı dini açıdan yorumladılar ve bir şekilde toplumun dışında kaldılar

allah belamı versin tüm zamanların en parlak, en dahiyane sosyal gözlemidir şu. ötesi var diyen çıksın karşıma.

toplumun dışında kaldılar dediği adamlar %50'şerden çakıyorlar tabii seçimlerde, işte onu hiç sormayacaksınız nasıl olabiliyor lulz

Toplumun oy verme kriterleri içler acısı kimisi yakışıklı diye oy verir ,kimi namaz kılıyo diye ,kimisi otoriter diye oy verir ,kimisi makarna kömüre tav olur oy verir istenilen yüzde tutmazsa seçsisten ayar yapılır % 50 her durumda bulunur. Bu % 50 çaksa ne olur çakmasa ne olur zaten baştan koyunluğu kabul etmişler ümmet olmaktan çıkamamış insanlar ,haa içlerinde olaya uyananlar olmuyomu oluyo tabiki ama bu saatten sonra hiç bir şey değişmez .

Benim demek istediğim şu Ülkede hükümet eliyle bir ayrıştırma politikası uygulanıyor günün birinde çok kötü patlayacak bu olay öle sivasmış maraşmış solda sıfır kalacak .11 yıldır çıkan kanunlara bir göz atın bir tanesi toplum yararına değil toplum yararına olanlarıda hacamat ettiler çıkartılan kanunların hepsi mevcut iktidarı korumak ve sabitlemek yada yandaşları doyurmak ikiside aynı kapıya çıkıyor
Sosyal ağlarda paylaş

abicim bahsettiğim tayyip değil cem uzan :D birisi bir yerlere yazmıştı cem uzanın mitinginde iki abla konuşuyomuş ordan kulak misafiri olmuş adama yakışıklı diye oy vereceklermiş :D Türkiyede yakışıklı siyasetci yok zaten hepsi eçiş bücüş.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

...doğru düzgün kullanamayıp bir sürü trafik terörü estirip sonra da üzerine çıktığı arabayı kendini sıkıştırmakla suçlayan çok kadın şoför de var.

olayın %70 bu şekilde oluyor malesef, gerisi klasik kadın psikolojisi "uff herkeslerde beni sıkıştırıyor"

ha şuda var, abazanlıktan kadın görünce daha net görmek için arabanın yanında yaklaşıyorlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

coco said:

Rewendor said:

doğru düzgün kullanamayıp bir sürü trafik terörü estirip sonra da üzerine çıktığı arabayı kendini sıkıştırmakla suçlayan çok kadın şoför de var.

şu çok doğru evet:)

bir de;
acaba korunması/kollanması gereken bir varlık olduğumuz anlayışı olmasaydı, kabaca, kadın hakları -ki çok ironik bulduğum bir şeydir- diye bir şey yani pozitif ayrımcılık kavramları olur muydu yine de?
bu kadar şiddet olur muydu?

elbette yerleşik düzen ile ortaya çıkan xbinyıllık bir serüven bu kadın-erkek eşitsizliği. özellikle dinlerin yine çok etkisi olduğunu düşünüyorum bu eşitsizlik üzerinde.
belki yüzyılın başında böyle bir ayrımcılık ile farkındalık yaratılmış yada yaratılmak istenmiş olabilir ama değişen sistemler ile bu kadın hakları savunmasının da değişmiş olması lazımdı.
insan Hakları üzerinden yürümeli sadece.
kesinlikle daha başarılı uygulamalar ve outputları olurdu kanısındayım şahsen.

bu konu ile alakadar bir konumuz var (aşağı yukarı) tarih bölümünde geniş yorumlarınızı bekleriz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...